Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...

Re: Iernarea albinelor

Mesajde liviutzbogos » 05 Noi 2013, 16:13

Mircea_63 scrie: NU impacheta si nu incotosmana. Daca o faci, vei grabi aparitia puietului in primavara si atunci incep greutatile.

Las sa faca puiet mai tarziu, cand le ajuta si natura, dar sa plece ca din pusca.

Parerea mea!

Total de acord. Cautam fel de fel de modalitati prin care sa le infofolim, sa le fie cat mai cald, ca unui nou nascut. Le producem o caldura in stup cu mult prea mult mai mare faca de cat e afara, iasa la zboruri de curatire la temperaturi prea mici, raman toate "tapene" in zapada. Incep cu puietul prea devreme, consuma prea mult, mai raman si gramada pe puiet si intepenesc cu mancarea deasupra lor. Mai bine o impachetare cat mai usoara, mancare din belsug, cum spuneati, si activitatea la minim pana in primavara. Eu unul nu i-am impachetat inca, dar cred ca nici nu mai am ce sa impachetez la ei. Stransi bine, o diafragma de lemn intr-o parte, folie deasupra, fundul gol jos, niste haine deasupra podisorului (pe astea vreau sa le tin si vara si iarna, capacul fiin din osb cu tabla). Probabil, in locul ramas dupa diafragma am sa bag ceva ziare sa absoarba umiditatea.
Nihil Sine Deo...

Muntii nostri aur poarta,
Noi cersim din poarta-n poarta. (Octavian Goga)
liviutzbogos

LINK-URI SPONSORIZATE

SPONSOR

Mesajde paul » 05 Noi 2013, 16:33

Aveti dreptate, numai ca iarna din Nordul Moldovei nu-i aceeasi cu iarna din Banat !
Personal, incerc sa gasesc o formula de impachetare, nici prea ... prea, nici foarte ... foarte! Iau in considerare faptul ca un anumit ambient si lipsa curentilor in stup inseamna un consum mai redus de hrana . Adevarat ca si o infofoleala mare duce la consecintele aratate de voi !
Mai ... vad eu ! :oops:
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
paul

Mesajde liviutzbogos » 05 Noi 2013, 16:42

paul scrie:Aveti dreptate, numai ca iarna din Nordul Moldovei nu-i aceeasi cu iarna din Banat !
Personal, incerc sa gasesc o formula de impachetare, nici prea ... prea, nici foarte ... foarte! Iau in considerare faptul ca un anumit ambient si lipsa curentilor in stup inseamna un consum mai redus de hrana . Adevarat ca si o infofoleala mare duce la consecintele aratate de voi !
Mai ... vad eu ! :oops:

Da, si asta e adevarat. La voi incepe mai repede, se termina mai tarziu, zboruri de curatire mai putine. Insa nu cred ca e nevoie de a placa stupii cu polistiren, de a-i infunda cu fel de fel de materiale, cum vad pe la unii. Nu vorbesc de tine, ci in general. Si, o parere in legatura cu rafia...trece umezeala prin ea? Eu am o prelata din rafie, exact pentru protectia impotriva ploii. O parere...podisorul, niste ziare deasupra lui si, eventual, o paturica, nu sunt de ajuns?
Nihil Sine Deo...

liviutzbogos

Mesajde BeeeK » 05 Noi 2013, 16:48

Pana la urma va contraziceti singuri din cate vad . Acum ceva timp toata lumea discuta de cum sa impacheteze mai bine , daca e bun polisterienul sau nu , daca e bun bumbacul sau nu , ziarul sau alte materiale , acum vad ca nu mai are rost sa impachetam , sa-i lasam asa pur si simplu , o diafragma din lemn si cam asta e impachetarea. Personal prefer sa impachetez decat sa-i las asa , cel putin eu asa am invatat de la cine m-a invat si asa am citit si prin carti .
Atitudinea creeaza viitorul !!!
BeeeK

Mesajde liviutzbogos » 05 Noi 2013, 16:55

BeeeK scrie:Pana la urma va contraziceti singuri din cate vad . Acum ceva timp toata lumea discuta de cum sa impacheteze mai bine , daca e bun polisterienul sau nu , daca e bun bumbacul sau nu , ziarul sau alte materiale , acum vad ca nu mai are rost sa impachetam , sa-i lasam asa pur si simplu , o diafragma din lemn si cam asta e impachetarea. Personal prefer sa impachetez decat sa-i las asa , cel putin eu asa am invatat de la cine m-a invat si asa am citit si prin carti .

Eu de la bun inceput am fost si sunt impotriva polistirenului in stup. De ce? Pur si simplu nu-mi place. Lemnul e sfant. Nici alte materiale, gen osb, sau cele in a caror componenta se gasesc diferiti adezivi nu-mi prea plac, iar iernile din Banat nu ma obliga la o infofolire a stupilor.
Nihil Sine Deo...

liviutzbogos

Mesajde BeeeK » 05 Noi 2013, 17:03

BeeeK scrie:
liviutzbogos scrie:
BeeeK scrie:Pana la urma va contraziceti singuri din cate vad . Acum ceva timp toata lumea discuta de cum sa impacheteze mai bine , daca e bun polisterienul sau nu , daca e bun bumbacul sau nu , ziarul sau alte materiale , acum vad ca nu mai are rost sa impachetam , sa-i lasam asa pur si simplu , o diafragma din lemn si cam asta e impachetarea. Personal prefer sa impachetez decat sa-i las asa , cel putin eu asa am invatat de la cine m-a invat si asa am citit si prin carti .

Eu de la bun inceput am fost si sunt impotriva polistirenului in stup. De ce? Pur si simplu nu-mi place. Lemnul e sfant. Nici alte materiale, gen osb, sau cele in a caror componenta se gasesc diferiti adezivi nu-mi prea plac, iar iernile din Banat nu ma obliga la o infofolire a stupilor.

Problema nu se pune asa , adica , nu impachetez cu polisterien ca nu-mi place , pur si simplu trebuie oferist un confort minim peste iarna , nu stim ce fel de iarna va fi , de ce sa nu fi pregatit??
Tu cum crezi ca e mai bine , sa impachetezi sau nu stupii iarna ??? Indiferent de materiale :)

PS : Problema cu cainele o am si eu , in sensul ca e langa stupina , dar n-am ce sa fac , merg asa.
BeeeK

Mesajde liviutzbogos » 05 Noi 2013, 17:07

BeeeK scrie:Tu cum crezi ca e mai bine , sa impachetezi sau nu stupii iarna ??? Indiferent de materiale :)

PS : Problema cu cainele o am si eu , in sensul ca e langa stupina , dar n-am ce sa fac , merg asa.

Impachetati dar nu infofoliti. Cum am spus, si eu i-am impachetat, sa zic asa, cu o diafragma de lemn, folie si haine peste podisor...am fundul gol la ei. Si cu atat astept sa vina iarna...doar ca nu asa repede ca mai am puiet la unu :D
Cainele...eu am stupii afara, la stana. Am trei caini care se plimba pe acolo, oile...doar ca nu ajung langa stupi, i-am ingradit. Cainii s-au cam lecuit de umblat la stupi, i-am vazut de vre-o doua ori cu ochii umflati. Ma bufnea si rasul :lol:
Nihil Sine Deo...

liviutzbogos

Mesajde BeeeK » 05 Noi 2013, 17:50

Am inteles , deci impachetezi dar nu cum fac unii cu tot felul de materiale ingramadite pe si prin stupi ai vrut sa zici.
PS : Cainele e inchis tot timpul .
BeeeK

Mesajde joohny » 05 Noi 2013, 18:32

Va salut.D-lor,eu anul trecut i-am inpachetat cam asa: cuib ,diafragma osb,diafragma polistiren excrudat,fundul scos 50-60%peste cuib folie,peste folie o cirpa de bumbac(pe toata suprafata stupului),podisorul(total cu plasa),ziare ,o paturica tot din bumbac si capacul care are polistiren de 2 cm.Rezultat :condens +mucegai(in cuib) pe citeva rame,ziarele mucegaite la fel si plasa de la podisor ruginita.Anul asta inca nu m-am hotarit cum sa-i inpachetez.Poate imi da cineva o sugestie.Sanatate.
joohny

Mesajde jenica67 » 05 Noi 2013, 18:59

joohny, ai fundul plin la stupi ??
jenica67

Mesajde BeeeK » 05 Noi 2013, 19:03

jenica67 scrie:joohny, ai fundul plin la stupi ??

Din ce spune are plasa probabil : " fund scos 50-60% " , probabil se refera la subar care probabil nu a fost tras in totalitate , de aici si condensul.
BeeeK

Mesajde jenica67 » 05 Noi 2013, 19:16

Da ai dreptate spune de sibar. La stupii cu plasa, nu ai de ce sa mai pui podisorul peste folie si ziare si alte textile, deoarece cu alea nu faci altceva decat sa strici etansarea capacului. Prin folie nu mai trece nici o umezeala, deci ziare si alte paturici nu isi mai au rostul. Ori pui numai folia, carpa pentru o mai buna etansare a foliei si capacul, care are polestiren, ori poti sa pui intai carpa de bumbac si apoi folia si capacul. Carpa de bunbac trebuie sa fie exact cat stupul, ca daca ajunge in afara stupului, poate trage umezeala si de afara si sa bage in stup, lucrand ca un fitil.
Eu am iernat numai folia si capacul (care are intre placaje polestiren de 20mm), iar anul trecut intre folie si capac, am pus o bucata de spuma, ce se pune sub parchet, dar se lucra greu cu ea, ca este elastica si a trebuit sa o lipesc de folie si folia de stup, ca altfel nu statea exact si nu etansea bine. Pana acum nu mi-a murit iarna nici o familie, decat in primul an una, care a ramas fara matca, dar nu de frig.
jenica67

Mesajde IGNITE » 05 Noi 2013, 19:21

am si eu nevoie de o parere.
am fost si am impachetat stupii. am pus diafragmă din polistiren extrudat într-o parte, in spaţiul rămas uneori am lăsat rame ce fuseseră golite sau rame conţinând ceva păstură - puţină, iar alteori am pus polistiren alb, normal. la alţii am pus polistiren extrudat şi în stânga şi în dreapta.

fundul stupilor este plin. am urdinişul prevăzut cu nişte table perforate, intra aerul pe toată lungimea sa, insă, albina poate ieşi printr-un spaţiu redus de 1-2 cm, pentru că încă sunt viespile care zboară non stop.

podişorul, la majoritatea, îl am din sită. peste acesta am pus ziare absorbante, bucăţi de cearşaf din bumbac împăturite, deasupra, reviste din alea mai lucioase, iar la o mare parte chiar saci din plastic, în loc de revistele lucioase. în partea opusă cuibului am lăsat câţiva centimetri pătraţi, într-un colţ, fără a acoperi, pentru a circula aerul.

precizez că în capace am polistiren, dar aerul circulă pe sub capac, pentru că stupul are un soi de opritor. am lăsat ambele aerisiri deschise. la unii am pe faţă şi spate capac aerisire, la alţii, pe lateral.

e bine? e prima oară când fac treaba asta şi, sincer, mi-e teamă.
stupina e în Teleorman.
IGNITE

Mesajde jenica67 » 05 Noi 2013, 19:46

La sistemul horn cum ai tu, e bine ca circulatia aerului sa se faca numai pe partea din fata a stupului, nu in diagonale. Revistele lucioase nu sunt bune, ca nu absorb umiditate, iar foliile nu isi au rostul ca contribuie la condens. Ramele care sunt lasate in afara cuibului peste iarna, pot crea si probleme si vor mucegai, mai bine le scoti. Urmareste aici la Dan Puisoru Ș
http://www.youtube.com/watch?v=g8piaCZ0xLQ
jenica67

Mesajde rihmond » 05 Noi 2013, 20:00

folosind sistemul clopot am pus folie peste cuib, podisorul peste folie,(podisorul este pe jumatate cu plasa ) peste podisor ziar+paturica+capac urdinisul deschi la maxim gratie antisoreci,(la ora actuala nu am dect o gaura la gratia antisoareci iar peste restul de gratie am pus plasa de sirma de 3mm)iar in partea din spate a fundului stupului am 5 gauri de 35mm.
iar in interor difragma poliestiren pusa la peretele stupului ,cuibul +difragma extrudat+cartoane.
rihmond

Mesajde jenica67 » 05 Noi 2013, 20:11

rihmond, citeste ce i-am scris lui joohny.
jenica67

AnteriorUrmătorul

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR