Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Iernarea albinelor

Mesajde proapis13 » 25 Sep 2011, 18:13

Daca iernezi ,,la fundul gol'' pui folia deasupra
Daca obturezi total partea inferioara lasi o fanta in podisor
Daca tu ai 12 kg de miere pe 5 rame acum unde sta albina??
Cand ai atata miere/5 rame acum nu prea ai albina
Daca intradevar ai rezerva asta de miere la data asta
tot o sa fie nevoie de turta proteica la jumatatea lui ianuarie
salve :D
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Iernarea albinelor

Mesajde victor s » 25 Sep 2011, 18:22

gabi bee scrie:am intrebat si pe pagina anterioara dar reiau, pt ca nu a apucat nimeni sa raspunda . daca iernez un roi pe 5 rame , care au in total 12 kg de miere, iar stupul este in fundul gol , este oare suficienta mierea sa ies din iarna sau prin ianuarie - februarie gasesc albinele sus si trebuie sa vin cu turta ? dar in aceeasi situatie dar de data asta cu fundul stupului obturat ? cam care ar fi diferentele ? :roll: :P

gabi, eu zic sa renunti la intrebare pt ca ti-ai raspuns singur...
''prin ianuarie - februarie gasesc albinele sus si trebuie sa vin cu turta''
aaa si inca un amanunt...nici o iarna nu seamana cu alta, deci...capul sus si... ce-o fi o fi (eu asta am spus acum un an, dupa ce m-am rugat de cativa prieteni sa-mi arate cum se face pregatirea de iernat si mi-au transmis ca sunt ocupati...poate saptamana viitoare !)
eram cu ochii pe meteo zi de zi, si cum prindeam o fereastra de timp frumos cum eram la albine (fara sa le deranjez)...
spor maxim !
Avatar utilizator
victor s
 
Mesaje: 871
Membru din: 23 Feb 2011, 22:31
Localitate: Ploiesti

Re: Iernarea albinelor

Mesajde gabi bee » 25 Sep 2011, 19:13

proapis13 scrie:Daca iernezi ,,la fundul gol'' pui folia deasupra
Daca obturezi total partea inferioara lasi o fanta in podisor
Daca tu ai 12 kg de miere pe 5 rame acum unde sta albina??
Cand ai atata miere/5 rame acum nu prea ai albina
Daca intradevar ai rezerva asta de miere la data asta
tot o sa fie nevoie de turta proteica la jumatatea lui ianuarie
salve :D

acum sunt pe 5-6-7 rame , depinde , dupa o reducere provizorie a cuibului insa mai merge trasa cate o rama sau poate doua la unii iar in final vor ajunge la 5 rame cu un total de 12 kg de miere .ramele vor fi bine acoperite de albine . teoretic mierea asta ar trebui sa le ajunga cel putin pana in martie , in conditiile unei ierni normale si dupa consumurile lunare date in carti si nu vad de ce sa venim cu hrana in ianuarie . asta la iernarea clasica caci la cea in fundul gol cred ca se schimba socoteala . nu a facut nimeni nici o comparatie la cele 2 tipuri de iernari sa vedem ce diferenta este la consumul de miere , caci sigur este si poate chiar una importanta ?
Masoara timpul cu faptele tale !
Avatar utilizator
gabi bee
 
Mesaje: 1334
Membru din: 11 Apr 2011, 23:41
Localitate: mizil , prahova

Re: Iernarea albinelor

Mesajde proapis13 » 25 Sep 2011, 19:17

gabi bee scrie: nu a facut nimeni nici o comparatie la cele 2 tipuri de iernari sa vedem ce diferenta este la consumul de miere , caci sigur este si poate chiar una importanta ?

Eu am iernat in paralel si nu am observat nic-o diferentza
Diferentzele se observa dupa ce incepe regina ponta atunci
se reduce urdinishul si se inchide subarul,dar pana atunci mai e
salve
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Iernarea albinelor

Mesajde gabi bee » 25 Sep 2011, 19:32

deci , spune-ti mai multe ...ca atunci e prea tarziu ! :P
Masoara timpul cu faptele tale !
Avatar utilizator
gabi bee
 
Mesaje: 1334
Membru din: 11 Apr 2011, 23:41
Localitate: mizil , prahova

Re: Iernarea albinelor

Mesajde alt stupar » 25 Sep 2011, 19:49

Gabi,
deci nu stiu cum ai cantarit-o, dar in principiu ar trebui ca 12 kg. distribuite cat de cat rezonabil pe cele 5 rame sa-ti ajunga pana spre sfarsit de februarie-inceput de martie cand de obicei apar primele ferestre cu zbor si posibile interventii.
Bine, conditionarile banuiesc ca deja le sti, hrana de calitate, tratamente la zi, liniste deplina pana atunci.
Atentie, incertitudinile stuparului cu privire la rezervele aflate in stup duce la controale repetate pe timp nefavoravil = total nerecomandate.
lada plina de albine, dalta si afumatorul
in rest... Dumnezeu cu mila !
Avatar utilizator
alt stupar
 
Mesaje: 3217
Membru din: 18 Feb 2011, 22:50
Localitate: Lipova

Re: Iernarea albinelor

Mesajde gabi bee » 25 Sep 2011, 20:19

alt stupar scrie:Gabi,
deci nu stiu cum ai cantarit-o, dar in principiu ar trebui ca 12 kg. distribuite cat de cat rezonabil pe cele 5 rame sa-ti ajunga pana spre sfarsit de februarie-inceput de martie cand de obicei apar primele ferestre cu zbor si posibile interventii.
Bine, conditionarile banuiesc ca deja le sti, hrana de calitate, tratamente la zi, liniste deplina pana atunci.
Atentie, incertitudinile stuparului cu privire la rezervele aflate in stup duce la controale repetate pe timp nefavoravil = total nerecomandate.

chiar daca radeti de mine asta e , am luat cantarul de mana cu mine si ieri am verificat stupii si am aproximat cantitatile de miere din fiecare . nu am cantarit fiecare rama ci am cantarit cateva la inceput ca sa imi formez mana si ochiul si pe urma aproximam . din cand in cand, cand aveam dubii apelam iar la cantar . asa am aflat ca mierea din stupii mei la ora asta ,cand unele matci au incetat ouatul iar puietul in ceilalti stupi nu depaseste1,5 rame cu puiet, ar fi undeva cam la 2-2.5 kg \rama de iernat . vreau sa incerc sa las jumatate sa ierneze in fundul gol si ma gandeam daca socoteala cu mierea suficienta mai este valabila si nu halesc albinele dublu ca sa contracareze vantul ce intra pe dedesubt ! :D
Masoara timpul cu faptele tale !
Avatar utilizator
gabi bee
 
Mesaje: 1334
Membru din: 11 Apr 2011, 23:41
Localitate: mizil , prahova

Re: Iernarea albinelor

Mesajde alt stupar » 25 Sep 2011, 20:41

stai linistit, de halit halesc mai mult cand trebuie sa elimine condensul pricinuit de impachetajul excesiv facut de catre apicultorul "grijuliu"
lada plina de albine, dalta si afumatorul
in rest... Dumnezeu cu mila !
Avatar utilizator
alt stupar
 
Mesaje: 3217
Membru din: 18 Feb 2011, 22:50
Localitate: Lipova

Re: Iernarea albinelor

Mesajde Bambucha » 25 Sep 2011, 20:57

Dragos scrie:In poza este roiul aranjat cum v-am spus! nu se vad albinele pt ca le-am tot zapacit, afumat le-am dus pana la jum. stupului iar afumate.... ca sa pot pune polistirenul! Asta-i viata! ce sa le fac!! ;)
Numai bine!!


Salut,
roiul acesta isi va da obstescul sfarsit daca prindem o iarna ca anul asta. 2 rame la vremea asta inseamna maxim un interval la iarna si sfarsitul poate fi asa:
http://stuparitul.3xforum.ro/post/7692/1/familie_prinsa_de_frig/
Solutia ar fi unificarea...
"Bravo, Marcele! Ai luat și banii de pe pieptul mortului”
Avatar utilizator
Bambucha
 
Mesaje: 2785
Membru din: 23 Feb 2011, 13:38
Localitate: Bucuresti

Re: Iernarea albinelor

Mesajde gabi bee » 27 Sep 2011, 08:37

ce ziceti , sa fac cate o gaura sau doua in treimea superioara a ramelor de iernat pt a trece albina dupa hrana sau raman ramele cu probleme apoi in zona aceea ? nu stiu ce sa fac ! :roll: :P
Masoara timpul cu faptele tale !
Avatar utilizator
gabi bee
 
Mesaje: 1334
Membru din: 11 Apr 2011, 23:41
Localitate: mizil , prahova

Re: Iernarea albinelor

Mesajde Valeanu Razvan » 27 Sep 2011, 11:59

Salut,

Am un roi facut anul asta, in momentul de fata este pe 5 rame 2 pline cu miere 2 cam 3/4 si una cam1.5 /4 .deci are 4 intervale beleaua mea este ca albinele la controlul de ieri mi s-au parut cam amortite,praca erau bolnave 10-15 bucati erau pe fundul stupului cam se tariau,iar cele de pe rame parca nu se mai tineau aja bine una de alta, pe partea superioara a ramelor am gasit vreo doua cu piciorele in sus incercand sa revina in pozita normala.iar cateva si bateau ca nebunele din aripii. e posibil Nosemoza?
Valeanu Razvan
 

Re: Iernarea albinelor

Mesajde victor s » 27 Sep 2011, 15:45

gabi bee scrie:ce ziceti , sa fac cate o gaura sau doua in treimea superioara a ramelor de iernat pt a trece albina dupa hrana sau raman ramele cu probleme apoi in zona aceea ? nu stiu ce sa fac ! :roll: :P

eu totusi cred ca-ti faci griji degeaba, dar daca tot vrei sa stai linistit de Craciun si sa-ti priasca friptura ca oricarui alt crestin, sari cu hranirile de completare, dar acum nu mai tarziu, ai sa vezi cum se umple celulele goale din rame si cum creste increderea ca vei trece cu bine peste iarna albinutzele tale.
fii mai optimist (asa cum spunea printre randuri si alt stupar); hrana au, de liniste, sunt convins ca vor avea din belsug, mai ramane factorul uman...
gauri n-are rost sa le faci (parerea mea).
Avatar utilizator
victor s
 
Mesaje: 871
Membru din: 23 Feb 2011, 22:31
Localitate: Ploiesti

Re: Iernarea albinelor

Mesajde liviu1965 » 27 Sep 2011, 19:49

seaquest scrie:Salut,

Am un roi facut anul asta, in momentul de fata este pe 5 rame 2 pline cu miere 2 cam 3/4 si una cam1.5 /4 .deci are 4 intervale beleaua mea este ca albinele la controlul de ieri mi s-au parut cam amortite,praca erau bolnave 10-15 bucati erau pe fundul stupului cam se tariau,iar cele de pe rame parca nu se mai tineau aja bine una de alta, pe partea superioara a ramelor am gasit vreo doua cu piciorele in sus incercand sa revina in pozita normala.iar cateva si bateau ca nebunele din aripii. e posibil Nosemoza?


Daca ai umblat pe ele cand era frig.... se schimba problema cu boala... poate erau amortite de frig.....
Avatar utilizator
liviu1965
 
Mesaje: 1335
Membru din: 25 Iun 2011, 08:52
Localitate: IASI

Re: Iernarea albinelor

Mesajde gabi bee » 27 Sep 2011, 20:29

victor s scrie:
gabi bee scrie:ce ziceti , sa fac cate o gaura sau doua in treimea superioara a ramelor de iernat pt a trece albina dupa hrana sau raman ramele cu probleme apoi in zona aceea ? nu stiu ce sa fac ! :roll: :P

eu totusi cred ca-ti faci griji degeaba, dar daca tot vrei sa stai linistit de Craciun si sa-ti priasca friptura ca oricarui alt crestin, sari cu hranirile de completare, dar acum nu mai tarziu, ai sa vezi cum se umple celulele goale din rame si cum creste increderea ca vei trece cu bine peste iarna albinutzele tale.
fii mai optimist (asa cum spunea printre randuri si alt stupar); hrana au, de liniste, sunt convins ca vor avea din belsug, mai ramane factorul uman...
gauri n-are rost sa le faci (parerea mea).

de completat nu le dau nimic pt ca dupa mine au mancare suficienta dar, ce sa fac , sunt grijuliu ca e prima iarna . poate la anul pe timpul asta vorbesc si eu mai relaxat . gaura in rame totusi o practica multi stupari si a-si incerca si eu daca se merita . acum nu stiu daca se face asa , ca sa stai linistit , sau doar in anumite cazuri . inca nu sunt hotarat ! :roll: :D
Masoara timpul cu faptele tale !
Avatar utilizator
gabi bee
 
Mesaje: 1334
Membru din: 11 Apr 2011, 23:41
Localitate: mizil , prahova

Re: Iernarea albinelor

Mesajde liviu1965 » 27 Sep 2011, 21:32

Gabi, stii ca sunt un om glumet.Cu asta pot sa compensez cu ceea ce seniorii ne invata.
Am sa folosesc o vorba pe care sotia mi-a spus-o ceva ani in urma.... :
Avatar utilizator
liviu1965
 
Mesaje: 1335
Membru din: 25 Iun 2011, 08:52
Localitate: IASI

Re: Iernarea albinelor

Mesajde Valeanu Razvan » 28 Sep 2011, 10:29

Gaby bee ,

Scuze ca m-am bagat ca musca in lapte peste postarea ta.






"Salut,

Am un roi facut anul asta, in momentul de fata este pe 5 rame 2 pline cu miere 2 cam 3/4 si una cam1.5 /4 .deci are 4 intervale beleaua mea este ca albinele la controlul de ieri mi s-au parut cam amortite,praca erau bolnave 10-15 bucati erau pe fundul stupului cam se tariau,iar cele de pe rame parca nu se mai tineau aja bine una de alta, pe partea superioara a ramelor am gasit vreo doua cu piciorele in sus incercand sa revina in pozita normala.iar cateva si bateau ca nebunele din aripii. e posibil Nosemoza?"
Valeanu Razvan
 

AnteriorUrmătorul

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 103 vizitatori