Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Cum dezvoltam calitativ si pregatim stupii pentru iarna

Mesajde tiih » 27 Aug 2020, 15:09

yuonyuon scrie:Domnu thii tre sa va hotarati 33-34sau 34-35.....si ca sa va impacati luati un termometru si sa vedeti ca e 34.5.....35....in mijloc....la ultima rama ar trebuii sa fi lafel....daca nu este e atunci e problema...

Sa stiti ca puietul ecluzioneaza si sub 30 cu o zi 2-3 mai tarziu dar nui bun nici de stat in picioare....


Nu ma hotarasc, stimabile,stiu ca eclozeaza si la 30 grade si stiu ca unii spun ca ar ecloza si la 35,5...
Dupa cum le duce capul,dupa restantele la factura.... :lol:
ideea principala e alta,un stup [b]SANATOS si PUTERNIC[/b],cu rezerva de miere si polen din belsug stie mai bine decat noi ,care e temperatura optima de clocire a puietului!!Chiar si cand se afla intr-un clopot a unei biserici, la minus 30 grade, in Arhanghelsk!!!!

PS.Menirea noastra ca Stupari(Apicultori) e sa creem conditiile pentru a avea acei stupi sanatosi si puternici...inclusiv prin discutii constructive pe forum!
Nu sa ne dam care mai de care mai "rotunzi"!
tiih
 
Mesaje: 881
Membru din: 25 Sep 2012, 09:38
Localitate: Barlad

Re: Cum dezvoltam calitativ si pregatim stupii pentru iarna

Mesajde jonny_it » 27 Aug 2020, 15:47

ignatov andrei scrie:
tiih scrie:Prefer acest gen de albine..care imi dau garantia unui corp gras in august -septembrie


Doamne, oare pana cand vom mai suporta PROSTULATELE voastre apicole...?!?
Toate albinele au - intr-o anumita faza a vietii - corp gras! Unele il folosesc, altele il pastreaza! Cele ce intra pe iarna sunt nevoite sa-l pastreze, altfel pier!
Dupa citatele voastre, de prin scrieri de o seama cu ploaia, albina ar sta ca porcii la troaca si ar manca pana face acel "corp gras minune", special pentru iarna! :shock:


Nea Andrei, multi cred ca albina este ca ursul sau ca porcul si incearca sa il ingrase de ajun. :lol:
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Cum dezvoltam calitativ si pregatim stupii pentru iarna

Mesajde 5rame » 27 Aug 2020, 16:01

jonny_it scrie:
ignatov andrei scrie:
tiih scrie:Prefer acest gen de albine..care imi dau garantia unui corp gras in august -septembrie


Doamne, oare pana cand vom mai suporta PROSTULATELE voastre apicole...?!?
Toate albinele au - intr-o anumita faza a vietii - corp gras! Unele il folosesc, altele il pastreaza! Cele ce intra pe iarna sunt nevoite sa-l pastreze, altfel pier!
Dupa citatele voastre, de prin scrieri de o seama cu ploaia, albina ar sta ca porcii la troaca si ar manca pana face acel "corp gras minune", special pentru iarna! :shock:


Nea Andrei, multi cred ca albina este ca ursul sau ca porcul si incearca sa il ingrase de ajun. :lol:


Dar , cel putin dupa mide, e logic ca avem garantia unui corp gras in august-septembrie.

1. Prin mentionarea acestei perioade nu inseamna ca in afara ei nu avem albine cu gorp gras, inseamna ca atunci avem nevoie de acest corp gras in vederea trecerii peste perioada de iarna.

2. Fara pastura sau cules de polen abundent nu se formeaza acest corp gras.

Deci, o familie cu rezerve abundente de pastura va avea o albina cu un corp gras mai calitativ.

Daca gresesc, va rog sa ma corectati.
Temperatura. Hrana. Tratamente. I 35.20.1 I
5rame
 
Mesaje: 278
Membru din: 19 Sep 2017, 15:03
Localitate: Bucuresti

Re: Cum dezvoltam calitativ si pregatim stupii pentru iarna

Mesajde ignatov andrei » 27 Aug 2020, 16:03

tiih scrie: Nu sa ne dam care mai de care mai "rotunzi"!


Iata ca poti spune si ceva corect!
Daca nu te dadeai rotund (sopteste-i si lu' Bucovineanu) si nu ne tot tocai cu trimiteri pe la cartile depasite, poate ca mai spuneam ceva constructiv, dar de "secretele albinei" si de "cunoasterile voastre" nu se poate nici respira!
Felicitari ca aveti familii "puternice si sanatoase", dar asta nu inseamna ca noi, cei ce am reusit sa dezmembram miturile dupa care inca va ghidati, sa stam cu gura cascata si sa luam de bun tot ce ne bagati pe gat!
Daca spun ca am citit peste 1000 (o mie) de carti despre apicultura, spuneti ca ma laud, dar daca voi ma tot pisati cu "secretele albinei" si cu scrierile celor din evul mediu - pe care-i ridicati la stele - eu sa nu consider ca va laudati si va dati "rotunzi"!
Sunteti cei mai modesti, n-am ce zice :lol:
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Cum dezvoltam calitativ si pregatim stupii pentru iarna

Mesajde jonny_it » 27 Aug 2020, 16:34

5rame scrie:Dar , cel putin dupa mide, e logic ca avem garantia unui corp gras in august-septembrie.

1. Prin mentionarea acestei perioade nu inseamna ca in afara ei nu avem albine cu gorp gras, inseamna ca atunci avem nevoie de acest corp gras in vederea trecerii peste perioada de iarna.

2. Fara pastura sau cules de polen abundent nu se formeaza acest corp gras.

Deci, o familie cu rezerve abundente de pastura va avea o albina cu un corp gras mai calitativ.

Daca gresesc, va rog sa ma corectati.


Trebuie sa avem albine tinere, fara prea mult varroa si "furajate" cat mai putin cu ce nu trebuie. In rest se descurca ele si cred ca ne batem capul prea mult.
Daca si la mine pe vatra din Iasi roii ierneaza pe 4-5 intervale si nu am mai vazut pastura prea multa prin rame de prin mai inseamna ca se poate oricunde dar doar daca nu le chinuim noi intentionat in ideea ca le facem un bine :)
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Cum dezvoltam calitativ si pregatim stupii pentru iarna

Mesajde tiih » 28 Aug 2020, 07:56

jonny_it scrie:
ignatov andrei scrie:
tiih scrie:Prefer acest gen de albine..care imi dau garantia unui corp gras in august -septembrie


Doamne, oare pana cand vom mai suporta PROSTULATELE voastre apicole...?!?
Toate albinele au - intr-o anumita faza a vietii - corp gras! Unele il folosesc, altele il pastreaza! Cele ce intra pe iarna sunt nevoite sa-l pastreze, altfel pier!
Dupa citatele voastre, de prin scrieri de o seama cu ploaia, albina ar sta ca porcii la troaca si ar manca pana face acel "corp gras minune", special pentru iarna! :shock:


Nea Andrei, multi cred ca albina este ca ursul sau ca porcul si incearca sa il ingrase de ajun. :lol:


Am scris eu ca albina trebuie ingrasata ca porcul in ajun (a se citi cu putin timp inainte de perioada de iernare-noiembrie-????)
Am sugerat,,,printre randuri... ca trebuiesc luate masuri de selectie cu luni bune inainte de venirea iernii..pentru a fi ingrasata cum trebuie in august-septembrie..adica in perioda asta :idea:
Da cum draq sa ingrasi o albina in perioda asta daca provine din niste matci "venetice" care se incapatineaza sa ponteze si in octombrie -decembrie :o
Chestie de marketing :!: ...asta deranjeaza pe domnii.....printre altele...
......
PS.O mie de carti citite?..e prea de tot...poate o suta maxim....din moment ce eu nu am despasit 200...!
tiih
 
Mesaje: 881
Membru din: 25 Sep 2012, 09:38
Localitate: Barlad

Re: Cum dezvoltam calitativ si pregatim stupii pentru iarna

Mesajde tiih » 28 Aug 2020, 08:39

5rame scrie:
tiih scrie:Prefer acest gen de albine..care imi dau garantia unui corp gras in august -septembrie




Dar , cel putin dupa mide, e logic ca avem garantia unui corp gras in august-septembrie.

1. Prin mentionarea acestei perioade nu inseamna ca in afara ei nu avem albine cu gorp gras, inseamna ca atunci avem nevoie de acest corp gras in vederea trecerii peste perioada de iarna.

2. Fara pastura sau cules de polen abundent nu se formeaza acest corp gras.

Deci, o familie cu rezerve abundente de pastura va avea o albina cu un corp gras mai calitativ.

Daca gresesc, va rog sa ma corectati.


1.Observatie corecta..am mai spus corpul gras e un organ al albinei si eu il privesc ca un sac la modul simplist... in august-septembrie acest sac trebuie sa fie cat mai plin,umplut cu bunatati de calitate!(a se citi polen proaspat adus sau pastura din ramele existente deja sau aduse de la rezerva)
In nici un caz turte din comert,,si nici polen proaspat din comert,daca nu stim cat de sanatoase sint albinele care au adus polenul.Prin polen se transmit acelasi boli ca si prin miere :idea:
2Fara pastura sau cules abundent se formeaza acel corp gras..dar vai de marimea lui.....
O albina cu rezerve abundente de pastura va avea un corp gras mai calitativ si mai mare
PS.E simplu de priceput,mai greu,foarte greu e de realizat acest lucru in practica...
PS1.Chiar daca unii roi nu aveau pastura cine stie ce din mai...asta nu inseamna ca au suferit de foame proteica...adunau polen si consumau pe loc de la o zi la alta...Dar mari elite din ei ,nu ai sa vezi anul viitor....!!!Mare pare si din roii mei nu au rezerve proteice cum ar trebui pentru iarna...dar se vede diferenta la anul intre cei ce au si cei ce sunt la limita... si s-a vazut acest lucru zeci de ani la rand......... ;)
tiih
 
Mesaje: 881
Membru din: 25 Sep 2012, 09:38
Localitate: Barlad

Re: Cum dezvoltam calitativ si pregatim stupii pentru iarna

Mesajde yuonyuon » 28 Aug 2020, 11:36

tiih scrie:
yuonyuon scrie:Domnu thii tre sa va hotarati 33-34sau 34-35.....si ca sa va impacati luati un termometru si sa vedeti ca e 34.5.....35....in mijloc....la ultima rama ar trebuii sa fi lafel....daca nu este e atunci e problema...

Sa stiti ca puietul ecluzioneaza si sub 30 cu o zi 2-3 mai tarziu dar nui bun nici de stat in picioare....


Nu ma hotarasc, stimabile,stiu ca eclozeaza si la 30 grade si stiu ca unii spun ca ar ecloza si la 35,5...
Dupa cum le duce capul,dupa restantele la factura.... :lol:
ideea principala e alta,un stup [b]SANATOS si PUTERNIC[/b],cu rezerva de miere si polen din belsug stie mai bine decat noi ,care e temperatura optima de clocire a puietului!!Chiar si cand se afla intr-un clopot a unei biserici, la minus 30 grade, in Arhanghelsk!!!!

PS.Menirea noastra ca Stupari(Apicultori) e sa creem conditiile pentru a avea acei stupi sanatosi si puternici...inclusiv prin discutii constructive pe forum!
Nu sa ne dam care mai de care mai "rotunzi"!
cand va hotarati ...ma anuntati :lol:
cand va hotarati sa nu mai faceti politica evident ....si ne apucam de discutii apicole argumentate :D
yuonyuon
 
Mesaje: 2836
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Cum dezvoltam calitativ si pregatim stupii pentru iarna

Mesajde tiih » 28 Aug 2020, 13:08

ignatov andrei scrie:
tiih scrie:Prefer acest gen de albine..care imi dau garantia unui corp gras in august -septembrie


Doamne, oare pana cand vom mai suporta PROSTULATELE voastre apicole...?!?
Toate albinele au - intr-o anumita faza a vietii - corp gras! Unele il folosesc, altele il pastreaza! Cele ce intra pe iarna sunt nevoite sa-l pastreze, altfel pier


Daca facem o statistica cu zecile de mii de familii de albine care mor in timpul iernii,cu sutele de milioane de albine care mor in timpul iernarii(noiembrie-martie),cu depopularile masive la sfarsit de toamna si inceput de primavara.... pentru ca saracutele folosesc acest corp gras si pier....vedem unde-i " buba" ?
PS.Pentru cei care au habar de iernare, de la 1 noiembrie pana la 1 martie nu ar trebui sa moara mai mult de 100-150 albine din 10.000-15.000!(o cescuta,doua) daca au intrat in iarna sanatoase si " pline de corp gras". :idea: ..
Sau o fi numai paduchele de vina dupa noile cucerii ale stiintei si tehnicii moderne :cry:
tiih
 
Mesaje: 881
Membru din: 25 Sep 2012, 09:38
Localitate: Barlad

Re: Cum dezvoltam calitativ si pregatim stupii pentru iarna

Mesajde jonny_it » 28 Aug 2020, 13:43

tiih scrie:Da cum draq sa ingrasi o albina in perioda asta daca provine din niste matci "venetice" care se incapatineaza sa ponteze si in octombrie -decembrie :o
Chestie de marketing :!: ...asta deranjeaza pe domnii.....printre altele...
......
PS.O mie de carti citite?..e prea de tot...poate o suta maxim....din moment ce eu nu am despasit 200...!


Stati calm ca alea venetice la care va referiti dvs opresc/incep odata cu celelalte, se adapteaza si ele la clima ... nu este nici un deranj :lol:
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Cum dezvoltam calitativ si pregatim stupii pentru iarna

Mesajde tiih » 28 Aug 2020, 13:43

yuonyuon scrie:
tiih scrie:cand va hotarati sa nu mai faceti politica evident ....si ne apucam de discutii apicole argumentate :D


Nu avem cu cine faca discutii apicole argumentate....fiecare o tine pe a lui si o intoarce "ca la Marasesti"...Iar daca a gresit cumva in niste privinte se leaga de toate chichitele precum amaratul ala de grad... in minus sau in plus.... :lol:
In al doilea rand, unde vezi ca fac politica evident?...Daca am spus poarta masca...a devenit purtatul mastii cumva,un argument politic???
Politica,fac domnii pe topicul La o cafea....Te minunezi de atatea argumente,atatea ironii fine,citate si documentare exhaustiva, fraza lungi,fara greseli gramaticale... :shock:
Degeaba!!!! Viitorul nostru ni-l creioneaza altii!
tiih
 
Mesaje: 881
Membru din: 25 Sep 2012, 09:38
Localitate: Barlad

Re: Cum dezvoltam calitativ si pregatim stupii pentru iarna

Mesajde yuonyuon » 28 Aug 2020, 15:12

tiih scrie:
yuonyuon scrie:
tiih scrie:cand va hotarati sa nu mai faceti politica evident ....si ne apucam de discutii apicole argumentate :D


Nu avem cu cine faca discutii apicole argumentate....fiecare o tine pe a lui si o intoarce "ca la Marasesti"...Iar daca a gresit cumva in niste privinte se leaga de toate chichitele precum amaratul ala de grad... in minus sau in plus.... :lol:
In al doilea rand, unde vezi ca fac politica evident?...Daca am spus poarta masca...a devenit purtatul mastii cumva,un argument politic???
Politica,fac domnii pe topicul La o cafea....Te minunezi de atatea argumente,atatea ironii fine,citate si documentare exhaustiva, fraza lungi,fara greseli gramaticale... :shock:
Degeaba!!!! Viitorul nostru ni-l creioneaza altii!
dar draq de grad :lol: ...bobocea punea capacitu la margine si nu a mai zis lumea nimic :lol:
yuonyuon
 
Mesaje: 2836
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Cum dezvoltam calitativ si pregatim stupii pentru iarna

Mesajde yuonyuon » 28 Aug 2020, 15:15

un argumen "solid" este reprezentat si de ce trei fraze notorii :

1 stie albina mai bine decat noi
2 mie imi convine asa..nu imi trebuie mai mult
3 a fost anu prost

:lol: :lol: :lol:
yuonyuon
 
Mesaje: 2836
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Cum dezvoltam calitativ si pregatim stupii pentru iarna

Mesajde jonny_it » 28 Aug 2020, 15:55

yuonyuon scrie:dar draq de grad :lol: ...bobocea punea capacitu la margine si nu a mai zis lumea nimic :lol:


Mai aveti pretentii de la el, atat se pricepe... :lol:
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Cum dezvoltam calitativ si pregatim stupii pentru iarna

Mesajde yuonyuon » 28 Aug 2020, 16:41

jonny_it scrie:
yuonyuon scrie:dar draq de grad :lol: ...bobocea punea capacitu la margine si nu a mai zis lumea nimic :lol:


Mai aveti pretentii de la el, atat se pricepe... :lol:
si la om temperatura corpului poate sa fie si 35 si 34 chiar si 32 cate o data ...dar aveti grija sa nu aveti peste 36.5-37 ca va saltat!!! :lol:

am mai avut o disputa cu cineva ca laturile unui triunghi 6 ...8...10 dau un unghi de 90 grade ...si mia zis ca nu are incredere in chestia asta ..mai bine pune cu un echer :lol:

daca mai dezbatem un pic (argumentat desigur) ajungem la (deunde am plecat)2+2 = 5
yuonyuon
 
Mesaje: 2836
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Cum dezvoltam calitativ si pregatim stupii pentru iarna

Mesajde Balian » 28 Aug 2020, 17:46

yuonyuon scrie:un argumen "solid" este reprezentat si de ce trei fraze notorii :
........
2 mie imi convine asa..nu imi trebuie mai mult
.....

Dacă înțelegem în această pronumțare "nu prea fac nimic la albine iese cât iese" fraza este de condamnat. Dacă împărțim producția de miere sau roiuri în marfă vandabilă pe lanțul scurt producător/cumpărător, și partea producției care depășește capacitatea noastră de vânzare, producând marfă cu valoare adăugată mică (en gros), atunci propoziția de mai sus dă de gândit.
Cu cât producem mai mult cu atât situația noastră va fi mai rea. Dăm numai cifre în gura lui Fetea și Oros.
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2877
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

AnteriorUrmătorul

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Google [Bot] şi 8 vizitatori