Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Metoda alternativa(ingradirea cuibului pe 6-7 rame)

Mesajde Balian » 26 Sep 2023, 16:57

Vasile_Bucovineanu scrie:Nu inteleg de ce trebuie hranite albinele cand sunt pe 2 corpuri si nu pot fi hranite dupa ce se ia corpul de sus . Hranirea pe 2 corpuri si aranjarea ramelor in cuib presupune munca in plus .In acelasi timp daca sunt hranitepe un singur corp ele isi pun hrana unde au ele nevoie pentru ca ele stiu mai bine ca noi cum trebuie depozitata.

Sā umblām prudent cu "albina ştie mai bine" cā am fi tot cu scara la scorburā.
Facem apiculturā ca albina sā facā ce vrem noi şi nu invers.
Douā corpuri ca sā putem lua decizii separat în cuib şi în magazie.
Cu un singur corp e o situație de totul la un loc şi chiar albina mā
conduce pe mine nu invers. Atunci ce rost mai are apicultorul? :)
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2869
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Metoda alternativa(ingradirea cuibului pe 6-7 rame)

Mesajde yuonyuon » 26 Sep 2023, 19:07

Vasile_Bucovineanu scrie:Nu inteleg de ce trebuie hranite albinele cand sunt pe 2 corpuri si nu pot fi hranite dupa ce se ia corpul de sus . Hranirea pe 2 corpuri si aranjarea ramelor in cuib presupune munca in plus .In acelasi timp daca sunt hranitepe un singur corp ele isi pun hrana unde au ele nevoie pentru ca ele stiu mai bine ca noi cum trebuie depozitata.
cand se ia corpul de sus?..la ce data? ..ca sa incep sa fac completarile.
.
teoretic ce completari sa fac ca am mierea in cat fara numar si la magazie pentru tot sezonul 2024...
cand dau caturile jos la ce sa mai dau sirop cand am rame gata pline cu miere capacita ...
yuonyuon
 
Mesaje: 2824
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Metoda alternativa(ingradirea cuibului pe 6-7 rame)

Mesajde Vasile_Bucovineanu » 26 Sep 2023, 21:07

Sa inteleg faptul ca apicultorul stie mai bine unde trebuie pusa fiecare rama din cuib cu miere sau pastura decat albinele? Corpul de sus il iau la sfarsit de august inceput de septembrie, pentru ca luat mai devreme sunt toate sansele ca ramele sa fie infestate masiv cu gasenita. Incep completarea cu sirop in jur de 10-15 septembrie. Anul acesta am inceput pe 15 septembrie si am terminat zilele trecute.
Vasile_Bucovineanu
 
Mesaje: 669
Membru din: 22 Noi 2019, 22:43

Re: Metoda alternativa(ingradirea cuibului pe 6-7 rame)

Mesajde yuonyuon » 26 Sep 2023, 21:34

Vasile_Bucovineanu scrie:Sa inteleg faptul ca apicultorul stie mai bine unde trebuie pusa fiecare rama din cuib cu miere sau pastura decat albinele? Corpul de sus il iau la sfarsit de august inceput de septembrie, pentru ca luat mai devreme sunt toate sansele ca ramele sa fie infestate masiv cu gasenita. Incep completarea cu sirop in jur de 10-15 septembrie. Anul acesta am inceput pe 15 septembrie si am terminat zilele trecute.
vreti sa spuneti ca noi decand avem albine nici acum nu am invatat unde pun ele mierea si pastura...???iar faptul ca "stiu ele mai bine" ca noi...au ele un secret ce noi nu il stim ...altul de a pune polenul in jurul cuibului si miere deasupra...???

dumneavoastra faceti completarile dupa ce s a format albina de iarna....mare uzura nu o sa fie ...dar intrebarea mea este ce aveti in cat toata luna august in afara de albina?...este si miere?
si dupa ce il dati jos ce faceti cu el..?
yuonyuon
 
Mesaje: 2824
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Metoda alternativa(ingradirea cuibului pe 6-7 rame)

Mesajde Vasile_Bucovineanu » 26 Sep 2023, 22:20

De ce trebuie sa fac eu ceea ce albinele fac singure si aici ma refer la aranjarea cuibului pentru iarna? Dupa ce am terminat hranirea nu mai am ce cauta in stup pana in primavara.
In caturi in momentul cand le retrag este mai multa sau mai putina miere in functie de an, pe care o extrag. Pun catul cu ramele extrase sub cuib si in 24 de ore ramele sunt curatate. Iau caturile si le depozitez cate 6 unul peste altul si peste 2 saptamani le dezinfectez arzand in fiecare turnulet un baton de sulf. Daca vremea nu se raceste repet operatiunea peste o luna.
Vasile_Bucovineanu
 
Mesaje: 669
Membru din: 22 Noi 2019, 22:43

Re: Metoda alternativa(ingradirea cuibului pe 6-7 rame)

Mesajde yuonyuon » 26 Sep 2023, 22:41

Vasile_Bucovineanu scrie:De ce trebuie sa fac eu ceea ce albinele fac singure si aici ma refer la aranjarea cuibului pentru iarna? Dupa ce am terminat hranirea nu mai am ce cauta in stup pana in primavara.
In caturi in momentul cand le retrag este mai multa sau mai putina miere in functie de an, pe care o extrag. Pun catul cu ramele extrase sub cuib si in 24 de ore ramele sunt curatate. Iau caturile si le depozitez cate 6 unul peste altul si peste 2 saptamani le dezinfectez arzand in fiecare turnulet un baton de sulf. Daca vremea nu se raceste repet operatiunea peste o luna.
in cazul meu de la extractia de FS si apoi completare ....o luna nu mai fac absolut nimic in stupi...apoi in septembrie dau caturile jos si pun ramele pline in cuib...doar le cobor si scutur catul de albine ...exact cea ce faceti si dumeavoastra


iar ramele cu miere ramase le depozitez la 2 metrii in spatele stupilor printre randuri, in cutii goale si caturi ...deci fara sa le mai extrag sau sa le aduc inapoi etc

...in octombrie egalizez...si gata...

eu nu organizez nici un cuib...pur si simplu pun ramele cele mai pline din cele 2 corpuri jos..intr un singur corp(cuib).

faptul ca fac o metoda diferita este adevarat ..dar ca muncesc in plus ...nu cred...

merg pe sistemul ca albina are miere din abundenta in a doua parte a sezonului pentru a isi face albina de iarna si nu mai le deranjez si nici eu nu ma mai deranjez...deci luna august am scoso din ecuatie la capitolul "lucrari apicole"
yuonyuon
 
Mesaje: 2824
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Metoda alternativa(ingradirea cuibului pe 6-7 rame)

Mesajde yuonyuon » 26 Sep 2023, 22:50

numa faptul ca trebuie sa extrag acele caturi si apoi sa le aduc inapoi sa ridic cuiburile si sa le pun dedesupt ...deja este chiar o lucrare serioasa...ce la mine lipseste 100%...

dar eu fac o lucrare in plus (se pare) varificarea de toamna care consta si in egalizarea...dar sa se mai raceasca timpul....
yuonyuon
 
Mesaje: 2824
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Metoda alternativa(ingradirea cuibului pe 6-7 rame)

Mesajde crisandp2 » 10 Noi 2023, 18:13

yuonyuon scrie:numa faptul ca trebuie sa extrag acele caturi si apoi sa le aduc inapoi sa ridic cuiburile si sa le pun dedesupt ...deja este chiar o lucrare serioasa...ce la mine lipseste 100%...

dar eu fac o lucrare in plus (se pare) varificarea de toamna care consta si in egalizarea...dar sa se mai raceasca timpul....


Buna seara,
nu aveti nici o poza de la pregatirile de iernare ?
E enorm de multa albina pe 6 rame daca stau inghesuite ca sardinele in conserva.

Multumesc.
crisandp2
 
Mesaje: 33
Membru din: 18 Iul 2014, 17:49

Re: Metoda alternativa(ingradirea cuibului pe 6-7 rame)

Mesajde yuonyuon » 11 Noi 2023, 02:47

crisandp2 scrie:
yuonyuon scrie:numa faptul ca trebuie sa extrag acele caturi si apoi sa le aduc inapoi sa ridic cuiburile si sa le pun dedesupt ...deja este chiar o lucrare serioasa...ce la mine lipseste 100%...

dar eu fac o lucrare in plus (se pare) varificarea de toamna care consta si in egalizarea...dar sa se mai raceasca timpul....


Buna seara,
nu aveti nici o poza de la pregatirile de iernare ?
E enorm de multa albina pe 6 rame daca stau inghesuite ca sardinele in conserva.

Multumesc.
am o luna decand nu am mai umblat la stupi...saptamana asta i am restrans ..o medie de 6 rame...
e albina care a ramas din cele 4 rame de puiet lasate in august..
deci teoria ca 4 rame de puiet inseamna 6 la iernare... se adevereste inca o data...
a 5 rama de puiet am luat o in august si am adaugat o la roi
am facut o filmare dar am uitat de ea...posibil maine...

in toamna asta nu am lucrat prea mult la albine...
1 caturile jos in septembrie
2 si acum in noiembrie am restrans 2 rame...
3 si doua tratamente cu varachet...unu in august si altul in sept...si mai vreau sa fac unul ca sa nu am deloc in primavara...pentru ca nu mai tratez decat in toamna...

anu asta am facut si o socoteala cu orele de munca in stupina pe stationar..la o medie de 50-60 de stupi plus roii (adica mai mult matcile)care mi a luat 50 % din timp si efort....
mi a iesit 25 de zile...cu 8 h .... deci fara roi ar insemna o saptamana...:))
asta pentru ca sunt zile in care termin treaba la albine in 2 ore...si adunat nu depasesc o luna de munca....
bineinteles ca in pastoral e alta treaba ...nici nu se compara ...plus ca nu se justifica efortul... raportat la productie......cel putin eu nu o sa mai fac pastoral (si nici nu o sa mai fac)
sectretul este o vatra de calitate...si o medie de 40 de stupi pe locatie ...care produc peste 50 kg fiecare...in felul acesta ajungi sa nu mai muncesti aproape de loc...iar timpul acela liber pe care il petrecem printre lazi si nu facem nimic ne ajuta sa gandim si sa observam ce e bine si ce nu in stupina.

cam asta e rezumatul pe 2023...
yuonyuon
 
Mesaje: 2824
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Metoda alternativa(ingradirea cuibului pe 6-7 rame)

Mesajde Grigore md » 05 Dec 2023, 15:56

Bună ziua.
Grigore md
 
Mesaje: 2
Membru din: 27 Noi 2017, 09:10

Re: Metoda alternativa(ingradirea cuibului pe 6-7 rame)

Mesajde Grigore md » 05 Dec 2023, 16:45

Bună ziua.Urmăresc de ceva timp ce se scrie despre metoda de îngrădire a cuibului pe 5-7rame.Am stupi pe rama Dd în cuib și rame de jumate în magazii.Nu am încercat metoda dată din cauza,care sa mai discutat,lipsa de loc în cuib pentru depozitarea polenului.
Dacă adăugăm o ramă lângă ramele de puiet ,dar despărțitâ de cele de puiet cu o gratie Haneman pe verticală(sau diafragmă parțial cu gratie),ca să nu treacă matca ,rezolvăm oare problema polenului pentru cuib?Nu ne va strica ramă dată mersul normal al metodei?
Dupa gratia/diafragma dată se mai poate de pus rama cu puiet pentru roi,după metoda descrisă de d-l Yuon-Yuon.
Grigore md
 
Mesaje: 2
Membru din: 27 Noi 2017, 09:10

Re: Metoda alternativa(ingradirea cuibului pe 6-7 rame)

Mesajde yuonyuon » 09 Dec 2023, 12:07

Grigore md scrie:Bună ziua.Urmăresc de ceva timp ce se scrie despre metoda de îngrădire a cuibului pe 5-7rame.Am stupi pe rama Dd în cuib și rame de jumate în magazii.Nu am încercat metoda dată din cauza,care sa mai discutat,lipsa de loc în cuib pentru depozitarea polenului.
Dacă adăugăm o ramă lângă ramele de puiet ,dar despărțitâ de cele de puiet cu o gratie Haneman pe verticală(sau diafragmă parțial cu gratie),ca să nu treacă matca ,rezolvăm oare problema polenului pentru cuib?Nu ne va strica ramă dată mersul normal al metodei?
Dupa gratia/diafragma dată se mai poate de pus rama cu puiet pentru roi,după metoda descrisă de d-l Yuon-Yuon.
am incercat metoda cu gratie verticala si nu da rezultate (abandoneaza rama) ...doar daca se pun doua rame dupa gratie una sa fie cu puiet...dar asta inseamna manopera....si nu este eficient
eu am rezolvat problema folosint colectoare in perioadele de cules abundent......orcum o parte din polen ajunge inapoi la ele...

"problema cu polenul" desii pare o problema in teorie ...in practica nu prea e mare deraj...pentru ca plecam de la o premiza falsa ...si anume..

...in cazul stupilor la liber(adica neingraditi) ...la inceput orice fel de stup indiferent de putere.. creste o cantitate de puiet cat poate creste corect ...iar apoi excesul de putere il face sa se intinda mai mult (pentru ca are spatiu) si va creste puiet peste puterile lui(idiferent de stup )...acest lucru duce (in mod natural) ca 30 % din puiet sa fie neviabil...sau slab calitativ...
deci asta este natura asa functioneaza.....iar acel polen(proteina) care credem noi ca avem nevoie in mare parte (adica 30 % ) este folosit prost...si in plus..

nu ar fi rau ca acel puiet este un pic sub medie dar va consuma si resurse plus uzura albinei sanatoase ....iar ca beneficii ...foarte putine....

deaceia in spatiu ingradit resursele sunt valorificate la 100%

...trebuie sa ne gandim mereu la control si eficienta....altfel v o m umple noi golurile cu munca/bani si timp(adica cea ce defineste eficienta)
yuonyuon
 
Mesaje: 2824
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Metoda alternativa(ingradirea cuibului pe 6-7 rame)

Mesajde Ionutz_J » 15 Ian 2024, 12:45

Buna ziua. Folosesc in stupina sistemul 10 rame Dadant 1/1 plus magazii de recolta 1/2. M ar ajuta opinia dumneavoastra in folosirea acestei metode in aceasta configuratie. Citind cele scrise, personal vad doua solutii. Una ar fi adaugarea de la inceput a doua magazii 1/2 in care sa urcam ramele 1/1 existente in cuib dupa diafragma cu mancare si pastura, dupa care sa adugam restul de rame 1/2 sau adaugare unui magazii de 1/2 in care sa avem mancare. In acest ultim caz in care peste cuib ar fi mereu un cat de 1/2 cu rame in care sa fie miere si pastura iar peste sa punem mereu magazii pentru recolta, metoda functioneaza? Simt ca ceva imi scapa:)
Ionutz_J
 
Mesaje: 10
Membru din: 15 Ian 2024, 12:27
Localitate: Sibiu/Fagaras

Re: Metoda alternativa(ingradirea cuibului pe 6-7 rame)

Mesajde yuonyuon » 15 Ian 2024, 13:21

Ionutz_J scrie:Buna ziua. Folosesc in stupina sistemul 10 rame Dadant 1/1 plus magazii de recolta 1/2. M ar ajuta opinia dumneavoastra in folosirea acestei metode in aceasta configuratie. Citind cele scrise, personal vad doua solutii. Una ar fi adaugarea de la inceput a doua magazii 1/2 in care sa urcam ramele 1/1 existente in cuib dupa diafragma cu mancare si pastura, dupa care sa adugam restul de rame 1/2 sau adaugare unui magazii de 1/2 in care sa avem mancare. In acest ultim caz in care peste cuib ar fi mereu un cat de 1/2 cu rame in care sa fie miere si pastura iar peste sa punem mereu magazii pentru recolta, metoda functioneaza? Simt ca ceva imi scapa:)
printre stupi ...adica in stupina...am lazi cu albine dar si lazi cu rame pline cu miere(de rezerva)...dar si lazi pentru a depozita rame...(eu le am pe categorii dupa cum am nevoie)
in felul acesta adaug sau scot rame.....

acum sunt medie pe 6 rame +diafragme...iar restul e gol.......la 1 martie ...mut diafragma in asa fel incat sa am intre diafragme doar ramele cu puiet...iar cele cu miere in afara zonei de caldura(adica dupa diafragma)..
daca puietul e pe 2 rame atunci raman 2 .....deci 2-3 4 rame...cat este.

cand incep culesurile ...in cuib ajung sa am 5-6 rame de puiet si albina peste acest numar...eu iau ramele de dupa diafragma cu miere si le pun in cat plus alte rame goale...(asta e in cazul meu)

la sistemul cu cat 1/2 se poate pune dupa diafragma rame de 1/2(cu miere) si lua apoi si punse in cat...

in ambel;e cazuri trebuie sa aveti turnuri pline cu rame cu miere in aprpierea stupilor...ca lucrurile sa mearga ca la fabrica....
adica se lucreaza cu provizii...si rame de cuib /rame goale de cat/rame pline de cat....

volumul de munca cu rama este doar in luna martie si toamna...in rest nu este ...deci impropriu spus "lucrtu cu rama"...cand defapt faci 3 operatiuni..
yuonyuon
 
Mesaje: 2824
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Metoda alternativa(ingradirea cuibului pe 6-7 rame)

Mesajde Ionutz_J » 15 Ian 2024, 13:39

Incep sa imi fac o imagine mai buna la ceea ce propuneti dumneavoastra. Acum, se mai deschid intrebari:). Ramele cu miere ,pe care la 1 martie le treceti dupa diafragma, vor fi lipie de diafragma in continuarea cuibului sau rasfirate in spatiul gol ramas? De asemena, discutand de cazul caturilor cu rame de 1/2, credeti ca e ok ca in permanenta sa existe un cat plina de miere peste ramele de cuib, iar magaziile de recolta sa fie adaugate mereu peste acest cat?
Ionutz_J
 
Mesaje: 10
Membru din: 15 Ian 2024, 12:27
Localitate: Sibiu/Fagaras

Re: Metoda alternativa(ingradirea cuibului pe 6-7 rame)

Mesajde yuonyuon » 15 Ian 2024, 18:48

Ionutz_J scrie:Incep sa imi fac o imagine mai buna la ceea ce propuneti dumneavoastra. Acum, se mai deschid intrebari:). Ramele cu miere ,pe care la 1 martie le treceti dupa diafragma, vor fi lipie de diafragma in continuarea cuibului sau rasfirate in spatiul gol ramas? De asemena, discutand de cazul caturilor cu rame de 1/2, credeti ca e ok ca in permanenta sa existe un cat plina de miere peste ramele de cuib, iar magaziile de recolta sa fie adaugate mereu peste acest cat?
ramele cu miere se trec dupa diafragma asa cum sunt...doar daca e blocat cuibul cu prea multa miere ...incerc sa pun una mai goala prima dupa diafragma...in modul acesta se elibereaza rapid cuibul si se intensifica ponta...adica dau posibilitatea albinei sa poata elibera cuibul...

si la punctu 2:...in martie nu avem cat...in aprilei avem la cires/rapita....dar nu este recomandat sa ai c1 plin cu miere...niciodata...pentru ca in caz de un cules abundent mierea toata va fi "rasturnata" direct in cuib peste matca...
...trebuie sa avem spatiu deasupra cuibului...

deobicei daca vad rame albite in primul cat(cand ma uit de sus) deja ma ia un pic cu emotii.... :lol:
este important sa nu blochezi cuibul tot sezonul ...in felul acesta nu ai probleme cu roitul.manopera si pierderile la productie....trebuie mentinut c 1 semiplin...
yuonyuon
 
Mesaje: 2824
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

AnteriorUrmătorul

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori