Prima pagină APICULTURA GENERALA CRESTEREA MATCILOR

Discutii despre diferite metode de crestere a matcilor in stupina , imperecherea matcilor , transport si introducere in noile familii de albine .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: 1001 secrete pentru a descoperi matca intr-un stup:)

Mesajde Florin Dobre » 11 Aug 2015, 20:00

Întotdeauna gasesc matca in ultimul loc in care o caut. :idea:
Suntem pulbere de stele.
Avatar utilizator
Florin Dobre
 
Mesaje: 4653
Membru din: 09 Apr 2012, 22:57
Localitate: Stefanesti, Arges

Re: 1001 secrete pentru a descoperi matca intr-un stup:)

Mesajde Adi Hodis » 12 Aug 2015, 01:23

Eu am gasit solutia de a o gasi din prima. Scot numai si numai rama pe care este matca.

ps
De regula e pe partea cea mai ansorita a stupului !... vorba lu' Simake :lol:
Albinutele = viata ... importantele albinute ... ” daca albinele ar disparea, omenirea ar mai trai 4 ani. Albert Einstein ”.
http://adihodis.sunphoto.ro/
Avatar utilizator
Adi Hodis
 
Mesaje: 2937
Membru din: 03 Apr 2011, 18:40

Re: 1001 secrete pentru a descoperi matca intr-un stup:)

Mesajde MIHAI BALS » 14 Aug 2015, 00:14

Adi Hodis scrie:Eu am gasit solutia de a o gasi din prima. Scot numai si numai rama pe care este matca.

ps
De regula e pe partea cea mai ansorita a stupului !... vorba lu' Simake :lol:

vorba de OM?!
Avatar utilizator
MIHAI BALS
 
Mesaje: 3910
Membru din: 09 Feb 2012, 22:30
Localitate: Bals- Olt

Re: 1001 secrete pentru a descoperi matca intr-un stup:)

Mesajde MIHAI BALS » 14 Aug 2015, 00:18

Nicolaie Astaifoaiei scrie:Ieu stiu sa aflu matca pe ram decat daca o caut.
Deci mar interesa sa scrieti dumeavoasta care ati dat iexamen inainte vreme deci care sant alelalte 1ooo secreturi.
Domn Gyovany - secretul 467.
Domn Andrei - secretul 666.

foaie,cercul e mic!
Avatar utilizator
MIHAI BALS
 
Mesaje: 3910
Membru din: 09 Feb 2012, 22:30
Localitate: Bals- Olt

Re: 1001 secrete pentru a descoperi matca intr-un stup:)

Mesajde ovidiu8403 » 20 Aug 2015, 15:38

Cand ridic usor rama pe care e matca , "paznicele" de pe aceasta rama manifesta o agitatie specifica din aripi , puternica si de scurta durata ... dar , cand o caut no gasesc si cand no caut ... imediat gasesc "sarpeleee" :oops:
Cu cat inveti mai mult cu atat iti dai seama ca sti mai putin...
Avatar utilizator
ovidiu8403
 
Mesaje: 193
Membru din: 01 Iul 2013, 08:59
Localitate: Sighetu Marmatiei

Re: 1001 secrete pentru a descoperi matca intr-un stup:)

Mesajde asd » 21 Aug 2015, 20:00

cristi_vidican scrie:Am schimbat în august, anu trecut vreo 10 mătci. Trebuia toate să le găsesc (cele bătrâne) în aceeași zi și să le înlocuiesc cu cele tinere. Am observat că aproape la toți stupii, mătcile erau în partea stângă a cuibului.
Dar, niciodată nu e o regulă.
Cel mai mare secret, cunoscut de toți, e să marcăm mătcile. Asta ajută enorm. Vă încurajez să faceți asta, chiar dacă aveți rețineri. Un marker nu e scump. începeți cu trântorii, încercați să nu pictați matca pe aripi, picioare, antene etc.


Am marcat si anul trect si anul asta insa ma bate gandul sa renunt la practica asta. De ce sa gasesc matca? Sunt metode de inlocuit matci si fara sa o gasesti. Pe masura ce invat si practic mai mult cu atat mai scap de obiceiuri inutile.
asd
 
Mesaje: 538
Membru din: 11 Iun 2015, 12:30
Localitate: Sibiu

Re: 1001 secrete pentru a descoperi matca intr-un stup:)

Mesajde Mircea_63 » 21 Aug 2015, 20:37

asd scrie: De ce sa gasesc matca? Sunt metode de inlocuit matci si fara sa o gasesti. Pe masura ce invat si practic mai mult cu atat mai scap de obiceiuri inutile.


Ia uite o faza patita recent: verific cativa stupi la rand. Intr-unul, la inchidere observ un ghemulet de albine cam cat un ou si care fremata agitat. Dau cu fum, desfac ghemul si la mijlocul lui matca.

Bai sa fie, imi zic eu, astea au innebunit si isi omoara matca. N-are nicio logica, dar daca fac d`astea, am incurcat-o. Imi va fi mereu teama sa umblu in stup ca nu cumva sa se repete.
Sun pe un alt stupar, om cu experienta vasta si ii spun patania. Prima intrebare:
-Matca lui, marcata?
-Nu stiu, ca nu le marchez. :roll:

Am primit lamuriri, situatia s-a rezolvat in cele din urma, dar mi-ar fi fost mult mai simplu sa fie marcata.

Alta: presupunand ca ai parte de o schimbare linistita si in intervalul ala de timp n-ai deschis cuibul, n-ai vazut botci etc. De unde si cum iti dai seama ca de fapt ai o matca noua?
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: 1001 secrete pentru a descoperi matca intr-un stup:)

Mesajde asd » 21 Aug 2015, 20:48

Nu ma intereseaza. Oricum schimb matcile care nu fac treaba si nu sunt deloc rau de paguba :) Nu mai zic ca am matci la care aproape ca s-a dus marcajul si in curand nu o sa mai fie deloc.
asd
 
Mesaje: 538
Membru din: 11 Iun 2015, 12:30
Localitate: Sibiu

Re: 1001 secrete pentru a descoperi matca intr-un stup:)

Mesajde teinegru64 » 21 Aug 2015, 21:40

Asta e de pus in rama.....adica de tinut minte.
http://teinegru64.sunphoto.ro/Albine
teinegru64
 
Mesaje: 2459
Membru din: 08 Mar 2011, 13:06
Localitate: Vaslui

Re: 1001 secrete pentru a descoperi matca intr-un stup:)

Mesajde asd » 22 Aug 2015, 14:35

Nu cred. Matcile imperecheate nu prea isi bat capul cu luptele. Acela e atributul virginelor. Insa cu o matca in colivie putem testa daca avem sau nu matca in functie de reactia albinelor.
asd
 
Mesaje: 538
Membru din: 11 Iun 2015, 12:30
Localitate: Sibiu

Re: 1001 secrete pentru a descoperi matca intr-un stup:)

Mesajde Mircea_63 » 22 Aug 2015, 22:01

asd scrie:Nu cred. Matcile imperecheate nu prea isi bat capul cu luptele. Acela e atributul virginelor. Insa cu o matca in colivie putem testa daca avem sau nu matca in functie de reactia albinelor.


Matcile imperecheate nu prea isi bat capul cu luptele.
....Esti tare, domnule. P'asta n-am stiut-o. :oops:

In ce priveste matca in colivie... pot sa o pastrez la frigider ca sa o am in caz de ...? Altfel cum sa o tin vie si de unde sa o iau in caz de nevoie? :?
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: 1001 secrete pentru a descoperi matca intr-un stup:)

Mesajde asd » 23 Aug 2015, 08:23

Am avut cateva matci proaste in primavara asta. Am inghesuit 4 sau 5 intr-un stup . In fiecare zi ma uitam sa vedem ce se intampla si el aflam si cate 2 pe aceasi fata de rama. Dupa vreo 2 saptamani le-am ucis pe toate in afara de cea care mi s-a parut ca-i mai grasa.
Alt exemplu: metoda prin care se fac matcile in magaziile stupilor si la sfarsit se scoate gratia. Multi au observat activitatea paralela a matcilor o perioada buna de timp ca si in cazul schimbarilor linistite. Se pare ca in cazurile acestea albinele decid care matca ramane si care nu. Or fi si care se bat nu zic nu insa ma indoiesc ca va veni matca la colivia aia cu matca moarta si asta in timp util.
asd
 
Mesaje: 538
Membru din: 11 Iun 2015, 12:30
Localitate: Sibiu

Re: 1001 secrete pentru a descoperi matca intr-un stup:)

Mesajde Mircea_63 » 23 Aug 2015, 13:16

asd scrie:Am avut cateva matci proaste in primavara asta. Am inghesuit 4 sau 5 intr-un stup . In fiecare zi ma uitam sa vedem ce se intampla si el aflam si cate 2 pe aceasi fata de rama.Dupa vreo 2 saptamani le-am ucis pe toate in afara de cea care mi s-a parut ca-i mai grasa.


Matca e aia mai lunga si soparleasca, trantorii sunt aia mai scurti si grasi. :D
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: 1001 secrete pentru a descoperi matca intr-un stup:)

Mesajde asd » 23 Aug 2015, 13:28

Sa nu deviem de la subiect ;) Cresteti matci si va saturati de cautat matci. Intotdeauna am avut in exces: proaste si mai putin proaste :lol:
Sper ca la anul sa am si niste stupi mai de Doamne ajuta.
asd
 
Mesaje: 538
Membru din: 11 Iun 2015, 12:30
Localitate: Sibiu

Re: 1001 secrete pentru a descoperi matca intr-un stup:)

Mesajde yuonyuon » 23 Aug 2015, 13:51

Cea mai buna metoda sa gasesti matca e sa o marchezi . deaia sa si marcheaza in primul rand apoi evidenta varstei etc .

daca ai 3 roi e normal sa nu iti bati capu .
yuonyuon
 
Mesaje: 2821
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: 1001 secrete pentru a descoperi matca intr-un stup:)

Mesajde mellis » 24 Aug 2015, 00:02

La stupi alaturati sau luati aleator din stupina, verificat cateva saptamani la rand (salcam)- matca prezenta pe rama 2 sau 3 la ora 13 - 14. Peste cateva ore (18 aproximativ) se gaseste in coltul opus. Vopseaua este aur.
Sanatate..
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

Anterior

Înapoi la CRESTEREA MATCILOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 34 vizitatori


cron