Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Iernare in cutie cu fund fix

Mesajde sovian » 03 Sep 2015, 18:50

ma adresez apicultorilor care au folosit lada cu fund fix.
Cum se trece de iarna fara consens?
Chiar dacă nu ai stupi, ocroteşte albinele!
sovian
 
Mesaje: 239
Membru din: 06 Mai 2014, 18:47
Localitate: Dracesti

Re: Iernare in cutie cu fund fix

Mesajde un OM » 03 Sep 2015, 20:24

Urdinis larg, rame blana cu miere, albina cat cuprinde.
Avatar utilizator
un OM
 
Mesaje: 1941
Membru din: 24 Feb 2011, 21:57
Localitate: Prundu-Giurgiu

Re: Iernare in cutie cu fund fix

Mesajde cristi_vidican » 03 Sep 2015, 21:37

sovian scrie:ma adresez apicultorilor care au folosit lada cu fund fix.
Cum se trece de iarna fara consens?

Am avut stupi cu fand fix și plin, fără plasă.
Nu prea mult timp, pt că am luat bormașina, am dar 2 găuri, apoi am luat pendularul și am decupat 1/3 din fund.
Am plus plasă și totul a fost bine.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Iernare in cutie cu fund fix

Mesajde vulpea » 04 Sep 2015, 13:08

Pt.sov.:hanneman in loc de podisor peste care,cateva randuri de cartoane "gofrate"(cartoane din ambalaje,care au pereti dubli).se verifica cand se poate si ,daca e cazul,se inverseaza cartoanele ca la inversarile corpurilor de ME.
vulpea
 
Mesaje: 735
Membru din: 25 Iun 2014, 20:53

Re: Iernare in cutie cu fund fix

Mesajde thomas » 04 Sep 2015, 14:13

Fara folie si cu ziare pentru combaterea condensului.
Stationar. Dadant 1/1 10 rame. Cat 3/4.
thomas
 
Mesaje: 715
Membru din: 06 Feb 2013, 21:30
Localitate: Pucioasa,DB

Re: Iernare in cutie cu fund fix

Mesajde sovian » 04 Sep 2015, 14:46

Am capac cu jum plasa. O sa pun ziare si material texrtil
Chiar dacă nu ai stupi, ocroteşte albinele!
sovian
 
Mesaje: 239
Membru din: 06 Mai 2014, 18:47
Localitate: Dracesti

Re: Iernare in cutie cu fund fix

Mesajde cantemir » 04 Sep 2015, 15:10

sovian scrie:Am capac cu jum plasa. O sa pun ziare si material texrtil

Este sistemul "horn" . Functioneaza, ca și hornul unei sobe pe baza diferenței de densitate între aerul cald (produs de ghemul de albine) și cel rece de afară.
S-a mai vorbit de asta.
Problemele apar in zilele când temperaturile se egalizează si soba nu mai trage!
cantemir
 
Mesaje: 816
Membru din: 27 Apr 2012, 13:54
Localitate: Ploiesti

Re: Iernare in cutie cu fund fix

Mesajde cucubau » 04 Sep 2015, 15:22

La stupii cu fund plin , pentru a evita condensul trebuie tinut cont de cateva elemente :
-urdinisul trebuie sa fie larg deschis , 15-20cm , dar inaltimea sa nu depaseasca 8-10mm;
-ramele ce formeaza cuibul de iernare sa fie acoperite de albine (se scot toate ramele ce nu sunt acoperite de albine);
-spatiul dintre diafragma si peretele stnupului se umple cu materiale absorbante sau dupa diafragma se introduce un panou din plistiren expandat sau exrtudat inbracat in folie care sa ermetizeze compartimentul ocupat de albine;
-spatiul ocupat de albine trebuie sa fie ermetic in partea superioara, pe laterale si in acelasi timp izolat termic.
-aerisirea trebuie sa se faca doar prin urdinis.
........
Avatar utilizator
cucubau
 
Mesaje: 1073
Membru din: 19 Noi 2012, 10:55
Localitate: Curtea de Arges

Re: Iernare in cutie cu fund fix

Mesajde vulpea » 04 Sep 2015, 16:34

daca se izoleaza complect deasupra si in laterale,IN NICI UN CAZ UMIDITATEA NU SE EVACUEAZA PRIN URDINISUL DE JOS(e in contra legilor fizicii=termodinamica !
vulpea
 
Mesaje: 735
Membru din: 25 Iun 2014, 20:53

Re: Iernare in cutie cu fund fix

Mesajde Avram » 04 Sep 2015, 16:59

vulpea scrie:daca se izoleaza complect deasupra si in laterale,IN NICI UN CAZ UMIDITATEA NU SE EVACUEAZA PRIN URDINISUL DE JOS(e in contra legilor fizicii=termodinamica !


Si pe unde crezi dumneata ca aerul viciat (aerul incarcat cu bioxid de carbon ) va fi evacuat ?
Sa gandesti e dificil.De aceea majoritatea oamenilor judeca.
Avatar utilizator
Avram
 
Mesaje: 720
Membru din: 26 Mar 2011, 22:16
Localitate: Arad com.Semlac

Re: Iernare in cutie cu fund fix

Mesajde vulpea » 04 Sep 2015, 20:21

cred ca ai o mica confuzie :vorbeam de umiditate nu de bioxid de carbon !bioxidul de carbon fiind "greu" sta jos si din diferenta de temperatura iese pe urdinisul de jos(corect aici).dar umiditatea,cu temperatura mai mare,tot timpul "trage" in sus !si pe unde iese ? se satureaza aerul de umiditate si apare,nu intamplator,in susul ramelor.
vulpea
 
Mesaje: 735
Membru din: 25 Iun 2014, 20:53

Re: Iernare in cutie cu fund fix

Mesajde tuturicius » 04 Sep 2015, 20:40

Fa-le un urdinis superior. Eu asa am iernat - urdinis jos redus si urdinis superior, mi-au iernat perfect.
Avatar utilizator
tuturicius
 
Mesaje: 1044
Membru din: 09 Mar 2014, 23:10
Localitate: Siria, jud. Arad

Re: Iernare in cutie cu fund fix

Mesajde Avram » 04 Sep 2015, 21:38

Vulpea... uite ce frumos a prezentat nea GICA aici putina fizica .
Am dat copy - paste.Tot ce scrie mai jos sunt vorbele lui GICA ROMANESCU.

....Aerul cu bioxid de carbon si vapori de apa mai greu decat aerul rece si uscat coboara printre rame,cedeaza din caldura aerului rece care ajunge la ghem incalzit si iese afara.Umiditatea din aerul cald transporta cu ea o mare cantitate de caldura pe care o pierde la contactul cu aerul rece si condenseaza dar pe o suprafata mare.Apa are caldura specifica de aproape 4 ori mai mare decat aerul iar evaporarea sau condensarea unui gram de apa modifica temperatura unui metru cub de aer cu 2 grade.De condensul aparut pe rame are grija mama natura sa-l elimine din stup prin variatiile de temperatura zi/noapte.Dar urdinisul este larg deschis iar in stupi nu apar zone cu aer stationar

Revenind la umiditatea din stupi cum si de unde apare am spus.Din cauza diferentei de temperatura care exista intre ghem si interiorul stupului o mare parte din vapori de apa care apar condenseaza pe rame si faguri la 2-3 cm de ghem( de acolo incepe zona de punct de roua) si se termina la peretii stupului.La condensare un gram de vapori de apa elibereaza o cantitate de caldura care poate sa ridice temperatura unui metru cub de aer cu 2 grade.Astfel aerul proaspat intrat pe urdinis si care ajunge la ghemul de albine se incalzeste treptat.Personal mi se pare o mare absurditate procedeul cu eliminarea aerului cald si umed prin diferite gauri si fante practice in podisor.Albinele vor fi in permanenta in curent de aer rece,va creste inutil consumul de hrana,albina va fi mai uzata in primavara.
Umiditatea care apare pe rame din cauza condensului va dispare din cauza diferentelor de temperatura din aer care apar in timpul unei zile.
Una din caile prin care temperatura unui corp urmareste temperatura mediului se realizeaza prin evaporarea sau condensarea apei.La scaderea temperaturii prin evaporarea apei corpul pierde caldura si astfel se raceste.In acest fel este eliminata in exterior apa de pe faguri si peretii stupului si dispare condensul.
Dar pentru a se realiza cu succes acest lucru urdinisul trebuie marit mult.Cu acest lucru nu sunt de acord majoritatea stuparilor.
O alta problema este grosimea peretilor,polistirenul sau altceva pus in interiorul sau pe exteriorul stupilor.Complet inutil, 90-95% din caldura daca in partea superioara nu sunt gauri de aerisire se pierde prin aerul viciat care iese pe urdinis.Urdinis mic, condens mult,mucegai cat cuprinde. Si aici se lupta impotriva naturii cu toate mijloacele moderne la dispozitie.Cand se constata reusita se constata ca si albinele au murit.
Sper din tot sufletul sa se inteleaga ceva din tot ce am scris despre acest fenomen-condensul.
Sa gandesti e dificil.De aceea majoritatea oamenilor judeca.
Avatar utilizator
Avram
 
Mesaje: 720
Membru din: 26 Mar 2011, 22:16
Localitate: Arad com.Semlac

Re: Iernare in cutie cu fund fix

Mesajde proapis13 » 04 Sep 2015, 21:43

Suntem pe in forum apicol unde se ierneaza fam de albine in STUPI nu in cutii ...!!! :!:
Si va mai mirati ca nu vi se raspunde la intrebari... :oops:
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Iernare in cutie cu fund fix

Mesajde nae » 04 Sep 2015, 21:47

vulpea scrie:cred ca ai o mica confuzie :vorbeam de umiditate nu de bioxid de carbon !bioxidul de carbon fiind "greu" sta jos si din diferenta de temperatura iese pe urdinisul de jos(corect aici).dar umiditatea,cu temperatura mai mare,tot timpul "trage" in sus !

Co2 -un gaz e mai greu ca apa-umiditate ?
Ai o poza ? ;)
(scuze .. de la birt mi se trage :( )
nae
 
Mesaje: 3375
Membru din: 11 Noi 2011, 19:29

Re: Iernarea albinelor

Mesajde cucubau » 04 Sep 2015, 21:58

Ca in ori ce domeniu , exista teoreticieni unde practica nu tine cont de teoria lor dar si practicieni ce nu pot expune teoretic spre a fi intelesi toata practica lor.
Evitarea condensului din stupi se face prin necondensarea vaporilor din aerul din stupi si nu prin separarea si eliminarea vaporilor de apa .
........
Avatar utilizator
cucubau
 
Mesaje: 1073
Membru din: 19 Noi 2012, 10:55
Localitate: Curtea de Arges

AnteriorUrmătorul

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 20 vizitatori