Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Tehnica de lucru : stupi pregatiti pentru cules

Mesajde marco68 » 25 Aug 2023, 17:44

O mica revolutie, o schimbare mare!
Fii ca apa, prietene!
marco68
 
Mesaje: 198
Membru din: 21 Noi 2011, 12:04
Localitate: Alba-Iulia

Re: Tehnica de lucru : stupi pregatiti pentru cules

Mesajde yuonyuon » 25 Aug 2023, 21:41

CristianBeekeeper scrie:Surprinzator cum multi nu incearca nici macar pe cativa stupi sa vada ce si cum :) Si un hello calduros de la autorul postarii 8-)
lasa i sa nu incerce.... :lol: ....
ai depus eforturi mari pentru infiintarea acestui topic...felicitari...
yuonyuon
 
Mesaje: 2826
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Tehnica de lucru : stupi pregatiti pentru cules

Mesajde mausica » 26 Aug 2023, 09:19

Prima oara cand am citit eu postarea am zis ca e buna gluma,insa dupa ce am recitit din nou am zis ia sa incerc eu pe cativa stupi(si mai buni si mai slabi)sa vad eficienta,sa vad daca ma ajuta sau nu.Cert e ca in anu urmator la primul cules am vazut diferentele fata de stupii lasati pe 10r. In acel an am adus automat toata stupina la maxim 7r/cuib.Insa am mai avut de lucrat(de invatat) sa citesc bine stupu si la unii sa mai reduc de la 7 la 6r sau de la 6 la 5r. Ideal pt matcile ce le folosesc de cativa ani la mine ar fi 6r in proportie de 90%.
Va indemn sa incercati aceasta metota si daca nu o copiati in totalitate insa va asigur de satisfactii !!!
Nimic nu e intamplator....totul se intampla cu un scop !!!
Avatar utilizator
mausica
 
Mesaje: 3524
Membru din: 18 Oct 2013, 14:59
Localitate: Baile Felix/Stei,Bihor

Re: Tehnica de lucru : stupi pregatiti pentru cules

Mesajde yuonyuon » 26 Aug 2023, 13:29

mausica scrie:Prima oara cand am citit eu postarea am zis ca e buna gluma,insa dupa ce am recitit din nou am zis ia sa incerc eu pe cativa stupi(si mai buni si mai slabi)sa vad eficienta,sa vad daca ma ajuta sau nu.Cert e ca in anu urmator la primul cules am vazut diferentele fata de stupii lasati pe 10r. In acel an am adus automat toata stupina la maxim 7r/cuib.Insa am mai avut de lucrat(de invatat) sa citesc bine stupu si la unii sa mai reduc de la 7 la 6r sau de la 6 la 5r. Ideal pt matcile ce le folosesc de cativa ani la mine ar fi 6r in proportie de 90%.
Va indemn sa incercati aceasta metota si daca nu o copiati in totalitate insa va asigur de satisfactii !!!

la aceiasi concluzie am ajuns si eu ca 6 rame sunt destule ...probabil ca daca am avea matci de top atunci 7 rame ar fi bune...dar daca la 5-6 rame de puiet am 2 caturi 1/1 de albina... la 7 rame ar fi 3 ctaturi....

am ales varianta cu stupi mai mici si mai multi decat mai mari si mai putini...

am observat ca neamtu vorbeste de niste chestii ...dar la mine nu le regasesc...
cum ca albina sta in golul lasat dupa diafragma...la mine nu e nimic..
sau ca mierea o pune doar deasupra puietului......in cazul meu ..iar nu corespunde...miere este pe 9 rame din zece in cat... sa zicem ca tinde spre dreapta unde este cuibul...dar nu cum arata el stric desupra...

si o alta chestie...polenul il pune in cat ...probabil pentru ca in cat sunt rame lafel ca cele din cuib...adica inchise la culoare....
...in fine


...ce este interesant la aceasta metoda ...e mult mai usoara pentru cei fara cunostinte prea mari...sau incepatori...sunt 3 chestii simple de urmarit ..si vrei nu vrei 2 caturi de miere tot le faci....fata de sistem,ul conventional unde sunt 10 lucruri de urmarit...orcum mi se pare o eroare pe 10-12 rame...
yuonyuon
 
Mesaje: 2826
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Tehnica de lucru : stupi pregatiti pentru cules

Mesajde CristianBeekeeper » 26 Aug 2023, 14:33

Salut yuonyuon,

Cand am vorbit eu cu el acum cativa ani mi-a spus ca albina sta in spatiul gol in special primavara devreme. El are un cules timpuriu cu zile mai reci si de aceea pune cu primul cat devreme rau de tot fata de cum am eu in zona. Ce am observat la mine este ca in unii (majoritatea nu toti) stupi cand vremea este naspa, culegatoarea se aduna acolo desi au caturile puse. Nu este regula general valabila, depinde de temperaturi...

Legat de miere pusa doar deasupra puietului la mine e la fel cum spui si tu. Poate la el e fiindca incearca sa valorifice culesul timpuriu si pune primul catul mult mai devreme decat eu pun si ffind mai rece, ele tind sa puna doar deasupra. Ramane de vazut.

Cu polenul, eu nu am avut probleme. Am vazut ca pun ceva in primul cat dar in special primavara devreme cand vremea este mai instabila. La rapita si dupa e numai miere in primul cat si zic eu ca se intampla asta fiindca vremea este mai buna si le permite sa iasa mai mult la cules sa adune plus au ceva pe ramele marginase cat sa treaca peste cateva zile de vreme naspa.
CristianBeekeeper
 
Mesaje: 3
Membru din: 25 Aug 2023, 16:28

Re: Tehnica de lucru : stupi pregatiti pentru cules

Mesajde paul » 26 Aug 2023, 14:53

Foarte corecte observatiile Cristi !
La mine mierea o depune de regula deasupra cuibului si rotesc caturile 360 grade periodic. Am avut si familii care au depus mierea in tot catul fara sa mai fiu eu nevoit sa rotesc. Dupa rotire, functie de cules, inversez caturile. Catul 1 de deasupra cuibului devine catul 2. Am observat ca albinele se mobilizeaza mult mai bine ( culeg mai mult ) cand deasupra cuibului este gol.
In rest, m-am chinuit tare anul asta cu roirea . Poate 7 rame cuib a fost prea mult. Totusi, nu inteleg, le-am dat spatiu excedentar. De regula ajungeam cam odata la 2 saptamani la vatra aceasta si incercam sa le dau spatiu privind perspectiva celor doua saptamani, adica, le dadeam caturi in avans. Si totusi, toti au facut botci. Din 2 in 2 saptamani tot taiam botci si asta vreo doua luni, incontinuu. Am facut si roi, luam cate 2 rame cu puiet odata si tot degeaba. In rest, super ok. O medie 50 plus pe stationar intr-o zona mediocra d.p.v. melifer.
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: Tehnica de lucru : stupi pregatiti pentru cules

Mesajde CristianBeekeeper » 26 Aug 2023, 15:15

Inventar. Tine cont ca pentru 50kg de miere ai nevoie de spatiu pentru minim 100kg de nectar, apa multa == nevoie de spatiu. Eu unul cu asta m-am chinuit o perioada si anuma sa ajung la a avea minim 8 caturi de faguri claditi per stup de productie. (8 x 11 = 88). Asta si fiindca nu imi place sa extrag in camp ci acasa in comfort.

Legat de roire... sunt factori si factori ce pot influenta asta. Urmarestei pe cei ce nu au facut botci, daca sunt cuminti, au produs si sunt igienice.... sursa de material pentru matcile de anul urmator. Primul pas l-ai facut, acum lucreaza la genetic sa fie adaptat local si vezi ce iese. Si poate da, 7R au fost prea mult fiindca daca doica nu impinge matca sa ponteze la foc automat uneori se formeaza ici colo coronite mai pe laterale si le impinge la roire usor usor.

Incearca cu 5-6R. Nu matca dicteaza daca e sa roiasca ci doica care daca simte ca e surplus... ele trag semnalul ca e de plecat. Daca matca (nu top, top ci ceva normal in productie) sta in 5-6R si tine pasul cu ce dicteaza doica ai sa ai +90% din suprafata ramelor cu puiet (albina + ceva celule de trantor ici colo) si restul mancare in apropiere cat sa sustina activitatea de zi cu zi (hai 2-3 zile). Restul e in cat. Mai greu sa roiesti cand rezervele pot sa dispara imediat, te gandesti de doua ori inainte sa pleci.

Cat timp tinem doica ocupata si departe de rezerve...cu atat le dispare cheful. Just my 2 cents :)

Totusi, nu inteleg, le-am dat spatiu excedentar.


L.E: Legat de asta. Cat timp le-ai dat spatiu suplimentar si in cuib... problem. Ofera spatiu suplimentar in caturi dar nu in cuib. In cuib sa fie desert cand vine vorba de spatiu. Adica daca matcile tale sunt de 5R, pe 5R sau mai putin le tii dar le oferi spatiu in caturi cat nu pot duce. Cand le oferi spatiu in cuib mai mult decat duce matca, spatiul ala o sa fie umplut cu ceva si nu o sa fie oua fiindca matca nu duce cat simte doica ca se poate (doica dicteaza in functie de abundenta + aglomerare).

Matca daca are potential de 5R dar o tii pe 4R, cuibul o sa fie limitat la 4R si ceva de puiet + restul mancare in apropiere si restul se duce sus in caturi. Daca in schimb ea are potential de 5R si tu ii oferi 6R, doica simpte ca e spatiu si abundenta afara ii dicteaza matcii si oua pregatind celule dar ea nu tine pasul si spatiul ala se umple cu nectar/polen mai mult decat necesarul pentru zilele imediat urmatoare.

Si daca te gandesti ca ce faci daca extragi ca nu au nimic in cuib... eu am rezolvat cam asa. Doua posibilitati aici:

1. Avem inca cules + mierea e gata de extras:
- ridic caturile si pun altele goale la schimb si pe cele pline le duc acasa.
- la urmatoare tura ridic caturile si le pun pe cele proaspat extrase ce inca mai au miere in ele ca nu pot extrage absolut totul si e de ajuns.
- la a treia runda deja culesul sa terminat si nu mai vine nimic din afara in cantitati mari dar e indeajuns pana la urmatorul cules.

2. E cules + miere nu e gata si incep sa extrag cand sa terminat culesul.
- daca stupii au 2 caturi, ridic doar unul, daca au trei, ridic doua samd. Intotdeauna raman cu ceva rezerve pana la urmatorul cules numai ca rezervele sunt departe de cuib. Ca spatiu gol, caturi goale fara pic de miere in ele.
- la urmatoare tura, daca stupii au 2 caturi, ridic doar unul, daca au trei, ridic doua samd dar ca spatiu ofer caturile proaspat extrase deci au ce linge in plus din celule.

Reteta este ca atat timp cat mancarea de roit (long term) e departe de cuib, no presure. Mai sunt unii in categoria de 10% din stupi ce oricum faci, tot iti pun probleme. La mine anul asta nu a roit nici unul, anul trecut am avut 2%. Miere nu ma plang cum spune si @yuonyuon.

Daca nu ai caturi indeajuns, tine stupii pe 5R sau max 6R chiar daca matcile sunt de 7R si baga la cladit pana le sar capacele.

Ce am observat eu la mine este ca daca ii uniformizez, in timp cam toti rectioneaza la fel. Cam 60% stau pe 7R, 30% pe 5R (2 familii in aceiasi cutie) si restul desfiintati pentru roi samd.
CristianBeekeeper
 
Mesaje: 3
Membru din: 25 Aug 2023, 16:28

Re: Tehnica de lucru : stupi pregatiti pentru cules

Mesajde mausica » 26 Aug 2023, 16:39

yuonyuon scrie:


......in cazul meu ..iar nu corespunde...miere este pe 9 rame din zece in cat... sa zicem ca tinde spre dreapta unde este cuibul...dar nu cum arata el stric desupra...
si o alta chestie...polenul il pune in cat ...probabil pentru ca in cat sunt rame lafel ca cele din cuib...adica inchise la culoare....
...in fine

LA mine unii fac exact ca la neamt(adica umple sus doar jumate ce corespunde cuibului),altii umplu tot.Alta chestie:in unele culesuri umple tot fara discuite sau umple jumate si ele singure umplu si cealalta fara sa mai fac eu intoarcerea de 180.
Inca nu m-am dezmeticit de ce si cum dar ne descurcam si asa.Eu folosesc rame 1/1 jos si rame de 1/2 sus.Insa am ajuns la concluza ca idealul si idealul ar fi aceasi rama si in magazii,insa......nu vreau sa revin la 1/1 pt ca ar insemna greu la transport si incomod uneori,plus ca am tot echipamentu,centrifuga si altele configurate pt rame de 1/2.Asa ca e posibil sa migrez spre mer usor usor
In rest ......grija la sale :D
Nimic nu e intamplator....totul se intampla cu un scop !!!
Avatar utilizator
mausica
 
Mesaje: 3524
Membru din: 18 Oct 2013, 14:59
Localitate: Baile Felix/Stei,Bihor

Re: Tehnica de lucru : stupi pregatiti pentru cules

Mesajde yuonyuon » 26 Aug 2023, 17:25

doica ..si albina tanara care lucreaza cu matca....elibereaza spatiul pentru ponta ...dar daca matca e slaba ..acel spatiu se completeaza cu miere si se formeaza coronitele....fapt ce duce la aglomerarea zonei de puiet ...pentu ca albina culegatoare si de stup(ce statea in cat) acum va urca cu mierea in sus pana gaseste miere capacita (adica coronita) si va depune nectar si se va forma aglomeratii de albine...
deaceia se strange la 5 rame...in cazul matcilor slabe...
daca acele rame sunt pontate din colt in colt inseamna ca o cere pe a 6 a....

o matca ok spre buna... v a ponta cam 2000 de oua ...usor peste 6...in felu acesta daca o matca ponteaz 2300 iar alta 2500 stupii vor fi echilibrati prin ingradire si vor avea populatii si structura asemanatoare...

daca se da a 7 a rama (din ce am vazut) trebuia sa avem matci de calitate care ponteaza peste 2500...si avem o grija in plus...pentru ca vom avea cu siguranta si matci medii ce nu tin pasul si vor crea probleme..
deci trebuie sa ridicam nivelul stupinei dar nustiu daca este eficient pentru toata lumea ...pentru ca acum avem un factor in plus de care sa tinem cont ...adica grija sa avem matci de top in stupina...
nu ca ar fi un lucru rau dar pentru multi nu este o prioritate ...(lafel si in cazul meu)
yuonyuon
 
Mesaje: 2826
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Tehnica de lucru : stupi pregatiti pentru cules

Mesajde yuonyuon » 26 Aug 2023, 17:27

CristianBeekeeper scrie:Salut yuonyuon,

Cand am vorbit eu cu el acum cativa ani mi-a spus ca albina sta in spatiul gol in special primavara devreme. El are un cules timpuriu cu zile mai reci si de aceea pune cu primul cat devreme rau de tot fata de cum am eu in zona. Ce am observat la mine este ca in unii (majoritatea nu toti) stupi cand vremea este naspa, culegatoarea se aduna acolo desi au caturile puse. Nu este regula general valabila, depinde de temperaturi...

Legat de miere pusa doar deasupra puietului la mine e la fel cum spui si tu. Poate la el e fiindca incearca sa valorifice culesul timpuriu si pune primul catul mult mai devreme decat eu pun si ffind mai rece, ele tind sa puna doar deasupra. Ramane de vazut.

Cu polenul, eu nu am avut probleme. Am vazut ca pun ceva in primul cat dar in special primavara devreme cand vremea este mai instabila. La rapita si dupa e numai miere in primul cat si zic eu ca se intampla asta fiindca vremea este mai buna si le permite sa iasa mai mult la cules sa adune plus au ceva pe ramele marginase cat sa treaca peste cateva zile de vreme naspa.
da...la cires pare ca se aseamana cu ce zici...dar dupa nu mai e nimic lafel...
yuonyuon
 
Mesaje: 2826
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Tehnica de lucru : stupi pregatiti pentru cules

Mesajde alt stupar » 03 Ian 2024, 01:28

CristianBee scrie:Am citit mai multe topicuri pe un forum strain unde un apicultor neamt prezenta modul de lucru al acestuia .

http://www.beesource.com/forums/showthr ... ost1442802
http://www.beesource.com/forums/showthr ... ages/page3

Lucreaza cineva de pe la noi asa ? .
Ce pareri aveti ? .

Da, din 2020.
Imi pare rau ca nu i-am descoperit beneficiile mai de demult :roll:
lada plina de albine, dalta si afumatorul
in rest... Dumnezeu cu mila !
Avatar utilizator
alt stupar
 
Mesaje: 3217
Membru din: 18 Feb 2011, 22:50
Localitate: Lipova

Anterior

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori


cron