Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Introducere regine in familii de productie

Mesajde Vasile_Bucovineanu » 17 Iul 2020, 17:25

Suntem in perioada cand trebuie inlocuite reginele batrane sau cele care nu au dat randament. Desi am ceva ani de cand lucrez cu albinele, recunosc faptul ca nu intotdeauna reusesc sa inlocuiesc cu succes in aceasta perioada reginele din familii cu altele tinere imperecheate. Care ar fi cea mai buna metoda de introducere?
Vasile_Bucovineanu
 
Mesaje: 669
Membru din: 22 Noi 2019, 22:43

Re: Introducere regine in familii de productie

Mesajde ignatov andrei » 17 Iul 2020, 22:01

Nu cred ca exista "cea mai buna metoda"...!
Colivia tip capac, adica infingerea pe o rama cu puiet capacit, proaspat de eclozionat, a unui "capac" din plasa, cu latura de minim 10 cm, s-a dovedit a avea cel mai mare succes.
Ca in familiile de productie, chiar daca sunt acceptate, matcile tinere introduse sunt supuse unui stres foarte mare... e cu totul altceva!
Cand stupina e dotata cu echipament suficient, schimbarea matcilor in stupina se face prin infiintare de roi.
E manopera mare, dar se evita accidentarea, trantorirea si "constiparea" matcilor.
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Introducere regine in familii de productie

Mesajde cristi_vidican » 17 Iul 2020, 23:13

Când pot fac nuclee cu botci. Nucleele se dezvoltă foarte bine până prin septembrie, când schimb reginele cărora le-a venit rândul.
Ar trebui schimbate după FS, dar atunci mai dăm rateuri, așa că eu le schimb după 1 sept.
Caut regina bătrână și-i rup gâtul sau o pun de-o parte că poate îmi prinde bine.
Vin cu nucleul pe câte rame e și-l unesc cu stupul de unde am luat regina.
Unific mirosul cu felii de ceapă.
Nu mai folosesc ziar.
Mai mor 5-6 albine, dar mie îmi reușește aproape 100%.

P.S. aceste nuclee prind foarte bine la întărirea stupilor. Musai tratate de varroa, altfel faci import.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Introducere regine in familii de productie

Mesajde Vasile_Bucovineanu » 18 Iul 2020, 12:35

Introducerea prin unificare cu nuclee dupa 1 septembrie e cea mai sigura metoda. De altfel dupa 1 septembrie se pot introduce regine in familii si direct dupa orfanizare, cu ajutorul coliviei capac sau chiar in cutii de transport regine cu sanse foarte mari de reusita. Din pacate atunci e tarziu ca noua regina sa mai contribuie la cresterea albinelor de iernare. Unii apicultori spun ca reusesc sa introduca regine noi in familii in orice perioada a sezonului. Se pot introduce cu mari sanse de reusita dupa ce se orfanizeaza familia cel putin 7 zile si distrugerea cu atentie a botcilor de salvare, dar mie nu imi reuseste intotdeauna. Vroiam o discutie despre pasii ce trebuie urmati pentru ca operatiunea sa reuseasca.
Vasile_Bucovineanu
 
Mesaje: 669
Membru din: 22 Noi 2019, 22:43

Re: Introducere regine in familii de productie

Mesajde yuonyuon » 18 Iul 2020, 13:03

sansele de reusita sunt direct legate de ocupatia albinei mai batrana....la metoda cu custile galbene

schimbarea cu cusca tip capac...(eu am facute din plasa VA din aluminiu) sunt aproape de 100 %....la 2 zile este ouat spatiul si acceptata sau in unele cazuri albinele rod pe dedesupt (asta cam la 3 zile cand uit eu de ele)...

cred ca mai bine dai stupu in doua(acum la sfarsit de iulie) si in octombrie faci unu (deci ponteaza doua matci)si elimini matca batrana...
yuonyuon
 
Mesaje: 2823
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Introducere regine in familii de productie

Mesajde Balian » 18 Iul 2020, 16:49

După ce am terminet ciclurile de tratamente și revizia de stare în august lichidez mătcile de reformat. Mut tot stupul peste un roi împărțit cu diafragma Snelgrove (cu sită și posibilitate de deschidere urdiniș pentru unitatea ce am pus peste). Las așa câteva zile până se unifică mirosul după care aranjez cuibul, scot ramele în plus aranjez pentru iernat. Roiurile fiind pe altă locație nu se întoarce albina la fostul loc.
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2865
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Introducere regine in familii de productie

Mesajde petrumanea » 18 Iul 2020, 19:24

ignatov andrei scrie:Nu cred ca exista "cea mai buna metoda"...!
Colivia tip capac, adica infingerea pe o rama cu puiet capacit, proaspat de eclozionat, a unui "capac" din plasa, cu latura de minim 10 cm, s-a dovedit a avea cel mai mare succes.
Ca in familiile de productie, chiar daca sunt acceptate, matcile tinere introduse sunt supuse unui stres foarte mare... e cu totul altceva!
Cand stupina e dotata cu echipament suficient, schimbarea matcilor in stupina se face prin infiintare de roi.
E manopera mare, dar se evita accidentarea, trantorirea si "constiparea" matcilor.

Asa fac si eu,cresc matci tinere inperecheate in nuclee si dupa inperechere adaug cate o rama cu puiet in curs de eclozare la 7 zile si pana toamna sunt bune pentru iernat.
petrumanea
 
Mesaje: 22
Membru din: 28 Feb 2014, 09:21
Localitate: Carpinis-Timis

Re: Introducere regine in familii de productie

Mesajde cristi_vidican » 18 Iul 2020, 22:51

petrumanea scrie:Asa fac si eu,cresc matci tinere inperecheate in nuclee si dupa inperechere adaug cate o rama cu puiet in curs de eclozare la 7 zile si pana toamna sunt bune pentru iernat.

Fără albina acoperitoare?
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Introducere regine in familii de productie

Mesajde petrumanea » 19 Iul 2020, 20:39

cristi_vidican scrie:
petrumanea scrie:Asa fac si eu,cresc matci tinere inperecheate in nuclee si dupa inperechere adaug cate o rama cu puiet in curs de eclozare la 7 zile si pana toamna sunt bune pentru iernat.

Fără albina acoperitoare?

Prima rama fara albina acoperitoare,urmatoarea cu albina dar dupa ce sta pe un stativ vreo 10 minute sa zboare albina batrana .Dupa care o pun langa ultima rama din nucleu la distanta de 2-3 cm nu inainte de a da cu ceva sa schimb mirosul
petrumanea
 
Mesaje: 22
Membru din: 28 Feb 2014, 09:21
Localitate: Carpinis-Timis

Re: Introducere regine in familii de productie

Mesajde petrumanea » 19 Iul 2020, 20:41

petrumanea scrie:
cristi_vidican scrie:
petrumanea scrie:Asa fac si eu,cresc matci tinere inperecheate in nuclee si dupa inperechere adaug cate o rama cu puiet in curs de eclozare la 7 zile si pana toamna sunt bune pentru iernat.

Fără albina acoperitoare?

Prima rama fara albina acoperitoare,urmatoarea cu albina dar dupa ce sta pe un stativ vreo 10 minute sa zboare albina batrana .Dupa care o pun langa ultima rama din nucleu la distanta de 2-3 cm nu inainte de a da cu ceva sa schimb mirosul

Spre seara apropii rama si gata
petrumanea
 
Mesaje: 22
Membru din: 28 Feb 2014, 09:21
Localitate: Carpinis-Timis

Re: Introducere regine in familii de productie

Mesajde irina » 21 Iul 2020, 09:51

cristi_vidican scrie:Vin cu nucleul pe câte rame e și-l unesc cu stupul de unde am luat regina.
Unific mirosul cu felii de ceapă.
Nu mai folosesc ziar.


Nucleul il unesti cu stupul imediat dupa ce ai luat regina sau lasi sa treaca ceva timp? Nucleu inseamna un corp MER, da?
Eu as vrea sa folosesc metoda asta si sa suprapun un nucleu/corp MER ( cu regina tanara) peste un corp Dadant ( fara regina), folosind Haneman. Sa impusc 2 iepuri! ;)E in regula?
Avatar utilizator
irina
 
Mesaje: 1098
Membru din: 27 Aug 2012, 12:43
Localitate: Arges, Pitesti

Re: Introducere regine in familii de productie

Mesajde cristi_vidican » 21 Iul 2020, 10:01

iau regina bătrână și o omor sau o pun de-o parte să o țin la rezervă pt vremuri mai grele.
Imediat mă duc să caut nucleu, pe care-l unesc cu stupul din care am luat regina.
Dacă nucleul e de 10 rame, îl pun intercalat între C1 și C2.
Dacă nucleul e mai mic, atunci ramele nucleului pe pun în C1, din care scot atâtea rame câte pun.
Nu întotdeauna am nucleele la 10 rame.

Nu pun ziar. Pun doar 2 felii de ceapă pt uniformizare miros. Am dat și fără ceapă și s-au mai bătut albinele.

De ce ai folosi gratie? ca să treci dadant pe MER?

Încearcă pe 2-3 stupi să vezi cum e la tine. Am observat că familiile mai agresive, primesc mai greu regina.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Introducere regine in familii de productie

Mesajde Vasile_Bucovineanu » 21 Iul 2020, 10:15

irina scrie:
cristi_vidican scrie:Vin cu nucleul pe câte rame e și-l unesc cu stupul de unde am luat regina.
Unific mirosul cu felii de ceapă.
Nu mai folosesc ziar.


Nucleul il unesti cu stupul imediat dupa ce ai luat regina sau lasi sa treaca ceva timp? Nucleu inseamna un corp MER, da?
Eu as vrea sa folosesc metoda asta si sa suprapun un nucleu/corp MER ( cu regina tanara) peste un corp Dadant ( fara regina), folosind Haneman. Sa impusc 2 iepuri! ;)E in regula?

Daca familia din Dadant e orfana de ceva timp si nu mai are niciun fel de puiet sansele sa accepte regina din nucleu sunt destul de mici.
Vasile_Bucovineanu
 
Mesaje: 669
Membru din: 22 Noi 2019, 22:43

Re: Introducere regine in familii de productie

Mesajde Balian » 21 Iul 2020, 10:57

cristi_vidican scrie:iau regina bătrână și o omor sau o pun de-o parte să o țin la rezervă pt vremuri mai grele.
Imediat mă duc să caut nucleu, pe care-l unesc cu stupul din care am luat regina.
Dacă nucleul e de 10 rame, îl pun intercalat între C1 și C2.
Dacă nucleul e mai mic, atunci ramele nucleului pe pun în C1, din care scot atâtea rame câte pun.
Nu întotdeauna am nucleele la 10 rame.

Nu pun ziar. Pun doar 2 felii de ceapă pt uniformizare miros. Am dat și fără ceapă și s-au mai bătut albinele.

De ce ai folosi gratie? ca să treci dadant pe MER?

Încearcă pe 2-3 stupi să vezi cum e la tine. Am observat că familiile mai agresive, primesc mai greu regina.

Dacă înțeleg bine nucleul îl duci la familia orfanizată.
Am observat că mult mai mare șansa de acceptare dacă unitatea fără matcă este dusă la nucleu.
Ea aflând întro situație nouă trece în regim de cerere de acceptare. Dacă nucleele sunt în altă locație
față de unitățile pentru acceptat e și mai bine. Astea din urmă fiind total dezorientate neavând nimic
ce a fost obișnuit pentru ele.
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2865
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Introducere regine in familii de productie

Mesajde irina » 21 Iul 2020, 11:09

cristi_vidican scrie:De ce ai folosi gratie? ca să treci dadant pe MER?

Da, sa trec pe MER.
Avatar utilizator
irina
 
Mesaje: 1098
Membru din: 27 Aug 2012, 12:43
Localitate: Arges, Pitesti

Re: Introducere regine in familii de productie

Mesajde cristi_vidican » 21 Iul 2020, 11:11

Vasile_Bucovineanu scrie:Daca familia din Dadant e orfana de ceva timp si nu mai are niciun fel de puiet sansele sa accepte regina din nucleu sunt destul de mici.

Explicați, vă rog!
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Următorul

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 28 vizitatori