Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Fund antivarroa vara/iarna

Mesajde Balian » 17 Feb 2022, 16:41

Să spun altfel. Stupii mei nu au fund antivarroa. Să mă ferească! :lol: Piesa de fund a
stupului este echipat cu gratie, pe care folosesc pentru am vedea tot timpul anului
ce cade din stup sub ea. Dacă nu am avera gratie albinele ar curăța fundul tot timpul.
Ca să nu răcesc cuibul țin această piesă închis beton tot timpul în afară de perioada
transporturilor. Și încă ceva...iarna neapărat am un polistriren introdus ca să nu rămân
în urmă față de cei care au fund fără această piesă. :lol:
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2870
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Fund antivarroa vara/iarna

Mesajde yuonyuon » 17 Feb 2022, 22:07

Balian scrie:Să spun altfel. Stupii mei nu au fund antivarroa. Să mă ferească! :lol: Piesa de fund a
stupului este echipat cu gratie, pe care folosesc pentru am vedea tot timpul anului
ce cade din stup sub ea. Dacă nu am avera gratie albinele ar curăța fundul tot timpul.
Ca să nu răcesc cuibul țin această piesă închis beton tot timpul în afară de perioada
transporturilor. Și încă ceva...iarna neapărat am un polistriren introdus ca să nu rămân
în urmă față de cei care au fund fără această piesă. :lol:
si eu care credeam ca aveti stupi cu AV pentru ca asa ati cumparta cutiile (sau asa era moda atunci)

dar recunoasteti ca primavara le izolati ca sa nu ramaneti in urma cu dezvoltarea?....asta e un lucru bun ;)
eu am avut 2 cutii cu AV si dupa doua primaveri leam dat la "fier vechi"

spuneau colegii ce sau "tepuit" cu AV ..ca sunt foarte bune fundurile... mai ales in pastoral cand le pui cu fundu in bete de floarea soarelui :lol:
yuonyuon
 
Mesaje: 2826
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Fund antivarroa vara/iarna

Mesajde Balian » 18 Feb 2022, 12:02

yuonyuon scrie:...si eu care credeam ca aveti stupi cu AV pentru ca asa ati cumparta cutiile (sau asa era moda atunci)

dar recunoasteti ca primavara le izolati ca sa nu ramaneti in urma cu dezvoltarea?....asta e un lucru bun ;)
eu am avut 2 cutii cu AV si dupa doua primaveri leam dat la "fier vechi"

spuneau colegii ce sau "tepuit" cu AV ..ca sunt foarte bune fundurile... mai ales in pastoral cand le pui cu fundu in bete de floarea soarelui :lol:


Nu este așa simplu. Am citit o carte despre sistemul multietajat redus. Cartea trata pe capitole diferite componente.
Capitol cu desene cotate în cifre despre: rama, despre corpuri, capac, înălțător de refugiu, podișor cu hrănitor,
Snelgrov, poziția și mărimea urdinișelor, a scândurii de zbor, modalității de prindere în timpul transportului, al
colectorului de polen care este parte a fundului special cu grilaj.

Un capitol întreg discuta felul și modalitățile de aerisire precum și pericolele iarna primăvara/toamna și vara.
Orificiile de aerisire în capac precum modul de folosire a foliei deasupra ramelor are o influență f mare în finalizarea
mierii de către albine. Nu orice miere căpăcită are același umiditate sau bună. Asta se vede cel mai accentuat la
mierea de rapiță când se suprapune finalizarea cu intrarea masivă de nectar proaspăt. (folosesc un orificiu de
150x20mm pe folie în dreptul intrării în hrănitor tot timpul anului, de asta nu-mi este cazul să-mi țin fundul
deschis). Nu am folosit fundul deschis iarna niciodată, deci nici nu pot spune nimic despre acest mod de iernare.

În concluzie nu folosesc stupi cumpărați. Îmi concep, proiectez și execut stupii singur ținut cont de tot ce am citit și am
considerat de reținut dealungul timpului. :)
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2870
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Fund antivarroa vara/iarna

Mesajde Seinfeld » 18 Feb 2022, 22:34

Balian scrie:
yuonyuon scrie:...si eu care credeam ca aveti stupi cu AV pentru ca asa ati cumparta cutiile (sau asa era moda atunci)

dar recunoasteti ca primavara le izolati ca sa nu ramaneti in urma cu dezvoltarea?....asta e un lucru bun ;)
eu am avut 2 cutii cu AV si dupa doua primaveri leam dat la "fier vechi"

spuneau colegii ce sau "tepuit" cu AV ..ca sunt foarte bune fundurile... mai ales in pastoral cand le pui cu fundu in bete de floarea soarelui :lol:


Nu este așa simplu. Am citit o carte despre sistemul multietajat redus. Cartea trata pe capitole diferite componente.
Capitol cu desene cotate în cifre despre: rama, despre corpuri, capac, înălțător de refugiu, podișor cu hrănitor,
Snelgrov, poziția și mărimea urdinișelor, a scândurii de zbor, modalității de prindere în timpul transportului, al
colectorului de polen care este parte a fundului special cu grilaj.

Un capitol întreg discuta felul și modalitățile de aerisire precum și pericolele iarna primăvara/toamna și vara.
Orificiile de aerisire în capac precum modul de folosire a foliei deasupra ramelor are o influență f mare în finalizarea
mierii de către albine. Nu orice miere căpăcită are același umiditate sau bună. Asta se vede cel mai accentuat la
mierea de rapiță când se suprapune finalizarea cu intrarea masivă de nectar proaspăt. (folosesc un orificiu de
150x20mm pe folie în dreptul intrării în hrănitor tot timpul anului, de asta nu-mi este cazul să-mi țin fundul
deschis). Nu am folosit fundul deschis iarna niciodată, deci nici nu pot spune nimic despre acest mod de iernare.

În concluzie nu folosesc stupi cumpărați. Îmi concep, proiectez și execut stupii singur ținut cont de tot ce am citit și am
considerat de reținut dealungul timpului. :)


Cum se chema cartea? Poti sa-mi spui? Multumesc
Seinfeld
 
Mesaje: 48
Membru din: 19 Mai 2019, 07:17
Localitate: Iasi/Vaslui

Re: Fund antivarroa vara/iarna

Mesajde Balian » 19 Feb 2022, 07:55

Seinfeld scrie:.....Cum se chema cartea? Poti sa-mi spui? Multumesc


As trimite cu plăcere, am și în format electronic dar din păcate e în limba maghiară. :(
La urmă am cumpărat și cartea. Este scrisă de un inginer silvic care era și apicultor.
Tratează apicultura prin prisma absolut inginerește.
Mie ea fost raiul raiului în proiectarea stupului pe care folosesc. :)
Apicultorii unguri țin albinele cca. 50% în stupi orizontali 18/24 cu ramă de 360mm adânc,
restul de 50% este înpărțit în stupi Hunor verticali de 270mm adânc și ce am amintit,
multietajat redus de 1/2 din ramă întreagă deci 360/2=180mm.
Omul a pus baza acestui sistem în Ungaria.
Atașez o poză ca idee cât de explicit și tehnic tratează acest subiect. (componentele
stupului tratată piesă cu piesă în carte) :)
Fişiere ataşate
img034_page-0001.jpg
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2870
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Fund antivarroa vara/iarna

Mesajde cristi_vidican » 19 Feb 2022, 09:03

Complicat, complicat. :lol:
Geza, vezi că și la dl inginer e cuibul pe 2 corpuri ;)
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7025
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Fund antivarroa vara/iarna

Mesajde Balian » 19 Feb 2022, 09:17

Al meu stup e personalizat. :lol:
Altfel nu am copiat sistemul. Am preluat
ce am considerat că-mi convine. Felul de
gândire m-a impresionat. :)
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2870
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Fund antivarroa vara/iarna

Mesajde Balian » 19 Feb 2022, 09:29

Legat de cuib. Folosesc 3 corpuri de 1/2, care are 3x162=486mm.
Hunor despre care am vorbit, considerat de unii cel mai bun sistem în
Ungaria are 2x270=540mm. Să nu mai vorbesc de stupul cel mai răspândit
în lume Langstroth, cu cuib 2x230=460mm :!:. Cuib cu așa volum mic
cca. 50 litri numai în România găsești. Peste tot are în jur de 80 litri.
Întreabă numai pe DM ce părere are? :)
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2870
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Fund antivarroa vara/iarna

Mesajde cristi_vidican » 19 Feb 2022, 12:06

[quote="Balian" Cuib cu așa volum mic
cca. 50 litri numai în România găsești. Peste tot are în jur de 80 litri.
Întreabă numai pe DM ce părere are? :)[/quote]
Ai văzut cum arată calul țiganului?
Știe el de ce are calul mic.
Bunica îmi zicea: să nu-mi aduci acasă câine mare. Pt că mănâncă mult. :lol:

Sigura perioadă din an când am nevoie de mai mult decât 2 corpuri la cuib e la rapiță, și atunci cam 2 săptămâni.
Prefer să iau 2-3 rame de puiet și să-i fac loc reginei.

Acum, fiecare cum se învață sau cum îi place.

Am scrie pe facebook că voi prezenta avantajele MER la congres. Au sărit mulți: care avantaje? dar dezavantaje? Unii n-au avut în viața lor în mână un MER.
Apicultor e pătimaș rău de tot.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7025
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Fund antivarroa vara/iarna

Mesajde Balian » 20 Feb 2022, 08:52

cristi_vidican scrie:Complicat, complicat. :lol:
Geza, vezi că și la dl inginer e cuibul pe 2 corpuri ;)

Este complicat adevărat. Cartea a fost scrisă de 24 de ani în 1998. Dacă ne uităm la desen vedem
noutăți la vremea respectivă și piese care de atunci s-au simplificat mult sau sunt depășite.
Ex. sus a 3-a piesă - despărțitor izgonitor - azi o simplă placă cu margini cu 4 elemente banale la colțuri.
Omul nu a folosit încă folie că nu era în folosință la vremea respectivă. În lipsa foliei el avea difetite
diafregme cu găuri și fără...Colectorul de polen este f complicat, dar autorul a prevăzut că
cel de fund este o construcție mai norocoasă decât de front. În mai multe puncte de vedere.
- la golire nu stai în fața stupului
- în caz de ploaie nu se udă polenul (curățirea unui colector udat e un coșmar)
- când vine dintrodată o ploaie puternică de primăvară albinele se îngrămădesc la intrare și acolo
mor nereușind să intre repede toate prin grilaj... la de fund poate avea un antreu care e parte
a stupului ferit de intemperii
Majoritatea stupilor folosesc falțuri la imbinarea corpurilor. Dar numai lateral că în față și spate
este mai complicat :?: Colțarele au un rol când se desparte două corpuri cu dalta se dă în față
spijinit pe aceste colțuri putând da cu fum sau uitat între ele. Distanțează stupii la transport
permițând o aerisire mai bună. Când se pune corpul cu albine pe o suprafață se spijină pe colțare
nu se strivesc albinele/matca. În rest cam obișnuit. :)
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2870
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Fund antivarroa vara/iarna

Mesajde kiloz » 20 Feb 2022, 11:12

Corect. Dar cu următoarele specificatii.
Da, a doua editie înbunătătită si revizuită a apărut în 98.
Cele două carti" Si Apicultorul e Meseriasi"si "Stupul multietajat cu rame mici" au iesit in anii 1983, respectiv 1987. din editură.
Eu chiar am avut ocazia să mă intâlnenc personal cu autorul de prin anii 1997÷ 2008.

Dr. Vicze Ernő. (1926-2009). „Apicultor, 1953-a inceput apicultura, si a practicat mai mult de 40 de ani.
Foarte multe noutăti si incercări de inbunătâtiri al sistemului sunt legate de numele lui.
Să fii drept şi scrie adevărul.
kiloz
 
Mesaje: 1945
Membru din: 23 Feb 2011, 15:08

Re: Fund antivarroa vara/iarna

Mesajde Balian » 20 Feb 2022, 12:51

kiloz scrie:Corect. Dar cu următoarele specificatii.
Da, a doua editie înbunătătită si revizuită a apărut în 98.
Cele două carti" Si Apicultorul e Meseriasi"si "Stupul multietajat cu rame mici" au iesit in anii 1983, respectiv 1987. din editură.
Eu chiar am avut ocazia să mă intâlnenc personal cu autorul de prin anii 1997÷ 2008.

Dr. Vicze Ernő. (1926-2009). „Apicultor, 1953-a inceput apicultura, si a practicat mai mult de 40 de ani.
Foarte multe noutăti si incercări de inbunătâtiri al sistemului sunt legate de numele lui.


Am și uitat să spun, prima dată la el am văzut colector de polen cu placa activă montată pe orizontal.
Mărimea și poziția plăcii este f importantă părerea mea. În anii 70 am început cu placă activă de cca.
50x300mm pus vertical în colector. Cum grăuntele de polen crud este puțin lipicios plus la rapiță
aduc grăunți mari se infundă repede gratia cutiei. E chinzuială. După care am făcut un rând de
colectoare cu placa pusă înclinat să măresc suprafața unde trece polenul prin grilaj. Era mai bun
puțin. Dar asta cu placa mare de cca. 100x300mm culcată e perfect. :)
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2870
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Anterior

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori