Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Întrebare

Mesajde Vasile_Bucovineanu » 20 Ian 2020, 23:52

dan pescarul scrie:A încercat careva să întrețină tot timpul anului familii în stupi verticali cu caturi de 1/2 sub corpul de 1/1?Evident că în culesuri se pun caturi suplimentare,dar mă interesează dezvoltarea,iernarea,roitul,avînd la dispoziție un cuib mai mult vertical decît orizontal.

Poate sunt eu mai incuiat, dar nu prea inteleg intrebarea.
Vasile_Bucovineanu
 
Mesaje: 669
Membru din: 22 Noi 2019, 22:43

Re: Întrebare

Mesajde yuonyuon » 21 Ian 2020, 00:42

dan pescarul scrie:A încercat careva să întrețină tot timpul anului familii în stupi verticali cu caturi de 1/2 sub corpul de 1/1?Evident că în culesuri se pun caturi suplimentare,dar mă interesează dezvoltarea,iernarea,roitul,avînd la dispoziție un cuib mai mult vertical decît orizontal.
nu coboara matca in cat 1/2 la cuib pe rama dadant deasupra...
practic nu are nici un rost....invers da ,urca matca....
yuonyuon
 
Mesaje: 2826
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Întrebare

Mesajde Balian » 21 Ian 2020, 07:06

Dacă se consideră mic, mărirea cuibului cu un corp 1/1 este exagerat.
Un corp de 1/2 adăugat ajută. Din orice punct de vedere este mai bun
să se pună sus. Albina preferă rama 1/1 pentru cuib. Corpul 1/2 rămâne
pentru miere.
Posibilitate:
- de circulația albinelor în mijlocul ghiemului
- tratamente făcute la mijloc prin simpla ridicarea a corpului de 1/2
- organizarea ușoară a cuibului toamna
- de distanțare și păstrare a căldurii ghemului, fiind mai sus (coroana de miere în
corpul de 1/2)
- de extindere primăvara fără intervenții (suprafață mai mare pentru puiet)
Dezavantaj ar fi blocarea cuibului în timpul culesirulor prin formarea de coronițe.
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2870
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Întrebare

Mesajde Balian » 21 Ian 2020, 08:28

dan pescarul scrie:Mă interesează părerile celor care au încercat,dacă există, aș dori să știu dacă au folosit acest sistem.Pentru dl.Bucovineanu:fund plin mobil,peste el cat 1/2,apoi corp1/1,aceste două corpuri adăpostind cuibul tot anul,iar peste ele ,după nevoi,alte caturi.Pentru colegul yuonyuon:ați folosit sau presupuneți că nu coboară?La fel și pt colegul Balian:ați folosit și ați vazut diferențe negative cind catul este sub corp,mai ales in timpul sezonului activ?

Eu folosesc tot timpul anului cuib echivalent unui corp 1/1+1/2. Sunt pe MER deci 3 corpuri 1/2.
E diferență mare între rame egale și diferite. Jos matca nu va ponta. Va prefera rama mare.
Cu un corp 1/2 jos dă loc pentru polen (ex. la rapiță) să nu se blocheze cuibul. Când îi cald albina nu
va sta în barbă la urdiniș. Ajută la închis stup la transporturi. Mai și la furtișag. Dar nu mult.
Negativ --- eventual mărește înălțimea stupului și coronița de miere.
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2870
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Întrebare

Mesajde stefanbad » 21 Ian 2020, 09:55

dan pescarul scrie:cuibul ar arăta astfel:ghemul dispus pe jumatatea superioară a catului de 1/2 si pe treimea inferioară a corpului de 1/1,cu mierea si polenul dispuse pe 3/4 din partea superioară a corpului de sus.

Parere, nu experienta: Mi se pare foarte greu de "obligat" albinele sa isi faca ghemul fix intre cele 2 corpuri. De ce ar alege spatiul ala infim de jumatate de rama 1/2, apoi bucatile de leat, spatiu si iar lemn?
stefanbad
 
Mesaje: 80
Membru din: 23 Iun 2014, 12:42
Localitate: 1 Decembrie

Re: Întrebare

Mesajde peterneamt » 21 Ian 2020, 10:08

Teoretic , nu ar trebui să conteze tipul de ramă dacă ramele și stupul sunt corect făcute (respectate cotele..).....Totuși, mătcile preferă rama 1/1 .......!
Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19

Re: Întrebare

Mesajde yuonyuon » 21 Ian 2020, 13:09

nu am pus caturi 1/2 dedesupt ...dar deasupra da ...
din ce stiu la dadant pe 3 corpuri 1/1 daca matca se urca in corpul 2 atunci inapoi nu mai vine...pentru ca jos va fi depozit de polen....lafel si cand gaseam in corpul 3 ...erau puiet pe 14 rame si tone de polen.....

dezvoltaarea maxima o vei avea mereu pe rame dadant ....gatrantat 100% ...totul tine de neintreruperea matcii din ouat..pentru asta trebuie echivalentul a 7-8 rame exclusiv pentru puiet ...sau 20 rame ME unde vei gasi si polen sau miere...
practiec sunt doua abordari...ori lucrezi cu haneman si ai mereu grijza sa nu ai cuib blocat cu polen sau coroane de miere.....(cele 8 rame)
ori varianata 2 dai spatiu matcii ni nu iti bati capul ...dar trebuie putin mai mult experienta altfel pierzi lucrurile de sub control ....adica roire sau mult puiet si ratez culesuri...

din observatiile mele(desii nu am incercat) un cat 1/2 dedesupt va fi cam sec...poate cateva celule de polen sau trantori.....un mare avantaj nu ar fii....si nu e vorba de volum si de leatul de lemn pe care matca nu il trece...in jos...
yuonyuon
 
Mesaje: 2826
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Întrebare

Mesajde Balian » 21 Ian 2020, 13:51

yuonyuon scrie:nu am pus caturi 1/2 dedesupt ...dar deasupra da ...
din ce stiu la dadant pe 3 corpuri 1/1 daca matca se urca in corpul 2 atunci inapoi nu mai vine...pentru ca jos va fi depozit de polen....lafel si cand gaseam in corpul 3 ...erau puiet pe 14 rame si tone de polen.....

dezvoltaarea maxima o vei avea mereu pe rame dadant ....gatrantat 100% ...totul tine de neintreruperea matcii din ouat..pentru asta trebuie echivalentul a 7-8 rame exclusiv pentru puiet ...sau 20 rame ME unde vei gasi si polen sau miere...
practiec sunt doua abordari...ori lucrezi cu haneman si ai mereu grijza sa nu ai cuib blocat cu polen sau coroane de miere.....(cele 8 rame)
ori varianata 2 dai spatiu matcii ni nu iti bati capul ...dar trebuie putin mai mult experienta altfel pierzi lucrurile de sub control ....adica roire sau mult puiet si ratez culesuri...

din observatiile mele(desii nu am incercat) un cat 1/2 dedesupt va fi cam sec...poate cateva celule de polen sau trantori.....un mare avantaj nu ar fii....si nu e vorba de volum si de leatul de lemn pe care matca nu il trece...in jos...

Lețul de jos nu prea are mare importanță. Matca va favoriza oricum rama 1/1.
Am rame egale 1/2. Matca coboară fără nici o problemă și jos cu ponta. Numai
să fie ramă egală. În C1 4-6 rame cu puiet+polen, în C2 9 rame puiet și în C3 5-7
puiet + miere. Ramă clăditoare de 1/1 prima poziție din dreapta în C2 și C3 de
la începutul lui aprilie până la FS.
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2870
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Întrebare

Mesajde topy » 22 Ian 2020, 15:07

https://www.youtube.com/watch?v=FzgkZtFLeLs

daca ai rabdare sa le urmaresti iti faci o parere.
topy
 
Mesaje: 218
Membru din: 01 Iul 2011, 21:01
Localitate: vatra dornei SV.

Re: Întrebare

Mesajde yuonyuon » 22 Ian 2020, 16:35

dan pescarul scrie:
yuonyuon scrie:nu am pus caturi 1/2 dedesupt ...dar deasupra da ...
din ce stiu la dadant pe 3 corpuri 1/1 daca matca se urca in corpul 2 atunci inapoi nu mai vine...pentru ca jos va fi depozit de polen....lafel si cand gaseam in corpul 3 ...erau puiet pe 14 rame si tone de polen.....

dezvoltaarea maxima o vei avea mereu pe rame dadant ....gatrantat 100% ...totul tine de neintreruperea matcii din ouat..pentru asta trebuie echivalentul a 7-8 rame exclusiv pentru puiet ...sau 20 rame ME unde vei gasi si polen sau miere...
practiec sunt doua abordari...ori lucrezi cu haneman si ai mereu grijza sa nu ai cuib blocat cu polen sau coroane de miere.....(cele 8 rame)
ori varianata 2 dai spatiu matcii ni nu iti bati capul ...dar trebuie putin mai mult experienta altfel pierzi lucrurile de sub control ....adica roire sau mult puiet si ratez culesuri...

din observatiile mele(desii nu am incercat) un cat 1/2 dedesupt va fi cam sec...poate cateva celule de polen sau trantori.....un mare avantaj nu ar fii....si nu e vorba de volum si de leatul de lemn pe care matca nu il trece...in jos...

Nu-mi place să lucrez cu Hanneman,încerc să am familii puternice ,care sa verticalizeze mierea rapid,nelăsînd spatiu mătcii,se mai întîmplă uneori să mai ouă pe 2-3 rame de cat.De asta aș vrea să am polenul si trîntorii jos,mierea în caturi si corpul cu miere si polenul strict necesar,pt ca matca să aibă spațiu suficient si să nu roiască.Probabil pe Layens se întimplă ce vreau eu,dar nu vreau Layens.
am urmarit si videoclipurile pe youtub si lafel ai zis ca matca e in frigurile roitului ...cea ce e o intelegre gresita (la 180 grade) ...matca neavand nici o gara cu fenomenul de roire...
albiana decide...albina doica ...cea trecuta de anumita varsta...in anumite situatii de claustrofobie sau lipsa de ocupatie ....se apuca si incearca norocul ..la inceput cu potirase ca mai apoi sa sara in cap...cu 30-40 de botci dar atunci e deja ultima faza....cea ce se vede cu adevarat .....
Semnele riscului de roire se vad cu mult inainte chiar inainte ca albina "roitoare" sa fi ecluzionat....
trebuie sa intelegi foarte bine fenomenul de roire.....tre sa sti exact raspunsul la intrebarile ...cine? ce? de ce? si unde?...
altfel o dam in pareri...si superstitii

matca "decide" doua lucruri ....ponteaza ca i se da hrana si fuge(singura decizie) cand apare concurenta noua....si cam atat ....
bineinteles trastaurile genetice care dau nastere la indivizi cu trasaturai asemanatoare(albina lucratoare) dar si puterea ei de a ponta ...o matca care ponteaza mult automat (involuntar) antreneaz si stupul la munca si implicit la o productie mai mare...deci matci alfa...(mai pe scurt)duce la o colonie puternica ...

spatiul matcii la pontat nu duce la roire pentru ca nu are matca unde sa oua ci pentru ca doica sta pa banca de rezerva neavan de lucru....si ea, untr un final (daca apicultoru nu sesizeaza) se apuca si isi face pasaport si contracte de munca in starinatate...
asa ca puneti si creati locuri de munca pentru albinele doici dar atentie nici prea multe ....ca iar nui bine...
yuonyuon
 
Mesaje: 2826
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Întrebare

Mesajde Vasile_Bucovineanu » 22 Ian 2020, 19:05

Daca se va pune un corp de MER sub un corp 1\1, regina odata urcata in corpul 1/1, nu va cobora in corpul de jos nicicum. Daca se foloseste gratie de ce nu se incearca sa se faca cuib din corpul 1/1 jos plus cqrpul MER peste si apoi gratia si corpuri pentru nectar? Daca culesul este slab si nu avem gratie regina va ponta in corpurile de sus si vor consuma bruma de miere, pentru ca acolo e mai cald pentru puiet iar in corpurile de jos, oricum ar fi aranjate va fi WC.
Daca reginele au predispozitie accentuata la roire familiile vor intra sigur in friguri.
Vasile_Bucovineanu
 
Mesaje: 669
Membru din: 22 Noi 2019, 22:43

Re: Întrebare

Mesajde yuonyuon » 22 Ian 2020, 19:28

dan pescarul scrie:Da,observatia este corectă,familia intră in friguri,nu matca,dar cred că am fost înteles de cei care au urmărit de cei care au vizionat filmulețele.Celelalte lucruri spuse de dvoastră sînt corecte si stiute de mine.Ce aș dori să obțin de la catul pus dedesubt ar fi să nu mai aglomerez cu polen,mai ales,corpul de sus,cu ramă întreagă,să aibă matca si albinele de lucru.Asta ar ușura munca mai ales a celor care au alte job-uri și nu pot sta prea mult între stupi.Știu că e greu să ai familia pregătită f bine la salcîm,adică cu o structură optimă,pe vîrste,mai ales din cauza fluctuațiilor vremii.De ex anul ăsta cred că salcîmul 1 va înflori la 1 Mai,dar vremea asta capricioasă poate devansa sau întîrzia culesul.Loterie va fi si secreția de nectar,nu am avut ger anul ăsta sau ploaie la final de August.
ramele inchise atrag polenul...puse in margine stanga dreapta cuibului ...poti foarte usor sa atragi polenul ca un magnet...cu conditia sa nu fie si aceste rame 100 % pline ca dupaia apare blocaj in mijloc
yuonyuon
 
Mesaje: 2826
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Întrebare

Mesajde Vasile_Bucovineanu » 22 Ian 2020, 20:49

Se poate face inversarea o singura data in primavara, dupa ce au umplut de puiet un corp si dorim sa ponteze rapid si in celalalt. In continuare nu e bine sa facem inversarea deoarece vom avea atat miere cat si puiet in toate corpurile.
Vasile_Bucovineanu
 
Mesaje: 669
Membru din: 22 Noi 2019, 22:43


Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori