Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Am reușit sa omor matca începând sa ajut un stup slab

Mesajde varza » 06 Iun 2021, 22:24

Am dat rama cu puiet și albină într-un stup slab la care doar ce a început matca sa oua și din păcate a fost omorâtă de albine. Cum pot evita pe viitor astfel de întâmplări? Eu am luat o rama cu puiet cu albină și am trecut-o într-o cutie goala pentru 1-2 ore ca albina bătrână sa se întoarcă înapoi și pe urma am dat-o la stupul slab dar și asa matca a fost ucisa (de asemenea exista cules la salcâm).
varza
 
Mesaje: 440
Membru din: 15 Oct 2011, 18:10
Localitate: Timisoara- stupina Cluj

Re: Am reușit sa omor matca începând sa ajut un stup slab

Mesajde ignatov andrei » 07 Iun 2021, 07:54

varza scrie:Am dat rama cu puiet și albină într-un stup slab la care doar ce a început matca sa oua și din păcate a fost omorâtă de albine. Cum pot evita pe viitor astfel de întâmplări? Eu am luat o rama cu puiet cu albină și am trecut-o într-o cutie goala pentru 1-2 ore ca albina bătrână sa se întoarcă înapoi și pe urma am dat-o la stupul slab dar și asa matca a fost ucisa (de asemenea exista cules la salcâm).


Ori dai numai puiet, ori nu dai nimic, pana cand puietul depus de matca noua nu este capacit!
Tehnica ajutarii nu e complicata, dar la felul cum ai intrebat, se vede clar ca - fara suparare - lipsurile tale, in ceea ce priveste cunoasterea vietii albinelor, sunt catastrofale!
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Am reușit sa omor matca începând sa ajut un stup slab

Mesajde varza » 17 Iun 2021, 16:10

Mulțumesc mult de tot. Nu știam
varza
 
Mesaje: 440
Membru din: 15 Oct 2011, 18:10
Localitate: Timisoara- stupina Cluj

Re: Am reușit sa omor matca începând sa ajut un stup slab

Mesajde varza » 17 Iun 2021, 16:12

ignatov andrei scrie:
varza scrie:Am dat rama cu puiet și albină într-un stup slab la care doar ce a început matca sa oua și din păcate a fost omorâtă de albine. Cum pot evita pe viitor astfel de întâmplări? Eu am luat o rama cu puiet cu albină și am trecut-o într-o cutie goala pentru 1-2 ore ca albina bătrână sa se întoarcă înapoi și pe urma am dat-o la stupul slab dar și asa matca a fost ucisa (de asemenea exista cules la salcâm).


Ori dai numai puiet, ori nu dai nimic, pana cand puietul depus de matca noua nu este capacit!
Tehnica ajutarii nu e complicata, dar la felul cum ai intrebat, se vede clar ca - fara suparare - lipsurile tale, in ceea ce priveste cunoasterea vietii albinelor, sunt catastrofale!


Apreciez comentariul. Am mai invatat ceva nou. De obicei ajutam familia când avea puiet capacit dar acum am făcut un roi și nu am așteptat pana la capacire.
varza
 
Mesaje: 440
Membru din: 15 Oct 2011, 18:10
Localitate: Timisoara- stupina Cluj

Re: Am reușit sa omor matca începând sa ajut un stup slab

Mesajde varza » 17 Iun 2021, 16:22

As aprecia acum ca am o noua situație dacă as primi un sfat: as dori sa împart 2stupi în roiuri pe 2 rame (stupul e pe 10 și 12 rame și sunt plini.... Am pus catul cu întârziere și distrus începuturile de botci) dar au creat altele asa ca mai bine ii divid pe ambi. Cum pot sa ii împart astfel încât sa am suficienta albină în fiecare roi. De obicei tot timpul când creez roiuri nu exista suficienta albină sa acopere f bine puietul și stupul de la care fac roiuri rămâne cu aproape toată albină. Când cream un roi pe 2 rame dintr-un stup de 10-12 rame periam
Si de pe alte 1-2 rame de albină sa am cât de cât suficienta albină dar acum dacă plănuiesc sa împart tot stupul în roi de 2 rame cum fac aceasta corect pe aceasi vatra? As putea sa ii ajut în viitor de la alți stupi doar sa am matci împerecheate. Multumesc
varza
 
Mesaje: 440
Membru din: 15 Oct 2011, 18:10
Localitate: Timisoara- stupina Cluj

Re: Am reușit sa omor matca începând sa ajut un stup slab

Mesajde ignatov andrei » 18 Iun 2021, 00:15

varza scrie:As aprecia acum ca am o noua situație dacă as primi un sfat: as dori sa împart 2stupi în roiuri pe 2 rame (stupul e pe 10 și 12 rame și sunt plini.... Am pus catul cu întârziere și distrus începuturile de botci) dar au creat altele asa ca mai bine ii divid pe ambi. Cum pot sa ii împart astfel încât sa am suficienta albină în fiecare roi. De obicei tot timpul când creez roiuri nu exista suficienta albină sa acopere f bine puietul și stupul de la care fac roiuri rămâne cu aproape toată albină. Când cream un roi pe 2 rame dintr-un stup de 10-12 rame periam
Si de pe alte 1-2 rame de albină sa am cât de cât suficienta albină dar acum dacă plănuiesc sa împart tot stupul în roi de 2 rame cum fac aceasta corect pe aceasi vatra? As putea sa ii ajut în viitor de la alți stupi doar sa am matci împerecheate. Multumesc


N-ai spus ca vrei sa elimini matcile.
Muti familiile de pe locul lor. Le muti in zona unde vei amplasa roii.
Pe locurile familiilor pui doua lazi goale.
In lazile goale pui puietul majoritar necapacit (fiecare cu matca lui, sau amesteci ramele daca ai eliminat matcile). .
Dupa ce ai scos ramele cu puiet majoritar necapacit, treci la amestecarea ramelor in lazile mutate, adica:
- o rama pui in unul, aduci alta inapoi.
Exemplu:
- daca in stupul de 10 au ramas 7 rame, iar in cel de 12 au ramas 8, muti 3 rame din cel cu 7, in cel cu 8 si aduci 4 din cel cu 8, in cel cu 7.
Ramele le muti cu tot cu albina. Astfel, prin amestecare, se obtine "scoaterea din mintea lor" a tendintei de roire, eliminand si riscul popularii stupilor vecini cu albina ce "are in cap prostii".
De aici, imparti ramele in lazi cum vrei tu. Nu scuturi si nici nu perii ramele, doar le muti in liniste, ca si cum n-ar avea albina pe ele. Spor la facut roi!
Daca te impotmolesti... nu-i vina mea! :lol:
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Am reușit sa omor matca începând sa ajut un stup slab

Mesajde 5rame » 18 Iun 2021, 00:54

ignatov andrei scrie:
varza scrie:As aprecia acum ca am o noua situație dacă as primi un sfat: as dori sa împart 2stupi în roiuri pe 2 rame (stupul e pe 10 și 12 rame și sunt plini.... Am pus catul cu întârziere și distrus începuturile de botci) dar au creat altele asa ca mai bine ii divid pe ambi. Cum pot sa ii împart astfel încât sa am suficienta albină în fiecare roi. De obicei tot timpul când creez roiuri nu exista suficienta albină sa acopere f bine puietul și stupul de la care fac roiuri rămâne cu aproape toată albină. Când cream un roi pe 2 rame dintr-un stup de 10-12 rame periam
Si de pe alte 1-2 rame de albină sa am cât de cât suficienta albină dar acum dacă plănuiesc sa împart tot stupul în roi de 2 rame cum fac aceasta corect pe aceasi vatra? As putea sa ii ajut în viitor de la alți stupi doar sa am matci împerecheate. Multumesc


N-ai spus ca vrei sa elimini matcile.
Muti familiile de pe locul lor. Le muti in zona unde vei amplasa roii.
Pe locurile familiilor pui doua lazi goale.
In lazile goale pui puietul majoritar necapacit (fiecare cu matca lui, sau amesteci ramele daca ai eliminat matcile). .
Dupa ce ai scos ramele cu puiet majoritar necapacit, treci la amestecarea ramelor in lazile mutate, adica:
- o rama pui in unul, aduci alta inapoi.
Exemplu:
- daca in stupul de 10 au ramas 7 rame, iar in cel de 12 au ramas 8, muti 3 rame din cel cu 7, in cel cu 8 si aduci 4 din cel cu 8, in cel cu 7.
Ramele le muti cu tot cu albina. Astfel, prin amestecare, se obtine "scoaterea din mintea lor" a tendintei de roire, eliminand si riscul popularii stupilor vecini cu albina ce "are in cap prostii".
De aici, imparti ramele in lazi cum vrei tu. Nu scuturi si nici nu perii ramele, doar le muti in liniste, ca si cum n-ar avea albina pe ele. Spor la facut roi!
Daca te impotmolesti... nu-i vina mea! :lol:


Am o intrebare: dupa amestecarea ramelor, in cat timp se pot forma roii?

Multumesc!
Temperatura. Hrana. Tratamente. I 35.20.1 I
5rame
 
Mesaje: 278
Membru din: 19 Sep 2017, 15:03
Localitate: Bucuresti

Re: Am reușit sa omor matca începând sa ajut un stup slab

Mesajde ignatov andrei » 18 Iun 2021, 08:19

5rame scrie:
ignatov andrei scrie:
varza scrie:As aprecia acum ca am o noua situație dacă as primi un sfat: as dori sa împart 2stupi în roiuri pe 2 rame (stupul e pe 10 și 12 rame și sunt plini.... Am pus catul cu întârziere și distrus începuturile de botci) dar au creat altele asa ca mai bine ii divid pe ambi. Cum pot sa ii împart astfel încât sa am suficienta albină în fiecare roi. De obicei tot timpul când creez roiuri nu exista suficienta albină sa acopere f bine puietul și stupul de la care fac roiuri rămâne cu aproape toată albină. Când cream un roi pe 2 rame dintr-un stup de 10-12 rame periam
Si de pe alte 1-2 rame de albină sa am cât de cât suficienta albină dar acum dacă plănuiesc sa împart tot stupul în roi de 2 rame cum fac aceasta corect pe aceasi vatra? As putea sa ii ajut în viitor de la alți stupi doar sa am matci împerecheate. Multumesc


N-ai spus ca vrei sa elimini matcile.
Muti familiile de pe locul lor. Le muti in zona unde vei amplasa roii.
Pe locurile familiilor pui doua lazi goale.
In lazile goale pui puietul majoritar necapacit (fiecare cu matca lui, sau amesteci ramele daca ai eliminat matcile). .
Dupa ce ai scos ramele cu puiet majoritar necapacit, treci la amestecarea ramelor in lazile mutate, adica:
- o rama pui in unul, aduci alta inapoi.
Exemplu:
- daca in stupul de 10 au ramas 7 rame, iar in cel de 12 au ramas 8, muti 3 rame din cel cu 7, in cel cu 8 si aduci 4 din cel cu 8, in cel cu 7.
Ramele le muti cu tot cu albina. Astfel, prin amestecare, se obtine "scoaterea din mintea lor" a tendintei de roire, eliminand si riscul popularii stupilor vecini cu albina ce "are in cap prostii".
De aici, imparti ramele in lazi cum vrei tu. Nu scuturi si nici nu perii ramele, doar le muti in liniste, ca si cum n-ar avea albina pe ele. Spor la facut roi!
Daca te impotmolesti... nu-i vina mea! :lol:


Am o intrebare: dupa amestecarea ramelor, in cat timp se pot forma roii?

Multumesc!


Dupa 1 ora!
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui


Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 27 vizitatori