Prima pagină APICULTURA GENERALA CRESTEREA MATCILOR

Discutii despre diferite metode de crestere a matcilor in stupina , imperecherea matcilor , transport si introducere in noile familii de albine .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: CRESTEREA MATCILOR

Mesajde jonny_it » 18 Ian 2019, 18:56

cucubau scrie:Să nu ne mai ascundem după deget și să spunem adevărului pe nume. Inseminarea artificială are ca drept scop obținerea de regine F0 cu origini cunoscute.
Selecția pentru obținerea de material biologic reproducător este alt capitol.


Corect. Dar se pot obtine astfel de regine si prin imperechere in zone izolate. Traim in Romania, 1/3 din tara este acoperita de munti. Sunt sute de zone unde se pot imperechea regine.
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: CRESTEREA MATCILOR

Mesajde Shrek » 18 Ian 2019, 20:06

jonny_it scrie:"fără a ști de unde se procura materialul biologic" - nu prea am inteles ce vrei sa zici :)

La tauri se spune material seminal si se recoltează de la masculi de elită. Mi-e greu să înțeleg cum se poate" mulge" un trantor!
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3311
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: CRESTEREA MATCILOR

Mesajde kiloz » 18 Ian 2019, 20:15

Să fii drept şi scrie adevărul.
kiloz
 
Mesaje: 1945
Membru din: 23 Feb 2011, 15:08

Re: CRESTEREA MATCILOR

Mesajde jonny_it » 18 Ian 2019, 20:36

Shrek scrie:
jonny_it scrie:"fără a ști de unde se procura materialul biologic" - nu prea am inteles ce vrei sa zici :)

La tauri se spune material seminal si se recoltează de la masculi de elită. Mi-e greu să înțeleg cum se poate" mulge" un trantor!


Mai intai trantorii se tin in stupi care au gratie hanemann la urdinis + o cutie facuta din plasa in partea superioara, astfel incat sa nu se plictiseasca :lol:
Iti fac poze la vara. :)
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: CRESTEREA MATCILOR

Mesajde nickialomita » 26 Ian 2019, 13:03

Inseminarea artificiala nu este pentru productia de miere ci doar pentru selectie si ameliorare controlata. Dupa ce sa obtinut o matca buna , selectionata se urmareste cat din calitatile ei se transmit la fiice, pentru ca asta ne intereseaza. In Romania...putem sa vorbim de apicultori care fac multiplicare de buna calitate, pe materialul selectionat din fermele de elita din alte tari. Selectie in adevaratul sens al cuvantului nu am vazut la nici un apicultor care mai posteaza pe aici.
Pentru selectie ai nevoie de pregatire stiintifica de inalta calitate, resurse materiale si fizice...etc.
Eu am cumparat de la Apis Donau matci insemitate artificial si pot sa spun ca sunt de o calitate ffff. buna, si ce ma interesat cel mai mult fiicele trase din ele corespund 100% cu mamele lor. Deci nu toata lumea care face poze cu aparatul de inseminat artificial chiar stie la ce bun.
nickialomita
 
Mesaje: 54
Membru din: 01 Ian 2016, 22:36

Re: CRESTEREA MATCILOR

Mesajde cucubau » 27 Ian 2019, 11:56


[]lnickialomita scrie:
Selectie in adevaratul sens al cuvantului nu am vazut la nici un apicultor care mai posteaza pe aici.

Intenția ta de a face reclamă pentru cei de la Donau este cat se poate de evidentă. Totuși pentru a întării cele subliniate de tine, ceva probe ar fi de netăgăduit.
Poti detalia când ai achiziționat materialul destinat multiplicării și de ce documente a fost însoțit? Dacă da; nu te sfii.
........
Avatar utilizator
cucubau
 
Mesaje: 1073
Membru din: 19 Noi 2012, 10:55
Localitate: Curtea de Arges

Re: CRESTEREA MATCILOR

Mesajde kiloz » 27 Ian 2019, 14:32

nickialomita. Sa întelegem ca numai Apis Donau face selectie?
Sau si ei sunt niste simpli multiplicator al strainilor.
"Selectie in adevaratul sens al cuvantului"-nu ne explici si noua celor nestiuitori, ce ar trebui sa facem?
Stim ca esti fanul hibrizilor,dar de ce crezi ca daca persoana ta nu este în stare de o selectie minima pe stupina, nici altii nu sunt? Hai domnule si fugi o tura!
Bine ca nu ai trecut la criterii de selectie,ca trebuie sa aiba pregatire de doctori docentii si cu premii Nobel la activ.
Să fii drept şi scrie adevărul.
kiloz
 
Mesaje: 1945
Membru din: 23 Feb 2011, 15:08

Re: CRESTEREA MATCILOR

Mesajde Balian » 27 Ian 2019, 15:15

Cumpăr măti fără pedigree.
Lămuriți-mă vă rog! Dacă am cumpăra cu acesta, ce siguranță am putea
avea că matca primită este conform documentației.
Experiența după folosire, și păreri din diferite surse!? :)
Dacă cumpăr fără, tot după acest criteriu îmi rămâne să decid.
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2868
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: CRESTEREA MATCILOR

Mesajde kiloz » 27 Ian 2019, 16:37

Credibilitatea vanzatorului.
Si în anul urmator sti sa nu mai cumpari din linia rsspectiva.
Să fii drept şi scrie adevărul.
kiloz
 
Mesaje: 1945
Membru din: 23 Feb 2011, 15:08

Re: CRESTEREA MATCILOR

Mesajde Balian » 27 Ian 2019, 16:48

kiloz scrie:Credibilitatea vanzatorului.
Si în anul urmator sti sa nu mai cumpari din linia rsspectiva.

Şi eu credeam că pedigree-ul mă scapă de dubii. :lol:
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2868
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: CRESTEREA MATCILOR

Mesajde kiloz » 27 Ian 2019, 16:50

Cam tare dubios est si tu! ;) :lol: :idea:
Să fii drept şi scrie adevărul.
kiloz
 
Mesaje: 1945
Membru din: 23 Feb 2011, 15:08

Re: CRESTEREA MATCILOR

Mesajde cucubau » 30 Ian 2019, 14:31

Pentru cei interesați de inseminare artificială și selecție :https://www.buckfastimker.de/buckfastbiene-zucht/pedigree/
Scrierea și citirea unui pedigree
prim exemplu
La noul început al unei reproduceri
1. Cumpara o regina unmated în închisoare în 1999 (poate fi , de asemenea , ouă sau larve de la care au cumparat acest regina sau seria de regine), o filială (sau / de fiice) ale B66 - mamă (acest lucru este „B“ Buckfast și numărul este numărul de caz al mamei de reproducere, este precedat de „B“ , anul nașterii regina / „TR“ sau „BW“ sunt abrevierea respectivului grower)
creșterea descendența mamă , astfel:

. B66 (TR) = 96-B173 (TR) xB169 (TR): .94-B2 (TR) xB224 (PJ): 92-B16 (TR) x B211 (MS)

2. Din această coborâre, 10 regine sunt aduse la Ilshofen pentru reproducere de către crescătorul "HMB" în 1999 și adaptate cu dronele B1 (BW):

Pedigree-ul pentru anul 1999 al acestei serii de rase este următorul:

Crescătorul Buckfast:

Nu. . B66 (TR) = 96-B173 (TR) xB169 (TR): 0.94-B2 (TR) xB224 (PJ): 0.92-B16 (TR) xB211 (MS); etc.

Dronii, fiice ale: (inseminare Ilshofen, G. Winkler)

nr. B1 (BW) = 95-B308 (AM) xB298 (GC) .94-B178 (HR) xB137 (HR) 92 B102 (HR) xB98 (PJ). Etc.

3. Aceste 10 regine inseminate vin în cutii și evaluarea performanțelor sunt evaluate în anul următor , în 2000 , în conformitate cu normele. Acest lucru ridică o regină ca un campion și , prin urmare , este în 2001 de către Regina, stând în caseta nr. 15, urmat exemplul. Celelalte 9 regine sunt aruncate și sunt fără valoare pentru descendenți. Acest lucru va face ca noul pedigree (anul 2001) să fie după cum urmează:

Breeder Buckfast:

Nu . . B15 (HMB) = 99-B66 (TR) XB1 (BW): .96-B173 (TR) xB169 (TR): 0.94-B2 (TR) xxB224 (PJ); etc.

Droni, fiice de:

Specificarea dronilor la împerecherea acestor fiice în 2001, ca modelul de mai sus
........
Avatar utilizator
cucubau
 
Mesaje: 1073
Membru din: 19 Noi 2012, 10:55
Localitate: Curtea de Arges

Re: CRESTEREA MATCILOR

Mesajde jonny_it » 30 Ian 2019, 15:05

Este mult mai simplu cu grafic tip arbore.
Ce facem cand avem 20 de regine diferite si vrem sa vedem daca la un moment dat au fost incrucisate cu o linie anume... :?
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: CRESTEREA MATCILOR

Mesajde cucubau » 31 Ian 2019, 10:59

jonny_it scrie:Este mult mai simplu cu grafic tip arbore.
Adevărat, reprezentarea grafică face ca o schemă să fie înțeleasă mai repede și mai ușor .
Aș dorii să atrag atenția asupra procesului de selecție în sine definit prin punctul 3:
3. Aceste 10 regine inseminate vin în cutii și evaluarea performanțelor sunt evaluate în anul următor , în 2000 , în conformitate cu normele. Acest lucru ridică o regină ca un campion și , prin urmare , este în 2001 de către Regina, stând în caseta nr. 15, urmat exemplul. Celelalte 9 regine sunt aruncate și sunt fără valoare pentru descendenți. Acest lucru va face ca noul pedigree (anul 2001) să fie după cum urmează:
Breeder Buckfast:
Nu . . B15 (HMB) = 99-B66 (TR) XB1 (BW): .96-B173 (TR) xB169 (TR): 0.94-B2 (TR) xxB224 (PJ); etc.
Droni, fiice de:
Specificarea dronilor la împerecherea acestor fiice în 2001, ca modelul de mai sus
........
Avatar utilizator
cucubau
 
Mesaje: 1073
Membru din: 19 Noi 2012, 10:55
Localitate: Curtea de Arges

Re: CRESTEREA MATCILOR

Mesajde jonny_it » 31 Ian 2019, 15:20

cucubau scrie:Aș dorii să atrag atenția asupra procesului de selecție în sine definit prin punctul 3:


Daca nu eliminam reginele necorespunzatoare nu se mai cheama selectie. Nu este suficient doar sa inmultim reginele bune.
O linie nu se "naste" doar prin combinarea a 2 regine diferite asa cum cred unii. :)
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: CRESTEREA MATCILOR

Mesajde cucubau » 01 Feb 2019, 14:47

În privința selecției prin sistemul decimal pot afirma fără să greșesc că este o poveste frumoasă spusă cu multă măiestrie.
În conformitate cu această poveste, selectia materialului biologic pentru multiplicare se realizează pe durata a doi ani și constituie maxim 10% din materialul creat și supus selecției.
Oare la noi cei ce pretind că produc material biologic pentru multiplicare prin violare instrumentală tot așa procedează? Sau tot ce a fost creat este comercializat ?
L-aș ruga pe "nickialomita" să ne lumineze!
........
Avatar utilizator
cucubau
 
Mesaje: 1073
Membru din: 19 Noi 2012, 10:55
Localitate: Curtea de Arges

AnteriorUrmătorul

Înapoi la CRESTEREA MATCILOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori