Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Iernarea albinelor

Mesajde cantemir » 05 Noi 2013, 22:30

paul scrie: Trebuia sa-i ard marginea cu taietura cu o lampa pe benzina sau ceva similar, pentru a nu se destrama.

Incearca metoda 2in1:
Pe o scandura asezi rafia, peste ea o platbanda metalica pe post de dreptar si dai apasat pe langa cu un letcon incins.
"Reglezi" viteza in asa fel, incat sa obtii simultan si taierea si lipirea!
cantemir
 
Mesaje: 816
Membru din: 27 Apr 2012, 13:54
Localitate: Ploiesti

Re: Iernarea albinelor

Mesajde Florin Dobre » 05 Noi 2013, 22:40

paul scrie:Am uitat sa fac o precizare ... eu intai fac si dup'-aia intreb ! Ca politistii aia care intai trag si apoi ...aresteaza ! :lol:
Aseara am pus pe rame ... rafia ! :lol: Inainte de a o pune era negru' podisoru de albine.
Asta seara ... am verificat ! Abia daca mai erau vreo 6-7 albine pe ... rafie ! In concluzie, se pare ca le prieste ... rafia ! :D Am verificat daca erau vreun pic umede si erau ... perfect uscate ! Asta in conditiile in care am avut folie pusa pentru tratamente si mereu erau broboane de condens. Cred ca asigura un flux bun al ... vaporilor.
Sunt de acord ca este prematur pentru o concluzie ... "concludenta" !!! :idea:


S-ar putea ca rafia aia sa nu le priasca ci sa le deranjeze cu ceva, daca zici c-au fugit asa de ea. Zic si eu.
Suntem pulbere de stele.
Avatar utilizator
Florin Dobre
 
Mesaje: 4653
Membru din: 09 Apr 2012, 22:57
Localitate: Stefanesti, Arges

Re: Iernarea albinelor

Mesajde paul » 05 Noi 2013, 22:44

Florin Dobre scrie:
S-ar putea ca rafia aia sa nu le priasca ci sa le deranjeze cu ceva, daca zici c-au fugit asa de ea. Zic si eu.


Florine ... eu nu mai inteleg nimic !!! :roll:
E mai normal sa stea ciucure pe plasa de la podisor ??? Daca DA ... de ce ???
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: Iernarea albinelor

Mesajde TDI » 05 Noi 2013, 22:47

E cald, acopera posibilii curenti. Ceva trebuie pus, absorbant si care sa absoarba posibilii curenti. Discutam la 5 grade C maxim. ;)
TDI
 
Mesaje: 1609
Membru din: 07 Aug 2013, 17:31
Localitate: Bacau-Roman

Re: Iernarea albinelor

Mesajde jenica67 » 05 Noi 2013, 22:57

La sistemul de iernare tip horn, materialul absorbant are rolul si de a incetini circulatia aerului. Deci, desi ii zice horn, sa nu se inteleaga ca aerul trebuie sa aiba tirajul hornului, ca atunci nu e bine. El trebuie sa circule cu viteza foarte mica.
Avatar utilizator
jenica67
 
Mesaje: 2557
Membru din: 08 Mar 2011, 17:30
Localitate: Resita

Re: Iernarea albinelor

Mesajde Florin Dobre » 05 Noi 2013, 22:58

N-ai zis nimic de ciucurele de pe plasa...sau n-am fost eu atent. Asta poate insemna ca voiau sa obtureze din plasa, sa inmoaie curentii de aer. Sau n-au aer. Sau pur si simplu stateau la caldura.

Ma refer strict la rafia pusa pe rame. Recunosc ca am vrut sa pun si eu direct pe rame ziare(cum a facut popageorgian) sau loafar(vezi alt stupar).
Nu ma impac cu urmatoarea idee:
Cand e caldicel, ghemul se afana si se duce in sus spre podisor. Si acolo mai dau si ele mana, se mai schimba intre ele...interval cu interval. Daca le tai sansa asta, eventual se mai intalnesc doar intre leaturile verticale si peretii cutiei.
Suntem pulbere de stele.
Avatar utilizator
Florin Dobre
 
Mesaje: 4653
Membru din: 09 Apr 2012, 22:57
Localitate: Stefanesti, Arges

Re: Iernarea albinelor

Mesajde un OM » 05 Noi 2013, 23:04

Si daca pui 2-4 betisoare peste rame, nu la acelasi nivel, decalat, pentru a pastra o distanta pana la folie, ziar, carpa, prin care albinele sa poata circula pe deasupra ramelor, are ceva?
Avatar utilizator
un OM
 
Mesaje: 1941
Membru din: 24 Feb 2011, 21:57
Localitate: Prundu-Giurgiu

Re: Iernarea albinelor

Mesajde Florin Dobre » 05 Noi 2013, 23:05

Parerea mea e ca rafia aia direct pe rame va fi belea. Va innegri ramele de mucegai. Poti incerca pe un stup...n-am verificat.
Suntem pulbere de stele.
Avatar utilizator
Florin Dobre
 
Mesaje: 4653
Membru din: 09 Apr 2012, 22:57
Localitate: Stefanesti, Arges

Re: Iernarea albinelor

Mesajde Florin Dobre » 05 Noi 2013, 23:06

un OM scrie:Si daca pui 2-4 betisoare peste rame, nu la acelasi nivel, decalat, pentru a pastra o distanta pana la folie, ziar, carpa, prin care albinele sa poata circula pe deasupra ramelor, are ceva?

Multumesc! Asta e solutia. :)
Suntem pulbere de stele.
Avatar utilizator
Florin Dobre
 
Mesaje: 4653
Membru din: 09 Apr 2012, 22:57
Localitate: Stefanesti, Arges

Re: Iernarea albinelor

Mesajde alt stupar » 05 Noi 2013, 23:08

Florin Dobre scrie:Ma refer strict la rafia pusa pe rame. Recunosc ca am vrut sa pun si eu direct pe rame ziare(cum a facut popageorgian) sau loafar(vezi alt stupar).
Nu ma impac cu urmatoarea idee:
Cand e caldicel, ghemul se afana si se duce in sus spre podisor. Si acolo mai dau si ele mana, se mai schimba intre ele...interval cu interval. Daca le tai sansa asta, eventual se mai intalnesc doar intre leaturile verticale si peretii cutiei.

Materialul textil aplicat la timp si albina destula sa fie... in 48 de ore apar suficiente punti de ceara care sa faciliteze "hai sa dam mana cu mana" :D
lada plina de albine, dalta si afumatorul
in rest... Dumnezeu cu mila !
Avatar utilizator
alt stupar
 
Mesaje: 3217
Membru din: 18 Feb 2011, 22:50
Localitate: Lipova

Re: Iernarea albinelor

Mesajde Florin Dobre » 05 Noi 2013, 23:09

Mai cresc ele punti acum, Adi? :?
Suntem pulbere de stele.
Avatar utilizator
Florin Dobre
 
Mesaje: 4653
Membru din: 09 Apr 2012, 22:57
Localitate: Stefanesti, Arges

Re: Iernarea albinelor

Mesajde alt stupar » 05 Noi 2013, 23:13

Florin Dobre scrie:Parerea mea e ca rafia aia direct pe rame va fi belea. Va innegri ramele de mucegai. Poti incerca pe un stup...n-am verificat.

Sugerez bumbacul.
Nou, de calitate 100% debitat la mare fix si care sa coboara dupa ultima rama.
Daca ajuta la ceva, eventual voi incerca sa filmez 2-3 cadre pe tema asta.
lada plina de albine, dalta si afumatorul
in rest... Dumnezeu cu mila !
Avatar utilizator
alt stupar
 
Mesaje: 3217
Membru din: 18 Feb 2011, 22:50
Localitate: Lipova

Re: Iernarea albinelor

Mesajde alt stupar » 05 Noi 2013, 23:15

Florin Dobre scrie:Mai cresc ele punti acum, Adi? :?

Acum... nu stiu, e tarziu, operatia aceasta trebuia facuta de ceva timp, dupa ultima hranire si restrangerea la ramele de iernat.
lada plina de albine, dalta si afumatorul
in rest... Dumnezeu cu mila !
Avatar utilizator
alt stupar
 
Mesaje: 3217
Membru din: 18 Feb 2011, 22:50
Localitate: Lipova

Re: Iernarea albinelor

Mesajde jenica67 » 05 Noi 2013, 23:17

Daca ai avut folie pana acum peste, au ele deja punti de ceara si circula fara probleme. Dar atata timp cat afara este cald, ele nu vor sta in ghem. La iernarea tip clopot si iarna daca deschizi stupul, le gasesti de foarte multe ori deasupra. Asta este motivul ca incepatorii se sperie si cred ca au terminat mancarea. Dar nu este asa, in acest sistem este mai cald si le permite mai usor circulatia. Daca va veti uita pe forumul vechi la Valer70, le veti vedea la -16 grede, ca luau sirop, sau miere din puga si erau active.
Avatar utilizator
jenica67
 
Mesaje: 2557
Membru din: 08 Mar 2011, 17:30
Localitate: Resita

Re: Iernarea albinelor

Mesajde Florin Dobre » 05 Noi 2013, 23:20

alt stupar scrie:
Florin Dobre scrie:Mai cresc ele punti acum, Adi? :?

Acum... nu stiu, e tarziu, operatia aceasta trebuia facuta de ceva timp, dupa ultima hranire si restrangerea la ramele de iernat.

Am inteles, e tardiv. O sa aplic solutia sugerata de Un OM. Multumesc!
alt stupar scrie:Sugerez bumbacul.
Nou, de calitate 100% debitat la mare fix si care sa coboara dupa ultima rama.
Daca ajuta la ceva, eventual voi incerca sa filmez 2-3 cadre pe tema asta.

La bumbac ma gandeam si eu sa folosesc. Mi-au stat in mana oaresce salopete de protectia muncii. ;)
Asteptam filmuletele.
Suntem pulbere de stele.
Avatar utilizator
Florin Dobre
 
Mesaje: 4653
Membru din: 09 Apr 2012, 22:57
Localitate: Stefanesti, Arges

Re: Iernarea albinelor

Mesajde Florin Dobre » 05 Noi 2013, 23:22

jenica67 scrie:Daca ai avut folie pana acum peste, au ele deja punti de ceara si circula fara probleme.

Momentan nu am cutiile cu FAV. Deci merg pe iernare tip horn. Multumesc!
Suntem pulbere de stele.
Avatar utilizator
Florin Dobre
 
Mesaje: 4653
Membru din: 09 Apr 2012, 22:57
Localitate: Stefanesti, Arges

AnteriorUrmătorul

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 9 vizitatori