Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Iernarea albinelor

Mesajde jenica67 » 30 Oct 2013, 20:31

Apropo de probleme de iernare. I-a uitati-va la neamtul asta, cat de infofolite are familiile de albine si mai ierneaza si pe un corp de ME fara nici o rama sub. Si daca eu stiu bine, la ei este ceva mai frig de cat la noi.

Avatar utilizator
jenica67
 
Mesaje: 2557
Membru din: 08 Mar 2011, 17:30
Localitate: Resita

Re: Iernarea albinelor

Mesajde cobi » 31 Oct 2013, 09:10

Dle Jenica, dar ati vazut cate kg de "zeama" baga in ei? Si in general, S Hummel ierneaza pe doua corpuri.

cobi
 
Mesaje: 509
Membru din: 20 Sep 2011, 21:24
Localitate: Campulung, Arges

Re: Iernarea albinelor

Mesajde 7Rame » 31 Oct 2013, 09:38

Banuiesc ca le trateaza aici, de asta-i musai' sa deschida stupul...
Eu m-am lecuit de acest obicei, nu pun mana pe capace. Nevasta-mea' sta cu joarda, daca imi vine vreo idee...da peste degete.
Nici macar pentru sedinta foto! :D
Albina poate trai si fara noi. Noi fara ea...nu!!
Avatar utilizator
7Rame
 
Mesaje: 550
Membru din: 20 Ian 2013, 15:10
Localitate: Mehedinti

Re: Iernarea albinelor

Mesajde calin bondaru » 31 Oct 2013, 09:47

dupa mine ce face nenea asta, in ultimul filmulet, este una din cele mai mari greseli!...parerea mea! :(
poti provoca o diaree de numa!
calin bondaru
 
Mesaje: 176
Membru din: 24 Feb 2011, 15:17
Localitate: Dorohoi

Re: Iernarea albinelor

Mesajde BUNKA » 31 Oct 2013, 10:16

Eu sunt impotriva oxalicului picurat sau stropit, arde si interior si exterior si streseaza albina, creeaza porti de intrare pt virusi...da, ei asa fac majoritatea !!
BUNKA
 
Mesaje: 4080
Membru din: 26 Iun 2011, 21:16
Localitate: Botosani

Re: Iernarea albinelor

Mesajde paul » 31 Oct 2013, 15:17

Eu cred ca-i deja iesit in martie cu el ! Se vad urme de zapada in fundal ...
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: Iernarea albinelor

Mesajde jenica67 » 31 Oct 2013, 15:21

Filmul este facut la iesirea din iarna, este un roi, ca de aceia l-a iernat pe un corp. Ca aerisire, are sita pe tot fundul. Daca o sa urmariti filmele in continuare, are o dezvoltare explosiva la stupii lui.
Avatar utilizator
jenica67
 
Mesaje: 2557
Membru din: 08 Mar 2011, 17:30
Localitate: Resita

Re: Iernarea albinelor

Mesajde nelutzu-api-cool » 31 Oct 2013, 15:29

Stupul este iesit din iarna..titlul tradus inseamna "verificarea coloniilor in Martie", deci rezervele din film sunt cele ramase de peste iarna.
Vreau ca tot omul să priceapă
Această diferenţă mare:
Albina moare când înţeapă
Iar el, de nu înţeapă, moare!


http://nelutuapicool.sunphoto.ro
Avatar utilizator
nelutzu-api-cool
 
Mesaje: 386
Membru din: 01 Iun 2013, 08:51
Localitate: Lancram, Jud Alba

Re: Iernarea albinelor

Mesajde IGNITE » 31 Oct 2013, 16:30

că este primăvară, se şi aude. păsările care se aud...numai primăvara se aude aşa ceva în natură. :)
IGNITE
 
Mesaje: 222
Membru din: 30 Apr 2013, 20:29
Localitate: Teleorman

Re: Iernarea albinelor

Mesajde nelutzu-api-cool » 31 Oct 2013, 16:56

dogvet scrie:Daca alea sint rezerve in martie ,unde e albina care le-a mincat,sa nu fie cumva pe fundul stupului,ceva nu se leaga acolo,daca a fost familie in toamna ,in martie sint prea putine albine si fagurii mincati aiurea

Daca urmaresti cu atentie de la sec.33, cand ridica cutia se pot vedea in partea din fata de catre urdinis, un morman de albine moarte..
Vreau ca tot omul să priceapă
Această diferenţă mare:
Albina moare când înţeapă
Iar el, de nu înţeapă, moare!


http://nelutuapicool.sunphoto.ro
Avatar utilizator
nelutzu-api-cool
 
Mesaje: 386
Membru din: 01 Iun 2013, 08:51
Localitate: Lancram, Jud Alba

Re: Iernarea albinelor

Mesajde nae » 31 Oct 2013, 21:27

jenica67 scrie:Filmul este facut la iesirea din iarna, este un roi, ca de aceia l-a iernat pe un corp.

Sper sa reusesc in timpul vietii(de stupar) sa va conving sa nu mai priviti fam slabe cu matci tinere , dupa 1 septembrie , ca fiind ROI .
Familia cu matca de an sau batrana pregatita de iernare E fam nu ROI .
Daca in mai faci un roi pe o rama de puiet si trece iarna , in iarna E familie .
Vrei sa faci un roi in octombrie , bravo, rupi cate o rama de la 5-7 fam ... =tot fam .
nae
 
Mesaje: 3375
Membru din: 11 Noi 2011, 19:29

Re: Iernarea albinelor

Mesajde jenica67 » 31 Oct 2013, 21:43

Nae ai dreptate, dar unii toamna il numesc roi si in primavara il numesc familie. Cred ca totul este relativ. Dupa ce a trecut de 5-6 rame, deja are putere, sa il numesti familie, chiar daca inca nu a produs nimic, ca sa isi merite titlul.
Avatar utilizator
jenica67
 
Mesaje: 2557
Membru din: 08 Mar 2011, 17:30
Localitate: Resita

Re: Iernarea albinelor

Mesajde tiih » 03 Noi 2013, 19:46

jenica67 scrie:Nae ai dreptate, dar unii toamna il numesc roi si in primavara il numesc familie. Cred ca totul este relativ. Dupa ce a trecut de 5-6 rame, deja are putere, sa il numesti familie, chiar daca inca nu a produs nimic, ca sa isi merite titlul.

O unitate biologica nou formata se numeste roi pana la iesirea din iarna.Factorul TIMP hotaraste schimbarea denumirii din roi in familie de albine,nu faptul daca a produs sau nu ceva miere...
Am roi facuti in mai...inceput de iunie care,datorita ajutorarii si stimularii pe parcurs, imi produc miere la floarea soarelui,trebuind sa le pui cat,ajungand pe 1 octombrie la fel de puternici ca oricare alta familie mai veche.In evidenta stupinii eu ii consider roi la inceputul iernarii,si familii de albine,DUPA ce au trecut TESTUL IERNARII,la controlul de fond al stupinei ,efectuat la inceputul lunii aprilie...(te numesti adolescent la 14...18 ANI dar nu te mai poti numi la fel la 20...25 ani/
tiih
 
Mesaje: 881
Membru din: 25 Sep 2012, 09:38
Localitate: Barlad

Re: Iernarea albinelor

Mesajde alt stupar » 03 Noi 2013, 20:04

Nu ca termenul folosit pentru a descrie structura biologica a unei colonii de albine raportat la o anumita perioada calendaristica ar avea cine stie ce mare importanta dar, totusi, sunt nevoit sa va contrazic.
Dupa parerea mea, termenul de roi este necesar a fi folosit strict intr-o perioada de timp determinata, si anume perioada in care o unitate biologica nou-infiintata are nevoie de lucrari de ingrijire diferite de cele ale unei colonii de productie.
Incepand cu momentul in care intre un "roi" respectiv o "familie de productie" nu mai exista deosebiri majore in ceea ce priveste structura biologica, nr. de indivizi precum si rezervele de hrana, personal consider ca termenul "roi" nu-si mai gaseste utilitatea.

LE: in practica, am intalnit si cazuri in care, insotind penrtu consiliere un tanar coleg in vederea cumpararii unor stupi, in preziua infloririi salcamului, vanzatorul, in incercarea disperata de a-si scuza nivelul de dezvoltare a familiilor de albine, isi denumea "marfa" ca roi de anul trecut
Hilar !
lada plina de albine, dalta si afumatorul
in rest... Dumnezeu cu mila !
Avatar utilizator
alt stupar
 
Mesaje: 3217
Membru din: 18 Feb 2011, 22:50
Localitate: Lipova

Re: Iernarea albinelor

Mesajde popageorgian » 03 Noi 2013, 20:20

ceea ce cred eu primavara sunt familii slabe , medii , puternice si f puternice ,cele slabe sunt asa din cauza apicultorului sau a dferitelor boli pe care le are in stupina\
ROII in functie de marime si matci pot avea o dezvoltare exploziva primavara concurand cu familiile f puternice in culesul de salcam
http://popageorgian86.sunphoto.ro/

Un om cinstit este cea mai nobila lucrare a Lui Dumnezeu
Avatar utilizator
popageorgian
 
Mesaje: 770
Membru din: 21 Iul 2011, 15:07
Localitate: Gaesti Dambovita

Re: Iernarea albinelor

Mesajde nae » 03 Noi 2013, 20:53

D-lor, nu pleznesc de mintos sa-mi fi venit ideea asta fara o scanteie .
Scanteia a fost (a sesizat si Alt Stupar ) cand la colegi le mor roii si fam nu si m-am intrebat de ce .
1-poti face un roi cu matca ''batrana'' , de anul trecut dar roitoare ,... puteti continua rationamentul .
2-Din discutii/ gesturi/afirmatii definitia ROIULUI este = ceva fara valoare , il recoltezi din pom ...
Daca faci un roi si-ti pasa atunci pui neuronul la treaba .
Cand il faci cu matca in cusca in mai il faci pe o mana de albina si trece iarna - e mai greu de atat .
Cand il faci prin salvare (pana trage/pana iese/pana se.. sau nu se ca ploua sau o haleste lastunul /pana iese prima fiica ...)in mai il faci cu 1-2 rame cu puiet copt si.. trece iarna .
Cand il faci in OCTOMBRIE, ca primesti o matca de matca de la un mare nume ,pe langa cele 5-7 rame cu ALBINA(nu cu puiet) rupte de la 5-7 fam FB verifici sa fie cu miere+ pastura sa treaca iarna .
Numele de ROI in aceasta discutie este justificarea jalnica a nepriceperii celui cu ''roi cu probleme ''
nae
 
Mesaje: 3375
Membru din: 11 Noi 2011, 19:29

AnteriorUrmătorul

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori