Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Cum pot ajuta 100 de albine sa treaca iarna in stup dada

Mesajde crisandp2 » 20 Aug 2017, 22:41

Bună seara,
Prințul neîncoronat al apiculturii românești, Maximus sau pentru muritori Ciprian Negru, absolvent de Medicină la Cluj, ne arată cum niște albine duc în spate o matcă de valoare printr-o iarnă grea, așa la munte.
Bucurați-vă de învățăturile de mai jos
https://m.youtube.com/watch?v=LgZYa0YiArg.

O seară bună și nu vă înfierați prea tare :D!
crisandp2
 
Mesaje: 33
Membru din: 18 Iul 2014, 17:49

Re: Cum pot ajuta 100 de albine sa treaca iarna in stup dada

Mesajde Bambucha » 20 Aug 2017, 22:59

vulpea scrie:,faci un 'pasaj subteran' ! apropos,in zona autostrazilor e INTERZIS cu oile si asta daca ti la 'marfa' ta.in rest, sanatate maxima si tie.


aha. Deci pentru 100 de oi faci tunel :lol: Curat inginerie romaneasca! Si economica. Da la cioban nu-i facem n'ica?
E plina tara de strazi si capitala de centuri (de castitate).
"Bravo, Marcele! Ai luat și banii de pe pieptul mortului”
Avatar utilizator
Bambucha
 
Mesaje: 2785
Membru din: 23 Feb 2011, 13:38
Localitate: Bucuresti

Re: Cum pot ajuta 100 de albine sa treaca iarna in stup dada

Mesajde danielmihai » 21 Aug 2017, 16:32

Sau niște fisuri si o închizi,apoi aduci mai repede stana la oi. :lol:
Avatar utilizator
danielmihai
 
Mesaje: 269
Membru din: 24 Oct 2012, 11:18
Localitate: Alexandria

Re: Cum pot ajuta 100 de albine sa treaca iarna in stup dada

Mesajde vulpea » 21 Aug 2017, 19:37

bambu, 'unde se duce mia se duce si suta', capisci ???!!! PS.de aceea am scris ca in RO sunt prea multi ... CIOBANI !PS1.odata, Einstein se lauda la musafirul lui ca a rezolvat problema iesirii cainilor sai fara sa le mai deschida usa.a aratat musafirului sau cele doua gauri practicate de el in use:o gaura mai mare si alaturi o gaura mai mica.la intrebarea musafirului dece doua gauri de marimi diferite,Einstein,fericit,i-a precizat ca are doi caini unul mai mare si altul mai mic.cu nonsalanta nevinovata,musafirul a intrebat consternat = dar cainele mai mic nu poate sa treaca prin gaura mai mare ? la care Einstein s-a rusinat ca niciodata in viata lui.poate esti si tu un Einstein contemporat si nu te-ai 'cautat'(apropos de fisuri si mutat stana).PS2.faza cu paranteza mi-aduce aminte de o poanta depe vremea lui Gh.Gh.Dej: un elev cu proful lui de pian(apropos,am facut 10 ani de studiu de pian in particular,in anii '50,deci sunt in tema).la un moment dat proful il apostrofeaza pe elev -dece ai scaunelul prea departe de pian ? la care elevul a reactionat promt si a rezolvat problema reprosata de prof = s-a pus si a apropiat pianul de scaun in loc sa traga scaunelul linga pian la distanta optima.asa si 'matale' cu mutatul stanei.amandoi sa fiti cat mai sanatosi ca prostia nu doare,dar ... costa.
vulpea
 
Mesaje: 735
Membru din: 25 Iun 2014, 20:53

Re: Cum pot ajuta 100 de albine sa treaca iarna in stup dada

Mesajde Bambucha » 21 Aug 2017, 21:29

Corect, mai ales cand e insotita de ranchiuna, trufie si tupeu. Privit mai in adancime se pot vedea si ceva frustrari acumulate si neeliberate.
Apa trece, pietrele raman!
Raman 100 de albine fixe.
"Bravo, Marcele! Ai luat și banii de pe pieptul mortului”
Avatar utilizator
Bambucha
 
Mesaje: 2785
Membru din: 23 Feb 2011, 13:38
Localitate: Bucuresti

Re: Cum pot ajuta 100 de albine sa treaca iarna in stup dada

Mesajde vulpea » 22 Aug 2017, 13:51

'stai linistit',am scapat demult de ... fite.
vulpea
 
Mesaje: 735
Membru din: 25 Iun 2014, 20:53

Re: Cum pot ajuta 100 de albine sa treaca iarna in stup dada

Mesajde balasbebe » 23 Aug 2017, 06:53

crisandp2 scrie:Bună seara,
Prințul neîncoronat al apiculturii românești, Maximus sau pentru muritori Ciprian Negru, absolvent de Medicină la Cluj, ne arată cum niște albine duc în spate o matcă de valoare printr-o iarnă grea, așa la munte.
Bucurați-vă de învățăturile de mai jos
https://m.youtube.com/watch?v=LgZYa0YiArg.

O seară bună și nu vă înfierați prea tare :D!

Este o reclama ascunsa la matcile lui de valoare. Daca matca aia cu o mana de albine a ajuns sa umple caturi cu miere si albine, cred ca pe Dan Margarit a reusit sa importe matci de la el, si sa renunte la a mai produce matcile in stupina.
Avatar utilizator
balasbebe
 
Mesaje: 1130
Membru din: 18 Feb 2011, 07:47
Localitate: Zalau

Re: Cum pot ajuta 100 de albine sa treaca iarna in stup dada

Mesajde Api Felix » 25 Aug 2017, 11:31

nu te chinui degeaba. in primavara cumperi o matca si faci un roi fain.
Api Felix
 
Mesaje: 1
Membru din: 25 Aug 2017, 11:21

Re: Cum pot ajuta 100 de albine sa treaca iarna in stup dada

Mesajde varza » 10 Sep 2017, 09:53

Prea tarziu deja e pus la iernat. Multumesc tuturor.
varza
 
Mesaje: 440
Membru din: 15 Oct 2011, 18:10
Localitate: Timisoara- stupina Cluj

Re: Cum pot ajuta 100 de albine sa treaca iarna in stup dada

Mesajde varza » 14 Dec 2017, 01:51

Eram dator cu o actualizare..... Roiul (nucleul) e inca in viata..... si ierneaza afara singurel :D
varza
 
Mesaje: 440
Membru din: 15 Oct 2011, 18:10
Localitate: Timisoara- stupina Cluj

Re: Cum pot ajuta 100 de albine sa treaca iarna in stup dada

Mesajde vulpea » 14 Dec 2017, 20:45

bravo tie(sincer),inseamna ca stii meseria asta !
vulpea
 
Mesaje: 735
Membru din: 25 Iun 2014, 20:53

Re: Cum pot ajuta 100 de albine sa treaca iarna in stup dada

Mesajde DoarEu » 15 Dec 2017, 23:08

Si albinele alea au fost ajutate in toamna cu ceva produse de la mama farmacia???
La un stup este un trântor
Şi albine şi-o regină;
Dar la voi sunt prea mulţi trântori
Pentru-o singură albină...
Avatar utilizator
DoarEu
 
Mesaje: 460
Membru din: 15 Mar 2015, 12:40
Localitate: Arges

Re: Cum pot ajuta 100 de albine sa treaca iarna in stup dada

Mesajde gica.mosu » 16 Dec 2017, 08:44

varza scrie:Eram dator cu o actualizare..... Roiul (nucleul) e inca in viata..... si ierneaza afara singurel :D


Fi te rog buuuun.....,si baga-l in adapost=magazie,ca altfel il gasesti"VARZA murata".... :mrgreen: si eu am din ASTIEA MICI, daaar o sa-i duc in adapost s-au in uscatorie la BLOC.....vezi aici,..viewtopic.php?f=10&t=4834&start=112....AM MAI AVUT ASA SI AU IESIT BINE(LA CATA ALBINA AU AVUT=3-400GR... :P )...DAR,MARE ATENTIE AC AN VA FI IARNA FF GREA :shock:
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: Cum pot ajuta 100 de albine sa treaca iarna in stup dada

Mesajde varza » 16 Dec 2017, 12:04

Deocamdata il voi lasa asa. Nu am cum sa il bag in alt loc.... Va fi prea cald si ghemul se va desface si risc sa pierd si putina albina care o am in acel roi. In toamna au fost administrate doar depaducheri . Ca si idee incerc sa nu umblu la el pana in primavara. Hrana mai are inca. Populatia e mica ( adica nu stiu daca il pot numi nucleu :oops: ). In orice caz inca nu sunt probleme .... Mortalitatea e mica inca. Vedem mai incolo. Am sa pun si ceva poze odata cu incalzirea vremii daca va fi tot viu si in primavara(eu sper sa fie :lol: ). Idea ii sa salvez regina.... Populatia fiind redusa nu ma va ajuta f mult in primavara. Oricum pana acum nu am vazut sa ierneze multi astfle de unitati si in acest mod. Asa ca vor fi multe invataturi de bagat la cap indiferent de rezultat ;) . Revin
varza
 
Mesaje: 440
Membru din: 15 Oct 2011, 18:10
Localitate: Timisoara- stupina Cluj

Re: Cum pot ajuta 100 de albine sa treaca iarna in stup dada

Mesajde teinegru64 » 16 Dec 2017, 14:52

Daca ii vor raci ovarele poti sa te caci pe ea.
http://teinegru64.sunphoto.ro/Albine
teinegru64
 
Mesaje: 2459
Membru din: 08 Mar 2011, 13:06
Localitate: Vaslui

Re: Cum pot ajuta 100 de albine sa treaca iarna in stup dada

Mesajde vulpea » 16 Dec 2017, 20:17

varza e musai,musai sa-l bagi la adapost si ar fi pacat sa faci experimente pe el asa pipernicit,ca tot nu inveti ceva concludent si corect din asta !" ia-l cu tine in casa si dormi efectiv cu ochii la el " !(numai observatie si masuri extrem de rapide,ca va fi cazul precis).
vulpea
 
Mesaje: 735
Membru din: 25 Iun 2014, 20:53

Anterior

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 16 vizitatori