Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Iernarea albinelor

Mesajde gica.mosu » 01 Dec 2016, 09:16

Va propun la ta'ti un "test instuctiv-educativ"...DE CEEE :?:
1--propoliseaza albinele din corobana urdinisul,iar noi reglam marimea=dimensiunea urdinisului...
2- de ce propoliseaza albinele intre rame-speteze si podisorul...
3-ce efect au curentii de aer din stup...
4- cand, cum(o punem=asezam) si ce rol are foliea la stupii cu fund plin(efecte-avantaje)....
...Spor la ta'ti si iernare usoara-uscata :idea: P.S-La muuulti ani ROMANI orisiundi va aflati :!:
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: Iernarea albinelor

Mesajde namzeb » 01 Dec 2016, 14:26

Mosulica,ca esti mai mic ca mine :lol: ,pui numai intrebari da la virsta matale ai putea da si raspunsurile.Ti le voi da eu, din experienta unei asociatii de 10.000 de familii din Austria unde a lucrat fica mea dupa absolvirea Liceului Apicol din Bucuresti str.Ficusului.A facut practica in Austria si a si continuat dupa terminare.Cind vine toamna-luna septembrie, reduc urdinisul la dimensiunea cit intra 2-3 albine pentru nu a avea furtisag.Curata ramele de ceara si propolis si aranjeaza cuibul cu miere sub forma oului.Regleaza curentii de aer incit deasupra cuibului pe folie sa existe un pic de condens avind in vedere ca ghemul are si nevoie de umiditate in momentul depunerii de puiet si chiar pe timp de iarna.Folia o pun in asa fel incit sa fie acel curent de aer fin de la colt la altul al cutiei.Din experienta proprie o familie intr-un stup orizontal au gaurit cutia in coltul opus unde din cauza umiditatii era putred si coltul unde folia era indoita.Acea familie era complet uscata in primavara si cu cel mai mult puiet.Este nevoie de folie iarna pentru a nu uza albina sa propolizeze podisorul incit sa aiba caldura necesara iarna.Eu folosesc folia si las rame numai cit acopera in totalitate ramele,dupa care folosesc diafragme din poliester iar stupii in exterior sint blindati cu poliester de 10 cm,iar la nord am placi de azbociment care le apara de vinturile reci,ramine doar fatada libera la sud unde incalzeste soarele.Cu respect
Toate fiintele au un rol in viata pe pamint.http://bismark.sunphoto.ro/
Avatar utilizator
namzeb
 
Mesaje: 591
Membru din: 10 Iul 2011, 14:17
Localitate: Baleni jud.Galati

Re: Iernarea albinelor

Mesajde balasbebe » 01 Dec 2016, 14:39

La tzara am o casa din pamant. Are pereti foarte grosi. Am o camara in care am pus 15 cutii cu albine. Dupa ce scap de soareci si sobolani o sa extind activitatea cu toata stupina. Daca merge bine o sa mai vedem. Se anunta o iarna grea si nu vreau vreau sa pierd colonii. Aveam de ales sa fac incalzirea sau sa-i bag in casa. La a doua stupina voi da drumul la incalzire.
Avatar utilizator
balasbebe
 
Mesaje: 1130
Membru din: 18 Feb 2011, 07:47
Localitate: Zalau

Re: Iernarea albinelor

Mesajde Adi Hodis » 01 Dec 2016, 17:26

Pe la începuturi ... avea taicameu un acoperis peste stupi. Acestia erau toti orizontali de 24 rame. Pereții față/spate grosi de 40 mm. Cei laterali aveau 20 mm pentru ca la împachetarea pt. iernat, folosea perinițe din papura, groase de aprox 60 mm. Peste rame avea cate un cadru cu sita, pe toata suprafata ramelor. Peste site punea materiale slab conducatoare de caldura. Fundurile stupilor aveau grosime 20 mm.

Toate astea doar pentru ca albinele sa ierneze ... ideal.

Dupa ce m-am implicat in stuparit si stupii i-am înmulțit, au ajuns si sub cerul liber. Au aparut stupi cu toti peretii de 20 mm grosime. Unii dintre ei erau si ME. Toti stupii acestia se dezvoltau mult mai repede si mai bine decat cei care iernau sub acoperis.
Concluzia ... vine de la sine. Iernarea ideala avea alte conditii, nicidecum înfofolirea si umbra.
Acoperisul a fost eliminat. La fel si orizontalii.
Albinutele = viata ... importantele albinute ... ” daca albinele ar disparea, omenirea ar mai trai 4 ani. Albert Einstein ”.
http://adihodis.sunphoto.ro/
Avatar utilizator
Adi Hodis
 
Mesaje: 2937
Membru din: 03 Apr 2011, 18:40

Re: Iernarea albinelor

Mesajde balasbebe » 01 Dec 2016, 18:33

Eu am pus la adapost tot ce am pastrat pentru a avea matci de rezerva si pentru ca nu am reusit in toamna sa le valorific. Nu vreau in primavara start bun, vreau doar sa incerc. La mine iernile sunt destul de aspre cu pana la - 26 de grade, cu pitigoi si ciocanitori. Cu cat pleaca mai tarziu cu atat mai bine. Daca reusesc sa maresc perioada cat sa nu fie puiet in lazi cu atat mai bine.
Avatar utilizator
balasbebe
 
Mesaje: 1130
Membru din: 18 Feb 2011, 07:47
Localitate: Zalau

Re: Iernarea albinelor

Mesajde proapis13 » 01 Dec 2016, 18:42

namzeb scrie:Mosulica,ca esti mai mic ca mine :lol: ,pui numai intrebari da la virsta matale ai putea da si raspunsurile.Ti le voi da eu, din experienta unei asociatii de 10.000 de familii din Austria unde a lucrat fica mea dupa absolvirea Liceului Apicol din Bucuresti str.Ficusului.A facut practica in Austria si a si continuat dupa terminare.Cind vine toamna-luna septembrie, reduc urdinisul la dimensiunea cit intra 2-3 albine pentru nu a avea furtisag.Curata ramele de ceara si propolis si aranjeaza cuibul cu miere sub forma oului.Regleaza curentii de aer incit deasupra cuibului pe folie sa existe un pic de condens avind in vedere ca ghemul are si nevoie de umiditate in momentul depunerii de puiet si chiar pe timp de iarna.Folia o pun in asa fel incit sa fie acel curent de aer fin de la colt la altul al cutiei.Din experienta proprie o familie intr-un stup orizontal au gaurit cutia in coltul opus unde din cauza umiditatii era putred si coltul unde folia era indoita.Acea familie era complet uscata in primavara si cu cel mai mult puiet.Este nevoie de folie iarna pentru a nu uza albina sa propolizeze podisorul incit sa aiba caldura necesara iarna.Eu folosesc folia si las rame numai cit acopera in totalitate ramele,dupa care folosesc diafragme din poliester iar stupii in exterior sint blindati cu poliester de 10 cm,iar la nord am placi de azbociment care le apara de vinturile reci,ramine doar fatada libera la sud unde incalzeste soarele.Cu respect

De pus in rama... :!:
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Iernarea albinelor

Mesajde MIHAI BALS » 03 Dec 2016, 00:51

namzeb scrie:Mosulica,ca esti mai mic ca mine :lol: ,pui numai intrebari da la virsta matale ai putea da si raspunsurile.Ti le voi da eu, din experienta unei asociatii de 10.000 de familii din Austria unde a lucrat fica mea dupa absolvirea Liceului Apicol din Bucuresti str.Ficusului.A facut practica in Austria si a si continuat dupa terminare.Cind vine toamna-luna septembrie, reduc urdinisul la dimensiunea cit intra 2-3 albine pentru nu a avea furtisag.Curata ramele de ceara si propolis si aranjeaza cuibul cu miere sub forma oului.Regleaza curentii de aer incit deasupra cuibului pe folie sa existe un pic de condens avind in vedere ca ghemul are si nevoie de umiditate in momentul depunerii de puiet si chiar pe timp de iarna.Folia o pun in asa fel incit sa fie acel curent de aer fin de la colt la altul al cutiei.Din experienta proprie o familie intr-un stup orizontal au gaurit cutia in coltul opus unde din cauza umiditatii era putred si coltul unde folia era indoita.Acea familie era complet uscata in primavara si cu cel mai mult puiet.Este nevoie de folie iarna pentru a nu uza albina sa propolizeze podisorul incit sa aiba caldura necesara iarna.Eu folosesc folia si las rame numai cit acopera in totalitate ramele,dupa care folosesc diafragme din poliester iar stupii in exterior sint blindati cu poliester de 10 cm,iar la nord am placi de azbociment care le apara de vinturile reci,ramine doar fatada libera la sud unde incalzeste soarele.Cu respect

aici sunt multe greseli!
Avatar utilizator
MIHAI BALS
 
Mesaje: 3910
Membru din: 09 Feb 2012, 22:30
Localitate: Bals- Olt

Re: Iernarea albinelor

Mesajde maximotgv » 03 Dec 2016, 12:00

[quote=[/quote]
aici sunt multe greseli![/quote]

In afara de X Balsi ai si alte argumente pentru afirmatia de mai sus? :? :?:
Avatar utilizator
maximotgv
 
Mesaje: 158
Membru din: 06 Aug 2011, 08:41
Localitate: Pietrari, jud Dambovita

Re: Iernarea albinelor

Mesajde vulpea » 03 Dec 2016, 17:40

g.m test ?:1. parca ai fi din Rep.Md.(nu ca ar fi ceva rau !):imi 'traduci' si mie ... din corobana ...?;2.nu propolizeaza,dupa mine,ci face punti de trecere pe vreticala(acces facil intre cuib si cat = noi su tem 'prea destepti' si le razuim);3.cei puternici(ascendenti) = dezastru,cei slabi(descendenti) = primenire aer 'uzat'(CO2);4. folia la fund plin - contraintrebare :dece propolizeaza f.mult albina folia lipita de rame?(chiar si Hanneman.ul)?.bag sama ca esti mai ...ruman... decat noi oltenii sau muntenii(Bucuresti) la un loc.
vulpea
 
Mesaje: 735
Membru din: 25 Iun 2014, 20:53

Re: Iernarea albinelor

Mesajde Nicolaie Astaifoaiei » 03 Dec 2016, 21:53

Vulpea asa scri ca cum ai fi din republica Harghita . Manci litere ca nu se pricepe ce vrei a spune .
Nasol ca vine iarna
Nicolaie Astaifoaiei
 
Mesaje: 619
Membru din: 30 Dec 2013, 13:56
Localitate: langa Timisoara

Re: Iernarea albinelor

Mesajde gica.mosu » 04 Dec 2016, 11:01

....Mihai Bals scrie..."aici sunt f multe greseli"....cum :?: care zine si noua pote mai invatam ceva ;) Omul a scris ce si cum face=se potriveste in zona lui,ca pt altii nu-i ghini, asta e alta treaba 8-) N A........i,in stupi nu sunt curenti ascendenti-descendenti(ac se deplaseaza in straturile superioare-inferioare ale atmosferei) si nici curenti turbionari cum scriea pe undeva "prof stie tooot"(care i-au nastere intr-o masa metalica ce se se afl in camp magnetic variabil...) ci doar o ciculatie de aer urdinis-fanta podisor :idea: ...cuuuum,revin cu amanunte=mai vreau pareri pro-contra...Cat despre pintenii de ceara,....nu au legatura cu propolizarea sau cu foliea,e cu tooot alteceva ;)P.S- traduc pt d-ta...corobana=scorbura de copac....
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: Iernarea albinelor

Mesajde tiih » 06 Dec 2016, 20:09

MIHAI BALS scrie:
namzeb scrie:Mosulica,ca esti mai mic ca mine :lol: ,pui numai intrebari da la virsta matale ai putea da si raspunsurile.Ti le voi da eu, din experienta unei asociatii de 10.000 de familii din Austria unde a lucrat fica mea dupa absolvirea Liceului Apicol din Bucuresti str.Ficusului.A facut practica in Austria si a si continuat dupa terminare.Cind vine toamna-luna septembrie, reduc urdinisul la dimensiunea cit intra 2-3 albine pentru nu a avea furtisag.Curata ramele de ceara si propolis si aranjeaza cuibul cu miere sub forma oului.Regleaza curentii de aer incit deasupra cuibului pe folie sa existe un pic de condens avind in vedere ca ghemul are si nevoie de umiditate in momentul depunerii de puiet si chiar pe timp de iarna.Folia o pun in asa fel incit sa fie acel curent de aer fin de la colt la altul al cutiei.Din experienta proprie o familie intr-un stup orizontal au gaurit cutia in coltul opus unde din cauza umiditatii era putred si coltul unde folia era indoita.Acea familie era complet uscata in primavara si cu cel mai mult puiet.Este nevoie de folie iarna pentru a nu uza albina sa propolizeze podisorul incit sa aiba caldura necesara iarna.Eu folosesc folia si las rame numai cit acopera in totalitate ramele,dupa care folosesc diafragme din poliester iar stupii in exterior sint blindati cu poliester de 10 cm,iar la nord am placi de azbociment care le apara de vinturile reci,ramine doar fatada libera la sud unde incalzeste soarele.Cu respect

aici sunt multe greseli!


aici sunt numai greseli!

PS pe timpuri la liceul apicol cand se preda dupa "Manualul Apicultorului" intocmit de titani ai apiculturii romanesti precum C Antonescu,I Barac,N.Foti.A Malaiu,N.V.Iliesiu....etc nu se pomenea de folie si nici de ghem "forma oului"
PS1.lucrurile erau clare nu asa alambicate precum fraza de pus in rama "Din experienta propie o familie intr-un stup orizonal au gaurit cutia in coltul opus unde din
cauza umiditatii era putred si coltul unde folia era indoita
PS2.Semneaza un viitor..."mosulica"
tiih
 
Mesaje: 881
Membru din: 25 Sep 2012, 09:38
Localitate: Barlad

Re: Iernarea albinelor

Mesajde gica.mosu » 06 Dec 2016, 20:41

...P.S....cu respect pt MS l'u matali(din toot deauna)...si nu va iert ...cand vin la pescuit la Vadeni(Prut) ...poteeee ne v-om cunoaste,,STIMA-G.M :!: ...revin :idea:
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: Iernarea albinelor

Mesajde FlorinPlopsoru » 08 Dec 2016, 00:54

Salutare!!! Ma frământa o intrebare! Doua carti de apicultura scrise de autori consacrați... A.Malaiu si C.Antonescu. Antonescu prezintă Așezarea facturilor cu rezerve in doua variante. Una pt hrana suficientă si cealaltă pt hrana putina. In schimb Malaiu prezintă schema de așezare ,prezentată de Antonescu ca fiind pt hrana suficientă, ca ,,necorespunzătoare,,. Voi atașa si pozele. Poate nu am inteles eu bine. Dv ce organizare folosiți?
Fişiere ataşate
IMG_4443.JPG
IMG_4444.JPG
cine zice ca sta bine, sa ia aminte sa nu cada!!!
FlorinPlopsoru
 
Mesaje: 106
Membru din: 15 Dec 2015, 23:00
Localitate: Plopsoru Giurgiu

Re: Iernarea albinelor

Mesajde peterneamt » 08 Dec 2016, 09:49

1. Imaginea 1. varianta 1. ESTE CEA CORECTĂ.
2. Imaginea 1. varianta 2.greşit din cauza lipsei de hrană.... în cazul gerului ghemul se strânge fie spre diafragmă fie spre peretele stupului fiind limitat de rama care are cea mai multă miere şi există riscul să moară de foame....
3. Imaginea 2. varianta 1. greşit din 2 cauze : I. Nu este indicată izolaţia bilaterală pentru că, în cazul zilelor senine, ghemul nu se mai încălzeşte de la radiaţiile solare ( izolaţia păstrând frigul de peste noapte ) şi nu se mai desface pentru ca albinele să aducă miere şi apă de pe faţa exterioară a ramelor mărginaşe şi nici nu poate beneficia de un eventual zbor de curăţire.
II. Pentru a forma corect un ghem de iernare albinele au nevoie de celule goale în care, atunci când este frig, albinele intră şi formează o calotă sferică continuă în partea de jos a ghemului izolând astfel ghemul, de aerul rece ce pătrunde pe urdiniş. ( din imagine rezultă că ramele care au mai puţină miere sunt la exterior şi cele din centru sunt pline cu miere... )

4. Imaginea 2. varianta 2.Miere puţină ! Dacă cel puţin ramele 4 şi 5 ar fi înlocuite cu rame mai pline cu miere cum sunt 3 şi 6 şi ramele le-am apropia de laterala din dreapta a stupului şi scoţând izolaţia din acea parte cu expunere la soare, iernarea ar decurge fără probleme .
ps. recomandările sunt valabile pentru zonele cu o climă mai caldă şi pentru stupi iernaţi individual afară ne lipiţi unul de altul şi ne iernaţi în pavilioane sau adăposturi......nu pentru Miercurea Ciuc ! ;)
Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19

Re: Iernarea albinelor

Mesajde FlorinPlopsoru » 08 Dec 2016, 10:15

[quote="peterneamt"]1. Imaginea 1. varianta 1. ESTE CEA CORECTĂ.
2. Imaginea 1. varianta 2.greşit din cauza lipsei de hrană.... în cazul gerului ghemul se strânge fie spre diafragmă fie spre peretele stupului ......
3. Imaginea 2. varianta 1. greşit din 2 cauze I. Nu este indicată izolaţia bilaterală pentru că, în cazul zilelor senine, ghemul nu se mai încălzeşte de la radiaţiile solare ( izolaţia păstrând frigul de peste noapte ) şi nu se mai desface pentru ca albinele să aducă miere şi apă de pe faţa exterioară...

Sa inteleg ca A.Malaiu se înșală. Imaginea 2 varianta 1 e organizarea recomandata ca fiind superioară celei cu ,,celule goale,, ? De asemenea si C Antonescu ? Prezintă imaginea 1 varianta 2 ca solutie la lipsa de hrana, nespecificand faptul ca ghemul se va retrage spre unul din pereții stupulu.
cine zice ca sta bine, sa ia aminte sa nu cada!!!
FlorinPlopsoru
 
Mesaje: 106
Membru din: 15 Dec 2015, 23:00
Localitate: Plopsoru Giurgiu

AnteriorUrmătorul

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 36 vizitatori