Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Iernarea albinelor

Mesajde proapis13 » 24 Oct 2013, 16:33

vlad scrie:,,pun cintaru sub un stup pe 11 sau 12 aprilie si constat ca scade foarte mult [ 350g la zi stup pe 7 rame]"

cred ca au fost si alte cauze . mi se pare o scadere exagerata la un stup cu 7 rame in conditiile in care , in natura, in perioda mentionatade tine , pomii sunt in floare plus altele care sunt inflorite de cel putin doua saptamani .


Fiti seriosi in afirmatii,de unde pomi infloriti de 2 saptamini pe 11-12 aprilie???
La data aia la mine in S-E in zona Severinului abia inflorisera corcodusii :o
Pt curiozitatea ta in zona Timis in perioada aia pe 15 aprilie NU inflorisera nici zarzarii!!!!!
viewtopic.php?f=10&t=108&start=976#p131820
Decat lamium purpureum si patlagina cat vezi cu ochii; la voi a venit primavara cam la o saptamina dupa noi
salve :D
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Iernarea albinelor

Mesajde vlad » 24 Oct 2013, 19:34

proapis13 scrie:
vlad scrie:,,pun cintaru sub un stup pe 11 sau 12 aprilie si constat ca scade foarte mult [ 350g la zi stup pe 7 rame]"

cred ca au fost si alte cauze . mi se pare o scadere exagerata la un stup cu 7 rame in conditiile in care , in natura, in perioda mentionatade tine , pomii sunt in floare plus altele care sunt inflorite de cel putin doua saptamani .


Fiti seriosi in afirmatii,de unde pomi infloriti de 2 saptamini pe 11-12 aprilie???
La data aia la mine in S-E in zona Severinului abia inflorisera corcodusii :o
Pt curiozitatea ta in zona Timis in perioada aia pe 15 aprilie NU inflorisera nici zarzarii!!!!!
viewtopic.php?f=10&t=108&start=976#p131820
Decat lamium purpureum si patlagina cat vezi cu ochii; la voi a venit primavara cam la o saptamina dupa noi
salve :D


ca anul asta a fost oarecum atipic , da , dar daca citesti cu atentie o sa vezi ca am zis de ALTELE care erau inflorite de doua saptamani ( ex . p.... tigancii , salcie si ce mai e )
vlad
 
Mesaje: 296
Membru din: 30 Iun 2011, 06:08

Re: Iernarea albinelor

Mesajde proapis13 » 24 Oct 2013, 19:46

vlad scrie:...daca citesti cu atentie o sa vezi ca am zis de ALTELE care erau inflorite de doua saptamani ( ex . p.... tigancii , salcie si ce mai e )

Am citit cu foarte mare atentie si de aceea am scris cele de mai sus
Pina pe data de 10 april nicunde in tara nu inflorise BP-ul sau PZ-ul :lol:
salve :D
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Iernarea albinelor

Mesajde marian ivan » 28 Oct 2013, 16:16

scuze pt deranj, poate am pierdut ceva pe parcurs sau nu am stiut unde sa caut dar sunt incepator si pentru moment am si eu anumite nelamuriri cu privire la impachetatul pt iarna:
- in afara de paturicile de rigoare puse deasupra si in lateral mai trebuie pus si altceva?/eu asa am pus la toti, adica si la familii si la roi.
- am un orieten mai cu experienta in judetul olt care in afara de invelirea de rigoare a mai pus un rand de folie peste cate 3-4 stupi. A procedat corect sau nu? anul trecut a fost multumit de aceasta metoda. Voi ce parere aveti?
MULTUMESC...
Avatar utilizator
marian ivan
 
Mesaje: 70
Membru din: 24 Sep 2013, 13:16
Localitate: lunca corbului, argeş

Re: Iernarea albinelor

Mesajde doru c. » 28 Oct 2013, 16:32

marian ivan scrie:scuze pt deranj, poate am pierdut ceva pe parcurs sau nu am stiut unde sa caut dar sunt incepator si pentru moment am si eu anumite nelamuriri cu privire la impachetatul pt iarna:
- in afara de paturicile de rigoare puse deasupra si in lateral mai trebuie pus si altceva?/eu asa am pus la toti, adica si la familii si la roi.
- am un orieten mai cu experienta in judetul olt care in afara de invelirea de rigoare a mai pus un rand de folie peste cate 3-4 stupi. A procedat corect sau nu? anul trecut a fost multumit de aceasta metoda. Voi ce parere aveti?
MULTUMESC...

Explica mai mult...Cum folie peste 3-4 stupi???
A pus doar deasupra(asta inteleg eu prin :"peste") sau i-a impachetat in folie(neagra)???
Referitor la stupii tai...cred ca e suficient cu o singura conditie:aerisire si hrana suficienta....
SPOR!!!
SALUTARE NATIUNE!!!
doru c.
 
Mesaje: 66
Membru din: 11 Oct 2011, 14:02
Localitate: CRAIOVA

Re: Iernarea albinelor

Mesajde dicu.ion57 » 28 Oct 2013, 19:09

marian ivan scrie:scuze pt deranj, poate am pierdut ceva pe parcurs sau nu am stiut unde sa caut dar sunt incepator si pentru moment am si eu anumite nelamuriri cu privire la impachetatul pt iarna:
- in afara de paturicile de rigoare puse deasupra si in lateral mai trebuie pus si altceva?/eu asa am pus la toti, adica si la familii si la roi.
- am un orieten mai cu experienta in judetul olt care in afara de invelirea de rigoare a mai pus un rand de folie peste cate 3-4 stupi. A procedat corect sau nu? anul trecut a fost multumit de aceasta metoda. Voi ce parere aveti?
MULTUMESC...

Domnule Marian prietenul dv a procedat foarte bine ,ca aceste folii puse peste citiva stupi are rolul de a feristupi de vint si de curenti de aer,in plus tine cutiile de stupi uscate ,si nu mai patrunde prin crapaturi apa , ca oricit de bine am incheia stupi ,din cauza calduri mai crapa.La incheieturi mai ales putem avea probleme cu infiltrarea de apa.Este un procedeu foarte eficient iar prietenul dv merita felicitari.
dicu.ion57
 
Mesaje: 517
Membru din: 02 Sep 2012, 15:39
Localitate: Urziceni ialomita

Re: Iernarea albinelor

Mesajde Mircea_63 » 28 Oct 2013, 19:48

Mircea_63 scrie:Capul sus! Vine caldura. Asa zic ele, asa trebuie sa fie. Deh, matcute tinerele.


paul scrie:
Mircea_63 scrie:Vin cateva zile calde si isi refac rezervele de polen. Baga sirop sau miere pana blocheaza locurile de pontat ale matcii.

Mirceo, momentan am in stupi cate ... 2-4 l de sirop pe care-l trag foarte greu spre deloc! Ce sa le mai fac ??? :shock: Trebuie sa mai tin foliile pe rame pentru ca mai am de facut macar 2 tratamente cu varachet !
Sa dea Dumnezeu sa mai vina zile calde ! Da' la temperaturi de maxim 14C (diurna) si 6-8 C (nocturna), nu prea mai am mare nadejde ! :oops:



Paul, uite ce discutam noi cu mai bine de o luna in urma, cand parea ca vine iarna. Se pare ca prognoza meteo data atunci de albine, s-a adeverit. N-ai vrut sa le crezi!
Sa nu uiti, Darie. :D
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Iernarea albinelor

Mesajde letsoc » 28 Oct 2013, 19:56

Dragii mei albina nu moare de frig, nu-i fofoliti ,nu are rost, curentii de aer sunt periculosi si umezeala. Daca au hrana e OK!Eu am cutii cu fund din plasa,ii tin toata iarna fara sibar, doar folie peste cuib si atat, nu polistirene sau alte cele .
Fiindca atat de mult a iubit DUMNEZEU lumea, ca a dat pe singurul Sau Fiu, pentru ca oricine crede in El sa nu piara, ci sa aiba viata vesnica. Ioan3/16
Avatar utilizator
letsoc
 
Mesaje: 163
Membru din: 18 Feb 2012, 10:55
Localitate: Focsani-Vrancea

Re: Iernarea albinelor

Mesajde joohny » 28 Oct 2013, 20:03

Va salut,D-le LETSOC si eu am stupii la fel ,nu au sibarul pus insa in diminetile reci(sub 2 grade) am condens si nu la toti ci numai la o parte,adica cam juma juma.Oare de ce?Sanatate.
joohny
 
Mesaje: 966
Membru din: 15 Oct 2012, 22:01
Localitate: Vaslui

Re: Iernarea albinelor

Mesajde paul » 28 Oct 2013, 20:09

Mircea_63 scrie:

Paul, uite ce discutam noi cu mai bine de o luna in urma, cand parea ca vine iarna. Se pare ca prognoza meteo data atunci de albine, s-a adeverit. N-ai vrut sa le crezi!
Sa nu uiti, Darie. :D

In cazul asta, daca ar fi sa ma iau dupa "tinerele regine"inseamna ca-n noiembrie infloresc ... ciresii !!! :o Oua reginele mele, pe viata si pe moarte ... Le-am facut si eu ca omu' stupar , restrangerea si se pare ca trebuie sa trec la ... largirea cuibului, in noiembrie !!! :o Deja am plin de albine ... DUPA DIAFRAGMA !!!
Le-am bagat saptamana trecuta aproximativ 50 kg. de apipix si l-am dat ... ca-n fantana ! Foarte putin se regaseste in rezerve ! Partea naspa-i ca de unde l-am luat ... nu mai are ! Si mai naspa-i ca am depasit cu mult bugetul alocat si m-o bagat nevasta si soacra ... in sedinta !!! :o Imi zice azi soacra-mea una, de era sa cad din picioare ...
_ Nu mai inmulti si tu asa mult!
_ N-am cum, zic eu, daca ele depasesc un anumit prag al populatiei, roiesc natural ...
_Pai... omoara reginele zice soacra-mea ! :shock:
Si uite asa, da-i si ... lupta !
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: Iernarea albinelor

Mesajde Trantorul@ » 28 Oct 2013, 20:29

:lol: :lol: :lol:

Vezi daca se paote sa fie din alea de macar 400 de euro si sa-i spui cat costa una si i le dai ei sa le omoare. :lol: :lol:
Sa gandeasca altii pentru noi!!!
Ne meritam soarta cu varf si indesat!!!
Un pierde vara!!!

Sa fi domn ii o intamplare, sa fii om ii lucru mare!!!
Trantorul@
 
Mesaje: 717
Membru din: 04 Mar 2012, 19:23
Localitate: Hunedoara

Re: Iernarea albinelor

Mesajde paul » 28 Oct 2013, 20:36

Trantorul@ scrie::lol: :lol:

Vezi daca se paote sa fie din alea de macar 400 de euro si sa-i spui cat costa una si i le dai ei sa le omoare. :lol: :lol:

"Bai", daca-i spun asa ceva ( ca am dat 400 de coco pe-o regina) ... o am pe constiinta ! :lol:
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: Iernarea albinelor

Mesajde BUNKA » 29 Oct 2013, 09:22

paul scrie:
Mircea_63 scrie:

Paul, uite ce discutam noi cu mai bine de o luna in urma, cand parea ca vine iarna. Se pare ca prognoza meteo data atunci de albine, s-a adeverit. N-ai vrut sa le crezi!
Sa nu uiti, Darie. :D

In cazul asta, daca ar fi sa ma iau dupa "tinerele regine"inseamna ca-n noiembrie infloresc ... ciresii !!! :o Oua reginele mele, pe viata si pe moarte ... Le-am facut si eu ca omu' stupar , restrangerea si se pare ca trebuie sa trec la ... largirea cuibului, in noiembrie !!! :o Deja am plin de albine ... DUPA DIAFRAGMA !!!
Le-am bagat saptamana trecuta aproximativ 50 kg. de apipix si l-am dat ... ca-n fantana ! Foarte putin se regaseste in rezerve ! Partea naspa-i ca de unde l-am luat ... nu mai are ! Si mai naspa-i ca am depasit cu mult bugetul alocat si m-o bagat nevasta si soacra ... in sedinta !!! :o Imi zice azi soacra-mea una, de era sa cad din picioare ...
_ Nu mai inmulti si tu asa mult!
_ N-am cum, zic eu, daca ele depasesc un anumit prag al populatiei, roiesc natural ...
_Pai... omoara reginele zice soacra-mea !
Si uite asa, da-i si ... lupta !


La anul stii ce e de facut...iei soacra si va apucati impreuna de 'treaba' :lol: ce sa faci Paul...noi apicultorii din pasiune suntem dispusi sa facem multe sacrificii (cheltuieli) care sunt de neinteles pentru cei din jur...
BUNKA
 
Mesaje: 4080
Membru din: 26 Iun 2011, 21:16
Localitate: Botosani

Re: Iernarea albinelor

Mesajde pin » 29 Oct 2013, 15:00

joohny scrie:Va salut,D-le LETSOC si eu am stupii la fel ,nu au sibarul pus insa in diminetile reci(sub 2 grade) am condens si nu la toti ci numai la o parte,adica cam juma juma.Oare de ce?Sanatate.


Probabil aceia mai au puiet si trebuie sa tina temperatura crescuta. Peste iarna temperatura in stup scade in lipsa puietului.
Avatar utilizator
pin
 
Mesaje: 415
Membru din: 08 Aug 2011, 15:45
Localitate: Bucuresti

Re: Iernarea albinelor

Mesajde joohny » 29 Oct 2013, 19:09

Va salut.D-le PIN ,nu mai au puiet cam din 25 septembrie.Sanatate.
joohny
 
Mesaje: 966
Membru din: 15 Oct 2012, 22:01
Localitate: Vaslui

Re: Iernarea albinelor

Mesajde letsoc » 29 Oct 2013, 19:40

pin scrie:
joohny scrie:Va salut,D-le LETSOC si eu am stupii la fel ,nu au sibarul pus insa in diminetile reci(sub 2 grade) am condens si nu la toti ci numai la o parte,adica cam juma juma.Oare de ce?Sanatate.


Probabil aceia mai au puiet si trebuie sa tina temperatura crescuta. Peste iarna temperatura in stup scade in lipsa puietului.

Asa cred si eu .
Fiindca atat de mult a iubit DUMNEZEU lumea, ca a dat pe singurul Sau Fiu, pentru ca oricine crede in El sa nu piara, ci sa aiba viata vesnica. Ioan3/16
Avatar utilizator
letsoc
 
Mesaje: 163
Membru din: 18 Feb 2012, 10:55
Localitate: Focsani-Vrancea

AnteriorUrmătorul

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori