Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Iernarea albinelor

Mesajde jenica67 » 03 Sep 2011, 22:33

Stupul la care am pus magazia de 3/4 sub, avea 2 magazii deasupra, si m-am gandit ca se duce caldura in sus, si le va fi greu sa isi pastreze caldura in cuib, si ca urmare matca ar fi scazut ponta. Asa, ca numai la asta am facut miscarea.
Avatar utilizator
jenica67
 
Mesaje: 2557
Membru din: 08 Mar 2011, 17:30
Localitate: Resita

Re: Iernarea albinelor

Mesajde pin » 03 Sep 2011, 22:35

Va rog sa imi spuneti daca magazia poate fi plina sub cuib in conditiile in care sa zicem ca iernez pe 6-7 rame sus. Sau sa pun o folie pe post de diafragma de sus pana jos?

Multumesc.
Avatar utilizator
pin
 
Mesaje: 415
Membru din: 08 Aug 2011, 15:45
Localitate: Bucuresti

Re: Iernarea albinelor

Mesajde Adi Hodis » 03 Sep 2011, 23:00

Plina cu ce ? ... sper ca nu cu rame pline cu miere :lol: ... cu rame goale, da ... adica faguri fara miere.
Albinutele = viata ... importantele albinute ... ” daca albinele ar disparea, omenirea ar mai trai 4 ani. Albert Einstein ”.
http://adihodis.sunphoto.ro/
Avatar utilizator
Adi Hodis
 
Mesaje: 2937
Membru din: 03 Apr 2011, 18:40

Re: Iernarea albinelor

Mesajde pin » 03 Sep 2011, 23:39

Mierea si-au carat-o aproape toata sus. Nu cred sa mai puna in perioada urmatoare. Sa pun folie pe post de diafragma pana jos?
Avatar utilizator
pin
 
Mesaje: 415
Membru din: 08 Aug 2011, 15:45
Localitate: Bucuresti

Re: Iernarea albinelor

Mesajde liviu1965 » 04 Sep 2011, 13:32

Vroiam sa deschid un topic " restrangerea ramelor in vederea iernarii " dar consider ca acest topic este perfect
Stau si citesc ceea ce ati scris in forumul vechi... si ceea ce am inteles ( concluzia ) este " sa gandesc ca albina " , adica cam ce a-si avea nevoie...albina fiind.
Sincer, spre regretul meu , inca nu am reusit. Asa ca am sa va cer rabdare si sa ma indrumati
Stiu ca depinde de vreme , cules , forta familiei......
In linii mari ...... care este semnalalul care il da familia de albine ca are nevoie de sprijinul nostru.... si daca il sesizam ce trebuie facut ?

In cazul meu, eu am Dadant
Avatar utilizator
liviu1965
 
Mesaje: 1335
Membru din: 25 Iun 2011, 08:52
Localitate: IASI

Re: Iernarea albinelor

Mesajde victor s » 04 Sep 2011, 18:28

incerc eu liviu sa-ti raspund, dar cu ceea ce fac eu la stupii mei, asta nu inseamna ca trebuie sa fie si % corect.
in momentul in care deschizi stupul, vezi exact cata albina exista pe rame si daca acopera asa cum trebuie TOATE ramele din cuib.
in momentul in care constati ca pe ultima rama mai sunt doar cateva albine, acea rama trebuie sa dispara din cuib (ori o pui dupa diafragma zgariind-o cu furculita de descapacit, seara) ori o dai unui roi ce rezerva lui de iarna este mai precara.
conditia primordiala este aceea de a avea faguri cu miere in coronita si corect construiti in ramele lasate peste iarna in cuib.
ideea este urmatoarea...albina trebuie sa ocupe full fiecare rama din stup...altfel apar problemele. ;)
Avatar utilizator
victor s
 
Mesaje: 871
Membru din: 23 Feb 2011, 22:31
Localitate: Ploiesti

Re: Iernarea albinelor

Mesajde liviu1965 » 07 Sep 2011, 08:43

gica scrie:In noiembrie cand se coc.Sa nu uiti. :lol:


Mai nea Gica, iar faci misto de mine.....
Spune-ai ca sunt mere de vara...... nu de noiembrie......
Avatar utilizator
liviu1965
 
Mesaje: 1335
Membru din: 25 Iun 2011, 08:52
Localitate: IASI

Re: Iernarea albinelor

Mesajde liviu1965 » 07 Sep 2011, 08:47

Cu revenire la topic.....
Cineva spunea ca ( Cristi Vidican ) ierneaza cu 2 folii ... una pe post de diafragma.
Cristi, daca tu ai fost... , poti sa dezvolti?

Merci
Avatar utilizator
liviu1965
 
Mesaje: 1335
Membru din: 25 Iun 2011, 08:52
Localitate: IASI

Re: Iernarea albinelor

Mesajde cristi_vidican » 07 Sep 2011, 14:12

liviu1965 scrie:Cu revenire la topic.....
Cineva spunea ca ( Cristi Vidican ) ierneaza cu 2 folii ... una pe post de diafragma.
Cristi, daca tu ai fost... , poti sa dezvolti?

Merci

De regula nu iernez pe toate cele 10 rame, ci doar pe cat ocupa ghemul, asigurandu-ma ca au rezerve suficiente in cuib. Sa zicem ca un stup ierneaza pe 7 inervale, deci 8 rame. Iau o folie, ceva mai lunga decat cea care acopere tot cuibul si o aplec dupa ultima rama. Aceasta folie nu inchide etans sus (la mine fundul are 1/3 plasa), asa ca este necesara a 2-a folie care sa acopere tot corpul. Asta e tot. Mentionez ca nu am condens in timpul iernii. Apare putin condens pe folie spre primavara, cand matca incepe ponta. Dar, dupa ce am adoptat plasa pe fundul stupului, nu m-am mai confruntat cu problema condensului in stup.
Uneori scot ramele in plus din cuib, alte ori nu le scot. Dar, am patit rau anu trecut cand au rams langa cuib rame date la lins, pe care le-am pus mai rasfirate, iar ghemul s-a format taman pe acele rame. Asa ca e de preferat sa scoti ramele goale si sa le depozitezi in alta parte. Alta data albinele au fost suprinse de frig dupa diafragma asta de folie, incercand sa mai aduca ce a mai ramas prin celelalte rame. A stat acolo o zi, noroc ca a revenit caldura si s-au dus pana la urma in ghem.
Ultima oară modificat de cristi_vidican pe 07 Sep 2011, 14:47, modificat 1 dată în total.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7024
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Iernarea albinelor

Mesajde cristi_vidican » 07 Sep 2011, 14:45

Daca ai podisor plin, nu mai e nevoie de a doua folie peste tot cuibul.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7024
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Iernarea albinelor

Mesajde gabi bee » 07 Sep 2011, 14:55

cristi, ce impachetare imi recomanzi in cazul stupului din poza ? in capac am polistiren extrudat de 2 cm iar pe fund am sita !
Fişiere ataşate
DSCF1421 (Copy).JPG
Masoara timpul cu faptele tale !
Avatar utilizator
gabi bee
 
Mesaje: 1334
Membru din: 11 Apr 2011, 23:41
Localitate: mizil , prahova

Re: Iernarea albinelor

Mesajde cristi_vidican » 07 Sep 2011, 15:13

gabi bee scrie:cristi, ce impachetare imi recomanzi in cazul stupului din poza ? in capac am polistiren extrudat de 2 cm iar pe fund am sita !

Folie desupra si culcata dupa ultima rama. Dar sa fie bine inchis sus. Eventual mai pui a 2-a folie sus ca sa inchizi bine.
Dar, ce rol are sita deasupra daca nu ai aerisire in capac (asta pt transport)?
Eu am asa: folie peste rame si capac cu aerisire fata - spate. Mai am in sezonul activ o plasa de tantari mai groasa pt colectarea propolisului, pusa sub folie. Cand mut altinele in pastoral, iau folia si las peste rame doar plasa si se face aerisire prin capac. Cand i-am mutat la salcam, desi ploua si era rece, pt ca am lasat folia peste rame, am avut ceva mortalitate, chiar daca aveam 1/3 sita pe fund. Am deviat putin subiectul pt ca eu cred ca este foarte important sa ai aerisire si in capac. Te scapa de multe. mai ales vara, daca nu are aerisire, sub capac se incinge destul de tare, dar daca are aerisire, se face un curent de aer.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7024
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Iernarea albinelor

Mesajde gabi bee » 07 Sep 2011, 15:28

sita nu are decat rolul de a vedea prin ea fara sa mai ridic podisorul . deci tu zici sa pun o folie peste rame , coborata dupa ultima rama si apoi peste folie sa pun podisorul cu sita ? eu ma gandeam sa pun o folie mai mare peste sita ,ca sa iasa putin in parti cand pun capacul, apoi peste folie o mocheta si capacul . ce zici ?
Masoara timpul cu faptele tale !
Avatar utilizator
gabi bee
 
Mesaje: 1334
Membru din: 11 Apr 2011, 23:41
Localitate: mizil , prahova

Re: Iernarea albinelor

Mesajde cristi_vidican » 07 Sep 2011, 15:39

gabi bee scrie:sita nu are decat rolul de a vedea prin ea fara sa mai ridic podisorul . deci tu zici sa pun o folie peste rame , coborata dupa ultima rama si apoi peste folie sa pun podisorul cu sita ? eu ma gandeam sa pun o folie mai mare peste sita ,ca sa iasa putin in parti cand pun capacul, apoi peste folie o mocheta si capacul . ce zici ?

Eu as pune folia sub sita, ca albinele s-o propolizele, inchizand bine sus.
De ce mai pui mocheta? Ce rol are?
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7024
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Iernarea albinelor

Mesajde gabi bee » 07 Sep 2011, 15:56

deocamdata nu am pus nimic , nici mocheta nici folie . mocheta a-si vrea sa o pun pt caldura . pana la 01 ctombrie insa cred ca nu o sa le pun nimic . mai vedem ! :P
Masoara timpul cu faptele tale !
Avatar utilizator
gabi bee
 
Mesaje: 1334
Membru din: 11 Apr 2011, 23:41
Localitate: mizil , prahova

Re: Iernarea albinelor

Mesajde liviu1965 » 07 Sep 2011, 16:51

Merci Adi,

Prima folie tine rost de diafragma, dupa aceasta pun hranitorul ( am din plastic , 1,4l ) . Bineinteles dupa ce reduc ramele.Presupun ca ultima rama are sa trebuiasca descapacita, pusa in locul hranitorului, cand renunt la el din cauza frigului.
Intre rame si folie ( partea superioara )nu pot pune niste betisoare ca albina sa circule? Sau o las sa circule numai intre rame si perete?

A doua folie , sa inteleg ca are rolul de a inchide etans toata suprafata lazii.
Peste aceasta pot pune un exrudat ptr.comfortul termic.
Si capacul.

Am gresit?
Avatar utilizator
liviu1965
 
Mesaje: 1335
Membru din: 25 Iun 2011, 08:52
Localitate: IASI

AnteriorUrmătorul

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 12 vizitatori