Prima pagină APICULTURA GENERALA CRESTEREA MATCILOR

Discutii despre diferite metode de crestere a matcilor in stupina , imperecherea matcilor , transport si introducere in noile familii de albine .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: CRESTEREA MATCILOR

Mesajde filip » 16 Oct 2016, 19:17

http://www.youtube.com/watch?v=lZIKljXSANk
Interesant,desi eu prefer sa lucrez cu albine agresive dar foarte productive.
filip
 
Mesaje: 1262
Membru din: 24 Feb 2011, 18:15

Re: CRESTEREA MATCILOR

Mesajde danmirea » 16 Oct 2016, 22:46

HAHA, aia cu albina care ia oul in gura e tare:)))
poate le invatam sa ia oua si din alti stupi si sa nu se mai bezmeticeasca :)
danmirea
 
Mesaje: 386
Membru din: 05 Feb 2014, 09:47
Localitate: Bucuresti

Re: CRESTEREA MATCILOR

Mesajde peterneamt » 21 Oct 2016, 08:05

Proliferare regine......
;)
Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19

Re: CRESTEREA MATCILOR

Mesajde peterneamt » 21 Oct 2016, 08:07

Publicat pe 20 iul. 2016
multiplicare regine (3)
îndepărtarea de reproducție totală a Warre-Begattungsableger și ultima serie 2016th
Folosind stupi Warre ca UNSC de împerechere. Aici elimin toate puiet pentru tratamentul de vară împotriva Varroa și folosind puiet divizat pentru a obține o altă rundă de regine s-au împerecheat.
Două cadre cu puiet deschise și regina vechi merge în jos într-o cutie proaspătă. Top feeder deasupra ei, pe capacul interior deasupra alimentatorului. Cutia cu restul puietului se duce direct deasupra acestui. Dupa doua ore, ea devine o celulă regină copt sau pe celulă artificială cu o tânără regină încă unmated. (Nicot de celule regina "celula emergente secundar". Nu este protectorul de celule și nu o cușcă. Este o mică celulă regina artificială.) Regina rămâne celula dass până când albinele se comportă prietenos și hrana pentru animale regine prin gaura mici de aer în fulgii de ceară. Dacă sunt administrate după două ore (nu mult mai mult, nu este mai scurtă), regina devine acceptată foarte bine. Regina se eliberează în aproximativ 10-15 minute. În cazul în care albinele sunt agresive față de ea, ea rămâne protejat în interiorul celulei până când albinele se calmeze și este sigur să apară. Destul de bine acceptarea de regine Introdusă. rezultate fiabile și reproductibile.


;)
Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19

Re: CRESTEREA MATCILOR

Mesajde vasilefi » 21 Oct 2016, 19:46

pentru incepatori cred ca-i foarte bun
vasilefi
 
Mesaje: 466
Membru din: 10 Feb 2012, 10:27
Localitate: Calinesti - Arges

Re: CRESTEREA MATCILOR

Mesajde RazvanTi » 26 Oct 2016, 10:20

alea din rame is "babe" de 4 zile spre 5... si in cupule pune de 3 spre 4 :lol:
RazvanTi
 
Mesaje: 198
Membru din: 11 Aug 2011, 20:09
Localitate: Slobozia, Ialomita

Re: CRESTEREA MATCILOR

Mesajde thomas » 23 Ian 2017, 22:39

Refolositi cupulele de plastic dupa o crestere, sau le curatati, sterilizati si refolositi?
Stationar. Dadant 1/1 10 rame. Cat 3/4.
thomas
 
Mesaje: 715
Membru din: 06 Feb 2013, 21:30
Localitate: Pucioasa,DB

Re: CRESTEREA MATCILOR

Mesajde un OM » 23 Ian 2017, 23:04

Pana de curand refoloseam, insa o optiune mai buna ar fi sa folosim doar noi.
Avatar utilizator
un OM
 
Mesaje: 1941
Membru din: 24 Feb 2011, 21:57
Localitate: Prundu-Giurgiu

Re: CRESTEREA MATCILOR

Mesajde thomas » 24 Ian 2017, 10:33

da, am impresia ca mi.au luat mai putine in crestere daca cupulele au fost refolosite. le.am curatat bine, le.am dat si la lins cu cateva zile inainte, dar parca tot nu a fost asa bine.
Probabil optiunea ideala e sa facem noi botci din ceara..
Stationar. Dadant 1/1 10 rame. Cat 3/4.
thomas
 
Mesaje: 715
Membru din: 06 Feb 2013, 21:30
Localitate: Pucioasa,DB

Re: CRESTEREA MATCILOR

Mesajde janese » 24 Ian 2017, 20:11

potirase(cupule typ nicot)...refolosite...fara sterilizare...razui usor cu un cutit ascutit la varf dar sa nu zgarie, marginile(buzele potirasului) si fundul, de laptisor inchegat. apoi pui cu seringa potirasul plin cu miere si-l dai la curatat..il tii 30minute in familie...nu e nici o diferenta la acceptare intre cupule noi si refolosite la fel intre plastic si potirase din ceara naturala.....cand aveam timp turnam pe calapod potirase di ceara ..mai ales de descapaceala! :P ...apoi am trecut pe plastic noi...si iar nu aveam timp...si am trecut pe refolosite curatate ad-hoc pe loc, inainte de transvazare(ca mai sus)...........acu ce o mai urma???sa le pun sa curete singure???si apoi???sa le pun sa-si transvazeze singure larva?? :lol:
Avatar utilizator
janese
 
Mesaje: 1817
Membru din: 08 Apr 2011, 12:03
Localitate: Dambovita, Razvad

Re: CRESTEREA MATCILOR

Mesajde leonardus » 10 Feb 2017, 20:04

Buna ziua,

Am si eu o nedumerire; sunt incepator la cutia Nicot si vreau in primavara sa fac un experiment cu ea. Am citit cam tot ce se gaseste aici si pe apiardeal (multa vorbarie, pareri contradictorii si lipsa conciziune, zic eu) si as vrea sa stiu ce rost are stupul starter si cel finisor; de ce nu se lasa botcile in starter definitiv ? Doar familia este orfanizata si e oricum dornica sa supravietuiasca crescand noi regine. Mi se pare ca e o complicatie cam fara rost. Poate gresesc. Rog indrumare. Stima. Eu, dupa ideile mele as face cam asa:
1. Identific stupul (puternic) din care vreau sa 'clonez' matci;
2. Introduc cutia Nicot pentru obisnuire stropita cu sirop sau miere; o las 24 ore;
3. In cutia Nicot Introduc matca;
4.. Dupa 24 de ore o eliberez si verific;
5. In ziua 4 Il las doar cu juma de rame si matca, plus cutia Nicot;
6. La ceva distanta plasez cealalta jumate intr-un stup gol (doar rame cu puiet capacit); oricum culegatoarele se vor intoarce in primul stup; el brusc devine orfan; doicile nu parasesc puietul;
7. Transvazez cupulele in portbotci si o introduc in stupul orfanizat (cel putin 4 ore)
8. Las rama portbotci acolo definitiv;
9. Procedez la ceilalti pasi fara 'stupul finisor' dupa cum se stie.

Este vreo greseala in rationament ? Aveti vreo sugestie ?
leonardus
 
Mesaje: 149
Membru din: 21 Dec 2011, 20:29

Re: CRESTEREA MATCILOR

Mesajde pvc » 10 Feb 2017, 22:15

leonardus scrie:Buna ziua,

Am si eu o nedumerire; sunt incepator la cutia Nicot si vreau in primavara sa fac un experiment cu ea. Am citit cam tot ce se gaseste aici si pe apiardeal (multa vorbarie, pareri contradictorii si lipsa conciziune, zic eu) si as vrea sa stiu ce rost are stupul starter si cel finisor; de ce nu se lasa botcile in starter definitiv ? Doar familia este orfanizata si e oricum dornica sa supravietuiasca crescand noi regine. Mi se pare ca e o complicatie cam fara rost. Poate gresesc. Rog indrumare. Stima. Eu, dupa ideile mele as face cam asa:
1. Identific stupul (puternic) din care vreau sa 'clonez' matci;
2. Introduc cutia Nicot pentru obisnuire stropita cu sirop sau miere; o las 24 ore;
3. In cutia Nicot Introduc matca;
4.. Dupa 24 de ore o eliberez si verific;
5. In ziua 4 Il las doar cu juma de rame si matca, plus cutia Nicot;
6. La ceva distanta plasez cealalta jumate intr-un stup gol (doar rame cu puiet capacit); oricum culegatoarele se vor intoarce in primul stup; el brusc devine orfan; doicile nu parasesc puietul;
7. Transvazez cupulele in portbotci si o introduc in stupul orfanizat (cel putin 4 ore)
8. Las rama portbotci acolo definitiv;
9. Procedez la ceilalti pasi fara 'stupul finisor' dupa cum se stie.

Este vreo greseala in rationament ? Aveti vreo sugestie ?


Din botcile crescute in lipsa matcii sunt ies matci de salvare.
pvc
 
Mesaje: 329
Membru din: 15 Mai 2015, 08:30
Localitate: Bucuresti, stupina in Buzau

Re: CRESTEREA MATCILOR

Mesajde leonardus » 10 Feb 2017, 22:41

Nu conteaza prea mult; din experienta mea daca compensezi cum trebuie si cand trebuie, diferenta e minora.
leonardus
 
Mesaje: 149
Membru din: 21 Dec 2011, 20:29

Re: CRESTEREA MATCILOR

Mesajde peterneamt » 11 Feb 2017, 09:10

Daca dupa capacire pui botcile in incubator nu sunt probleme.....! Dezertarea ( pe masura ce trec zilele numarul albinelor din stup scade ) albinelor din stupii orfani si dezorganizarea cuibului face ca temperatura sa nu fie cea optima .....botci racite ! Alte riscuri > furtisag; intrarea unei matci tinere iesite la recunoastere sau la fecundare .....; aparitia albinelor outoare......! ;)
Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19

Re: CRESTEREA MATCILOR

Mesajde cucubau » 11 Feb 2017, 09:34

pvc scrie:Din botcile crescute in lipsa matcii sunt ies matci de salvare.

Exista trei variante in care o familie de albine declanseaza procesul de crestere a matcilor:
- roire naturala ,
- schimbare linistita,
- salvare,
Prima si a doua varianta sunt variantele in care albinele construiesc botcile fara oua sau larve unde urmeaza ca matca sa depuna oua si mai departe sa ajunga matci.
In cea de-a treia varianta albinele modifica celulele fagurilor unde deja sunt larve de lucratoare necapacite de preferinta cu varsta cuprinsa intre 1-3 zile , in lipsa acestora chiar si mai batrane de unde vor eclozionza matcile de salvare.
Asadar diferenta dintre o matca de salvare si una de roire sau schimbare este data de modul in care a fost startata.
Calitatea slaba a matcilor de salvare este data de varsta larvelor luate in crestere . Cu cat varsta este mai mare cu atat calitatea este mai mica ,numai ca cele mai varstnice vor ecloziona primele .Toate metodele de crestere a matcilor pentru startare se bazeaza pe aceasta ultima varianta.
Cresterea in prezenta sau lipsa matcii este alta treaba .
........
Avatar utilizator
cucubau
 
Mesaje: 1073
Membru din: 19 Noi 2012, 10:55
Localitate: Curtea de Arges

Re: CRESTEREA MATCILOR

Mesajde vslsilviu » 11 Feb 2017, 11:12

Sper sa regasiti lucruri interesante (un hint: super surori!)

Avatar utilizator
vslsilviu
 
Mesaje: 567
Membru din: 12 Iun 2012, 00:45
Localitate: Dambovita, Gaesti

AnteriorUrmătorul

Înapoi la CRESTEREA MATCILOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori