Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Cine lucreaza cu 4,9mm?

Mesajde marco68 » 17 Iul 2019, 08:42

Jony, cum cum ai bagat foitele ?cite una?de unde ai luat foite de 4,9?, Lucrezi cu dadant? Poti sa detaliezi putin te rog.Sint sigur ca sint multi oameni interesati dar din pricina unora care nu accepta schimbarea, raminem neinformati si batem pasul pe loc. Naturalul e cel care a supravietuit intotdeuna si va fi mereu prin selectie si adaptare, interventia umana mereu a dat gres si va da in continuare.
Deci?Haideti sa ne implicam (vorba lui Janese) si sa ridicam la locul lui acest 4,9 .
Fii ca apa, prietene!
marco68
 
Mesaje: 198
Membru din: 21 Noi 2011, 12:04
Localitate: Alba-Iulia

Re: Cine lucreaza cu 4,9mm?

Mesajde jonny_it » 17 Iul 2019, 18:32

marco68 scrie:Jony, cum cum ai bagat foitele ?cite una?de unde ai luat foite de 4,9?, Lucrezi cu dadant? Poti sa detaliezi putin te rog.Sint sigur ca sint multi oameni interesati dar din pricina unora care nu accepta schimbarea, raminem neinformati si batem pasul pe loc. Naturalul e cel care a supravietuit intotdeuna si va fi mereu prin selectie si adaptare, interventia umana mereu a dat gres si va da in continuare.
Deci?Haideti sa ne implicam (vorba lui Janese) si sa ridicam la locul lui acest 4,9 .


Eu am luat de plastic, ceva de la bulgari, dar ori le-am montat eu gresit ori asa se monteaza si nu sunt cele mai bune foite. :lol:
Eu am pus la roii la pachet cate 6, rame dadant. Apoi am dat un tratament cu oxalic + sirop. In cateva zile sunt cladite toate. La mine este un test ... sunt departe de a trece toata stupina pe asa ceva.
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Cine lucreaza cu 4,9mm?

Mesajde ignatov andrei » 18 Iul 2019, 20:48

marco68 scrie:Darwin a fost, este si inca va mai fi o uriasa minciuna.


Nu te stiu, nu te cunosc...
"Evanghelistule", ai mare dreptate!
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Cine lucreaza cu 4,9mm?

Mesajde marco68 » 19 Iul 2019, 09:10

Jony, am luat si eu de la cineva din Tulcea cred, dar inca nu i-am probat din cauza ramei pe care vin montati spate in spate...si oricum eu am schimbat dadantul pe un frate mai marisor al lui layens.Am facut faguri de ceara pe 4,9 dar ii lucreaza greu, la mine se potriveste procentajul de 10 la suta.
Fii ca apa, prietene!
marco68
 
Mesaje: 198
Membru din: 21 Noi 2011, 12:04
Localitate: Alba-Iulia

Re: Cine lucreaza cu 4,9mm?

Mesajde marco68 » 19 Iul 2019, 09:21

ignatov andrei scrie:
marco68 scrie:Darwin a fost, este si inca va mai fi o uriasa minciuna.


Nu te stiu, nu te cunosc...
"Evanghelistule", ai mare dreptate!


Sincer, nici eu nu ma cunosc prea bine.Lucrati cu 4,9?
Fii ca apa, prietene!
marco68
 
Mesaje: 198
Membru din: 21 Noi 2011, 12:04
Localitate: Alba-Iulia

Re: Cine lucreaza cu 4,9mm?

Mesajde jonny_it » 19 Iul 2019, 12:58

marco68 scrie:Sincer, nici eu nu ma cunosc prea bine.Lucrati cu 4,9?


4,9 mm si teava ghintuita :lol:
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Cine lucreaza cu 4,9mm?

Mesajde Shrek » 19 Iul 2019, 13:20

Acu' este momentul in care incepi să ne povestești cum , reginele tale, pe langa faptul că sunt de ...neam nobil, blânde, productive, mai au si trompa lungă cât....burj al arab si ghintuita pe dinăuntru si pe dinafara!
Praf de pușcă nu fac?
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3311
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: Cine lucreaza cu 4,9mm?

Mesajde marco68 » 22 Iul 2019, 08:04

cornelioandanciu scrie:A fost aici pe forum un domn, nu-i dau numele pt ca nu am permisiunea dumnealui, care a lucrat cu stupi Deloni cu celula de 4.9 mm.L-am intrebat o dată cum a mers treaba, aici pe forum, dar din câte mi-am dat seama eu, nu prea bine. Poate ca nu trebuie renuntat total la tratamente,cel putin in primii doi ani dupa ce s-a trecut pe asa ceva.


Da, de acord, nu se poate renunta la tratamente din prima, pina ce nu se confirma lipsa varoua , dar mai sint alte avantaje importante , intentia subiectului deschis este pur si simplu pentru intrajutorarea celor care lucreaza cu 4,9 gen sfaturi de la cei mai avansati, informatii despre anumite etape, foite ,presa , pasi care trebuie urmati pentru a nu pierde timp si albina....In romania nu se comercializeaza foitele de 4,9 ( din cite stiu eu) ,dar in alte tari deja sint pe raft...
Fii ca apa, prietene!
marco68
 
Mesaje: 198
Membru din: 21 Noi 2011, 12:04
Localitate: Alba-Iulia

Re: Cine lucreaza cu 4,9mm?

Mesajde ignatov andrei » 22 Iul 2019, 18:49

marco68 scrie:
ignatov andrei scrie:
marco68 scrie:Darwin a fost, este si inca va mai fi o uriasa minciuna.


Nu te stiu, nu te cunosc...
"Evanghelistule", ai mare dreptate!


Sincer, nici eu nu ma cunosc prea bine.Lucrati cu 4,9?


Nu!
Chestia cu "spatiul mai mic pentru Varroua" este o gogorita, un fel de minciuna-argument.
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Cine lucreaza cu 4,9mm?

Mesajde ignatov andrei » 22 Iul 2019, 19:00

marco68 scrie:Da, de acord, nu se poate renunta la tratamente din prima, pina ce nu se confirma lipsa varoua , dar mai sint alte avantaje importante , intentia subiectului deschis este pur si simplu pentru intrajutorarea celor care lucreaza cu 4,9 gen sfaturi de la cei mai avansati, informatii despre anumite etape, foite ,presa , pasi care trebuie urmati pentru a nu pierde timp si albina....In romania nu se comercializeaza foitele de 4,9 ( din cite stiu eu) ,dar in alte tari deja sint pe raft...


Nu se va confirma "lipsa Varroua" nicodata, chiar daca se trece pe celula 3,9... :lol:
In Occident se gasesc foite de 4,9, numai pentru ca cer unii, nu pentru ca s-a descoperit ca e pentru binele apiculturii...! :lol:
Delonii au dat cu oistea in gard!
Am rame cu celule mai mici prin nucleele de imperechere (doar din intamplare, nu ca am vrut). Acolo se vede cel mai bine cum lucreaza fata de celelalte nuclee: E DEZASTRU comparativ cu cei pe celula 5,41. Varroua mai multa, iar hrana... CIUCIU!
Atat timp cat nu e nicio diferenta in a ingriji albina mai mica, fata de a ingriji albina mai mare, chiar nu vad rostul pierderii timpului cu schimbari de STAS-uri.

Fiecare face ce vrea cu timpul si viata.
Ultima oară modificat de ignatov andrei pe 22 Iul 2019, 19:14, modificat de 2 ori în total.
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Cine lucreaza cu 4,9mm?

Mesajde ignatov andrei » 22 Iul 2019, 19:12

marco68 scrie:Copiii nostri vor mai avea albine?


Intrebarea asta trebuie pusa celor ce exagereaza cu inseminarile artificiale si cu inlocuitorii de hrana!
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Cine lucreaza cu 4,9mm?

Mesajde jonny_it » 22 Iul 2019, 19:53

ignatov andrei scrie:Nu se va confirma "lipsa Varroua" nicodata, chiar daca se trece pe celula 3,9... :lol:
In Occident se gasesc foite de 4,9, numai pentru ca cer unii, nu pentru ca s-a descoperit ca e pentru binele apiculturii...! :lol:


Si totusi multi apicultori din nordul Europei o duc bine si fara tratamente.
La fel cum in Africa si Asia albinele traiesc cu varroa pe ele fara prea mari probleme.
Deci care este diferenta? Diferenta de timp intre Europa siAfrica in ce priveste data infestarii cu varroa este mica.

ignatov andrei scrie:Fiecare face ce vrea cu timpul si viata.


Un mare adevar!
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Cine lucreaza cu 4,9mm?

Mesajde tiih » 23 Iul 2019, 08:19

jonny_it scrie:
ignatov andrei scrie:Nu se va confirma "lipsa Varroua" nicodata, chiar daca se trece pe celula 3,9... :lol:
In Occident se gasesc foite de 4,9, numai pentru ca cer unii, nu pentru ca s-a descoperit ca e pentru binele apiculturii...! :lol:


Si totusi multi apicultori din nordul Europei o duc bine si fara tratamente.
La fel cum in Africa si Asia albinele traiesc cu varroa pe ele fara prea mari probleme.
Deci care este diferenta? Diferenta de timp intre Europa siAfrica in ce priveste data infestarii cu varroa este mica.

ignatov andrei scrie:Fiecare face ce vrea cu timpul si viata.


Un mare adevar!


Ce rasa de albine traieste fara probleme in Africa,daca sunteti amabil sa precizati???
Eu stiu ca fara probleme traiesc in Asia ,albinele specia Apis Cerana,care se" despaducheaza" singure si au coabitat cu paduchele mii si mii de ani...

PS.Nu va mai amagiti cu gandul...de paduche nu vom scapa niciodata..asa cum nu au scapat nici apicultorii din America de sud de albina africana....Trebuie sa NE ADAPTAM...asa cum au facut-o si ei..si au obtinut in unele zone productii mai mari de miere.!..Stiu ca pare curios..dar multi nu stiu si parte buna a paduchelui..in combinatie cu virozele au eliminat multe famiili de albine,potentiale focare de alte boli..loca americana sau loca europeana....in sensul ca le-au terminat fara sa mai apuce sa fie atinse de aceste doua maladii care faceau ravagii pana in anul 1982..1984 in tara noastra....inainte de aparitia paduchelui...
Eu am vazut,am auzit..si am trait acele vremuri.....!!!
tiih
 
Mesaje: 881
Membru din: 25 Sep 2012, 09:38
Localitate: Barlad

Re: Cine lucreaza cu 4,9mm?

Mesajde jonny_it » 23 Iul 2019, 15:30

tiih scrie:Ce rasa de albine traieste fara probleme in Africa,daca sunteti amabil sa precizati???
Eu stiu ca fara probleme traiesc in Asia ,albinele specia Apis Cerana,care se" despaducheaza" singure si au coabitat cu paduchele mii si mii de ani....


Apis mellifera monticola in special, dar sunt si altele.

tiih scrie:PS.Nu va mai amagiti cu gandul...de paduche nu vom scapa niciodata..asa cum nu au scapat nici apicultorii din America de sud de albina africana....


De scapat nu scapam, ideea ar fi sa avem metode de lucru care sa ne permita sa nu mai bagat atat de multe substante toxice in stup. Noi producem un aliment/medicament.
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Cine lucreaza cu 4,9mm?

Mesajde alexxis888 » 23 Iul 2019, 19:07

Imi cer scuze ca intervin,eu doar vreau sa expun cazul meu poate ajuta pe cineva...
Detin albine de 7 ani la nivel de hobby, nu am introdus niciodata foita in stupi si nu am facut niciodata alt tratament inafara de acid oxalic,lucrez cu rama de 1/2 deci jumate din rama de 1/1 dar taiata pe verticala nu pe orizontala cum e stasul,am hoffman de 32mm stupul e multietajat ,patrat cu 10 rame.
Am pierdut de doua ori stupii din cauza lipsei tratamentelor,prima data 5 bucati si a doua oara 7 bucati.
Acuma,de trei ani incoace efectuez 2 tratamente pe an cu acid oxalic ,unul primavara si unul toamna,ambele in lipsa totala de puiet,schimb matcile in fiecare an, roii ii fac fara puiet capacit , am stupina intr-o zona mai izolata si fac pastoral doar la salcam,asta asa in mare fara sa intram in detalii ...
Efectul metodei:
1. Am ajuns la 20 de stupi in care de cand aplic metoda asta nu am mai vazut varroa deloc pe albine.
2. Ierneaza foarte bine si in primavara ies foarte puternici si sanatosi,nu am mai pierdut stupi in timpul iernii.
3. Productia de miere a crescut considerabil.
PS: nu vreau sa fac reclama sau altceva de genul si nici din mandrie nu o spun ,doar expun modul in care eu,pentru mine personal, am rezolvat odata pentru totdeauna problema varroa si a substantelor toxice cu care se trateaza stupii.
Avatar utilizator
alexxis888
 
Mesaje: 8
Membru din: 20 Oct 2013, 16:03
Localitate: Targu Lapus MM

Re: Cine lucreaza cu 4,9mm?

Mesajde yuonyuon » 23 Iul 2019, 19:33

daca nu racesti cuibu (spargi cuiubul , sau nu ai albina acoperitoare(sau cazul roilor) = tot aia ) si eviti aglomeratiile in pastoral.....nu prea vezi paduchi in stupina....nici macar unu
Ultima oară modificat de yuonyuon pe 23 Iul 2019, 19:50, modificat 1 dată în total.
yuonyuon
 
Mesaje: 2824
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

AnteriorUrmătorul

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori