Prima pagină OFF TOPIC DONATII UMANITARE

Cunosti un caz limita ? Iti pasa de aproapele tau ? Vrei sa faci o donatie ? Cazuri disperate care se pot rezolva cu ajutorul tau...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Albine în arenda cu transfer de proprietate dupa 3 ani

Mesajde buzz » 10 Dec 2015, 02:22

:D :D :D Na c-am vazut-o si pe asta :lol:

Albine în arenda cu transfer de proprietate dupa 3 ani, Constanta, judet CT

Dau în arenda familii de albine (stup multietajat 3/4 fund antivaroua+cuib+cat 20 rame cladite+capac) cu transfer de proprietate dupa terminarea contractului de arenda de 3 ani.
Predarea familiilor se face in cursul anului 2015.
Arenda se stabilește începând cu anul 2016.
Arenda anuala in produse(la pretul pietei) sau in bani.
Min . 10 familii Max 100.
Amatorul iubeste albina,profesionistul o si intelege!
buzz
 
Mesaje: 25
Membru din: 28 Feb 2013, 10:22
Localitate: Constanta

Re: Albine în arenda cu transfer de proprietate dupa 3 ani

Mesajde alin75 » 10 Dec 2015, 06:59

Se vede ca nu "treci" prin toate sectiunile forumului http://stuparitul-anunturi.com/viewtopic.php?f=8&t=4294
https://www.youtube.com/watch?v=RI8TEa2gFCo
.... orice supraapreciere duce la dezamagire.....
Avatar utilizator
alin75
 
Mesaje: 1000
Membru din: 08 Mai 2011, 21:44

Re: Albine în arenda cu transfer de proprietate dupa 3 ani

Mesajde Donbazil » 10 Dec 2015, 23:06

Sal'tare!

Nu stiu de ce li se pare unora curios. Eu am "in chirie" de la o familie 10 stupi si de la alta familie 3 stupi. Din motive ce nu are rost sa le discutam aici, proprietarii mi i-au incredintzat eu ma ocup si de stupii lor - care sunt integrati intre ai mei si in lazile mele, deci nu familia nr. x este a lui cutare ci "un stup".....Cati mi-au dat atatia au orice s-ar intampla, iar eu le platesc conform conventiei in bani sau miere...Daca doresc sa-i vanda eu am preemtiune.(Da' vad ca de ani buni nu vor sa-i vanda, asa ca deduc eu, ca le convine intelegerea).
Totul se poate negocia iar orice contract este lege pentru parti....
Daca cineva pleaca pentru un an sau doi in Japonia ce sa faca cu stupii?....Daca stuparul pateste ceva si copilul lui are doar 13 -14 ani - deci nu-i inca vrednic sa preia afacerea - ce va face sotia stuparului, va vinde averea?...Trage de timp cativa ani si pe urma cand e copilu' mare vede, ori - ori!...
Exista totdeauna niste chestii de discutat!.....

Sal'tare!
Donbazil
Avatar utilizator
Donbazil
 
Mesaje: 2778
Membru din: 23 Feb 2011, 23:34
Localitate: Faget

Re: Albine în arenda cu transfer de proprietate dupa 3 ani

Mesajde proapis13 » 10 Dec 2015, 23:17

Am si eu cativa stupi in custodie ai unui popa ce nu are timp sa se ocupe de ei
Intelegerea a fost de 5 kg de miere pe an de fiecare stup...si pana acum a fost bine,,
El e multumit ca peimeste dupa culesul de salcam miere curata si de calitate
eu ma ocup de ei si financiar si cu tratamente,completari si toate cele
si bineinteles tot ce e surplus imi ramane mie...
la anul vrea banii pe ei,pretul pietei dupa salcam...asa a fost intelegerea
ii opresc si ii dau banii sau ii gasesc cumparator...am deja doi clienti...vor mai multi...
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Albine în arenda cu transfer de proprietate dupa 3 ani

Mesajde buzz » 11 Dec 2015, 01:14

alin75 scrie:Se vede ca nu "treci" prin toate sectiunile forumului http://stuparitul-anunturi.com/viewtopic.php?f=8&t=4294

-Este adevarat,nu trec
-Chiar nu stiam ca se practica darea in custodie. :idea:
Amatorul iubeste albina,profesionistul o si intelege!
buzz
 
Mesaje: 25
Membru din: 28 Feb 2013, 10:22
Localitate: Constanta

Re: Albine în arenda cu transfer de proprietate dupa 3 ani

Mesajde MIHAEE'E » 09 Ian 2017, 09:14

salut !
in 2015 luna iulie , un popa a carei soții era colega cu soția mea, ma suna, zicandu-mi sa il ajut si pe el sa scoată si el mierea de la 2 stupi. am fost si l-am ajutat având si o centrifuge mai mica ce avea loc in masina . după max o saptamana ma suna iarăsi. va rog frumos sa îmi luati si mie stupii cu ai dvs ca nu mai pot sa-i țin acasa ca înteapă vecinii si e un nenorocit de albanez care m-a amenintat ca-mi taie gâtul :lol:
am fost , i-am luat si am dat de necaz :( înțelegerea a fost sa ii dau 2 fam cand se va apuca iarăsi de stupi si ceva miere.
in aprilie 2016 ma suna zicandu-mi ..... ce am de gand cu albinele alea .... ni ii mai dau si lui banii pe ele ? i- am raspuns ca nu asa a fost înțelegerea ..... si ca eu nu am nevoie sa mai cumpăr stupi..... investițiile mele avand alte priorități, dar totusi......... l-am intrebat cat vrea pe ele ( mi le-a dat cu cutii oriz 16r) ....... el rasp pai cat cat am cheltuit si eu cu ele, adică 1500 ron. am încercat sa ii explic .... fam cumpărată in mart -apr are un pret, iar cea cumpărată in iulie are alt pret. intr-un final i-am zis ca ii voi da 800 pe ambele fam. ( credeti- ma nu merita mai mult / a scos toata mierea după salvăm si tei , si unul roise - 4-5r de albina mai avea) / a inceput sa ma facă borfasi, bisnitar, tepuitor :lol: si cum i-a mai venit pe la gura.
intr-un final undeva inainte de tei i-am dat tel si i-am zis / vino si ia ti doua fam pe care le vrei dumneata si lasa-ma in pace ca eu nu am vrut decat sa-ti fac un bine si acum. pe mine ma faci nenorocit, nevastata la serviciu la fel zicea de noi..... si asa s-a si intamplat.
mai mulți prieteni radeau de mine ..... auzi băi misu.... in aug iti dau si eu 20-30 fam in arendă ------ nu vreau decat 10kg miere pe stup si fam înapoiate inainte de tei :lol: am uitat sa zic ca după fs i- am dus 5 kg si 2 borcane de salcam.
asa ca aveti mare grija cu arendă , cu înțelegerea si cu alte din astea.
MIHAEE'E
 
Mesaje: 297
Membru din: 17 Noi 2014, 09:26
Localitate: Razvad DB

Re: Albine în arenda cu transfer de proprietate dupa 3 ani

Mesajde proapis13 » 09 Ian 2017, 09:27

Verba volant, scripta manent :!:
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Albine în arenda cu transfer de proprietate dupa 3 ani

Mesajde Nicolaie Astaifoaiei » 09 Ian 2017, 19:47

Cum spui aiastea de preuotu ?
Daca te afuriseste ?
Nasol ca vine iarna
Nicolaie Astaifoaiei
 
Mesaje: 619
Membru din: 30 Dec 2013, 13:56
Localitate: langa Timisoara

Re: Albine în arenda cu transfer de proprietate dupa 3 ani

Mesajde Donbazil » 09 Ian 2017, 21:06

Salut!
Vorbim discutii!
Daca fratele meu imi cere bani, daca am ii dau...Dar, cei-i peste 250 de lei, facem acte!.....Capisci?....ACTE!..Pai daca asa scrie la Codul Civil!...."Chitanta! - Subsemnatul ....am primit de futut buha. Ma oblig sa dau inapoi pui cu pene"......SCRIS!.....Intelegeti ca nu-i mama, nu-i tata, nu-i prieten.....E CONTRACT!....E LEGE!....Cine nu respecta clauzele contractuale, plateste.....
Restul e cancan! :idea:
:lol: :lol: :lol:
Avatar utilizator
Donbazil
 
Mesaje: 2778
Membru din: 23 Feb 2011, 23:34
Localitate: Faget

Re: Albine în arenda cu transfer de proprietate dupa 3 ani

Mesajde Shrek » 09 Ian 2017, 21:14

Dom' Vasile! Contractu' civil este pentru oameni normali! Cand faci contract cu popa, trebe numa sa-i dai! Se spune ca avea si el o mana cu care da, doar ca a renuntat la ea cand s-a făcut. ....secularizarea .
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3304
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: Albine în arenda cu transfer de proprietate dupa 3 ani

Mesajde Donbazil » 09 Ian 2017, 21:28

Salut!

Ce-are scula cu prefectura?....
N-are nimic popeala cu albinareala!
Cand facem o intelegere, ori o facem, ori n-o mai facem.....Mai bine tigan la tocmeala si domn la plateala, decat invers!....
:idea:

:lol: :lol: :lol:
Avatar utilizator
Donbazil
 
Mesaje: 2778
Membru din: 23 Feb 2011, 23:34
Localitate: Faget

Re: Albine în arenda cu transfer de proprietate dupa 3 ani

Mesajde MIHAEE'E » 09 Ian 2017, 23:42

Nicolaie Astaifoaiei scrie:Cum spui aiastea de preuotu ?
Daca te afuriseste ?

Pai tocmai de.asta.i- am si zis sa.vina ca ii dau 2/fam pe care le vrea nu mai sa scap fara vre- un acatist cava :mrgreen:
Ce sa zic vede si dumnezeu ce fac oamenii lui ..... a facut 2accidente cu masina in mai putin de jum de an . ;) si sincer eu l-am iertat ca nu a stiut ce face :lol:
MIHAEE'E
 
Mesaje: 297
Membru din: 17 Noi 2014, 09:26
Localitate: Razvad DB

Re: Albine în arenda cu transfer de proprietate dupa 3 ani

Mesajde Shrek » 10 Ian 2017, 00:08

MIHAEE'E scrie:Ce sa zic vede si dumnezeu ce fac oamenii lui ..... a facut 2accidente cu masina in mai putin de jum de an . :

Accidentele nu sunt de la Dumnezeu! Sunt de la......vinul de împărtășanie! Cre' ca se-mpataseste prea des!
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3304
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: Albine în arenda cu transfer de proprietate dupa 3 ani

Mesajde MIHAEE'E » 10 Ian 2017, 00:27

Partea proasta e ca avea masina NOUA
. Se lauda nevasta-sa la serviciu, ca a luat masina cu alocatia copiilor :roll:
Mai asta este, sper ca cei care vor vedea aceste postari sa fie mai atenti si mai putin naivi ca mine !
Mai toti prietenii radeau de mine, zicandu-mi cai-am gasit cu cine sa fac afaceri :mrgreen: cu popa :mrgreen:
MIHAEE'E
 
Mesaje: 297
Membru din: 17 Noi 2014, 09:26
Localitate: Razvad DB

Re: Albine în arenda cu transfer de proprietate dupa 3 ani

Mesajde tinumaftei » 10 Ian 2017, 09:14

MIHAEE'E scrie:Partea proasta e ca avea masina NOUA
. Se lauda nevasta-sa la serviciu, ca a luat masina cu alocatia copiilor :roll:
Mai asta este, sper ca cei care vor vedea aceste postari sa fie mai atenti si mai putin naivi ca mine !
Mai toti prietenii radeau de mine, zicandu-mi cai-am gasit cu cine sa fac afaceri :mrgreen: cu popa :mrgreen:


Generalizezi nepermis. Puteai sa faci afaceri proaste cu oricine.
Și eu am văzut, e drept destul de putini, care fac afaceri proaste cu toată lumea!!
tinumaftei
 
Mesaje: 574
Membru din: 05 Dec 2015, 23:29

Re: Albine în arenda cu transfer de proprietate dupa 3 ani

Mesajde MIHAEE'E » 10 Ian 2017, 10:12

salut !
nu am generalizat...... am specificat clar..... cu " POPA " nu cu popii..... si era referire la o situație particulară.
daca am supărat pe cineva, îmi cer "scuze" ..... sa aveti o zi frumoasa si iernare usoara !
MIHAEE'E
 
Mesaje: 297
Membru din: 17 Noi 2014, 09:26
Localitate: Razvad DB

Următorul

Înapoi la DONATII UMANITARE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori