Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Iernarea albinelor

Mesajde tiih » 03 Noi 2013, 21:06

Respect parerile fiecarui coleg de pe forum,dar raman la convingerea mea,ca factorul TIMP E PRIMORDIAL...Altfel ar trebui sa accept ca o unitate biologica care din nepriceperea apicultorului nu are "nr de indivizi si rezerve de hrana suficiente" ramane roi MULT SI BINE...iar roiul natural primar,cu matca batrana fecundata,puternic..care are o structura biolocica asemanatoare unei familli de albine dupa10... 15 zile inclusiv puiet in diferite stadii de dezvoltare plus hrana,a devenit FAMILIE dupa numai 15 zile....
tiih
 
Mesaje: 881
Membru din: 25 Sep 2012, 09:38
Localitate: Barlad

Re: Iernarea albinelor

Mesajde alt stupar » 03 Noi 2013, 21:34

tiih scrie:Respect parerile fiecarui coleg de pe forum,dar raman la convingerea mea,ca factorul TIMP E PRIMORDIAL...Altfel ar trebui sa accept ca o unitate biologica care din nepriceperea apicultorului nu are "nr de indivizi si rezerve de hrana suficiente" ramane roi MULT SI BINE...

respectul e reciproc.
Da, asa este, ramane "roi" muult si bine, ati sesizat corect. Asta din nepriceperea apicultorului.
Viceversa, o unitate biologica care din "priceperea" apicultorului are ceea ce unitatea din primul caz nu are, nu mai este roi
"
tiih scrie:iar roiul natural primar,cu matca batrana fecundata,puternic..care are o structura biolocica asemanatoare unei familli de albine dupa10... 15 zile inclusiv puiet in diferite stadii de dezvoltare plus hrana,a devenit FAMILIE dupa numai 15 zile....
"
iarasi sunt nevoit sa nu fiu intrutotul deacord: totusi... nu sunt indeplinite doua conditii - (1) sunt foarte rare cazurile in care un roi natural primar sa aiba albina cat sa umple bine un cuib si cel putin o magazie precum o familie de productie normala si (2) dupa 10-15 zile ii lipseste cel putin un stadiu din dezvoltarea puietului, puiet la eclozionare.
lada plina de albine, dalta si afumatorul
in rest... Dumnezeu cu mila !
Avatar utilizator
alt stupar
 
Mesaje: 3217
Membru din: 18 Feb 2011, 22:50
Localitate: Lipova

Re: Iernarea albinelor

Mesajde proapis13 » 04 Noi 2013, 11:01

Sursa de inspiratie pt impachetajul exterior cu polistiren la turci
salve :D
http://ysimsak.blogspot.ro/2013/11/sari ... devam.html
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Iernarea albinelor

Mesajde B.K » 04 Noi 2013, 12:31

proapis13 scrie:Sursa de inspiratie pt impachetajul exterior cu polistiren la turci
salve :D
http://ysimsak.blogspot.ro/2013/11/sari ... devam.html

Ultima poza e de pe un balcon asa-i ??
Atitudinea creeaza viitorul !!! Facebook : https://www.facebook.com/viorel.bk
Avatar utilizator
B.K
 
Mesaje: 852
Membru din: 09 Mai 2013, 21:11
Localitate: Bucuresti-Calarasi

Re: Iernarea albinelor

Mesajde Buduroi » 04 Noi 2013, 12:44

Toate sunt de pe un balcon :)
Apicultura urbana.
Buduroi
 
Mesaje: 15
Membru din: 25 Ian 2012, 19:25
Localitate: Braila

Re: Iernarea albinelor

Mesajde paul » 04 Noi 2013, 22:43

Spuneti-mi si mie, care ati mai folosit sac de rafie pus in doua peste rame ??? Peste sacul de rafie pun podisorul de plasa iar peste podisor o mochetica ! Asa vreau sa-i iernez. Credeti ca o sa fie probleme cu condensul ??? Precizez ca am funduri pline ... la stupi.
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: Iernarea albinelor

Mesajde CORNEL V. » 05 Noi 2013, 00:00

Mai Paule,lasa-le incolo de incercari...pune podisorul cu sita,doua ziare peste si o paturica si aia e :)
Avatar utilizator
CORNEL V.
 
Mesaje: 1138
Membru din: 23 Feb 2011, 13:10
Localitate: Tg-Carbunesti :Gorj

Re: Iernarea albinelor

Mesajde paul » 05 Noi 2013, 00:09

CORNEL V. scrie:Mai Paule,lasa-le incolo de incercari...pune podisorul cu sita,doua ziare peste si o paturica si aia e :)

Cornele , iarna trecuta asa am pus si ... n-o fost bine ! Ma gandeam ca prin sacul de rafie trec vaporii si nu se va forma condens.
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: Iernarea albinelor

Mesajde Florin Dobre » 05 Noi 2013, 01:25

Paul, vezi ca la tine nu cred ca-i vorba de ce ti-a spus Cornel V. A spus bine d.p.m.d.v.
M-am uitat acum la o poza cu stupii tai. Acolo cred ca-i vorba de lipsa de aer. Da-le aer. Aerul trebuie sa circule sa scoata umiditatea aia.
Zic si eu.
Suntem pulbere de stele.
Avatar utilizator
Florin Dobre
 
Mesaje: 4653
Membru din: 09 Apr 2012, 22:57
Localitate: Stefanesti, Arges

Re: Iernarea albinelor

Mesajde paul » 05 Noi 2013, 09:19

Florin Dobre scrie:M-am uitat acum la o poza cu stupii tai. Acolo cred ca-i vorba de lipsa de aer. Da-le aer. Aerul trebuie sa circule sa scoata umiditatea aia.
Zic si eu.

Florine, n-am mai actualizat de mult pozele cu ... stupii mei ! Si cu doar "4 stupi" :lol: ...ce sa mai actualizez ??? :lol:
Cred ca intr-adevar este o problema cu deschiderea urdinisurilor . Diseara le maresc la 5-6 cm pe lungime si 1cm pe inaltime !
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: Iernarea albinelor

Mesajde un OM » 05 Noi 2013, 09:58

Daca nu aveti problema cu viespii mariti urdinisele, daca aveti, micsorati urdinisul, dar lasati o parte a podisorului cu sita, in partea opusa ghemului de iernare, fara sa acoperiti cu ceva. Sistem horn.
Avatar utilizator
un OM
 
Mesaje: 1941
Membru din: 24 Feb 2011, 21:57
Localitate: Prundu-Giurgiu

Re: Iernarea albinelor

Mesajde gica.mosu » 05 Noi 2013, 11:16

un OM scrie:Daca nu aveti problema cu viespii mariti urdinisele, daca aveti, micsorati urdinisul, dar lasati o parte a podisorului cu sita, in partea opusa ghemului de iernare, fara sa acoperiti cu ceva. Sistem horn.


Iar cei care aveti ca si mine podisoare din scindurele,lasati in partea stinga s-au dreapta 1-4mm intre 2 scindurele apoi puneti ce aveti fiecare...O parere-SPOR!!!
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: Iernarea albinelor

Mesajde paul » 05 Noi 2013, 12:03

gica.mosu scrie:
Iar cei care aveti ca si mine podisoare din scindurele,lasati in partea stinga s-au dreapta 1-4mm intre 2 scindurele apoi puneti ce aveti fiecare...O parere-SPOR!!!

Mosulee ... las-o pe asta cu podisoru' de scandurele. Zi-mi mai bine daca ai incercat cu rafie deasupra ramelor ??? Intrebarea mea este daca rafia permite trecerea vaporilor si nu-i retine formand picaturi care ulterior se vor transforma in stalactite ???
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: Iernarea albinelor

Mesajde irina » 05 Noi 2013, 12:24

Paul,vad ca ai facut o pasiune pentru rafie :);poate ai motivele tale..... ;eu nu cred ca-i buna
Avatar utilizator
irina
 
Mesaje: 1098
Membru din: 27 Aug 2012, 12:43
Localitate: Arges, Pitesti

Re: Iernarea albinelor

Mesajde TDI » 05 Noi 2013, 12:30

Sacii de rafie sunt facuti din polipropilena (plastic). Este si o fibra naturala prin Africa, dar nu cred ca la aia te referi tu.
TDI
 
Mesaje: 1609
Membru din: 07 Aug 2013, 17:31
Localitate: Bacau-Roman

Re: Iernarea albinelor

Mesajde paul » 05 Noi 2013, 12:39

irina scrie:Paul,vad ca ai facut o pasiune pentru rafie :);poate ai motivele tale..... ;eu nu cred ca-i buna

Irinuco ... m-ai citit !!! Mi se pune cate-un pitic pe creier de care scap foarte greu ... :lol:
De unde pana unde, rafia ... am vazut la un magazin de bricolaj o folie ... anticondens ! Si materialul, mai grosut ce-i drept, era din ... rafie ! :lol: Si de aici ... piticu' !!!De aceea am zis ca un sac de rafie impaturit in 2 poate constitui o folie anticondens ... Sau, poate nu ! :oops:
@ TDI ... da, e vorba de polipropilena !
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

AnteriorUrmătorul

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 91 vizitatori