Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Cine lucreaza cu 4,9mm?

Mesajde marco68 » 15 Iul 2019, 09:34

Buna ziua tuturor, un subiect prea putin discutat in tara noastra, si destul de raspindit prin alte tari. Celula normala de 4,9 mm, altii ii spun mica, de ce ?Celula din zilele noastre e cea modificata si comerciala.Din experienta celor care practica in tara noastra,daca aveti observatii,sfaturi metode de revenire, practica ...
Fii ca apa, prietene!
marco68
 
Mesaje: 198
Membru din: 21 Noi 2011, 12:04
Localitate: Alba-Iulia

Re: Cine lucreaza cu 4,9mm?

Mesajde jonny_it » 15 Iul 2019, 13:45

marco68 scrie:Buna ziua tuturor, un subiect prea putin discutat in tara noastra, si destul de raspindit prin alte tari. Celula normala de 4,9 mm, altii ii spun mica, de ce ?Celula din zilele noastre e cea modificata si comerciala.Din experienta celor care practica in tara noastra,daca aveti observatii,sfaturi metode de revenire, practica ...


Am inceput sa schimb toate familiile de pe o vatra pe celula de 4,9. Sunt departe de a putea trage o concluzie ...
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Cine lucreaza cu 4,9mm?

Mesajde Balian » 15 Iul 2019, 14:25

jonny_it scrie:
marco68 scrie:Buna ziua tuturor, un subiect prea putin discutat in tara noastra, si destul de raspindit prin alte tari. Celula normala de 4,9 mm, altii ii spun mica, de ce ?Celula din zilele noastre e cea modificata si comerciala.Din experienta celor care practica in tara noastra,daca aveti observatii,sfaturi metode de revenire, practica ...


Am inceput sa schimb toate familiile de pe o vatra pe celula de 4,9. Sunt departe de a putea trage o concluzie ...


În acest articol discută de căpăcire și eclozionare mai repidă cu 24 de ore în celule de 4,9mm, față de celule normale:
http://apiculturanaturala.blogspot.com/ ... urala.html
care teoretic influențează șansa de dezvoltarea varroa.
Dar o albină de dimensiune mai mică are și trompa mai scurtă, care e problemă mare la cules. :)
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2868
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Cine lucreaza cu 4,9mm?

Mesajde jonny_it » 15 Iul 2019, 16:59

Balian scrie:Dar o albină de dimensiune mai mică are și trompa mai scurtă, care e problemă mare la cules. :)


Albina este putin mai mica, dar dimensiunea albinei nu influenteaza lungimea trompei. Au dovedit-o suedezii prin mai multe teste.
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Cine lucreaza cu 4,9mm?

Mesajde marco68 » 15 Iul 2019, 18:57

peste tot unde se lucreaza cu albina mica se spun doar avantaje...usor ,usor ar trebui evindentiate, si recunoscute si repuse la locul lor .
Fii ca apa, prietene!
marco68
 
Mesaje: 198
Membru din: 21 Noi 2011, 12:04
Localitate: Alba-Iulia

Re: Cine lucreaza cu 4,9mm?

Mesajde yuonyuon » 15 Iul 2019, 18:58

marco68 scrie:peste tot unde se lucreaza cu albina mica se spun doar avantaje...usor ,usor ar trebui evindentiate, si recunoscute si repuse la locul lor .
care sunt alea??
yuonyuon
 
Mesaje: 2824
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Cine lucreaza cu 4,9mm?

Mesajde yuonyuon » 15 Iul 2019, 19:01

am observat ca celulele sunt facute (natural fara FA) dupa "compasul " albinei........albina mare face celule mari , albina mica celule mici.....

deci cum e natural....?
yuonyuon
 
Mesaje: 2824
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Cine lucreaza cu 4,9mm?

Mesajde jonny_it » 15 Iul 2019, 19:49

yuonyuon scrie:am observat ca celulele sunt facute (natural fara FA) dupa "compasul " albinei........albina mare face celule mari , albina mica celule mici.....

deci cum e natural....?


Dupa 2-3 generatii isi revin, fac fagurele din ce in ce mai mic... cel mai simplu ar fi sa se treaca direct pe 4,9 mm.
Daca vreti putem sa ne auzim la un telefon, doar timp sa fie, ca este mult de povestit.
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Cine lucreaza cu 4,9mm?

Mesajde marco68 » 15 Iul 2019, 22:31

Yuon , avantaje sint dar trebuie muncit, mai multa albina pe decimetru patrat, implicit in stup,mai mica celula, mai putine femele de varoua, mai putini paduchi,mai usoara lupta albinelor contra varoua, viteza mai mare la zbor, probabil gusa mai mica, inca nu s-a demonstrat chiar tot, paduchele de trahee nu mai intra in trahee cind ai ajuns la 4,9 ,durata de eclozionare mai rapida cu 24 de ore, unii spun ca , chiar cu 36,deci mult puiet de varoua nu ajunge la maturitate,cei care deja au ajuns cu ele la 4.9 spun ca durata de viata se dubleaza, calculam ce va fi? Rezultatul nobil de a lasa albina sa redevina ce a fost acum 130 de ani, inainte de interventia fiintei superioare , omul.La 1886 un profesor belgian , Baudox a marit celula sperind la gusa mare...paduchii , au avut mai mult loc....restul stim cu totii, varachet pe pita.Pe forumurile de afara, sint unii (tot ca noi) care afirma ca au trei ani fara tratamente...Celula de 4,9 merge in paralel cu hofmanul de 32, apare o rama in plus, se shimba raportul culegatoare versus doica foarte usor...
Jony, nu stiu cum ai inceput schimbarea , dar Lusby spune ca lasata natural, albinei ii trebuie zeci de generatii ca sa redevina ce a fost, greu dar mai repede este sa le dai foite de 4,9 .Doar 10 la suta din stupina vor lua in lucru aproape corect , insistat, si ajutate, schimbat mereu foite vor incepe.Sint foite intermediare de 5,1 care ajuta mult, dar eu am lasat sa lucre pe sirma si au construit la 5,1, acum le dau 4,9 dar nu le place la majoritatea.Alt avantaj este : corpul natural ,original al albinei isi reintra in drepturi in ce priveste anticorpii si lupta contra bolilor, paduchilor.Credeti ca 130 de ani ajung unei fiinte cu un anumit tip de adn sa-si modifice structura, functiile , sistemul imunitar? eu spun ca nu.
Majoritatea apicultorilor lucreaza cu o albina modificata in interes comercial, financiar(scopul lui baudox =gusa mare= miere multa=bani ).Interesele financiare omoara naturalul, sau nu e asa si in ziua de azi?Sintem mai diferiti decit la 1886 in ce priveste banul?Acum citiva zeci de ani albina inca reusea aproape singura in lupta cu varoua, acum mai reuseste? dar peste citiva ani buni? Totul creste exponential, bolile,chimicalele, undele electromagnetice, 5 G interzis in alte state si aprobat la noi, iar corpul tuturor fiintelor scade exponential...merita?Copiii nostri vor mai avea albine?
Fii ca apa, prietene!
marco68
 
Mesaje: 198
Membru din: 21 Noi 2011, 12:04
Localitate: Alba-Iulia

Re: Cine lucreaza cu 4,9mm?

Mesajde yuonyuon » 15 Iul 2019, 23:53

avantajele enumerate nu par a fi avantaje ....iar legat de daunatori ...odata cu modificarea dimensiunii celulei...de ce nu sar schimba(selecta) si ei asemenea?
yuonyuon
 
Mesaje: 2824
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Cine lucreaza cu 4,9mm?

Mesajde yuonyuon » 16 Iul 2019, 00:17

marco68 scrie: Jony, nu stiu cum ai inceput schimbarea , dar Lusby spune ca lasata natural, albinei ii trebuie zeci de generatii ca sa redevina ce a fost, greu dar mai repede este sa le dai foite de 4,9 .Doar 10 la suta din stupina vor lua in lucru aproape corect , insistat, si ajutate, schimbat mereu foite vor incepe.Sint foite intermediare de 5,1 care ajuta mult, dar eu am lasat sa lucre pe sirma si au construit la 5,1, acum le dau 4,9 dar nu le place la majoritatea.Alt avantaj este : corpul natural ,original al albinei isi reintra in drepturi in ce priveste anticorpii si lupta contra bolilor, paduchilor.Credeti ca 130 de ani ajung unei fiinte cu un anumit tip de adn sa-si modifice structura, functiile , sistemul imunitar? eu spun ca nu.
Majoritatea apicultorilor lucreaza cu o albina modificata in interes comercial, financiar(scopul lui baudox =gusa mare= miere multa=bani ).Interesele financiare omoara naturalul, sau nu e asa si in ziua de azi?Sintem mai diferiti decit la 1886 in ce priveste banul?Acum citiva zeci de ani albina inca reusea aproape singura in lupta cu varoua, acum mai reuseste? dar peste citiva ani buni? Totul creste exponential, bolile,chimicalele, undele electromagnetice, 5 G interzis in alte state si aprobat la noi, iar corpul tuturor fiintelor scade exponential...merita?Copiii nostri vor mai avea albine?
nu ai cum sa ai o parere despre asa ceva...defapt problema e pusa gresit ........totul este continua evolutie ..CHIAR SI ACUM!!....

evolutia si selectia /trenduri etc care se aplica de la bacterii pana la economie/tehnologie .....dar nimic nu sta in loc...
yuonyuon
 
Mesaje: 2824
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Cine lucreaza cu 4,9mm?

Mesajde marco68 » 16 Iul 2019, 05:01

Darwin a fost, este si inca va mai fi o uriasa minciuna.
Fii ca apa, prietene!
marco68
 
Mesaje: 198
Membru din: 21 Noi 2011, 12:04
Localitate: Alba-Iulia

Re: Cine lucreaza cu 4,9mm?

Mesajde jonny_it » 16 Iul 2019, 09:04

yuonyuon scrie:avantajele enumerate nu par a fi avantaje ....iar legat de daunatori ...odata cu modificarea dimensiunii celulei...de ce nu sar schimba(selecta) si ei asemenea?


Ei se tot modifica si se adapteaza la tratamentele noastre si noi nu facem nimic semnificativ.
Sa nu uitam ca in africa albinele traiesc cu varroa pe ele fara mari probleme si fara tratamente ;)
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Cine lucreaza cu 4,9mm?

Mesajde jonny_it » 16 Iul 2019, 09:10

marco68 scrie:Jony, nu stiu cum ai inceput schimbarea , dar Lusby spune ca lasata natural, albinei ii trebuie zeci de generatii ca sa redevina ce a fost, greu dar mai repede este sa le dai foite de 4,9 .Doar 10 la suta din stupina vor lua in lucru aproape corect , insistat, si ajutate, schimbat mereu foite vor incepe.Sint foite intermediare de 5,1 care ajuta mult, dar eu am lasat sa lucre pe sirma si au construit la 5,1, acum le dau 4,9 dar nu le place la majoritatea.Alt avantaj este : corpul natural ,original al albinei isi reintra in drepturi in ce priveste anticorpii si lupta contra bolilor, paduchilor.Credeti ca 130 de ani ajung unei fiinte cu un anumit tip de adn sa-si modifice structura, functiile , sistemul imunitar? eu spun ca nu.


Erik Osterlund in Suedia a reusit doar dupa 2-3 generatii sa aiba albine cu celula de 4,7 - 4,9 mm.
Eu anul acesta si anul trecut am pus multe foite cu celula de 4,9 si au fost crescute perfect. Albinele rezultate nu par a fi mai mici, dar au un aspect, "stralucire"...ceva in plus fata de cele crescute pe foita normala.
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Cine lucreaza cu 4,9mm?

Mesajde marco68 » 16 Iul 2019, 09:23

Stralucirea este primul semn ca sint mai sanatoase.Unde ai gasit foite? Am si eu care lucreaza bine dar sint la inceput cu 4.9, mie mi se par mult mai blinde deja.
Fii ca apa, prietene!
marco68
 
Mesaje: 198
Membru din: 21 Noi 2011, 12:04
Localitate: Alba-Iulia

Re: Cine lucreaza cu 4,9mm?

Mesajde yuonyuon » 16 Iul 2019, 11:16

marco68 scrie:Darwin a fost, este si inca va mai fi o uriasa minciuna.
Cum sa fim deschisi la cunoastere/experimente noi , daca suntem asa transanti......?
eu va las ...am sa incerc si eu in viitoru apropiat ....deocamdata am alte prioritati .......spor
yuonyuon
 
Mesaje: 2824
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Următorul

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori