Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Iernarea albinelor

Mesajde liviu1965 » 29 Sep 2011, 18:14

E baiat de comitet, nu se supara.

Vroaiam sa pun " ...... " dar nu am pus.
Avatar utilizator
liviu1965
 
Mesaje: 1335
Membru din: 25 Iun 2011, 08:52
Localitate: IASI

Re: Iernarea albinelor

Mesajde soicagabriel » 30 Sep 2011, 23:03

cine ma poate ajuta si pe mine cu informatii despre albine ? care ar fi primul lucru care trebuie sa il fac la famiilile de albine care le-am cumparat zileele astea sunt incepator
Avatar utilizator
soicagabriel
 
Mesaje: 76
Membru din: 29 Sep 2011, 18:32
Localitate: Timisoara

Re: Iernarea albinelor

Mesajde jimm » 30 Sep 2011, 23:26

de unde esti?
Sa te uiti cum stau cu proviziile, populatia si cu sanatatea
Avatar utilizator
jimm
 
Mesaje: 515
Membru din: 23 Feb 2011, 13:12
Localitate: Targoviste

Re: Iernarea albinelor

Mesajde MyBees » 30 Sep 2011, 23:54

soicagabriel scrie:cine ma poate ajuta si pe mine cu informatii despre albine ? care ar fi primul lucru care trebuie sa il fac la famiilile de albine care le-am cumparat zileele astea sunt incepator

Gabriel, ti-am raspuns si pe celalalalt topic. Ti-au mai raspuns si ceilalti colegi. Daca ieri m-am abtinut, azi iti spun cu sinceritate si prietenie... Cel mai bun lucru pe care poti sa il faci acum este sa intri AICI, pe forumul de anunturi apicole si sa postezi un anunt de vanzare. Ai nevoie de un noroc urias sa poti vinde cele 30 de familii de albine pe care le-ai cumparat in cea mai nepotrivita perioada, dar cred cu sinceritate ca este cel mai bun lucru pe care ai putea sa il faci. Iti opresti doar una/doua familii ca sa iti treaca sevrajul(daca despre asta este vorba) Apoi, in primavara cumperi cate familii doresti. Ai pana atunci ceva timp sa te pui la curent cu lucrurile de baza.
O alta varianta este sa apelezi urgent la un apicultor experimentat care sa te ajute sa le treci cu bine iarna. Dar este nevoie de el in stupina ta, ACUM.
De unde esti, unde ai albinele? Poate ai noroc sa te lipesti de cineva de pe forum.
Sa nu ma intelegi gresit. Cumva admir curajul tau, insa cred ca ai luat o decizie cu ochii inchisi. Si mai cred ca tu deja constientizezi asta.
Sper din toata inima sa reusesti si la primavara sa imi/ne scrii cat de sanatoase sunt albinele tale.

Spor!
Ultima oară modificat de MyBees pe 01 Oct 2011, 00:16, modificat 1 dată în total.
"Choose a job you love, and you will never have to work a day in your life"
---
my flickr | my facebook | my pinterest | my blog | my YM: MyBees_ro@yahoo.com | my Google+
Avatar utilizator
MyBees
 
Mesaje: 1285
Membru din: 23 Feb 2011, 13:01
Localitate: Bucuresti, stupina in Dambovita

Re: Iernarea albinelor

Mesajde MyBees » 01 Oct 2011, 00:15

Intra aici: http://stuparitul.com/lucrari_toamna_apicultura.html si vezi despre ce-i vorba.

- Fa urgent un tratament cu varachet. Daca vanzatorul nu s-a ocupat de acest aspect albinele tale pot avea un grad de infestare urias. In functie de ce acarieni gasesti cazuti, vezi daca este cazul sa repeti.
- Verifica nivelul rezervelor de hrana. In principiu ar trebui sa ai ramele marginase pline cu miere capacita iar celelalte rame pline peste jumatate.
- Strange familiile pe ramele bine ocupate de albina. Ramele care nu sunt bune pentru iernat(prost construite, foarte negre, fara hrana, etc) le scoti din cuib(le dai dupa diafragma) si patrezi ramele bune care trebuie sa fie bine ocupate de albina.

Primesti aceste sfaturi, cu drag, de la unul din multii incepatori de pe acest forum, dar la cum ai debutat trebuie sa te cam multumesti cu noi...

Hai ca o scoti la capat!

Bine ai venit printre pinguini(vei afla mai tarziu ce e si cu asta) :)
"Choose a job you love, and you will never have to work a day in your life"
---
my flickr | my facebook | my pinterest | my blog | my YM: MyBees_ro@yahoo.com | my Google+
Avatar utilizator
MyBees
 
Mesaje: 1285
Membru din: 23 Feb 2011, 13:01
Localitate: Bucuresti, stupina in Dambovita

Re: Iernarea albinelor

Mesajde mibu » 03 Oct 2011, 21:14

cristi_vidican scrie:
ciprianb scrie:Pe mine ma intereseaza cel mai mult acum condensului, mi-a facut destule probleme iarna trecuta si sper din tot sufletul sa nu mai am parte si iarna asta de el. :oops:

Gaureste fundurile la stupi si nu vei mai avea probleme cu condenstul. La mine, stupii au 1/3 plasa pe fund. Atentie insa, sa fie bine inchisi sus ca sa nu faca curent de aer.

SALUT! zici ca ebine sa gaurim fundul ? daca am inteles bine IN CE ZONA?
BLÎND DAR SIGUR !
Avatar utilizator
mibu
 
Mesaje: 454
Membru din: 02 Oct 2011, 19:32
Localitate: Tirgoviste

Re: Iernarea albinelor

Mesajde glaliona » 04 Oct 2011, 23:59

salut pe toata lumea.va deranjez cu o intrebare.am stupii cu fund fix dar care au 5 gauri de 5 cm. diametru,in cazul acesta pot ierna cu folie deasupra ramelor?Este suficienta aerisirea prin acele gauri:
glaliona
 
Mesaje: 185
Membru din: 18 Sep 2011, 13:25
Localitate: Galati

Re: Iernarea albinelor

Mesajde proapis13 » 05 Oct 2011, 00:20

Depinde pe ce parte a stupului sunt pozitionate gaurile ;)
salve :D
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Iernarea albinelor

Mesajde glaliona » 05 Oct 2011, 07:38

Gaurile sant de la mijloc catre spatele stupului ,cu plasa si subar.Lazi cumparate de la APISPUISORU.Are multe filmulete pe forum.
glaliona
 
Mesaje: 185
Membru din: 18 Sep 2011, 13:25
Localitate: Galati

Re: Iernarea albinelor

Mesajde un OM » 05 Oct 2011, 20:59

La atata "amar" de aerisire, nu m-as arunca sa iernez cu folie, mie mi se pare insuficient. Daca suprafata decupatata ar fi mai mare poate te-as incuraja. Ramai la podisor, cu ceva izolant deasupra.
Avatar utilizator
un OM
 
Mesaje: 1941
Membru din: 24 Feb 2011, 21:57
Localitate: Prundu-Giurgiu

Re: Iernarea albinelor

Mesajde redoo » 06 Oct 2011, 10:20

saptamana trecuta am inceput sa restrang cuibul,tragand rame dupa diafragma.Ieri am fost la stupi si innt-un stup am gasit doua rame ouate aproape complet,iar matca se fataia mandra pe acolo.Am mutat ramele inapoi in cuib(mai aveam putin puiet si acolo) si am luat o rama marginasa si am descapacit miere si am pus-o du pa diafragma.
Albina care o sa iasa din ponta asta tarzie are sanse sa treaca iarna?
Life is BEE...utiful!!!
http://e-redoo.ro/
Avatar utilizator
redoo
 
Mesaje: 985
Membru din: 21 Mar 2011, 17:48
Localitate: bucuresti/ cartojani

Re: Iernarea albinelor

Mesajde balu » 06 Oct 2011, 16:27

Asta are cele mai mari sanse
balu
 
Mesaje: 545
Membru din: 20 Iul 2011, 10:27
Localitate: berbesti vl

Re: Iernarea albinelor

Mesajde un OM » 07 Oct 2011, 07:46

Nu ca as fi "...contra", dar am oarecum o alta parere. Matca oua astazi, albina va ecloziona peste 21 de zile. Cam cat timp credeti ca va mai zbura? Cand va mai avea timp sa-si formeze corpul gras?
Avatar utilizator
un OM
 
Mesaje: 1941
Membru din: 24 Feb 2011, 21:57
Localitate: Prundu-Giurgiu

Re: Iernarea albinelor

Mesajde redoo » 07 Oct 2011, 08:35

eu am sa las totusi ramele alea in cuib si voi vedea ce se intampla....sper sa fie o toamna lunga si calduroasa:))
Life is BEE...utiful!!!
http://e-redoo.ro/
Avatar utilizator
redoo
 
Mesaje: 985
Membru din: 21 Mar 2011, 17:48
Localitate: bucuresti/ cartojani

Re: Iernarea albinelor

Mesajde horia_ch » 07 Oct 2011, 12:33

redoo scrie:....sper sa fie o toamna lunga si calduroasa:))

Dap, pana maine! :(
קֹהֶלֶת 3:11,12
Avatar utilizator
horia_ch
 
Mesaje: 723
Membru din: 15 Mar 2011, 20:32
Localitate: Miercurea Ciuc, Harghita, România

Re: Iernarea albinelor

Mesajde mechenici » 07 Oct 2011, 13:02

Salut.De miercuri iar 25grade -tot cald,ce este rau ca sunt ffmulte viespii,am gasit turta de viespii sub stup este plin de ele o sa pun capcane la fiecare stup in parte.
Avatar utilizator
mechenici
 
Mesaje: 58
Membru din: 24 Feb 2011, 21:04
Localitate: ORSOVA-MEHEDINTI

AnteriorUrmătorul

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 72 vizitatori


cron