Prima pagină APICULTURA GENERALA CRESTEREA MATCILOR

Discutii despre diferite metode de crestere a matcilor in stupina , imperecherea matcilor , transport si introducere in noile familii de albine .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Cum se schimba o matca intr-un micronucleu?

Mesajde valter » 02 Feb 2014, 22:37

Micronucleele au dimensiuni diferite in toata lumea asta. Regasim matcile fecundate in cutii de chibrit, in Apideia, alte tipuri si forme de polistirene, cum la noi sunt consacrate cele ale lui Teo Boncescu ori miniplus.

Eu, doar eu cred, ca fiecare din aceste variate tipuri de micronuclee au moduri diferite de shimbare a matcilor fecundate cu cele virgine, au procente diferite de acceptare, au costuri diferite de formare, intretinere si recoltare...au!!! ca sunt diferite si tehnologiile de lucru.

De aici apar, diferente de costuri de productie, metode si abordari a etapelor doi, trei si mai departe de mentinere '' in priza'' a acestora pe tot sezonul activ, iar care-si permite si dincolo -peste iarna.

Nimeni nu e nebun sa produca cu 50 ron o matca si s-o vanda cu 45 ron.
Ori, cel ce produce 5000 bucati si nu are unde vinde...le da si de pomana...sa-si faca portofoliu de imagine pentru anul urmator.
Avatar utilizator
valter
 
Mesaje: 378
Membru din: 08 Apr 2011, 10:38
Localitate: Mihail Kogalniceanu, Constanta

Re: Cum se schimba o matca intr-un micronucleu?

Mesajde nae » 02 Feb 2014, 22:57

peterneamt scrie:Să spun ......să nu spun...?

Sarut-mana , d-le.(notat)
nae
 
Mesaje: 3375
Membru din: 11 Noi 2011, 19:29

Re: Cum se schimba o matca intr-un micronucleu?

Mesajde valter » 03 Feb 2014, 23:46

nae scrie:
peterneamt scrie:Să spun ......să nu spun...?

Sarut-mana , d-le.(notat)


Nae, ca tot esti tu cel mai recent prieten al meu, de ce scrise Neamtul ca arunca albina din prima ''mana'' afara?
Asa, de-o curiozitate...

Poate mai invatam si noi astia neanvatatii de la cel ca tine invatatul .
Avatar utilizator
valter
 
Mesaje: 378
Membru din: 08 Apr 2011, 10:38
Localitate: Mihail Kogalniceanu, Constanta

Re: Cum se schimba o matca intr-un micronucleu?

Mesajde clncatalin » 04 Feb 2014, 01:21

Stiu ca intrebarea nu imi era adresata,dar sper ca nu va suparati ca imi dau si eu cu parerea.
Se repopuleaza la prima recoltare pentru ca albina doica de la formarea initiala imbatraneste inainte de eclozionarea puietului din nucleu si este nevoie in nucleu de alta albina doica sa ingrijeasca puietul si noua matca pana la eclozionarea puietului din nucleu si la formarea circuitului normal de albina si puiet.
"Cuvintele sunt ca albinele: unele fac miere, altele te inteapa." - Bisanne de Soleil
https://www.facebook.com/catalin.calin.353
Avatar utilizator
clncatalin
 
Mesaje: 302
Membru din: 09 Apr 2011, 22:38
Localitate: Bailesti-Dolj

Re: Cum se schimba o matca intr-un micronucleu?

Mesajde ignatius » 23 Ian 2016, 20:25

Repopularea este nevoie daca ai format prima data nucleul doar cu albina doica acoperitoare fara rame cu puiet capacit.
Daca formezi nucleul cu albina doica si cu rame cu puiet capacit la la a doua botca/matca introdusa doici vor fi cele eclozionate din puietul capacit, ma insel?
Multumesc

p.s. Pana acum se contureaza urmatoarele stiluri:
1. botca imediat dupa ce am luat prima matca din nucleu
2. Botca in colivie cu putina miere sau cu un capacel fin ce ceara pentru a iesi singura sau eliberata
3. Botca altoita dupa 1-2 zile in locul unei botci de salvare trase de nucleu ( Catalin de la Dorohoi)
4. matca virgina in bigudiu eclozionata de mai putin 24 ore
5. matca virgina in colivie introdusa in nucleu dupa 6 ore exact in locul coliviei unde a fost tinuta matca veche.
6. matca virgina naclaita prin miere
7. cele 6 ore magice

Personal, fara sa fi facut vreodata chestia asta, cred ca o botca capacite introdusa imediat in nucleu este cea mai usoara si rapida. Am facut roiruri pe 3 rame in care am altoit botca capacita si toate au fost acceptate. O familie/roi/nucleu de albine niciodata nu omoara un pui, o celula cu pui( o botca).
Cu stima
48 ani, stupi verticali
ignatius
 
Mesaje: 222
Membru din: 22 Noi 2011, 00:08

Re: Cum se schimba o matca intr-un micronucleu?

Mesajde popik50 » 24 Ian 2016, 00:04

popik50
 
Mesaje: 980
Membru din: 12 Sep 2011, 12:49
Localitate: Piatra Olt

Re: Cum se schimba o matca intr-un micronucleu?

Mesajde namzeb » 24 Ian 2016, 12:00

Nu trebuie decit sa intorci cusca si matca urca singura in cutie,poti sa o ranesti daca o scuturi.Cu respect
Toate fiintele au un rol in viata pe pamint.http://bismark.sunphoto.ro/
Avatar utilizator
namzeb
 
Mesaje: 591
Membru din: 10 Iul 2011, 14:17
Localitate: Baleni jud.Galati

Re: Cum se schimba o matca intr-un micronucleu?

Mesajde octavianpopescu » 01 Aug 2016, 08:50

Intreb si eu aici,chiar daca difera putin intrebarea..dar pentru o prima introducere de matca eclozionata cum se face?!ca nu prea am gasit informatia asta...
Eu ma gandeam sa fac asa:stropesc matca cu sirop si o pun in micronucleu(pe trei rame mici de ~10×10) si direct peste ea pun un polonic de albine stropite bine bine cu sirop,pun capacul si la pivnita...sunt sanse sa o mierleasca matca?!
Matca eclozionata in aceeasi zi si albinele recoltate de la mai multe familii...

Dupa primul exemplu prezentat aici
https://youtu.be/2kp6sNQH5EA
Daca eu si cu tine am fi mai buni, am fi cu doi oameni mai buni in lume..
octavianpopescu
 
Mesaje: 226
Membru din: 29 Iul 2014, 21:21
Localitate: ploiesti

Re: Cum se schimba o matca intr-un micronucleu?

Mesajde Closcutz » 01 Aug 2016, 10:02

Pt mai multa siguranta introdu matca intr-o cusca inchisa sau bigudiu. Si dupa cateva ore poti sa-i pui dop de turta sau de ceara perforata. Conditia obligatorie este sa nu aiba oua sau larve pe rame ca atunci va trage botci de salvare si cum o intalneste pe matca o si achita!
Closcutz
 
Mesaje: 1580
Membru din: 03 Ian 2012, 13:21
Localitate: Oltina, Judetul Constanta

Re: Cum se schimba o matca intr-un micronucleu?

Mesajde octavianpopescu » 01 Aug 2016, 10:31

Pai nu o sa aiba ram3 crescute,o sa fie fasii de 2 cm de FA
Daca eu si cu tine am fi mai buni, am fi cu doi oameni mai buni in lume..
octavianpopescu
 
Mesaje: 226
Membru din: 29 Iul 2014, 21:21
Localitate: ploiesti

Re: Cum se schimba o matca intr-un micronucleu?

Mesajde cucubau » 01 Aug 2016, 13:29

octavianpopescu scrie:Intreb si eu aici,chiar daca difera putin intrebarea..dar pentru o prima introducere de matca eclozionata cum se face?!ca nu prea am gasit informatia asta...
Eu ma gandeam sa fac asa:stropesc matca cu sirop si o pun in micronucleu(pe trei rame mici de ~10×10) si direct peste ea pun un polonic de albine stropite bine bine cu sirop,pun capacul si la pivnita...sunt sanse sa o mierleasca matca?!
Matca eclozionata in aceeasi zi si albinele recoltate de la mai multe familii...

1.Ca sansele de reusita sa fie maxime este bine ca matca neinperecheata sa fie proaspat eclozionata (maxim 24h),
2.Nu se protejeaza cu bigudiu pentru ca perioada cat ii trebuie ca sa fie eliberata o lipseste exact de avantajul pe care il are initial .
3. Albinele recoltate se stropesc doar cu apa si nu cu sirop.
........
Avatar utilizator
cucubau
 
Mesaje: 1073
Membru din: 19 Noi 2012, 10:55
Localitate: Curtea de Arges

Re: Cum se schimba o matca intr-un micronucleu?

Mesajde octavianpopescu » 01 Aug 2016, 14:32

Cucubau,merci,foarte la obiect raspunsul...o singura nelamurire mai am:albinele doici pe care le recoltez,o sa scutur cam o rama de la fiecare stup,in total vreo 10 cred ca imi ajung pentru 20 de micronuclei...dupa ce termin de recoltat le mai las vreo perioada de timp pana sa le "amestec" cu matca,ca sa se simta orfane?!oricum o sa dureze ceva pana le iau,pana ma uit sa nu iau matcile....
Daca eu si cu tine am fi mai buni, am fi cu doi oameni mai buni in lume..
octavianpopescu
 
Mesaje: 226
Membru din: 29 Iul 2014, 21:21
Localitate: ploiesti

Re: Cum se schimba o matca intr-un micronucleu?

Mesajde cucubau » 01 Aug 2016, 15:41

Dupa ce termini de recoltat , le uzi bine pana nu mai pot sa zboare si apoi le imparti in micronuclee.
........
Avatar utilizator
cucubau
 
Mesaje: 1073
Membru din: 19 Noi 2012, 10:55
Localitate: Curtea de Arges

Re: Cum se schimba o matca intr-un micronucleu?

Mesajde octavianpopescu » 01 Aug 2016, 16:24

cucubau scrie:Dupa ce termini de recoltat , le uzi bine pana nu mai pot sa zboare si apoi le imparti in micronuclee.


Mii de multumiri
Daca eu si cu tine am fi mai buni, am fi cu doi oameni mai buni in lume..
octavianpopescu
 
Mesaje: 226
Membru din: 29 Iul 2014, 21:21
Localitate: ploiesti

Re: Cum se schimba o matca intr-un micronucleu?

Mesajde Cristian IONITA » 01 Aug 2016, 17:18

octavianpopescu scrie:Cucubau,merci,foarte la obiect raspunsul...o singura nelamurire mai am:albinele doici pe care le recoltez,o sa scutur cam o rama de la fiecare stup,in total vreo 10 cred ca imi ajung pentru 20 de micronuclei...dupa ce termin de recoltat le mai las vreo perioada de timp pana sa le "amestec" cu matca,ca sa se simta orfane?!oricum o sa dureze ceva pana le iau,pana ma uit sa nu iau matcile....


scuturate si bine inmuiate in apa, tinute la racoare peste noapte, daca ai cum de preferat si o fumigatie cu varachet, polonicate in nucle si de preferta in alta locatie decat cea in care a fost facuta recoltarea (chiar si dupa noaptea la racoare daca sunt pe acceasi locatie se mai depopuleaza)

eu ptr operatiuna aceasta am cateva lazi de transport (capacitatea 6 rame dadan) cu pretii laterali din plasa
http://forum-anunturi.apiardeal.ro/index.php?topic=94.0

la care se adapteaza o palnie ptr scuturat albina

ptr a le trata le introduc intr-o cutie ceva mai mare si aprind varachetul langa cutie.



daca ajunge sau nu albina de pe 10 rame ptr 20 de nuclee depinde de dimensiunea nucleului :D
Mircea_63 - bosorog senil si isteric
lucky5strike - parvenit si profitor
Avatar utilizator
Cristian IONITA
 
Mesaje: 4288
Membru din: 23 Feb 2011, 16:33
Localitate: Bucuresti

Re: Cum se schimba o matca intr-un micronucleu?

Mesajde octavianpopescu » 01 Aug 2016, 20:43

Are ceva daca le-am stropit prea mult?!am stropit putin si matca.
Daca eu si cu tine am fi mai buni, am fi cu doi oameni mai buni in lume..
octavianpopescu
 
Mesaje: 226
Membru din: 29 Iul 2014, 21:21
Localitate: ploiesti

AnteriorUrmătorul

Înapoi la CRESTEREA MATCILOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori