Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Iernarea albinelor

Mesajde IonutMioveni » 09 Noi 2011, 15:10

Cipri S scrie:salutare. e bine sa pun saci de celofan peste capacul stupilor? Adica,sa fiu mai precis,sa imbrac stupul intr-un sac de celofan de sus in jos,evident pana la urdinis?



Salutare Cipran!
In primul rand vreau sa te intreb care este scopul pentru care doresti sa imbraci stupul cu celofan de sus pana jos....fara acoperirea urdinisului?
Banuiesc , ca faci asta pentru ca ploaia sa nu bata in paretii stupului sau zapada sa nu ramana iarna pe capacul stupului, celofanul ajutand astfel la prelingerea intr-un mod mai usor a apei de pe suprafata acestuia, daca altul este scopul (care-i acela daca nu e cu suparare? )
In al II-lea rand , daca scopul este cel prezentat de mine mai sus iti prezint modalitatea mea :
- iau un sac din acela negru menajer , dar mare nu ca cei pentru colectarea gunoiului menajer, ii tai fundul si astfel il asez peste acoperisul stupului fara sa obturez aerisirile din marginile capacului prinzandu-l cu un elastec adus de tata de la munca ..sigur se gasesc si in comert, sau daca nu aveti elastice cu pioneze
-apoi iau alt sac , îi tai fundul si imbrac stupul cu el.
Stiu ca-i o metoda migaloasa care cere mult timp si ma veti intreba: "Bine bine, dar cand ai 100 de stupi tot asa faci?".Avantajul meu daca pot spune asa este ca n.am decat 3 si-mi place si am timp sa-i bibilesc :lol:

Precizez ca:
* eu nu am acoperit decât capacele stupilor
*sacii si elesticele le am de la tata care la ia de la munca :)
Pacat ca n.am poze sa va arat cum "au iesit" stupii
Nascut pentru a reusi !!!
http://ionutmioveni.sunphoto.ro/
Tel.0745092353
Avatar utilizator
IonutMioveni
 
Mesaje: 494
Membru din: 11 Mar 2011, 15:29
Localitate: Mioveni-Arges...albinutele la bunici com.Uda

Re: Iernarea albinelor

Mesajde delux111 » 09 Noi 2011, 15:24

Liviu Began scrie:
Cipri S scrie:salutare. e bine sa pun saci de celofan peste capacul stupilor? Adica,sa fiu mai precis,sa imbrac stupul intr-un sac de celofan de sus in jos,evident pana la urdinis?


Daca ai fund AV as spune ca e ok insa daca ai fund plin ai toate sansele sa faci un condens de toata frumusetea, cu urmarile de rigoare ... cele nefaste.


Fratilor, eu zic sa lasati stupii asa cum sunt ... omul inventeaza de cele mai multe ori numai prostii .
Din cate stiu eu , albinele nu mor de frig daca sunt sanatoase, au mancare, cutiile sunt curate, aerisite ... etc.
Pe forumul vechi a postat un coleg o situatie cand a lasat stupul fara posdisor si capac (sub cerul liber) vreo 24 de ore la temp de -20 grade si albinele au fost bine-merci . Eu nu zic sa iernam cu stupii descoperiti , dar nici cu polistirenul sau folia nu sunt de acord . Pe stupii mei , pe podisor am pus cate un ziar . Atat. Asa ii impachetez de multi ani si nu am avut niciodata probleme .
Aveti grija la condens si mucegai - s-ar putea prin izolarea cu polistiren sau folie sa le faceti rau ...
Toate bune !
Avatar utilizator
delux111
 
Mesaje: 34
Membru din: 28 Oct 2011, 14:20
Localitate: Bucuresti

Re: Iernarea albinelor

Mesajde pngflorin » 11 Noi 2011, 10:38

delux111 scrie:
Liviu Began scrie:
Cipri S scrie:salutare. e bine sa pun saci de celofan peste capacul stupilor? Adica,sa fiu mai precis,sa imbrac stupul intr-un sac de celofan de sus in jos,evident pana la urdinis?


Daca ai fund AV as spune ca e ok insa daca ai fund plin ai toate sansele sa faci un condens de toata frumusetea, cu urmarile de rigoare ... cele nefaste.


Fratilor, eu zic sa lasati stupii asa cum sunt ... omul inventeaza de cele mai multe ori numai prostii .
Din cate stiu eu , albinele nu mor de frig daca sunt sanatoase, au mancare, cutiile sunt curate, aerisite ... etc.
Pe forumul vechi a postat un coleg o situatie cand a lasat stupul fara posdisor si capac (sub cerul liber) vreo 24 de ore la temp de -20 grade si albinele au fost bine-merci . Eu nu zic sa iernam cu stupii descoperiti , dar nici cu polistirenul sau folia nu sunt de acord . Pe stupii mei , pe podisor am pus cate un ziar . Atat. Asa ii impachetez de multi ani si nu am avut niciodata probleme .
Aveti grija la condens si mucegai - s-ar putea prin izolarea cu polistiren sau folie sa le faceti rau ...
Toate bune !


Nu sunt de acord ca omul de cele mai multe ori inventeaza prostii, din contra.
Eu folosesc folie+fund antivarooa, fara altceva si in ultimii 3 ani nu am avut pb cu condensul sau altceva ce ar fi determinat o iernare dificila a albinelor.
Ziarul daca se uda si nu este inlocuit mucegaieste f usor.
In mod cert albina nu moare de frig, ci de indiferenta si nestinta celui care le ingrijeste, lipsa tratamente, lipsa hrana, etc.
Avatar utilizator
pngflorin
 
Mesaje: 796
Membru din: 09 Apr 2011, 11:43
Localitate: Odobesti, VN

Re: Iernarea albinelor

Mesajde delux111 » 11 Noi 2011, 12:12

Fratilor, eu zic sa lasati stupii asa cum sunt ... omul inventeaza de cele mai multe ori numai prostii .
Din cate stiu eu , albinele nu mor de frig daca sunt sanatoase, au mancare, cutiile sunt curate, aerisite ... etc.
Pe forumul vechi a postat un coleg o situatie cand a lasat stupul fara posdisor si capac (sub cerul liber) vreo 24 de ore la temp de -20 grade si albinele au fost bine-merci . Eu nu zic sa iernam cu stupii descoperiti , dar nici cu polistirenul sau folia nu sunt de acord . Pe stupii mei , pe podisor am pus cate un ziar . Atat. Asa ii impachetez de multi ani si nu am avut niciodata probleme .
Aveti grija la condens si mucegai - s-ar putea prin izolarea cu polistiren sau folie sa le faceti rau ...
Toate bune ![/quote]

Nu sunt de acord ca omul de cele mai multe ori inventeaza prostii, din contra.
Eu folosesc folie+fund antivarooa, fara altceva si in ultimii 3 ani nu am avut pb cu condensul sau altceva ce ar fi determinat o iernare dificila a albinelor.
Ziarul daca se uda si nu este inlocuit mucegaieste f usor.
In mod cert albina nu moare de frig, ci de indiferenta si nestinta celui care le ingrijeste, lipsa tratamente, lipsa hrana, etc.[/quote]

Am ajuns la incalzirea globala din cauza omului care polueaza, am ajuns sa mancam numai E-uri din cauza omului si astfel ne-am scurtat viata si ne-am umplut organismul de boli, am ajuns sa modificam genetic floarea soarelui ... exemplele pot continua ... din pacate ...
Ziarul trebuie schimbat si nu trebuie lasat pana face mucegai .
M-am minunat cand am citit topic-ul legat de iernarea stupilor in casa ... pe bune ... mi se par aberante unele "incercari" de acest fel .
Consider ca daca ABC-ul stuparitului este corect (hrana, tratamente, etc) nu trebuie sa-ti faci griji inutile .
Banuisc ca in viitor vor fi stupi dotati cu minicalorifere , cu instalatii de aer conditionat, termopane, etc .
Apropo' , anul asta am vazut un pavilion in oras si chiar m-a intepat o albina cand eram pe motocicleta - asta in centrul Bucurestiului . Apicultura moderna ... Nu stiu ce l-a determinat pe "apicultor" sa amplaseze pavilionul intre blocuri ...
Ar trebui sa mergem pe apicultura traditionala, mostenita si sa lasam mai deoparte tot felul de inventii .
N-am vrut sa supar pe cineva, dar asta e parerea mea .
Avatar utilizator
delux111
 
Mesaje: 34
Membru din: 28 Oct 2011, 14:20
Localitate: Bucuresti

Re: Iernarea albinelor

Mesajde horia_ch » 11 Noi 2011, 20:13

delux111 scrie:Am ajuns la incalzirea globala din cauza omului care polueaza, am ajuns sa mancam numai E-uri din cauza omului si astfel ne-am scurtat viata si ne-am umplut organismul de boli, am ajuns sa modificam genetic floarea soarelui ... exemplele pot continua ... din pacate ...

...am ajuns să avem o speranţă de 3 ori mai mare tot "din cauza" invenţiilor omului, etc...
delux111 scrie:Banuiesc ca in viitor vor fi stupi dotati cu minicalorifere , cu instalatii de aer conditionat, termopane, etc .

Deja există stupi cu minicalorifere iar cei care le folosesc pot să depună mărturie pentru câştigul pe care îl au acele familii (au făcut-o deja, cred, vezi pe vechiul forum). Aerul condiţionat (într-o formă brută) a început să fie implementat odata cu folosirea foliei în combinaţie cu fundul cu plasă. Am senzaţia că încă nu ştim toate avantajele acestei combinaţii. Cât despre termopane... probabil la un moment dat cineva va face un experiment, aplicând principiul acestui tip de ferestre, însă făra sticlă... :lol:
Acum, serios, aţi încercat şi nu v-a reuşit iernarea făcută într-un anumit fel, ori de ce sunteţi atât de supărat pe metodele astea noi? Pentru că dacă nu aţi încercat, fiind mulţumit de metoda dumneavoastră (metodă care poate sau nu să meargă într-o altă zonă a ţării), nu înţeleg de ce aţi intervenit atât de hotărât.
În final, vă rog să nu luaţi mesajul meu ca pe un atac, deoarece nu se vrea a fi astfel. Pur şi simplu nu înţeleg.
Cu respect!
קֹהֶלֶת 3:11,12
Avatar utilizator
horia_ch
 
Mesaje: 723
Membru din: 15 Mar 2011, 20:32
Localitate: Miercurea Ciuc, Harghita, România

Re: Iernarea albinelor

Mesajde BUNKA » 13 Noi 2011, 03:45

victor s scrie:
BUNKA scrie:T
Despre ce dezavantaje vb explica te rog ca nu ma prind!!

unul din dezavantaje este ca rama asa va ramane, gaurita, eventual albinele o vor mari si mai mult devenind intr-un an doi, inutilizabila !
scuze BUNKA si tot respectul pentru experienta ta in apicultura, dar nu m-am putut abtine !


Care-i problema daca are o gaura, faciliteaza trecerea matcii si albinelor de pe o fata pe alta a ramei... cat de mare se poate face gaura ca sa devina in un an doi inutilizabila rama???
Eu in 7 ani n-am vazut niciodata o astfel de gaura expandandu-se catre speteze si laterale... :lol:
Cel mult mai apare cate o botca pe acolo dar alte schimbari majore nu sunt, pierderea ar fi in cateva celule distruse care sincer pt mine n-au nici o importanta.
BUNKA
 
Mesaje: 4080
Membru din: 26 Iun 2011, 21:16
Localitate: Botosani

Re: Iernarea albinelor

Mesajde BUNKA » 13 Noi 2011, 03:56

bogdannn scrie:
BUNKA scrie:Despre ce dezavantaje vb explica te rog ca nu ma prind!!


pe langa cel amintit de victor

-munca de gaurire a ramelor
-posibilitatea de a omora regina si albine in timpul operatiunii
-naclairea albinelor, presupunem ca ramele sunt cu miere pregatite de iernat
-posibilitatea iscarii furtisagului, pe fundul stupului curge miere din ramele gaurite


In momentul cand formezi cuibul si verifici cantitatea de rezerve pt iernare cat e sa gauresti...daca gauresti rama cu rama nu ai cum sa omori nici o albina, apoi daca faci " munca" asta odata apoi o ai ceva vreme pana topesti rama. Posibilitatea furtisagului este exclusa daca ai albine in lada, nici o picatura de hrana nu va fi lasata aiurea, am site pe fund si nu am treaba cu furtisagul niciodata pt ca stiu sa lucrez.
BUNKA
 
Mesaje: 4080
Membru din: 26 Iun 2011, 21:16
Localitate: Botosani

Re: Iernarea albinelor

Mesajde Marian » 17 Noi 2011, 02:09

momentan am stupii in gradina protejati de vant pe o singura parte de peretele unei cladiri anexe, am zis ca daca tot e frig si nu mai iese albina, poate ar fi bine sa'i mut pe cealalta parte a cladirii in curte interioara cu protectie de vant pe 3 parti si acoperis, totodata strins grupati ca sa ii feresc de vanturile care au sa inceapa peste fo' luna ( ca si in ani precedenti )
asta pana cand incepe sa se incalzeasca prin martie.

exista pericolul sa pierd albina care iese si se duce la vechea locatie ?
de 3 zile ma tot uit si nu mai iese albina de frig si nu prea am curajul sa fac mutarea

ceva idei ?
multumesc
:ugeek:
"out of the job yet? keep buying foreign!"
inca nu esti somer? continua sa cumperi importuri !
Avatar utilizator
Marian
 
Mesaje: 10
Membru din: 17 Noi 2011, 01:39
Localitate: Curtisoara, 286m, N 45º06' , E 23º21'

Re: Iernarea albinelor

Mesajde horia_ch » 17 Noi 2011, 09:15

Bun venit!
Eu aş zice să le mai laşi puţin... Să nu zboare măcar vreo două săptămâni. Hai că nu mai e mult!
Pe urmă le muţi cu grijă, să nu se desfacă ghemul.

PS
Super tare semnătura ta! M-a pus pe gânduri... :roll:
קֹהֶלֶת 3:11,12
Avatar utilizator
horia_ch
 
Mesaje: 723
Membru din: 15 Mar 2011, 20:32
Localitate: Miercurea Ciuc, Harghita, România

Re: Iernarea albinelor

Mesajde bogdannn » 17 Noi 2011, 09:51

eu cred ca ajung si 5 zile, mare atentie noua vatra sa fie insorita macar pe partea cu urdinusul, este foarte important pentru zborurile de curatenie :)
Telefon 0726278393
bogdannn
 
Mesaje: 148
Membru din: 27 Feb 2011, 09:48
Localitate: Targoviste Dambovita

Re: Iernarea albinelor

Mesajde ady12 » 17 Noi 2011, 19:37

ziua buna...sunt icepator si am o intrebare,am tot auzit anumiti apicultori ca lasa benzile de mavrirol peste iarna in stup dar am citit prospectul si nu este mentionat asa ceva...as vrea cateva pareri daca se poate.
A studia şi a nu gândi este o risipă. A gândi şi a nu studia este periculos.
Avatar utilizator
ady12
 
Mesaje: 96
Membru din: 14 Noi 2011, 18:58
Localitate: Saceni

Re: Iernarea albinelor

Mesajde mibu » 17 Noi 2011, 19:50

Salut adi si bine ai venit pe aici !
Eu folosesc mavrirol de multi ani .In primul an cind l-am folosit ,normal, am citit prospectul si am retinut ca dupa folosire fitilele nu se vor arunca ci se vor ingropa adinc ! Asta insemna ca si dupa citeva luni ele mai contineau substanta activa ,daunatoare in alte conditii.Si de atunci le pun toamna si le iau primavara !
Sanatate !
P S . dece scrii cu rosu ,esti suparat ?
BLÎND DAR SIGUR !
Avatar utilizator
mibu
 
Mesaje: 454
Membru din: 02 Oct 2011, 19:32
Localitate: Tirgoviste

Re: Iernarea albinelor

Mesajde bogdannn » 17 Noi 2011, 20:14

majoritatea apicultorilor pe care ii cunosc lasa benzile de mavrirol peste iarna in stupi

in legatura cu ingroparea benzilor asa scrie in prospect, dar mie nu mi se pare in regula:
- benzile folosite la tratament precum si ambalajele (pungi, cutii) se distrug prin taiere si zdrobire dupa care se vor îngropa în pamânt necultivabil.
Telefon 0726278393
bogdannn
 
Mesaje: 148
Membru din: 27 Feb 2011, 09:48
Localitate: Targoviste Dambovita

Re: Iernarea albinelor

Mesajde proapis13 » 17 Noi 2011, 20:17

Marian scrie:, poate ar fi bine sa'i mut pe cealalta parte a cladirii in curte interioara cu protectie de vant pe 3 parti si acoperis, totodata strins grupati ca sa ii feresc de vanturile care au sa inceapa peste fo' luna ( ca si in ani precedenti )
asta pana cand incepe sa se incalzeasca prin martie.

Bine ai venit pe forum
Asteapta sa vina alba si pe urma poti sa-i muti fara nici-o grija
Pana atunci pregateste locul unde trebuie amplasati
salve :D
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Iernarea albinelor

Mesajde proapis13 » 17 Noi 2011, 20:20

ady12 scrie:ziua buna...sunt icepator si am o intrebare,am tot auzit anumiti apicultori ca lasa benzile de mavrirol peste iarna in stup dar am citit prospectul si nu este mentionat asa ceva...as vrea cateva pareri daca se poate.

Eu unul las benzile pana cand bag turta proteica si atunci le scot

salve :D
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Iernarea albinelor

Mesajde ady12 » 17 Noi 2011, 21:28

multumesc pentru pareri...imi sunt de mare ajutor
A studia şi a nu gândi este o risipă. A gândi şi a nu studia este periculos.
Avatar utilizator
ady12
 
Mesaje: 96
Membru din: 14 Noi 2011, 18:58
Localitate: Saceni

AnteriorUrmătorul

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori


cron