Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Apicultura la munte

Mesajde jonny_it » 15 Mai 2018, 16:53

Vreau ca pana la 1 iunie sa mut definitiv tot ce am la Iasi si Vaslui catre zona de munte. M-am saturat de pesticide, prigorii, seceta, vant continuu si viscol.
In 3 ani am putut compara evolutia, productia si modul de lucru pe 3 vetre situate in regiuni destul de diferite.

Avantaje la deal/campie:
- Primavara vine mai repede si nu este atat de capricioasa
- Salcamul da nectar
- Zone bune pentru tei/calcam usor de gasit/inchiriat
- In anii ploiosi nu este chiar atat de rau

Dezavantaje la deal/campie:
- Toata ziua sunt curenti de aer
- Iarna viscoleste si trebuie sa cauti stupii prin zapada
- Oricunde ai incerca sa te duci dai de noroaie
- Seceta prelungita toamna
- Pauze de cules
- Pesticide

Avantaje la munte:
- Cules din martie pana in noiembrie, peste 12 grade sa fie ca au de unde aduce
- Fara pauze de cules
- Pe o vatra buna zilele cu vand dintr-un an le numeri pe degetele de la o mana
- Cat timp te tine motorul si cauciucurile de la masina sa urci poti sa mergi aproape oriunde fara sa ramai impotmolit
- Cand este seceta in toata tara la munte apar recordurile de productie pentru ca aici tot mai ploua din cand in cand
- Nosema aproape ca dispare de la sine
- fara pesticide

Dezavantaje:
- 1 luna de iarna in plus
- in anii ploiosi productia poate fi zero
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Apicultura la munte

Mesajde paul » 15 Mai 2018, 20:23

Anul trecut am avut prima experienta cu muntele ...
La tot ce-ai spus mai adaug (sortezi tu plusurile de minusuri) ... temperaturi medii mult mai scazute ( am plecat cu stupii de la salcam noaptea pe o temperatura de 16*C si am ajuns cu ei dupa vreo trei ore la o temperatura de 4* C, asta se intampla pe 6 iunie ... in august albinele se strang in ghem).
Culesul, in conditiile in care a plouat aproape zilnic, n-a fost cine stie ce, dupa zmeur care a dat ceva, a urmat poliflora care a dat putin pentru ca a inceput cositul fanetelor si dupa aceea ... nimic. In schimb, polen la greu, atata polen in rame n-am vazut niciodata.
Distanta prea mare ( pt. timpul de care dispun) o pot trece tot la dezavantaje. Permanenta iminenta a ursului nu-i tocmai un motiv de relax, dar pt. faptul ca eu functionez f.bine pe baza de adrenalina pot s-o trec la ... neutre.
Primavara asta s-au dezvoltat foarte bine familiile pe care le-am avut la munte !
Dupa ce se termina salcamul, de fapt s-o terminat inainte de a incepe, dar, imi place sa joc meciul pana in ultimul minut, am sa impart stupii in doua ... cei mai buni merg la munte si cei medii merg la tei. ;)
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: Apicultura la munte

Mesajde horia_ch » 16 Mai 2018, 08:51

Acuma... depinde și ce înseamnă ”munte” pentru fiecare...
Că tot veni vorba de albine în ghem în miezul verii, vă dau o statistică a numărului de zile din an în care temperatura minimă a fost peste 12 grade (temperatură la care se observă deja bine de tot, cu ochiul liber, strângerea albinelor). La mine în zonă:
2008: 6 zile
2009: 5 zile
2010: 28 zile (record)
2011: 4 zile
2012: 8 zile
2013: 10 zile
2014: 12 zile
2015: 7 zile
2016: 15 zile
2017: 7 zile
Anul ăsta încă n-am avut astfel de zile.
Și, apropo de salcâm: anul ăsta a înflorit cu 3 săptămâni mai repede... Dar nu asta e marea surpriză. Surpriza este că, după mulți ani, am văzut albine culegând în ei. Acum sunt în plină floare, însă vremea face figuri.
קֹהֶלֶת 3:11,12
Avatar utilizator
horia_ch
 
Mesaje: 723
Membru din: 15 Mar 2011, 20:32
Localitate: Miercurea Ciuc, Harghita, România

Re: Apicultura la munte

Mesajde jonny_it » 16 Mai 2018, 13:42

horia_ch scrie:Și, apropo de salcâm: anul ăsta a înflorit cu 3 săptămâni mai repede... Dar nu asta e marea surpriză. Surpriza este că, după mulți ani, am văzut albine culegând în ei. Acum sunt în plină floare, însă vremea face figuri.


La munte inca nu a inflorit, astazi pana acum 10 minute am pregatit 60 de familii pentru plecare .. mai am treaba.
Sper ca pana marti sa fie gata tot(caturi, centrifugile, rame, cutii pentru roi, etc..)

Daca la Iasi(vatra cu roii + regine tinere) abia astazi am pus primul cat la toti, la munte deja au 2 pline cu albine.
La Vaslui aproape ca la munte, dar am avut noroc la salcam si am prins vreme buna si au explodat.
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Apicultura la munte

Mesajde jonny_it » 16 Mai 2018, 13:48

Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Apicultura la munte

Mesajde jonny_it » 16 Mai 2018, 14:16

horia_ch scrie:Că tot veni vorba de albine în ghem în miezul verii, vă dau o statistică a numărului de zile din an în care temperatura minimă a fost peste 12 grade (temperatură la


Zile doar de vara sau cum?
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Apicultura la munte

Mesajde horia_ch » 16 Mai 2018, 19:35

jonny_it scrie:
horia_ch scrie:Că tot veni vorba de albine în ghem în miezul verii, vă dau o statistică a numărului de zile din an în care temperatura minimă a fost peste 12 grade (temperatură la


Zile doar de vara sau cum?

Adică din cele 365... alea au stat cu temperatura minimă peste 12. Restul... sub.
קֹהֶלֶת 3:11,12
Avatar utilizator
horia_ch
 
Mesaje: 723
Membru din: 15 Mar 2011, 20:32
Localitate: Miercurea Ciuc, Harghita, România

Re: Apicultura la munte

Mesajde jonny_it » 16 Mai 2018, 19:54

horia_ch scrie:Adică din cele 365... alea au stat cu temperatura minimă peste 12. Restul... sub.



Deci in 2017 ai avut din 365 de zile doar 7 zile cu minima peste 12 grade? :?
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Apicultura la munte

Mesajde horia_ch » 17 Mai 2018, 08:13

Dap... Si nu una dupa alta... 3 in iulie si 4 in august.
Altfel... 5, 17 si 30 iulie: minima de 4 grade. Iar pe 24 august am avut minima de 0 grade C. Dacă îmi aduc bine aminte la acea dată nu prea mai era puiet în stupi.
קֹהֶלֶת 3:11,12
Avatar utilizator
horia_ch
 
Mesaje: 723
Membru din: 15 Mar 2011, 20:32
Localitate: Miercurea Ciuc, Harghita, România

Re: Apicultura la munte

Mesajde jonny_it » 17 Mai 2018, 13:38

horia_ch scrie:Dap... Si nu una dupa alta... 3 in iulie si 4 in august.
Altfel... 5, 17 si 30 iulie: minima de 4 grade. Iar pe 24 august am avut minima de 0 grade C. Dacă îmi aduc bine aminte la acea dată nu prea mai era puiet în stupi.


Am avut multe zile cu 4-5 grade noaptea, si acum 2 saptamani 4 zile consecutive cu 5 grade la ora 6, dar la munte.
Vad ca la tine este si mai rece. :?
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Apicultura la munte

Mesajde paul » 19 Mai 2018, 07:34

Jonny, ai idee, a inceput sa infloreasca zmeurul la munte ?
Mi-ar fi de mare folos informatia ca sa stiu cum sa ma organizez !
Merci !
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: Apicultura la munte

Mesajde jonny_it » 21 Mai 2018, 14:06

paul scrie:Jonny, ai idee, a inceput sa infloreasca zmeurul la munte ?
Mi-ar fi de mare folos informatia ca sa stiu cum sa ma organizez !
Merci !


Jos in stupina a inflorit de cateva zile, deci sus pe munte pe la 1 iunie ar trebui sa fie inflorit. Asa este aici in zona .. depinde si unde vre-i sa-i duci. :)
Mergi si verifica zona mai intai si mare grija la urs!
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Apicultura la munte

Mesajde paul » 21 Mai 2018, 21:57

jonny_it scrie:
Jos in stupina a inflorit de cateva zile, deci sus pe munte pe la 1 iunie ar trebui sa fie inflorit. Asa este aici in zona .. depinde si unde vre-i sa-i duci. :)
Mergi si verifica zona mai intai si mare grija la urs!

Cam asa a apreciat data infloririi (inceputul lui iunie) si padurarul de la cantonul (parasit) la care-mi duc stupii . Asta inseamna ca mai am putin spatiu de manevra ( extras cat o fi, sa inchei vreo suta de rame si sa fac roi).
Zona o stiu ca am fost acolo si anul trecut, undeva in inima Bucovinei ( intre C-lung Moldovenesc si Moldovita). Cat despre urs, Dumnezeu cu mila. Anul trecut si padurarul si seful de ocol aproape m-au asigurat ca nu scap nevizitat si totusi ... n-am avut placerea . :) Stiu ca ulciorul nu merge de multe ori la apa, dar nadajduiesc, sper ca nu in mod usuratic, ca ursul si anul acesta sa aiba aceiasi atitudine ca anul trecut. :)
Merci Jonny !
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: Apicultura la munte

Mesajde jonny_it » 22 Mai 2018, 14:47

paul scrie:Cam asa a apreciat data infloririi (inceputul lui iunie) si padurarul de la cantonul (parasit) la care-mi duc stupii . Asta inseamna ca mai am putin spatiu de manevra ( extras cat o fi, sa inchei vreo suta de rame si sa fac roi).
Zona o stiu ca am fost acolo si anul trecut, undeva in inima Bucovinei ( intre C-lung Moldovenesc si Moldovita). Cat despre urs, Dumnezeu cu mila. Anul trecut si padurarul si seful de ocol aproape m-au asigurat ca nu scap nevizitat si totusi ... n-am avut placerea . :) Stiu ca ulciorul nu merge de multe ori la apa, dar nadajduiesc, sper ca nu in mod usuratic, ca ursul si anul acesta sa aiba aceiasi atitudine ca anul trecut. :)
Merci Jonny !


Un gard electric te scapa de multe probleme. ;)
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Apicultura la munte

Mesajde bis.danut » 18 Iun 2018, 18:56

Anul asta la munte zmeurul nu a secretat ca in alti ani. Cântare in echilibru până acum câteva zile. Cu ploile astea necontenite s ar putea să dăm siropel.
bis.danut
 
Mesaje: 9
Membru din: 16 Mai 2018, 21:56

Re: Apicultura la munte

Mesajde jonny_it » 18 Iun 2018, 19:12

bis.danut scrie:Anul asta la munte zmeurul nu a secretat ca in alti ani. Cântare in echilibru până acum câteva zile. Cu ploile astea necontenite s ar putea să dăm siropel.


In ce zona?
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Următorul

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 55 vizitatori