Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Iernarea albinelor

Mesajde liviu1965 » 15 Sep 2011, 12:12

gica scrie:Eu rotesc corpul cu 180 de grade dintr-un motiv simplu.Partea din fata este vopsita in alb si galben pentru a evita supraincalzirea stupilor.Se vede in poza ca au scapat cateva corpuri nerotite


Frumos ce am vazut in poza.
Ca la scoala.... toti asezati frumos, in ordine , si in fata careului scaunul si masa de profesor.
Felicitari

Spune-mi, te rog, cum te descurci cu vecinii ? Am vazut ca sunt cam aproape.... si nu ma refer la ce spune legea.
Avatar utilizator
liviu1965
 
Mesaje: 1335
Membru din: 25 Iun 2011, 08:52
Localitate: IASI

Re: Iernarea albinelor

Mesajde un OM » 15 Sep 2011, 22:08

Hai sa dau eu "din casa". Am fost in vizita la nea Gica la inceputul lunii august. De regula atunci cand ma prinde in raza de actiune orice albina ma composteaza, mai putin lunile august-noiembrie. M-am plimbat cu oarecare frica pe la dansul in stupina, dar nici-o albina nu mi-a dat buna ziua. .De-abia in momentul in care a pus, asa cum zice domnu Janese "EXCITATOARELE", pentru ca nu aveam o masca, a trebuit ca din cand in cand sa iau oarece distanta fata de locul actiunii.Deci, are albine foarte blande.
Avatar utilizator
un OM
 
Mesaje: 1941
Membru din: 24 Feb 2011, 21:57
Localitate: Prundu-Giurgiu

Re: Iernarea albinelor

Mesajde gica » 15 Sep 2011, 22:57

pin,
intre stupi 10 cm,intre randuri 3-5 metri.
liviu,
cu vecinii e pace.Abia asteapta sa auda o hoasca de centrifuga care are 30 de ani scartaind ca toti sar cu borcanul.
In alta ordine de idei,stupii sunt asezati intr-o groapa,vantul sufla peste ei iar vara vegetatia blocheaza totul.Spre drum e mai lejer dar sunt vreo 10 metri.
un OM,
ai avut noroc mare,era cules bun de intretinere ca nu eram nebun sa scot venin pe seceta.
Si la urma urmei te intepau degeaba ca nu mai aveau decat acul chior.
Avatar utilizator
gica
 
Mesaje: 1146
Membru din: 22 Feb 2011, 21:11
Localitate: Bumbesti Jiu (Sadu) -Gorj

Re: Iernarea albinelor

Mesajde Adi Hodis » 15 Sep 2011, 23:13

gica scrie:...
Si la urma urmei te intepau degeaba ca nu mai aveau decat acul chior.

Ahaaa :shock: ... va sa zica asta a fost cauza de nu m-a durut pe mine cand am fost ... cum de nu mi-am dat seama oare :? ... cred ca de foame ... da´ nu a mea ... a lor, ca auzeam cate un chiorait in zbor. :P
Albinutele = viata ... importantele albinute ... ” daca albinele ar disparea, omenirea ar mai trai 4 ani. Albert Einstein ”.
http://adihodis.sunphoto.ro/
Avatar utilizator
Adi Hodis
 
Mesaje: 2937
Membru din: 03 Apr 2011, 18:40

Re: Iernarea albinelor

Mesajde gica » 16 Sep 2011, 00:14

Ce sa-ti mai faca mai Adi cand te vedeau cu mana la burta de foame.Ca asa erau si ele saracele,suna blana ca clopotul.
Problema era nasoala de tot pentru tine daca nu avea cel cu casa brisca. :lol: :lol: :lol:
Avatar utilizator
gica
 
Mesaje: 1146
Membru din: 22 Feb 2011, 21:11
Localitate: Bumbesti Jiu (Sadu) -Gorj

Re: Iernarea albinelor

Mesajde gabi bee » 18 Sep 2011, 23:03

sa luam cazul iernarii unui roi pe 5 rame , deci 4 intervale : rezervele de hrana ar fi cam de 12 kg adica cate 3 kg marginasele si cate 2kg cele din mijloc . sunt suficiente rezervele in cazul asta sau la sfarsitul iernii gasim albinele sus si trebuie sa venim cu turte ? :roll: :P
Masoara timpul cu faptele tale !
Avatar utilizator
gabi bee
 
Mesaje: 1334
Membru din: 11 Apr 2011, 23:41
Localitate: mizil , prahova

Re: Iernarea albinelor

Mesajde pin » 19 Sep 2011, 16:40

Asa arata stupul meu la 18 septembrie (corp 1/1). Mai am un corp sub el (tot 1/1) pe care se mai gaseste puiet pe 2 rame si putina miere descapacita de mine ieri. Mai am o rama plina cu miere capacita pe care am scos-o din stup acum 2-3 saptamani. Rama 8 are puiet dar am incercat sa o scot (am mutat-o la margine dar vad ca tot ponteaza in ea asa ca am dat-o mai la mijloc). Rama 9 (cu pastura) era in corpul de jos la margine si am urcat-o sus. M-am linistit in privinta proviziilor (cred ca sunt suficiente). Acum nu stiu cand si cat sa restrang. De asemenea v-as ruga sa imi dati alte sfaturi daca credeti de cuviinta. Stimulare le-am facut in septembrie de 6-7 ori cu 250 ml sirop invertit (nu stiu daca mi-a iesit) si protofil la 2 zile . Tratament cu Varachet ieri prima data urmand sa mai fac (inca e puiet capacit si ceva cules. Am chiar si trantori).

Multumesc.
Fişiere ataşate
1-5micute.JPG
ramele 1-5 fata-verso
6-10micute.JPG
ramele 6-10 fata-verso
Avatar utilizator
pin
 
Mesaje: 415
Membru din: 08 Aug 2011, 15:45
Localitate: Bucuresti

Re: Iernarea albinelor

Mesajde andrei_calinescu » 19 Sep 2011, 18:21

pin scrie:Asa arata stupul meu la 18 septembrie (corp 1/1). Mai am un corp sub el (tot 1/1) pe care se mai gaseste puiet pe 2 rame si putina miere descapacita de mine ieri. Mai am o rama plina cu miere capacita pe care am scos-o din stup acum 2-3 saptamani. Rama 8 are puiet dar am incercat sa o scot (am mutat-o la margine dar vad ca tot ponteaza in ea asa ca am dat-o mai la mijloc). Rama 9 (cu pastura) era in corpul de jos la margine si am urcat-o sus. M-am linistit in privinta proviziilor (cred ca sunt suficiente). Acum nu stiu cand si cat sa restrang. De asemenea v-as ruga sa imi dati alte sfaturi daca credeti de cuviinta. Stimulare le-am facut in septembrie de 6-7 ori cu 250 ml sirop invertit (nu stiu daca mi-a iesit) si protofil la 2 zile . Tratament cu Varachet ieri prima data urmand sa mai fac (inca e puiet capacit si ceva cules. Am chiar si trantori).

Multumesc.


Pinule,

Arata ca la manual, mai asteapta sa se raceasca ca sa incepi sa restrangi.
andrei_calinescu
 
Mesaje: 1886
Membru din: 10 Mai 2011, 00:31

Re: Iernarea albinelor

Mesajde teinegru64 » 19 Sep 2011, 22:14

Pin-ule, daca toți care doresc sa afle un raspuns la problemele lor ar proceda așa,totul ar fi simplu.Dar cand iti spune ca a facut un roi asta vara si acum i se imperecheaza matca...și mai vrea sa treaca iarna,cine risca sa ii dea un sfat??
Daca ar fi o rubrica....AȘA DA....Tu ai fi primul...alataturi de Lucian Zabrani.
http://teinegru64.sunphoto.ro/Albine
teinegru64
 
Mesaje: 2459
Membru din: 08 Mar 2011, 13:06
Localitate: Vaslui

Re: Iernarea albinelor

Mesajde Dragos » 21 Sep 2011, 16:55

Astazi 21 sept. am deschis fiecare familie iar roii prinsi in vara asta m-au dezamagit. :(
pe 10 sept. erau pe 3 rame pline cu albina iar acum ultima rama nu este populata asa de bine.rama de la mijloc are puiet capacit aprox. jumatate iar celelalte doua sunt cu miere jumatate. eu am scos una din ramele cu miere mai putina si am pus-o dupa diafragma. langa peretele stupului rama cu miere mai multa +rama cu puiet, diafragma si apoi rama cu miere mai putina! mai pe seara as vrea sa o descapacesc, sa completeze cu miere celelalte rame.
Ce ma sfatuiti sa fac??? cum sa le aranjez ramele? Nu as vrea sa-i unific pt. ca au matci tinere de anu asta, dar din pacate s-au imperechat tarziu!
Ultima oară modificat de Dragos pe 21 Sep 2011, 19:17, modificat 1 dată în total.
Avatar utilizator
Dragos
 
Mesaje: 218
Membru din: 15 Iul 2011, 23:22
Localitate: Jud. Buzau, Com. Smeeni

Re: Iernarea albinelor

Mesajde cristi_vidican » 21 Sep 2011, 18:29

Dragos scrie:Astazi 21 sept. am deschis fiecare familie iar roii din vara asta m-au dezamagit. :(
pe 10 sept. erau pe 3 rame pline cu albina iar acum ultima rama nu este populata asa de bine.rama de la mijloc are puiet capacit aprox. jumatate iar celelalte doua sunt cu miere jumatate. eu am scos una din ramele cu miere mai putina si am pus-o dupa diafragma. langa peretele stupului rama cu miere mai multa +rama cu puiet, diafragma si apoi rama cu miere mai putina! mai pe seara as vrea sa o descapacesc, sa completeze cu miere celelalte rame.
Ce ma sfatuiti sa fac??? cum sa le aranjez ramele? Nu as vrea sa-i unific pt. ca au matci tinere de anu asta, dar din pacate s-au imperechat tarziu!

Cati roi ai? Eu din 3 as face unul bun, dar tu poti sa faci din 2 unul. Nu te uita la matca ca e tanara. CE ai tu e nucleu de fecundare, care are mici sanse sa treaca iarna.
Pe bune, unifica cat mai repede si urmareste sa aiba rezerve, cam o jumatate de rama plina cu miere, pe ramele care vor ierna. Nu uita de tratamente contra varroa.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Iernarea albinelor

Mesajde cobi » 21 Sep 2011, 18:56

Dragos scrie:Astazi 21 sept. am deschis fiecare familie iar roii din vara asta m-au dezamagit. :(
pe 10 sept. erau pe 3 rame pline cu albina iar acum ultima rama nu este populata asa de bine.rama de la mijloc are puiet capacit aprox. jumatate iar celelalte doua sunt cu miere jumatate. eu am scos una din ramele cu miere mai putina si am pus-o dupa diafragma. langa peretele stupului rama cu miere mai multa +rama cu puiet, diafragma si apoi rama cu miere mai putina! mai pe seara as vrea sa o descapacesc, sa completeze cu miere celelalte rame.
Ce ma sfatuiti sa fac??? cum sa le aranjez ramele? Nu as vrea sa-i unific pt. ca au matci tinere de anu asta, dar din pacate s-au imperechat tarziu!


Dragos, nu stiu cate fam de albine ai, dar asa cum spui ca roii te-au dezamagit exista sansa ca sa ai familii cu rezerve de miere bune si poti ajuta cu cate o rama de miere pe fiecare (roi). Cred ca ai putea sa bagi in iarna roii pe 4-5 rame, in conditiile in care matcile tale oua inca si toamna nu-si arata haina.

Poate te ajuta Nea Gica cu un raspuns de profesionist.
Sanatate tuturor!

P.s. Stiu cum este sa ai fam putine si sa nu doresti sa le unesti ;)
cobi
 
Mesaje: 509
Membru din: 20 Sep 2011, 21:24
Localitate: Campulung, Arges

Re: Iernarea albinelor

Mesajde Dragos » 21 Sep 2011, 19:33

Am terminat de descapacit acum cateva minute si am procedat in felul urmator:
pe peretele stupului am pus o placa de polistiren infasurat in panza +diafragma OSB+ rama cu miere jum+ rama cu puiet+diafragma OSB + rama descapaita pe o parte+ folie + sac de iuta.
SPER SA MEARGA pentru ca iarna trecuta am iernat tot asa un roi pe 2 rame si a trecut cu brio iarna! poate am si in iarna asta norocul ala!! Iar de unit nu-i unesc pentru ca am avut probleme la un roi ( a avut LOCA EUROP. sursa sigura ) si de atunci nu am mai schimbat ramele de la un stup la altul!
Astept pareri daca am procedat corect!! multumesc! ;)
Avatar utilizator
Dragos
 
Mesaje: 218
Membru din: 15 Iul 2011, 23:22
Localitate: Jud. Buzau, Com. Smeeni

Re: Iernarea albinelor

Mesajde _razvan_ » 21 Sep 2011, 19:36

salutare!
de ceva timp a aparut si la mine 'febra' rezervelor de iernare.
Astazi mi-am luat masca,dalta,ceva fum,foaie,pix ,CANTAR DE MANA :lol: :D si m-am pus pe treaba :shock:
rezultatele sunt:


FAMILIA I

nr.rame miere(kg) albina pe rame puiet

1 2,1 albine rasfirate pe toata rama ---
2 3,25 albine rasfirate ---
3 2,75 albina multa elipsa 10cm aprox.
4 2,25 albina multa elipsa 17cm
5 2,5 albina multa elipsa 10-12 cm
6 2,5 albina multa oua elipsa
7 3,1 albina rasfirata ---
8 3,2 albina rasfirata ---
--------------------
total 21,65


faMILIA II

nr.rame miere(kg) albina pe rame puiet

1 2,25, albine rasfirate pe toata rama ---
2 2,25 albine rasfirate ---
3 2,40 albina multa puiet elipsa 20cm
4 3cm coroana albina multa puiet mult
5 2,3 albina multa puiet 15cm
6 2,5 albina multa ---
7 3 albina rasfirata ---
8 2,5 albina rasfirata ---
-------------------
total 17,2


FAMILIA III

nr.rame miere(kg) albina pe rame puiet

1 3 albine rasfirate pe toata rama ---
2 2,5 albine rasfirate ---
3 2, 3 albina multa ---
4 2,4 albina multa ---
5 2,5 albina multa ---
6 2,5 albina multa ---
7 2,75 albina multa ---
8 2,5 albina multa elipsa mare
9 2,7 albina multa oua
10 3,5 albina multa ---
------------------
total 26,9


>>PRECIZARI:
familia 1 si 2 sunt roi de anul acesta din botci de roire.

cat sa scad din totalul obtinut la fiecare familie(albinele+rama goala+capaceala) e bine 520g/rama :?:
este suficienta cantitatea de miere?

multumesc!!!
:D
Avatar utilizator
_razvan_
 
Mesaje: 150
Membru din: 31 Mar 2011, 00:01
Localitate: com. Peretu/Teleorman

Re: Iernarea albinelor

Mesajde Dragos » 21 Sep 2011, 19:43

Ca sa imi fac o idee ce cantitate de miere este pe rame am cantarit o rama cladita goala (neagra)-600-700 grame si apoi o rama (fara albina) cu greutatea de 1,5 kg care,, dupa mine are sub un kg miere pt. iernat!! deci nu e bine! Dupa parerea mea doar ramele care trec de 2.5 kg au "onoarea" sa stea in cuib la iarna!!
Eu cred ca ar trebui sa scadeti mai mult!!! Doar rama cladita goala are min 500g+ 300g albina= 800-900grame!!1!! aproape 1 kg.
Numai bine!!
Avatar utilizator
Dragos
 
Mesaje: 218
Membru din: 15 Iul 2011, 23:22
Localitate: Jud. Buzau, Com. Smeeni

Re: Iernarea albinelor

Mesajde gabi bee » 25 Sep 2011, 17:30

am intrebat si pe pagina anterioara dar reiau, pt ca nu a apucat nimeni sa raspunda . daca iernez un roi pe 5 rame , care au in total 12 kg de miere, iar stupul este in fundul gol , este oare suficienta mierea sa ies din iarna sau prin ianuarie - februarie gasesc albinele sus si trebuie sa vin cu turta ? dar in aceeasi situatie dar de data asta cu fundul stupului obturat ? cam care ar fi diferentele ? :roll: :P
Masoara timpul cu faptele tale !
Avatar utilizator
gabi bee
 
Mesaje: 1334
Membru din: 11 Apr 2011, 23:41
Localitate: mizil , prahova

AnteriorUrmătorul

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Google [Bot] şi 65 vizitatori