Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Iernarea albinelor

Mesajde Florin Panait » 22 Oct 2013, 00:02

Buna seara,cred ca e a doua mea postare pe forum dupa ce am fost indemnat sa mai citesc cate ceva despre albine.Intre timp am mai citit,si bat forumul aproape zilnic.Avand in vedere discutia ca albinele mai greu se deplaseaza pe orizontala iarna intrebarea mea este daca se poate ierna cu cuib si cat 1/1 in sistem asemanator MER.Ca exemplu 5,6 rame jos cu ceva coronita de miere si 5,6 rame in cat pline sau aproape pline,plus diafragme .Intreb pentru ca cel de la care am albinele mia zis ca ierneaza fara probleme si asa .Asta daca e posibil cred ca ar rezolva si problema verticalizarii si a faptului ca eu de exemplu am tot descapacit rame dupa diafragma in cuib de 10 rame redus la 6.
Scuze daca s-a mai discutat,NU TRAGETI!!!Numai bine.
Florin Panait
 
Mesaje: 3
Membru din: 26 Mai 2013, 20:39
Localitate: Constanta

Re: Iernarea albinelor

Mesajde BUNKA » 22 Oct 2013, 08:37

pin scrie:
7Rame scrie:Referitor la intercalatul/inversatul ramelor cu 180 grade, pt a alterna miere/zona goala/miere/etc, va mai spun una: albina, daca are timp si vreme buna corecteaza, tot gol va lasa, carand mierea. Asta tot din nevoia de celule goale, pt ghem.


Acuma vin si eu si intreb ca prostul. Daca albina plimba mierea prin stup dupa voia ei, atunci cand e o fereastra de vreme buna (si aici sunt destule - eu in fiecare iarna cand ridic capacul si ma uit prin folie ghemul e rasfirat si nu obisnuiesc sa le strang "la sange") nu-si cara mierea unde-i trebuie?


La tine e boierie pinule...la noi sta cu bucile stranse pana la sfarsit de martie! :roll:
BUNKA
 
Mesaje: 4080
Membru din: 26 Iun 2011, 21:16
Localitate: Botosani

Re: Iernarea albinelor

Mesajde pin » 22 Oct 2013, 10:36

Florin Panait scrie:Buna seara,cred ca e a doua mea postare pe forum dupa ce am fost indemnat sa mai citesc cate ceva despre albine.Intre timp am mai citit,si bat forumul aproape zilnic.Avand in vedere discutia ca albinele mai greu se deplaseaza pe orizontala iarna intrebarea mea este daca se poate ierna cu cuib si cat 1/1 in sistem asemanator MER.Ca exemplu 5,6 rame jos cu ceva coronita de miere si 5,6 rame in cat pline sau aproape pline,plus diafragme .Intreb pentru ca cel de la care am albinele mia zis ca ierneaza fara probleme si asa .Asta daca e posibil cred ca ar rezolva si problema verticalizarii si a faptului ca eu de exemplu am tot descapacit rame dupa diafragma in cuib de 10 rame redus la 6.
Scuze daca s-a mai discutat,NU TRAGETI!!!Numai bine.


Teoretic se poate ca e tot un soi de multietajat dar ineficient. Practic mierea pe care trebuie sa o pui in stup (6 rame pline sus plus 6 rame macar pe jumatate jos) e mai multa decat daca ai ierna pe un singur corp iar riscul e mai mare cred eu. Ramele de sus trebuie sa fie pline pana jos ca sa urce albinele in cat. Mai bine pui un cat de 1/2 la care sigur gasesti rame pline "ochi".
Avatar utilizator
pin
 
Mesaje: 415
Membru din: 08 Aug 2011, 15:45
Localitate: Bucuresti

Re: Iernarea albinelor

Mesajde un OM » 22 Oct 2013, 10:57

Ca si la ME ramele din corpul inferior, nu vor trebui sa aiba mai mult de 1-2 kg pe toate ramele.
Avatar utilizator
un OM
 
Mesaje: 1941
Membru din: 24 Feb 2011, 21:57
Localitate: Prundu-Giurgiu

Re: Iernarea albinelor

Mesajde Jean Valjean » 22 Oct 2013, 13:03

Nu exista cumva si riscul ca, in cazul in care se incepe ponta in corpul de jos, albina sa nu mai urce in corpul de sus si sa moara pe puiet cu cateva kg de miere in cap?
Cel mai mare risc in viata este sa nu-ti asumi nici un risc!
Avatar utilizator
Jean Valjean
 
Mesaje: 857
Membru din: 20 Sep 2011, 09:33
Localitate: Dambovița, in plina câmpie

Re: Iernarea albinelor

Mesajde vlad » 22 Oct 2013, 19:39

nu am ME , dar zic eu ca riscul este mult mai mare : la ME ghemul se formeaza in corpul de jos , dar pana da gerul deja incepe sa faca trecerea in corpul de sus pe cand la ceea ce a zis colegul mai sus , ghemul se formeaza clar in partea de jos si daca il apuca ianuarie acolo .... acolo ramane . e doar o parere deci e posibil sa gresesc
vlad
 
Mesaje: 296
Membru din: 30 Iun 2011, 06:08

Re: Iernarea albinelor

Mesajde paul » 22 Oct 2013, 19:53

Daca colegu' restrange bine cuibul , sa zicem 6 rame ABSOLUT GOALE jos si 6 rame pline din leat in leat sus, distanta dintre leaturi nefiind mai mare de 6-8 mm., eu zic ca-i ... OK !!! Ghemul se va forma intre corpuri si pana vine frigul este urcat destul de bine in corpul superior !
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: Iernarea albinelor

Mesajde vlad » 23 Oct 2013, 05:51

da,daca vb jos de rame absolut goale , atunci sunt de acord , dar pt mine e ca si cum m-as scarpina cu mana dreapta in urechea stanga. in situatia de mai sus as ierna pe un singur corp ( merg si pe ideea ca mai rar gasesti intr-o fam 6 rame pline si capacite de sus pana jos. mi se pare mai simplu sa iau din alta fam 2 rame care sa aiba miere pana la jumatate , sa le bag intre 4 rame pline si sa iernez acolo . pana vine frigul se mai consuma si din celelalte si ghemul se formeaza acolo. celelalte 2 rame pline le-as baga in altul unde e nevoie sau le-as pastra .
vlad
 
Mesaje: 296
Membru din: 30 Iun 2011, 06:08

Re: Iernarea albinelor

Mesajde B.K » 23 Oct 2013, 09:44

vlad scrie:da,daca vb jos de rame absolut goale , atunci sunt de acord , dar pt mine e ca si cum m-as scarpina cu mana dreapta in urechea stanga. in situatia de mai sus as ierna pe un singur corp ( merg si pe ideea ca mai rar gasesti intr-o fam 6 rame pline si capacite de sus pana jos. mi se pare mai simplu sa iau din alta fam 2 rame care sa aiba miere pana la jumatate , sa le bag intre 4 rame pline si sa iernez acolo . pana vine frigul se mai consuma si din celelalte si ghemul se formeaza acolo. celelalte 2 rame pline le-as baga in altul unde e nevoie sau le-as pastra .

Corect . Daca e Dadant ....pai Dadant sa fie , il iernezi pe un singur corp , il strangi pe 6 rame cu miere si ce-o vrea Domnu'. Oricum de dat turte nu scapi.
Atitudinea creeaza viitorul !!! Facebook : https://www.facebook.com/viorel.bk
Avatar utilizator
B.K
 
Mesaje: 852
Membru din: 09 Mai 2013, 21:11
Localitate: Bucuresti-Calarasi

Re: Iernarea albinelor

Mesajde Adi Hodis » 23 Oct 2013, 13:14

Oameni buni, nu a încercat nici unul dintre d-vs. sa pună sub cuib catul de recoltă imediat după ultima extracţie de la floarea soarelui ?.
Ia încercaţi la anu' şi o sa vedeţi că merge bine.
Ce mai trebuie facut, asigurarea unui cules de întreţinere cu intervenţia stimulării dacă scade cantarul, eliminarea matcilor care nu mai tin pasul şi unificarea coloniilor respective cu altele, tratamente şi ... sa vină iarna.
Astfel are spatiu pt ponta si matcile fruntaşe ...
Daca rezervele vor fi realizate in proporţie de trei sferturi pe ramele centrale in cuib Dadant ... nu mai aveţi griji toată iarna şi nici prima decadă a primăverii pt. ca, dacă ramele centrale au trei sferturi hrana, ramele marginase vor fi pline. Adică mai mult decît necesarul iernarii.
Albinutele = viata ... importantele albinute ... ” daca albinele ar disparea, omenirea ar mai trai 4 ani. Albert Einstein ”.
http://adihodis.sunphoto.ro/
Avatar utilizator
Adi Hodis
 
Mesaje: 2937
Membru din: 03 Apr 2011, 18:40

Re: Iernarea albinelor

Mesajde jenica67 » 23 Oct 2013, 15:04

Eu am iernat familiile asa anul trecut si au iesit foarte bine. Dezavantajul este ca iti ingalbeneste ramele de magazie. Dar roi au iernat fara magazi sub ei si au iesit ei fara bine. Cred ca trebuie sa isi faca probleme serioase cu iernarea, numai cei din zonele cu multe zile figuroase, cum sunt cei de la Miercurea Ciuc-Moldova. Pentru ceilalti, iernarea nu trebuie sa constituie o problema, daca au mancare suficienta in stupi.
Avatar utilizator
jenica67
 
Mesaje: 2557
Membru din: 08 Mar 2011, 17:30
Localitate: Resita

Re: Iernarea albinelor

Mesajde Stefan_D » 23 Oct 2013, 17:03

Am si eu o curiozitate, nu vreau sa par ridicul, doar intreb. Cum adaugi catul de recolta sub cuib, cu ramele pe care le are 9, 10, 11, 12 dupa caz sau doar un cat fara rame? Cum faci tratamentul, oua matcile in ramele catului, etc...
Stefan_D
 
Mesaje: 53
Membru din: 30 Mai 2011, 22:37

Re: Iernarea albinelor

Mesajde jenica67 » 23 Oct 2013, 17:35

1. Daca erai atent la ce am spus, intelegeai ca le bagi cu rame, pentru ca am spus ca ti le ingalbenesc.
2. Nu oua in ele pana le scoti.
Avatar utilizator
jenica67
 
Mesaje: 2557
Membru din: 08 Mar 2011, 17:30
Localitate: Resita

Re: Iernarea albinelor

Mesajde ionel07196555 » 23 Oct 2013, 20:23

7Rame scrie:
lucky5strike scrie:Daca e ghemul mare, o scoate la primavara, eventual cu ceva turta. Dar nimic nu scuza lipsa mierii pe interval.

Asta e pacatul ramei Dadant, niciodata nu e de ajuns.


Indiferent de zona, iernarea pe Dadant automat implica administrarea unei turte/saculet/punga/etc undeva la 10-15 februarie. Daca nu faci asta, risti enorm, mai ales la cum au ajuns sa fie iernile pe la noi (acum 2 ani 3 sapt de minus 15, in februarie, pana pe 28, anul trecut zapada in 25 martie, samd)

E foarte adevarat ce ziceti :
in primavara la sfirsit de martie la un control prin sondaj aveam mincare in stupi foarte multa si am lasato mai usor cu stimulatu si din prostie pun cintaru sub un stup pe 11 sau 12 aprilie si constat ca scade foarte mult [ 350g la zi stup pe 7 rame] .
EU credeam cu ce am vazut cu 2 saptamini in urma ca mai trec o iarna ca asta
daca nu faceam prostia cu cintaru nu stiu cum esa
ionel07196555
 
Mesaje: 192
Membru din: 19 Noi 2012, 21:51

Re: Iernarea albinelor

Mesajde B.K » 23 Oct 2013, 20:53

Este normal sa scada hrana in stup odata cu venirea puietului.
Atitudinea creeaza viitorul !!! Facebook : https://www.facebook.com/viorel.bk
Avatar utilizator
B.K
 
Mesaje: 852
Membru din: 09 Mai 2013, 21:11
Localitate: Bucuresti-Calarasi

Re: Iernarea albinelor

Mesajde vlad » 24 Oct 2013, 05:57

,,pun cintaru sub un stup pe 11 sau 12 aprilie si constat ca scade foarte mult [ 350g la zi stup pe 7 rame]"

cred ca au fost si alte cauze . mi se pare o scadere exagerata la un stup cu 7 rame in conditiile in care , in natura, in perioda mentionatade tine , pomii sunt in floare plus altele care sunt inflorite de cel putin doua saptamani .
vlad
 
Mesaje: 296
Membru din: 30 Iun 2011, 06:08

AnteriorUrmătorul

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 16 vizitatori


cron