Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: problemele pesticidelor se revad in iernarea albinelor

Mesajde peterneamt » 02 Feb 2017, 12:01

tinumaftei scrie:
cristi arad scrie:m-am uitat la ce ati postat si va zic ca inca n-am gasit o tehnologie sa se potriveasca mai bine locului, (cat despre blocarea cuibului nici nu poate fi vorba), problema mare este cea a pesticidelor cu care-i tratata samanta si in anii in care varooa este si ea prezenta se mai adauga si alte pierderi (eu fac cca 30 - 35 kg miere /an/familie nu cred ca sunt multi care ating cu 100 stupi, astazi vorbind si in zona de V, cifra asta, numai cred ca-i nevoie de o pauza la floare macar un an

Sezonul trecut am fost la FS cu producție mare de miere, peste cifra de mai sus, hibrizi syngenta, chimizarea maxima. Nici una din simptomele indicate. Și merg in fiecare an. Trebuie căutate alte piste pentru răspuns!

Daca deplasezi stupii la doua culesuri consecutive de floarea soarelui (3-4 saptamani de cules) vei afla raspunsul ! :oops:
Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19

Re: problemele pesticidelor se revad in iernarea albinelor

Mesajde Hunbee » 02 Feb 2017, 13:29

In legatura cu asta pot sa confirm ca expunerea indelungata la fs se poate lasa cu depopulari.
Cauze chimizarea, hrana slaba( monoflora) daca fs secreta, daca nu atunci e si mai rau.
Am un lot de 45 stupi care a trecut prin asta si sunt mai slabi decat restul si unii stupi sau depopulat pana la disparitie chiar daca aveau matci tinere. Degeaba le-am gadilat toamna cu stimulare si polen, nu si-au revenit.
Hunbee
 
Mesaje: 507
Membru din: 20 Ian 2016, 20:13
Localitate: Timisoara

Re: problemele pesticidelor se revad in iernarea albinelor

Mesajde cucubau » 02 Feb 2017, 14:33

dan pescarul scrie:Și acum 15-20 de ani la fl soarelui se depopulau familiile destul de mult,dar prin deblocarea cuibului la timp aveam puiet suficient după termimarea

In acele timpuri depopularile surveneau ca urmare a blocarii cuibului si nu erau prea exagerate . Familiile mai slabe sau roii facuti anterior se imputerniceau la FS .
Acum nu mai poate fi vorba de familii mai slabe sau roiuri deplasate la FS . Cine risca o face pe raspunderea lui si urmarile se vad imediat. Varroua in exces si familii depopulate pana la total.
........
Avatar utilizator
cucubau
 
Mesaje: 1073
Membru din: 19 Noi 2012, 10:55
Localitate: Curtea de Arges

Re: problemele pesticidelor se revad in iernarea albinelor

Mesajde daffid mihailov » 02 Feb 2017, 16:20

Hahah, pai ar fi culmea sa duci roii la floare sa se "intareasca". Da, ca baga putina miere si e umfla, efectul placeebo. :) Apoi la toamna cand o sa ii strangi o sa cauti vinovati.
Şi albinele au aceeaşi soartă ca toate marile adevăruri. Trebuie să înveţi să le observi. Maurice Maeterlink
Avatar utilizator
daffid mihailov
 
Mesaje: 1230
Membru din: 30 Ian 2015, 02:49
Localitate: Arges

Re: problemele pesticidelor se revad in iernarea albinelor

Mesajde stefanmadalin » 02 Feb 2017, 21:27

cristi arad scrie:sunt inginer agronom


Vezi ca Syngenta are numai hibrizi la floarea soarelui.
Ce fel de agricultori aveti in preajma stupilor? Am auzit ca sunt foarte multi straini prin zona voastra. Folosesc produse la alte doze, aduc produse din alta parte (desi e interzis), ce se intampla acolo in zona la voi? L-am auzit si pe Adi B. (altstupar) mentionand probleme cu insecticidele.
Tu mentionezi numai floarea soarelui si tratamentul la samanta? La rapita nu ai avut probleme? Cu stropirile foliare (la inflorit). Apropo, cu ce se fac tratamentele, avio sau terestru?

Tu profesezi meseria pentru care te-ai pregatit, care e pararea ta despre plante, hibrizi, insecticide, albine, tratamente?

Si eu am stupii in zona Calarasiului, si am si eu baieti care trateaza culturile din jur. Dar nu mi s-a intamplat niciodata sa am probleme asa de mari. O singura data, recunosc, la floarea soarelui din 2015 am avut mortalitate de maxim o mana de albine in fata urdiniselor la 3 stupi din 13, dar explicatia mea a fost alta. Au iernat fara probleme respectivi stupi.
stefanmadalin
 
Mesaje: 1483
Membru din: 24 Feb 2012, 04:52

Re: problemele pesticidelor se revad in iernarea albinelor

Mesajde cristi arad » 02 Feb 2017, 22:04

ca ing. agronom pot sa zic ca nimeni nu cunoaste exact cantitatile de pesticide cu care este tratata samanta dar pt a intelege unele aspecte voi lua pe rand
1. RAPITZA - are samanta mica, ca urmare suprafata de contact cu pesticidul este mult mai mica decat al florii soarelui (fapt pt care se trateaza si cu insecticide in floare - impotriva gindacului balos/lucios, dar se trateaza in general cu MAVRIK care este bine tolerat de albine, dar ca o remarca - varroa devine rezistent apoi la MAVRIK care este si un tratament de contact; partea buna este ca familia are o dezvoltare exploziva si rapitza ofera nectar /floare mult mai mult decat FS, deci uzura este mai mica
2. FS - sunt unii hibrizi care dau nectar mult (ex soi sarbesc VALENTINO - bineinteles nu-l avem noi romanii pt ca de la noi tot ce-i bun dispare) unele soiuri care dau nectar mediu (PIONEER) si unele soiuri care dau nectar modest (SYNGENTA - aceste soiuri si hibrizi - de la SYNGENTA ii banui si de un aport chimic mai mare); FS are o samanta mare cu care ia contactul mai bine pesticidele asfel ca plantele sunt protejate PE INTREGA DURATA DE VIATA A LOR de atacul bolilor (putregaiuri) dar si daunatorilor (gargarite) care ataca samanta - asadar pesticidele sunt transmise si in organele florifere;
coroborat cu cantitatea de nectar redusa pe care o da SYNGENTA - deci o munca in plus a albinei, aceste pesticide pun capac

IN CONCLUZIE : 3 FACTORI POT PRODUCE DEPOPULARILE MASIVE SPRE SFARSITUL FS (in conditiile unei administrari bune): ---- soiuri de FS putin productive si chimizate excesiv
------ nopti reci in perioada FS (asa cum am avut noi in V anul acesta , adica medii de 15 grade noaptea) care fac ca matcile sa nu ponteze oricata stimulare ar primi si prefera numai fagurii inchisi la culoare chiar daca este miezul verii
------ atac de varooa (care nu lipseste niciodata la FS)

aceste concluzii le trag dupa ani de experienta si productii constante mari la FS ; deci povestiri de genul "cuib blocat" nu stau in picioare (intrucat se intervine la familii cam o data / saptamana inclusiv pt deblocare a cuibului; dar daca noptile sunt reci si maresti spatiul faci si mai rau ); apropo atit au fost noptile de reci in V anul acesta incat n-am putut lua reductorul de 10cm de pe urdinis chiar daca am avut familii pe 3 corpuri - mai am o aerisire de fund cam cat palma cu sita, aceea a fost deschisa , dar nici cules n-a fost cum trebuie)
cristi arad
 
Mesaje: 353
Membru din: 20 Noi 2011, 18:44
Localitate: curtici

Re: problemele pesticidelor se revad in iernarea albinelor

Mesajde cristi arad » 02 Feb 2017, 22:16

daffid mihailov scrie:Hahah, pai ar fi culmea sa duci roii la floare sa se "intareasca". Da, ca baga putina miere si e umfla, efectul placeebo. :) Apoi la toamna cand o sa ii strangi o sa cauti vinovati.

nu-i nimic gresit sa duci roii la FS sa se intareasca ca oricum ei n-au multa culegatoare, deci impactul asupra lor este mai mic; nici asupra stupilor f puternici (3 corpuri ME) impactul nu-i mare ca au de unde pierde; impactul se simte mai ales la stupii medii care sunt ca pondere peste 50% din stupina;
o conditie esentiala insa ca roii sa se dazvolte este ca sa ai nopti calde si anotimp cald si umed (care favorizeaza nectarul la orice floare); in caz contrar orice stimulare le dai este cu rezultate submodeste
cristi arad
 
Mesaje: 353
Membru din: 20 Noi 2011, 18:44
Localitate: curtici

Re: problemele pesticidelor se revad in iernarea albinelor

Mesajde stefanmadalin » 02 Feb 2017, 22:39

cristi arad scrie:FS are o samanta mare cu care ia contactul mai bine pesticidele asfel ca plantele sunt protejate PE INTREGA DURATA DE VIATA A LOR de atacul bolilor (putregaiuri) dar si daunatorilor (gargarite) care ataca samanta - asadar pesticidele sunt transmise si in organele florifere;


Corect, dozele la tratament samanta sunt puse in litri pe tona de samanta.
Daca ai samanta mai mica, sa zicem cu MMB de 45 g si un produs omologat la 10 litri/tona rezulta ca pe o samanta vine urmatoarea cantitate de insecticid.
0,045kg samanta........1000 boabe
1000 kg samanta........x boabe x=22.222.222 seminte.
Din acest calcul rezulta ca la doza de 10 litri pe 22 milioane seminte, pe fiecare samanta revin 0.00045 grame produs comercial.

Daca ai o samanta mai mare, cu MMB 70g, cu aceeasi doza de 10 l/tona samanta, rezulta:
0,07 kg samanta.......1000 boabe
1000 kg samanta.......x boabe x=14.285.714 seminte
Rezulta ca pe o samanta revin 0.0007 grame produs comercial.
Densitatea la semanat e cam aceeasi. Se stie ca hibrizii timpuri au semintele mai mici decat cei tardivi. Timpurii se seamana mai des decat tardivi, dar nu cu mult.

Deci 0.0007 vs 0.00045 doar din diferenta de MMB.
Nu cred sa exista companie care sa spuna doza pe unitati de seminte(numar). Din cate stiu eu, doar la tona de samanta. Doar la sfecla se pune doza in functie de numarul de seminte.

Concluzia: mergeti la lanuri de floare unde s-a folosit samanta cea mai mica. Dar pentru asta trebuie sa fii prezent la semanat, sa vorbesti cu fermierul, tot el ar trebui sa aiba si un certificat de calitate al semintei in care sa-i fie mentionat si MMB, pe langa multi alti indici.
stefanmadalin
 
Mesaje: 1483
Membru din: 24 Feb 2012, 04:52

Re: problemele pesticidelor se revad in iernarea albinelor

Mesajde FlorinPlopsoru » 03 Feb 2017, 00:52

cine zice ca sta bine, sa ia aminte sa nu cada!!!
FlorinPlopsoru
 
Mesaje: 106
Membru din: 15 Dec 2015, 23:00
Localitate: Plopsoru Giurgiu

Re: problemele pesticidelor se revad in iernarea albinelor

Mesajde Hunbee » 03 Feb 2017, 09:14

Cristiarad/stefanmadalin, multumim pt informatii. E util cand primim date concrete "din interior".
Hunbee
 
Mesaje: 507
Membru din: 20 Ian 2016, 20:13
Localitate: Timisoara

Re: problemele pesticidelor se revad in iernarea albinelor

Mesajde proapis13 » 03 Feb 2017, 10:52

Ca tot se bate moneda pe problema pesticidelor care se...revad in iernarea albinelor...
DE CE doar se vorbeste...???...nimeni nu vine u un buletin de analiza al mierii...DE CE ???
Se da vina pe pesticide ...unde sunt ???...in albinele moarte...???
La fel,un buletin de analiza ar fi concludent...si un studiu...facut la noi...nu copiat de la altii
merci celor care au adus date tehnice
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: problemele pesticidelor se revad in iernarea albinelor

Mesajde cristi arad » 03 Feb 2017, 19:09

proapis - pesticidele nu se transmit in miere decat in mica masura (poate ca), pt ca albina are grija de noi, prin prelucrarea nectarului; dupa atitia ani de apicultura n-ai dat probe de miere la analiza ca sa stii; cine ti-a spus vreodata care-i doza de diclorvos sau carbofuran gasita in miere???; deci oricat ne-am stradui nu vom afla cat de afectate sunt albinele de pesticidele de la floarea soarelui; si daca unii cercetatori biologi ti-ar da date exacte ce ai face cu ele??? eu din discutii astept diverse pareri pt a vedea in diverse zone ale tarii cu ce se confrunta colegii sa putem sa ne ajutam in a trage unele concluzii (poate sunt unele probleme care difera de la o zona la alta); eu nu cer si nici nu dau cifre intrucat in studiul relatiei albinei cu mediul si impactul de mediu asupra albinei s-au aratat putine lucruri (mai ales in conditii de perturbari climatice) asa ca putine sunt si cifrele si oricum n-ai ce face cu ele n-ai la ce le folosi.
cristi arad
 
Mesaje: 353
Membru din: 20 Noi 2011, 18:44
Localitate: curtici

Re: problemele pesticidelor se revad in iernarea albinelor

Mesajde gica.mosu » 03 Feb 2017, 19:43

...Iata si de la mine cateva pareri: am vandut anul trecut'016 la 3 apic stupi,doi sunt din comuna mea (Gura-Vaii) si au stupina in sate dif=3-4 km distsnta intr ei..unul din ei, a avut un lan cuFS la aprox 800m-30-40ha.Am fost pe 8-10 Nov si le-am org cuiburile si impachetat pt iarna :shock: desi unul din ei a facut doar2 trat(+3 de la mini) anti VAROOA,avea stupii mult mai populati7-8 r cu alghini in ghem +hrana suficienta(a facut doi roi artificiali).....cel cuFS,doar 5-7rame cu albine-evident mai slabi!!!(iau roit 4 fam) :idea: la fel si alt apic din alta zona(fara FS) cu 9 tratamente si care nu a imultit efectivul prea mult(din5 are 9fam,un roi il are de la mini bonus si unul cumparat )cu 6 trat(2 serii a cate 3 la 7zile :!: OBS-stimularea a fost facuta de toti 3 in mod si perioade diferite(aug-sept)...Trageti concluzii,analizati cum vreti aceste 3 cazuri...P.S-Revin cu alte...MS.respect si multumiri Pt Cristi,Madalin...am mai invatat cate ceva si eu de la voi-Respect-G.M...
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: problemele pesticidelor se revad in iernarea albinelor

Mesajde cristi arad » 03 Feb 2017, 20:00

gica.mosu scrie:...Iata si de la mine cateva pareri: am vandut anul trecut'016 la 3 apic stupi,doi sunt din comuna mea (Gura-Vaii) si au stupina in sate dif=3-4 km distsnta intr ei..unul din ei, a avut un lan cuFS la aprox 800m-30-40ha.Am fost pe 8-10 Nov si le-am org cuiburile si impachetat pt iarna :shock: desi unul din ei a facut doar2 trat(+3 de la mini) anti VAROOA,avea stupii mult mai populati7-8 r cu alghini in ghem +hrana suficienta(a facut doi roi artificiali).....cel cuFS,doar 5-7rame cu albine-evident mai slabi!!!(iau roit 4 fam) :idea: la fel si alt apic din alta zona(fara FS) cu 9 tratamente si care nu a imultit efectivul prea mult(din5 are 9fam,un roi il are de la mini bonus si unul cumparat )cu 6 trat(2 serii a cate 3 la 7zile :!: OBS-stimularea a fost facuta de toti 3 in mod si perioade diferite(aug-sept)...Trageti concluzii,analizati cum vreti aceste 3 cazuri...P.S-Revin cu alte...MS.respect si multumiri Pt Cristi,Madalin...am mai invatat cate ceva si eu de la voi-Respect-G.M...

pentru putin; sunt intradevar multe considerente de luat in calcul, si albinele (daca-i an bun) mai trebuiesc inmultite (urmaresc sa realizez procentul de 50 - 60%); cam asa merge pe unde sunt eu.
cristi arad
 
Mesaje: 353
Membru din: 20 Noi 2011, 18:44
Localitate: curtici

Re: problemele pesticidelor se revad in iernarea albinelor

Mesajde cristi arad » 03 Feb 2017, 20:11

stefanmadalin scrie:
cristi arad scrie:FS are o samanta mare cu care ia contactul mai bine pesticidele asfel ca plantele sunt protejate PE INTREGA DURATA DE VIATA A LOR de atacul bolilor (putregaiuri) dar si daunatorilor (gargarite) care ataca samanta - asadar pesticidele sunt transmise si in organele florifere;


Corect, dozele la tratament samanta sunt puse in litri pe tona de samanta.
Daca ai samanta mai mica, sa zicem cu MMB de 45 g si un produs omologat la 10 litri/tona rezulta ca pe o samanta vine urmatoarea cantitate de insecticid.
0,045kg samanta........1000 boabe
1000 kg samanta........x boabe x=22.222.222 seminte.
Din acest calcul rezulta ca la doza de 10 litri pe 22 milioane seminte, pe fiecare samanta revin 0.00045 grame produs comercial.

Daca ai o samanta mai mare, cu MMB 70g, cu aceeasi doza de 10 l/tona samanta, rezulta:
0,07 kg samanta.......1000 boabe
1000 kg samanta.......x boabe x=14.285.714 seminte
Rezulta ca pe o samanta revin 0.0007 grame produs comercial.
Densitatea la semanat e cam aceeasi. Se stie ca hibrizii timpuri au semintele mai mici decat cei tardivi. Timpurii se seamana mai des decat tardivi, dar nu cu mult.

Deci 0.0007 vs 0.00045 doar din diferenta de MMB.
Nu cred sa exista companie care sa spuna doza pe unitati de seminte(numar). Din cate stiu eu, doar la tona de samanta. Doar la sfecla se pune doza in functie de numarul de seminte.

Concluzia: mergeti la lanuri de floare unde s-a folosit samanta cea mai mica. Dar pentru asta trebuie sa fii prezent la semanat, sa vorbesti cu fermierul, tot el ar trebui sa aiba si un certificat de calitate al semintei in care sa-i fie mentionat si MMB, pe langa multi alti indici.

transmiterea substantelor din pesticide in plante nu depinde strict numai de cantitatea de pesticid; depinde in mare masura de conditiile meteo de la germinare si pana la inflorire si de sol; de exemplu un soi de samanta de FS cultivat pe un teren afanat spre nisipos, intr-un an cu ploi abundente va transmite mai putina substanta toxica in planta decat acelasi soi cultivat pe un teren greu (argilos) unde nu prea au fost ploi in sezon;
din ce am experimentat eu si asta urmaresc an de an - FS din soiurile melifere (tub polinic mai lung); FS semanata in terenuri fertile si soiuri cu capitoliu mare si cu tulpini groase ( chiar daca dau tot atat nectar ca unele soiuri cu capitoliul mic, nu oboseste intratit albina, cantitatea de miere adunata in unitatea de timp va fi mai mare)
cristi arad
 
Mesaje: 353
Membru din: 20 Noi 2011, 18:44
Localitate: curtici

Re: problemele pesticidelor se revad in iernarea albinelor

Mesajde stefanmadalin » 03 Feb 2017, 22:52

dan pescarul scrie:De fapt concluzia este că fiecare fermier face cum vrea .O metodă folosită pentru tratarea seminţelor este de a băga seminţele şi substanţa într-o betonieră si le învîrţi acolo.Dacă ai dubii că nu e suficientă concentraţia , mai pui de la tine acolo 20-30%.


Cand ai sute de ha, litrul de insecticid 300-500 lei, nu-ti mai vine sa pui de la tine 20-30% din punct de vedere financiar. Efectul in controlul daunatorilor va fi acelasi.(anul asta, ca cine stie ce rezistente iti mai ies la iveala dupa cativa ani).
stefanmadalin
 
Mesaje: 1483
Membru din: 24 Feb 2012, 04:52

AnteriorUrmătorul

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 15 vizitatori