Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: stup bezmetic

Mesajde Dicu Ion » 18 Aug 2015, 22:01

Domnule puiuws chiar astazi am postat citeva foto cu un stup bezmetic indreptat.
Foto le gasiti pe pagina de socializare APICULTURA PASIUNEA NOASTRA.Poate va este de folos dar depinde mult si de cite rame are stupul dv si daca intradevar merita salvat ,fiinca timpul este inaintat.
Dicu Ion
 
Mesaje: 255
Membru din: 28 Iul 2014, 13:24
Localitate: Urziceni

Re: stup bezmetic

Mesajde thomas » 19 Aug 2015, 19:50

asd scrie:Cam in cat timp de la eclozarea ultimei albine se bezmeticeste?


La mine s-a intamplat cam la 2-3 saptamani de la pierderea matcii. Mai avea inca puiet capacit si deja avea depuse oua de bezmetica.
Stationar. Dadant 1/1 10 rame. Cat 3/4.
thomas
 
Mesaje: 715
Membru din: 06 Feb 2013, 21:30
Localitate: Pucioasa,DB

Re: stup bezmetic

Mesajde ignatov andrei » 19 Aug 2015, 21:18

thomas scrie:
asd scrie:Cam in cat timp de la eclozarea ultimei albine se bezmeticeste?


La mine s-a intamplat cam la 2-3 saptamani de la pierderea matcii. Mai avea inca puiet capacit si deja avea depuse oua de bezmetica.



[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=eCxSDU7HdYc&list=PL4vQYSgx7WBTiZsdc29kWGx-5_h6uZRbe[/youtube]
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: stup bezmetic

Mesajde thomas » 19 Aug 2015, 21:29

Desene animate, cu subanteles pentru unii, care urmaresc cu drag toate episoadele :)))
Stationar. Dadant 1/1 10 rame. Cat 3/4.
thomas
 
Mesaje: 715
Membru din: 06 Feb 2013, 21:30
Localitate: Pucioasa,DB

Re: stup bezmetic

Mesajde ignatov andrei » 19 Aug 2015, 21:35

thomas scrie:Desene animate, cu subanteles pentru unii, care urmaresc cu drag toate episoadele :)))


Pucioasa este doar localitatea... tu ai parfum... OK!!!!
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: stup bezmetic

Mesajde asd » 20 Aug 2015, 08:11

Am si eu unul care si-a schimbat matca si ultima data cand m-am uitat in el era plin de miere, oua niet, puiet capacit foarte putin, comportament normal, probabil matca virgina. Daca nu s-a imperecheat pana au inceput ploile probabil ca va deveni trantorita. As fi putut sa ii mai dau o rama de puiet dar prefer sa mai fac si experimente. Am avut nuclee care nu acceptau nicicum botcile, abia la a treia tura au acceptat insa de bezmeticit nu s-au bezmeticit.
asd
 
Mesaje: 538
Membru din: 11 Iun 2015, 12:30
Localitate: Sibiu

Re: stup bezmetic

Mesajde asd » 20 Aug 2015, 18:18

Mda... s-o parachit bagaboanta. Am vast in dupamasa asta.
asd
 
Mesaje: 538
Membru din: 11 Iun 2015, 12:30
Localitate: Sibiu

Re: stup bezmetic

Mesajde thomas » 09 Aug 2016, 17:59

Doua situatii de roi bezmetici: prima am rezolvat-o, a doua sunt in curs de...
1. Roi bezmeticit. A pierdut matca. Dat botca capacita 14 zile ok, a eclozat, dar probabil s-a intamplat ceva la imperechere si a pierdut si regina 2. Roiul incepuse sa prezinte mai multe oua in celule . I-am dat in cusca regina batrana din stup care schimbase linistit si avea 2 regine. Peste noapte a stat in cusca, si a doua zi, seara cand i-am dat drumul au primit.o. Verificat dupa 3 zile. Regina era ok, dar mai prezentau celule cu mai multe oua. Probabil incet,incet regina actuala va prelua tot stupul.
2. Roi bezmetic 3rame, distrus si scuturat departe. Locul stupului din stupina a ramas gol. Albina a revenit, si fiindca nu mai avea stupul, s-a postat pe fata stupului vecin si probabil a fost cooptata de acesta. Cauza directa sau intamplare, dupa o saptamana de la intamplare stupul respectiv nu mai avea regina. Stup bun, 5-6 rame de puiet la ora actuala din 10 rame, miere cam 15 kg, polen ok. Saptamana asta cand am cautat inca o data regina, am gasit celule cu mai multe oua si botci ca de salvare vreo 10-15 pe o rama la margine si cate 1-2 pe ramele centrale. Total, sub 20 botci. Unele botci aveau mai multe oua. Nici urma de regina. Puiet era si larvar si capacit. Larvarul destul de batran, aproape de capacire.
Intrebarea mea: s-a bezmeticit prin influenta acelor albine cooptate sau albinele adoptate au ucis regina si oua ele? ? Cu toate ca ma indoiesc, stupul era puternic, si 1 rama de albina nu putea sa-l atace..
Stationar. Dadant 1/1 10 rame. Cat 3/4.
thomas
 
Mesaje: 715
Membru din: 06 Feb 2013, 21:30
Localitate: Pucioasa,DB

Re: stup bezmetic

Mesajde yuonyuon » 09 Aug 2016, 18:27

bezmeticii nu se scutura , asa miam distrus singur 3 stupi,il lasi pa o rama si il muti mai departe . ii lasi in lumea lor . ca ce sa faci cu albine iesite la pensie?

daca ii scuturi vine toata albina gramada si ai sanse sa iti faca praf reginile din stupii vecini , sanse mari.
yuonyuon
 
Mesaje: 2821
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: stup bezmetic

Mesajde thomas » 09 Aug 2016, 18:38

pai una se pare ca mi-a lichidat-o :D
Stationar. Dadant 1/1 10 rame. Cat 3/4.
thomas
 
Mesaje: 715
Membru din: 06 Feb 2013, 21:30
Localitate: Pucioasa,DB

Re: stup bezmetic

Mesajde cucubau » 09 Aug 2016, 20:56

yuonyuon scrie:bezmeticii nu se scutura , asa miam distrus singur 3 stupi,il lasi pa o rama si il muti mai departe . ii lasi in lumea lor . ca ce sa faci cu albine iesite la pensie?

daca ii scuturi vine toata albina gramada si ai sanse sa iti faca praf reginile din stupii vecini , sanse mari.

Eu cred ca da, bezmeticii se scutura , numai ca se iau niste masuri de precautie.
Cea mai simpla metoda .... se da sirop familiilor vecine pentru a mari vigilenta.
Garantat nici o matca falsa nu va scapa neexecutata.
Varianta 2 Pe locul bezmeticului se aseaza alta cutie in care se introduce o rama cu puiet , dupa 72h se da o matca imperecheata sau o botca matura.
Varianta 3 Pe locul bezmeticului se aseaza o alta cutie ce gazduieste un nucleu (cu matca imperecheata ),
Stupul cu familia bezmetica se aseaza deasupra.
Dupa 72h familia bezmetica se scutura la catva metrii si stupul in care au fost se scoate de pe vatra.
As mai putea detalia cateva metode dar cred ca acestea sunt cele mai concludente cu cele mai putine mijloace materiale in care sansele de succes se apropie de maxim
........
Avatar utilizator
cucubau
 
Mesaje: 1073
Membru din: 19 Noi 2012, 10:55
Localitate: Curtea de Arges

Re: stup bezmetic

Mesajde teinegru64 » 09 Aug 2016, 21:30

cucubau scrie:
yuonyuon scrie:bezmeticii nu se scutura , asa miam distrus singur 3 stupi,il lasi pa o rama si il muti mai departe . ii lasi in lumea lor . ca ce sa faci cu albine iesite la pensie?

daca ii scuturi vine toata albina gramada si ai sanse sa iti faca praf reginile din stupii vecini , sanse mari.

Eu cred ca da, bezmeticii se scutura , numai ca se iau niste masuri de precautie.
Cea mai simpla metoda .... se da sirop familiilor vecine pentru a mari vigilenta.
Garantat nici o matca falsa nu va scapa neexecutata.
Varianta 2 Pe locul bezmeticului se aseaza alta cutie in care se introduce o rama cu puiet , dupa 72h se da o matca imperecheata sau o botca matura.
Varianta 3 Pe locul bezmeticului se aseaza o alta cutie ce gazduieste un nucleu (cu matca imperecheata ),
Stupul cu familia bezmetica se aseaza deasupra.
Dupa 72h familia bezmetica se scutura la catva metrii si stupul in care au fost se scoate de pe vatra.
As mai putea detalia cateva metode dar cred ca acestea sunt cele mai concludente cu cele mai putine mijloace materiale in care sansele de succes se apropie de maxim

Batman.Probabil nici el nu va reusi sa omoare mai mult de 4-5 regine.
http://teinegru64.sunphoto.ro/Albine
teinegru64
 
Mesaje: 2459
Membru din: 08 Mar 2011, 13:06
Localitate: Vaslui

Re: stup bezmetic

Mesajde yuonyuon » 10 Aug 2016, 11:10

Si daca il muti e si mai bine. toata albina ce nu oua se imparte in cateva zile fara probleme la stupii veciiniu, fara sa faca belele.

Si sa mentionam ca un stup bezmetic e format majoritar din albina batrana , viitor mare nu prea are . la ce sa ne complicam viata
yuonyuon
 
Mesaje: 2821
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: stup bezmetic

Mesajde Shrek » 10 Aug 2016, 12:32

Batman.Probabil nici el nu va reusi sa omoare mai mult de 4-5 regine.[/quote]
Dar ce te faci daca alea sunt toate?!
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3304
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: stup bezmetic

Mesajde cucubau » 11 Aug 2016, 11:12

yuonyuon scrie:Si sa mentionam ca un stup bezmetic e format majoritar din albina batrana , viitor mare nu prea are . la ce sa ne complicam viata

Poate da , poate ba.
Familia devine bezmetica aproape cand tot puietul capacit a eclozat.
Daca masurile de indreptare sau recuperare se iau in timp util sunt sanse ca nu toate albinele sa fie si batrane , dar daca se trage de timp , numai tantorii vor mai fi tineri.
........
Avatar utilizator
cucubau
 
Mesaje: 1073
Membru din: 19 Noi 2012, 10:55
Localitate: Curtea de Arges

Re: stup bezmetic

Mesajde varza » 11 Aug 2016, 23:13

Am avut si eu bezmetic. Am dus stupul la 200m de pe locul lui..... in 15 minute sau jumate de ora a inceput sa apara mortalitate mare la stupi vecini care luau la rost orice albina straina. Nu am pierdut matci dar cred ca a omorat toata albina care s-a intors.
Banuiesc ca s-a intamplat si datorita lipsei de cules. Anul acesta am mai avut un stup care s-a bezmeticit din cauza mea..... nu l-am mai miscat :!:
La aceasta ora un stup bezmetic se mai poate indrepta doar daca nu o lalaim si asteptam sa creasca o alta matca si sa se si imperecheze :oops:
varza
 
Mesaje: 440
Membru din: 15 Oct 2011, 18:10
Localitate: Timisoara- stupina Cluj

AnteriorUrmătorul

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 75 vizitatori