Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Iernarea albinelor

Mesajde proapis13 » 02 Sep 2014, 10:12

yulian scrie:Chestia cu Mavrirolul e putin cu schepsis. Nu poti face tratament decat cu el in stup pentru ca mavrirolul are efect maxim cand albinele nu sunt in ghem pentru ca substanta de pe benzi se face prin contact...adica trebuie sa misune albinele in stup si sa dea de la una la alta. Tratamentele contra varroa ar fi trebuit sa le incepi deja...ceea ce inseamna ca ori ai deja benzile in stup, ori in momentul in care le pui prinzi un tratament. Pe de alta parte, ce poate sa strice?? Mavrirolul este pentru baruloza (pentru asta se si pun benzile mai mult) si varroa iar varachetul doar varroa...sau altfel zis o sa afumi putin benzile de mavrirol :D

Data viitoare cind dai sfaturi eronate coleilor verifica sursa sau macar fa un efort de intelienta si citeste prospectul produsului MAVRIROL :oops:
O sa constati ca acest produs nu se foloseste concomitent su alte tratamente antivoaroa :!:
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Iernarea albinelor

Mesajde yulian » 02 Sep 2014, 10:19

proapis13 scrie:Data viitoare cind dai sfaturi eronate coleilor verifica sursa sau macar fa un efort de intelienta si citeste prospectul produsului MAVRIROL :oops:
O sa constati ca acest produs nu se foloseste concomitent su alte tratamente antivoaroa :!:

Ceva o mai fi prin capul asta al meu, iar interzicerea folosirii mavrirolului cu alte produse antivarooa lipseste cu desavarsire din prospect...dar ma rog sunt si altii mai iluminati decat mine care pot veni cu dovezi stiintifice...nu cu vorbe din popor. ;)

P.S. si fisierul cu descrierea Mavrirolului...cu un efort de inteligenta imi indicati si mie pagina respectiva.
Multumesc,
Iulian.

http://www.icdapicultura.ro/magazin/pro ... rirol.html

P.S.2 - eu folosesc mavrirolul pentru brauloza si nu ma bazez pe el pentru deparazitarea varroa :!:
Ultima oară modificat de yulian pe 02 Sep 2014, 10:28, modificat 1 dată în total.
yulian
 
Mesaje: 473
Membru din: 27 Apr 2012, 13:25
Localitate: Hunedoara, Hunedoara

Re: Iernarea albinelor

Mesajde TDI » 02 Sep 2014, 10:28

Din prospectul Mavrirolului, la punctul 4.8 si 6.1 se mentioneaza ca nu se foloseste împreună cu alte substante anti-varroa. Substanta activa e tau-fluvalinatul.
Iulian, fii atent!
TDI
 
Mesaje: 1609
Membru din: 07 Aug 2013, 17:31
Localitate: Bacau-Roman

Re: Iernarea albinelor

Mesajde Dragos2006 » 02 Sep 2014, 10:28

Am pus mavrirolul la 17 august , a doua zi pe tava erau 15 paduchi morti . dupa 3 zile inca cel putin 15 . In zadar folosesti mavrirol toamna cand albina de iernat este deja intepata de paduche . Cred ca toata lumea a citit in manualul apicultorului incepator ca albina moare prematur din cauza virozelor contactate prin ranile produse de acarian. O albina de iernat chiar daca nu mai are pe ea paduchi dar a fost muscata de parazit nu mai are viata lunga si normala.
Ajuta-l Doamne pe dusmanul meu !Da-i viata lunga sa asiste la succesul meu ...
Dragos2006
 
Mesaje: 2251
Membru din: 05 Apr 2011, 16:37
Localitate: Valea Ramnicului

Re: Iernarea albinelor

Mesajde yulian » 02 Sep 2014, 10:44

TDI scrie:Din prospectul Mavrirolului, la punctul 4.8 si 6.1 se mentioneaza ca nu se foloseste împreună cu alte substante anti-varroa. Substanta activa e tau-fluvalinatul.
Iulian, fii atent!

Sa spunem ca aveti dreptate. In cazul asta ar fi una din doua: ori tratam numai cu Mavrirol si contra varroa, ori nu mai tratam contra brauloza. In fine. Eu am spus asa cum fac eu si nu am avut pierderi din cauza asta! Decat sa dau informatii de genul : citeste, informeaza-te, eu am spus ce fac eu.
yulian
 
Mesaje: 473
Membru din: 27 Apr 2012, 13:25
Localitate: Hunedoara, Hunedoara

Re: Iernarea albinelor

Mesajde sovian » 02 Sep 2014, 12:29

Multumesc. Din ce am mai citit am ajuns la concluzia ca 2-3 tratamente cu varachet sunt eficiente. O. Sa pumn cate o banda de Mavrirol seara dupa tratament si o las o saptamana
Chiar dacă nu ai stupi, ocroteşte albinele!
sovian
 
Mesaje: 239
Membru din: 06 Mai 2014, 18:47
Localitate: Dracesti

Re: Iernarea albinelor

Mesajde Augustin78 » 02 Sep 2014, 12:38

Salut.
Cred ca mai eficient este dupa cele 3 tratamente succesive de varachet sa lasati si benzile cu mavirol pe rame.
Numai bine.
ps:si eu sunt incepator....asa ca daca gresesc rog sa fiu corectat. :)
proverb: Albina are mare nevoie de aripi chiar si dupa ce a adunat mierea in stup.
Avatar utilizator
Augustin78
 
Mesaje: 1347
Membru din: 05 Ian 2014, 18:46
Localitate: Mioveni - Arges

Re: Iernarea albinelor

Mesajde yulian » 02 Sep 2014, 12:39

Minim 3 repetate la interval de 7 zile. Eu nu am facut mai multe niciodata, dar asa se face tratamentul cu varachet. Benzile de mavrirol se pun doua buc la familii si 1 la roiuri, nu fa economie daca vrei eficienta.
yulian
 
Mesaje: 473
Membru din: 27 Apr 2012, 13:25
Localitate: Hunedoara, Hunedoara

Re: Iernarea albinelor

Mesajde alt stupar » 02 Sep 2014, 19:37

sovian scrie:Multumesc. Din ce am mai citit am ajuns la concluzia ca 2-3 tratamente cu varachet sunt eficiente. O. Sa pumn cate o banda de Mavrirol seara dupa tratament si o las o saptamana

Mama lor de prospecte, ca parca-n ruso-chineza ar fi scrise ori poate cu cerneala simpatica, sa le citeasca numai doctorii :oops:
Ce-i asa de greu sa dai de 3 ori Varachet in august si abia apoi ( inceput de septembrie) sa bagi fitilele de Mavrirol ? N-are calendarul suficiente zile sa se faca 45 pana la final de octombrie, cand se face ultima fumigatie in lipsa puietului ?
Trebuie cu tot dinadinsul sa fim mai cu mot si sa bagam concomitent depasind astfel doza maxima de toxicitate ???
lada plina de albine, dalta si afumatorul
in rest... Dumnezeu cu mila !
Avatar utilizator
alt stupar
 
Mesaje: 3217
Membru din: 18 Feb 2011, 22:50
Localitate: Lipova

Re: Iernarea albinelor

Mesajde proapis13 » 02 Sep 2014, 19:58

yulian scrie:sunt si altii mai iluminati decat mine care pot veni cu dovezi stiintifice...nu cu vorbe din popor. ;)
P.S. si fisierul cu descrierea Mavrirolului...cu un efort de inteligenta imi indicati si mie pagina respectiva.

Cind va trimit la citit,ma injurati,cind va corectez,ma injurati,cind va dau info de calitate,ma injurati... :oops:
Info e la un click distanta,depine de ce vrei si unde sa cauti...sau nu stii sa cauti...
Fai un efort de inteligenta si cauta si in alte parti si RECITESTE prospectul mavrirolului
Data viitoare vei fi in stare sa dai o informatie corecta si sigura
Eu unul cind vreau sa aflu mai multe despre un produs dau click la adresa asta ; http://www.icbmv.ro/
Aici gaseti info despre toate suplimentele nutritive si despre toate tratamentele folosite in apicultura
https://www.google.ro/url?sa=t&rct=j&q= ... 5972,d.ZWU
MAVRIROL - https://www.google.ro/url?sa=t&rct=j&q= ... sIGyR9mD6g
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Iernarea albinelor

Mesajde ignatov andrei » 02 Sep 2014, 20:43

yulian scrie:
TDI scrie:Din prospectul Mavrirolului, la punctul 4.8 si 6.1 se mentioneaza ca nu se foloseste împreună cu alte substante anti-varroa. Substanta activa e tau-fluvalinatul.
Iulian, fii atent!

Sa spunem ca aveti dreptate.


Yuliane, esti "tare si bataios"!
Tine-o tot asa si vei avea "respect" cu...CARUL!
Când pot obtine si eu o audienta, ca poate mai învat ceva ?!?
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Iernarea albinelor

Mesajde sovian » 02 Sep 2014, 20:56

Nu stiam ca se face in august. Stiam de septembrie de doua ori apoi Mavrirol lasat pana la iarna
Chiar dacă nu ai stupi, ocroteşte albinele!
sovian
 
Mesaje: 239
Membru din: 06 Mai 2014, 18:47
Localitate: Dracesti

Re: Iernarea albinelor

Mesajde yulian » 03 Sep 2014, 08:25

ignatov andrei scrie:Când pot obtine si eu o audienta, ca poate mai învat ceva ?!?

Cu prima ocazie. Ce doriti sa aflati?? Cu minimul (meu) de inteligenta poata va dau cate un sfat bun...dar pe care nu trebuie sa il luati in seamna pana nu cititi. ;)
P.S. nu am nevoie de respectul tuturor...e plin forumul de...du-te si citeste
yulian
 
Mesaje: 473
Membru din: 27 Apr 2012, 13:25
Localitate: Hunedoara, Hunedoara

Re: Iernarea albinelor

Mesajde Razvan32 » 03 Sep 2014, 08:59

Daca un incepator ale apiculturii se apuca de citit acest subiect(compus din 180pagini), nu va intelege mare lucru. Va spun si de ce: se pleaca de la o idee, discutie si se ajunge cine stie pe unde. Unul zice ca trebuie facut asa, celalalt spune altceva, altul spune ca nu e bine cum a spus primul, etc. , exemplele pot continua. Rezultatul: adevarul e undeva la miloc. Parerea mea e ca ar trebui facuta putina curatenie in acest forum, sa se discute scurt si la obiect..... Va multumesc!
Razvan32
 
Mesaje: 11
Membru din: 08 Aug 2011, 14:12

Re: Iernarea albinelor

Mesajde nae » 03 Sep 2014, 09:19

yulian scrie: ... citeste, informeaza-te...

;)
VF=amitraz+mavrik(taufluvalinat ) :roll:
nae
 
Mesaje: 3375
Membru din: 11 Noi 2011, 19:29

Re: Iernarea albinelor

Mesajde ignatov andrei » 03 Sep 2014, 12:26

Razvan32 scrie:Daca un incepator ale apiculturii se apuca de citit acest subiect(compus din 180pagini), nu va intelege mare lucru. Va spun si de ce: se pleaca de la o idee, discutie si se ajunge cine stie pe unde. Unul zice ca trebuie facut asa, celalalt spune altceva, altul spune ca nu e bine cum a spus primul, etc. , exemplele pot continua. Rezultatul: adevarul e undeva la miloc. Parerea mea e ca ar trebui facuta putina curatenie in acest forum, sa se discute scurt si la obiect..... Va multumesc!


Razvane, aici se DISCUTA, nu se predau lectii de apicultura!

N-ai vrea sa ne spui pe unde este acel "mijloc cu adevăr" ???
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

AnteriorUrmătorul

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: buca şi 7 vizitatori