Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Fund antivarroa vara/iarna

Mesajde sovian » 26 Noi 2015, 20:58

eu am luat 3 de la un magazin din Bucuresti, sunt bune in comparatie cu ce am mai luat dupa. Pret= 140 r, cuib de 10 rame si cat de 1/3, fund plin podisor si capac
Chiar dacă nu ai stupi, ocroteşte albinele!
sovian
 
Mesaje: 239
Membru din: 06 Mai 2014, 18:47
Localitate: Dracesti

Re: Fund antivarroa vara/iarna

Mesajde iulians » 26 Noi 2015, 21:04

eu folosesc doar pe 12 rame cu doua caturi 1/2
iulians
 
Mesaje: 216
Membru din: 20 Mai 2012, 20:08
Localitate: Alexandria

Re: Fund antivarroa vara/iarna

Mesajde sovian » 26 Noi 2015, 22:06

Mi se pare greu a de manevrat pt pastor al cu ei vrac
Chiar dacă nu ai stupi, ocroteşte albinele!
sovian
 
Mesaje: 239
Membru din: 06 Mai 2014, 18:47
Localitate: Dracesti

Re: Fund antivarroa vara/iarna

Mesajde B.K » 27 Noi 2015, 11:07

sovian scrie:la toata lumea a existat probleme cu stransul albinelor sub plasa , exista riscuri mai mari la furtisag ?

Povesti...povesti...povesti !!!
Atitudinea creeaza viitorul !!! Facebook : https://www.facebook.com/viorel.bk
Avatar utilizator
B.K
 
Mesaje: 852
Membru din: 09 Mai 2013, 21:11
Localitate: Bucuresti-Calarasi

Re: Fund antivarroa vara/iarna

Mesajde Dila Daniel » 27 Noi 2015, 11:15

povesti

pentru tine,pentru mine,pentru unul si altul,dar nu pentru toti.........pentru tine,pentru mine,pentru unul si altul,dar nu pentru toti.......pentru tine,pentru mine,pentru unul si altul,dar nu pentru toti..... :)

Pe bune,colegule sovian,invatza sa folosesti functia "cautare" te ajuta mult.Au fost discutii care acopera toate intrebarile tale.Inclusiv pe forumul vechi.
Fa-ti timp si rasfoieste-l.
Nu o spun cu rautate,ci doar ca anumite aspecte(probleme)care cauti sa le inveti,sunt dezbatute pe larg,si in timp...
Deazbateri care nu prea mai au sanse sa fie reluate asa detaliat...iar tu nu vei beneficia de o informare cat mai ampla si benefica.
Ultima oară modificat de Dila Daniel pe 27 Noi 2015, 11:22, modificat 1 dată în total.
Nu sunt perfect dar sunt eu insumi...si sunt mandru de asta!
Cu stima D.D.
Avatar utilizator
Dila Daniel
 
Mesaje: 2447
Membru din: 18 Feb 2011, 22:51
Localitate: Craiova

Re: Fund antivarroa vara/iarna

Mesajde B.K » 27 Noi 2015, 11:21

Pentru mine sunt povesti de adormit copii!! ;) ;)
Atitudinea creeaza viitorul !!! Facebook : https://www.facebook.com/viorel.bk
Avatar utilizator
B.K
 
Mesaje: 852
Membru din: 09 Mai 2013, 21:11
Localitate: Bucuresti-Calarasi

Re: Fund antivarroa vara/iarna

Mesajde sovian » 27 Noi 2015, 13:16

Intrebarile mele adresate adresate acum , dupa ce deja au existat aceste discutii..Hm!!!!
Raspunsurile vor avea in spate inca un an sau mai mult de experienta. Probabil plictisesc aceste intrebarii pe cineva care le cunoaste raspunsul, Povesti, nu cred.Povesti la care finalul este cu un alt final...Poate!
Chiar dacă nu ai stupi, ocroteşte albinele!
sovian
 
Mesaje: 239
Membru din: 06 Mai 2014, 18:47
Localitate: Dracesti

Re: Fund antivarroa vara/iarna

Mesajde Balian » 01 Feb 2022, 16:00

De 10 ani folosesc grilaj la toată suprafața fundului. (se zice fund antivarroa, greșit părerea mea)
Eu la ce folosesc:
- cu o placă albă pusă sub el (tot timpul anului) pentru control de păduchi căzuți natural sau după
tratamente
- în timpul transportului (mai mult dimineața mă deplasez) dacă rămân înpotmolit sau defect cu
mașina și se încălzește vremea aerisirea este bună
- toamna dacă apar picioare, capuri, antene rupte de pe albine, indică atac de viespi
- iarna primesc informații despre poziția ghemului uitând pe amprenta lăsată pe placa de control
(văd fără să deranjez prin deschiderea stupului, puterea familiei din numărul, lungimea sau poziția
liniilor amprentei intervalelor, familia care s-a deplasat prea întro parte spre peretele leterală,
dacă stupii sunt orientați spre sud și amprenta este prea în spate atunci hrana este spre terminate,
cu aceste familii încep primăvara prima dată controlul sumar, mai văd calitatea hranei după cantitatea
sau granulația de cristale căzute)
PS: iarna nu las deschis fundul, chiar am o placă polistiren extrudat de 50mm și placa de control
băgată sub gratie, deci nu e iernare tip clopot (folia de sus are o fantă de 120x30mm tăiată unde poate
urca albinele în hrănitor dând o aerisire dozată tot timpul anului) mai mult tip horn
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2870
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Fund antivarroa vara/iarna

Mesajde daffid mihailov » 02 Feb 2022, 13:59

Pe lângă cele de sus, principalul motiv pt mine, rezista mai mult cutia nu mai putrezește fundul. Dezavantaj mare, trebuie sa faci curat. Și la unele tratamente nu etanseza.
Şi albinele au aceeaşi soartă ca toate marile adevăruri. Trebuie să înveţi să le observi. Maurice Maeterlink
Avatar utilizator
daffid mihailov
 
Mesaje: 1230
Membru din: 30 Ian 2015, 02:49
Localitate: Arges

Re: Fund antivarroa vara/iarna

Mesajde Balian » 02 Feb 2022, 16:03

daffid mihailov scrie:Pe lângă cele de sus, principalul motiv pt mine, rezista mai mult cutia nu mai putrezește fundul. Dezavantaj mare, trebuie sa faci curat. Și la unele tratamente nu etanseza.

Făcut curat gratia? Nu prea trebuie. Dar merge cu jet de apa caldă cu presiune, sau eventual cu soluție. Sau:
https://www.apicris.ro/curatator-gratii-hanemann
Etanșarea depinde de rezolvarea configurației stupului, care poate fi de n feluri în funcție de ce este mai
important pentru stupar. :)
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2870
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Fund antivarroa vara/iarna

Mesajde Balian » 16 Feb 2022, 15:07

Despre fund antivarroa se discută destul de puțin deși este o piesă importantă dacă are un stup.
Părerile sunt împărțite, și nu are importanță f mare dacă se lasă sau nu deschis iarna. Părerea mea.
Am aproape tot anul termometru în interiorul stupului de control. Dacă vara este călduroasă,
fără temperaturi nocrurne scăzută nu prea are influență nici vara. Însă primăvara și toamna când
temperatura de noaptea poate fii rece cu atât mai mult. Personal sunt f mulțumit cu polistirenul
băgat în aceste perioade. (urmărit pe termometrul de control). Mai mult că nu am auzit argument
care să contrazică acest regim.
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2870
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Fund antivarroa vara/iarna

Mesajde marco68 » 16 Feb 2022, 19:45

La mine din 15 sept e deschis total pina in 1 martie.....
Fii ca apa, prietene!
marco68
 
Mesaje: 198
Membru din: 21 Noi 2011, 12:04
Localitate: Alba-Iulia

Re: Fund antivarroa vara/iarna

Mesajde yuonyuon » 16 Feb 2022, 20:15

bune fundurile AV ...extraordinare...mai ales captusite cu polistiren.... :lol:
yuonyuon
 
Mesaje: 2826
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Fund antivarroa vara/iarna

Mesajde cristi_vidican » 17 Feb 2022, 08:30

yuonyuon scrie:bune fundurile AV ...extraordinare...mai ales captusite cu polistiren.... :lol:

FAV nu este pentru aerisire, ci pentru ca păduchii să cadă pe tavă și să nu se mai poată întoarce în stup.
Doar că noi l-am folosit și pentru aerisire.

Am 1/3 plasă pe fund, pe care o obturez doar primăvara și la tratamentele cu fum.
Atenție, la fundul cu plasă deschisă, obligatoriu fund înalt.
Aici e cea mai mare greșeală la FAV.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7025
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Fund antivarroa vara/iarna

Mesajde yuonyuon » 17 Feb 2022, 11:18

cristi_vidican scrie:
yuonyuon scrie:bune fundurile AV ...extraordinare...mai ales captusite cu polistiren.... :lol:

FAV nu este pentru aerisire, ci pentru ca păduchii să cadă pe tavă și să nu se mai poată întoarce în stup.
Doar că noi l-am folosit și pentru aerisire.

Am 1/3 plasă pe fund, pe care o obturez doar primăvara și la tratamentele cu fum.
Atenție, la fundul cu plasă deschisă, obligatoriu fund înalt.
Aici e cea mai mare greșeală la FAV.
paduchi cad numa in partea aia 1/3?

alt rol?..... mai are ?....in afara de a racii cuibul...vad ca unuii colegi il lauda dar inchis cu polistiren :?

eu vad un avantaj cat de cat doar pe pavion unde e mai cald...in rest la stupii varsati unde este avantajul sau utilitatea lui?

intreb si eu in speranta ca voi primii un raspuns concret ... :(
yuonyuon
 
Mesaje: 2826
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Fund antivarroa vara/iarna

Mesajde cristi_vidican » 17 Feb 2022, 11:53

yuonyuon scrie:alt rol?..... mai are ?....in afara de a racii cuibul...vad ca unuii colegi il lauda dar inchis cu polistiren :?

eu vad un avantaj cat de cat doar pe pavion unde e mai cald...in rest la stupii varsati unde este avantajul sau utilitatea lui?

intreb si eu in speranta ca voi primii un raspuns concret ... :(


Rolul fundului 1/3 cu sită la mine nu este antivarroa, ci acela de aerisire.
Fundul la mine e înălțat cu 5 cm.
Stupii se dezvoltă foarte bine și cu acea aerisire
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7025
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

AnteriorUrmătorul

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 13 vizitatori