Prima pagină APICULTURA GENERALA CRESTEREA MATCILOR

Discutii despre diferite metode de crestere a matcilor in stupina , imperecherea matcilor , transport si introducere in noile familii de albine .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Schimbarea linistita a matcii! cum fac ??

Mesajde Dragos » 17 Iul 2011, 18:48

Buna seara! am si eu cateva nelamuriri, rog apicultorii experimentati sa ma rezolve!!
As dori si eu sa schimb matcile la fam. mele dar consider ca nu sunt informat de ajuns! sunt batrane oua putin si au un instinct de roire ridicat. nu le-am schimbat niciodata (3 ani) ( as dori prin taierea piciorului matcii batrane ca sa nu umblu mereu la ele iar stupii sunt orizontali.)

Cand pot sa fac acesta lucrare?,Daca trebuie sa fie cules sau tr. sa fie fam. puternica ETC. Dvs stiti mai bine conditiile!
Va multumesc! ast. raspunsurile cu nerabdare!
Avatar utilizator
Dragos
 
Mesaje: 218
Membru din: 15 Iul 2011, 23:22
Localitate: Jud. Buzau, Com. Smeeni

Re: Schimbarea linistita a matcii! cum fac ??

Mesajde Adrian Galofteanu » 18 Iul 2011, 17:02

Unde ai stupina este cules? Familiile, pe cate rame le ai? Total, din care puiet? Ai avut anul asta incercari de dat in roit sau de schimbare linistita?

La data asta ar fi recomandat sa cumperi niste matci fecundate. E cam tarziu si cam riscant de o schimare linistita!
"Stăpânirea tehnicii de creştere a mătcilor este tot atât de importantă pentru biologul institutului de cercetări ca şi pentru amator şi pentru crescătorul profesionist"

Friedrich Ruttner
Avatar utilizator
Adrian Galofteanu
 
Mesaje: 485
Membru din: 13 Iun 2011, 16:54
Localitate: Bacau

Re: Schimbarea linistita a matcii! cum fac ??

Mesajde Dragos » 18 Iul 2011, 17:42

Cules este de floarea-soarelui, dar pe terminate, 1stup este pe 9 rame din care 3 cu puiet bogat, 3 stupi sunt pe 8 rame 2 cu puiet slab si 3 roiuri (Cand i-am prins era un pumn de albina de-ambia ocupa 2 rame dar i-am stimulat la 3 zile+rame cu puiet) acestia sunt pe 4 rame cu 1 rama full de puiet de la primul stup . la un singur roi nu i-am bagat rame pt ca a fost mai putenic si cu matca tinara; a ouat o rama buna cu puiet de 2 varste.
Dar cand este recomandat sa se faca schimbarea?? La primavara dupa salcam si putin stimulate? poate cu botcile obtinute mai fac roiuri??? pt ca nu as vrea sa-mi afecteze culesul la salcam pt ca am o padurice la 200 m + 20 de salcami numai la mine in curte + cei de la vecini.
Ce parere aveti :?:
Avatar utilizator
Dragos
 
Mesaje: 218
Membru din: 15 Iul 2011, 23:22
Localitate: Jud. Buzau, Com. Smeeni

Re: Schimbarea linistita a matcii! cum fac ??

Mesajde Dragos » 18 Iul 2011, 18:11

De roit vor sa roiasca mereu! chiar pe 15 vineri am scos de la stupul puternic 20 de botci! si a mai avut tentative! am si pierdut cativa :( pt. ca nu am fost acasa iar tata nu i-a prins :oops: )
Vreau sa schimb matcile pt ca sunt batrane oua putin si nu e bine sa fie asa!
Trebuie sa spun ca Am gresit undeva -in primavara cand s-a incalzit la culesul de salcam nu am spart cuibul cu o rama cladita ca sa oua matca!
Nu m- am informat de ajuns!-influenteaza atat de mult aceasta operatiune?
Avatar utilizator
Dragos
 
Mesaje: 218
Membru din: 15 Iul 2011, 23:22
Localitate: Jud. Buzau, Com. Smeeni

Re: Schimbarea linistita a matcii! cum fac ??

Mesajde Adi Hodis » 18 Iul 2011, 19:53

Dragos scrie:Buna seara! am si eu cateva nelamuriri, rog apicultorii experimentati sa ma rezolve!!
...
As dori si eu sa schimb matcile la fam. mele dar consider ca nu sunt informat de ajuns!
...
Va multumesc! ast. raspunsurile cu nerabdare!

Seara buna Dragos.
Bine ca esti sincer si bine ai face sa te informezi cat de mult se poate ... ca sa nu mai fi-i nevoit sa astepti raspunsurile cu nerabdare ... va fi cazuri cand va trebui sa rezolvi situatii imediat ce le vei gasi ( nereguli ).
Acum e tirziu pt. a incepe schimbarea linistita a matcilor batrane si ( din proprie experientza ) nu e sigur ca le va schimba, eu am avut nereusite cu calicirea matcilor ( asa se numeste taierea aripei s-au a unui piciorus ).
Pina cand va incepe ponta viitoarele matci, daca reuseste lucrarea, va fi aprox. in luna septembrie iar matcile astea batrine, ponteaza regresiv rezultind puiet/albina putin/a.
Pt. a intra in iarna cu familii bine populate, cel mai bun sfat este sa cumperi matci fecundate si sa le schimbi tu, apoi sa te tii de stimulare pt. refacerea populatiei, pt. ca ai puiet putin in acele familii fatza de 5 - 7 rame cat ar trebui ( puiet de toate varstele ).
Inca nu e tirziu pt. asta dar nu intarzia.
Albinutele = viata ... importantele albinute ... ” daca albinele ar disparea, omenirea ar mai trai 4 ani. Albert Einstein ”.
http://adihodis.sunphoto.ro/
Avatar utilizator
Adi Hodis
 
Mesaje: 2937
Membru din: 03 Apr 2011, 18:40

Re: Schimbarea linistita a matcii! cum fac ??

Mesajde Dragos » 18 Iul 2011, 21:15

Multumesc pentru ca m-ati lamurit! Am inteles!
din pacate nu pot sa cumpar matcile pentru ca nu detin "capital" (bani).
O sa incerc la primavara, pana atunci ma mai documentez , nu ma grabesc!eventual ii mai cer si parerea vecinului apicultor. !Am ce face!!'
Sa scot mierea pt ca nu am scos deloc si apoi Sa ies eu bine cu ele din iarna ca le rezolv!
vecinul meu creste matci dar sunt scumpe, sunt selectionate, incrucisate ETC. (are si caucaziene cumparate din franta)

Numai bine!! Multam!! ;)
Avatar utilizator
Dragos
 
Mesaje: 218
Membru din: 15 Iul 2011, 23:22
Localitate: Jud. Buzau, Com. Smeeni

Re: Schimbarea linistita a matcii! cum fac ??

Mesajde csabio » 18 Iul 2011, 22:45

Salut,
acum 2-3 saptamani am taiat o piciorusa de la o matca de 3 ani in speranta ca o sa se schimbe linistit, matca si azi se..... plimba linistit.... in stup si ponteaza destul de binisor, matca a fost luat din cires dupa salcam. Este cules de f.s.
De ce albinele fac miere? Fiindca au regina,daca aveau presedinte faceau un r...t ;)
csabio
 
Mesaje: 188
Membru din: 03 Iul 2011, 20:07
Localitate: Oradea

Re: Schimbarea linistita a matcii! cum fac ??

Mesajde Adrian Galofteanu » 18 Iul 2011, 23:39

Salut,

Uite cum as face eu in situatia ta. As analiza bine in urmatoarele 2 saptamani evolutia familiilor. Care din cele 4 are probe bune sa treaca iarna o trec pe stimulare de la 1 august. Celorlalte 3 le-as suprima matcile si le-as uni cu roii de anul asta si la fel le-as trece pe regim de stimulare si completare de hrana. In felul asta vei avea in 2012 la salcam 4 familii tari din care cu putin noroc si multa munca (dar si mult studiu in iarna asta) ai putea obtine si 2 roi buni.

Altfel nu cred ca, asa cum sunt familiile si roii la ora asta, sa ai sanse reale de a le trece iarna.

Daca nu am fost suficient de clar astept alte intrebari.

Toate cele bune!
"Stăpânirea tehnicii de creştere a mătcilor este tot atât de importantă pentru biologul institutului de cercetări ca şi pentru amator şi pentru crescătorul profesionist"

Friedrich Ruttner
Avatar utilizator
Adrian Galofteanu
 
Mesaje: 485
Membru din: 13 Iun 2011, 16:54
Localitate: Bacau

Re: Schimbarea linistita a matcii! cum fac ??

Mesajde Adi Hodis » 19 Iul 2011, 00:33

Asa cum zice Adrian e cel mai bine, daca zici ca nu poti cumpara ... si eu as proceda la fel ... chiar am facut si fac unificari doar ca la mine e alta situatie.
Albinutele = viata ... importantele albinute ... ” daca albinele ar disparea, omenirea ar mai trai 4 ani. Albert Einstein ”.
http://adihodis.sunphoto.ro/
Avatar utilizator
Adi Hodis
 
Mesaje: 2937
Membru din: 03 Apr 2011, 18:40

Re: Schimbarea linistita a matcii! cum fac ??

Mesajde bonzo » 19 Iul 2011, 13:28

Daca de la 4 stupi, ai prins 2 roi si ai mai pierdut cativa, nu cumva reginele nu sunt batrane? Poate sunt cele tinere, ramase
dupa plecarea roiurilor cu matcile batrane si, deocamdata, atat au reusit sa oua.
Avatar utilizator
bonzo
 
Mesaje: 119
Membru din: 10 Apr 2011, 20:00
Localitate: Telega Prahova

Re: Schimbarea linistita a matcii! cum fac ??

Mesajde bonzo » 19 Iul 2011, 13:31

Poate nu se pune problema de schimbarea matcilor, ci de eventuale unificari si mai multa atentie in viitor in prevenirea roitului.
Avatar utilizator
bonzo
 
Mesaje: 119
Membru din: 10 Apr 2011, 20:00
Localitate: Telega Prahova

Re: Schimbarea linistita a matcii! cum fac ??

Mesajde liviu1965 » 19 Iul 2011, 13:58

bonzo scrie:Poate nu se pune problema de schimbarea matcilor, ci de eventuale unificari si mai multa atentie in viitor in prevenirea roitului.


Din cate stiu matcile, ca orisice fiinta se naste cu ADN-ul parintilor, chiar si a bunicilor.
Exemplu:
iepuri: M = negru+alb ; F= alb => 8pui alb+alb cu negru dar si 3 gri!!!!!
papagali ( perusi ) : M=verde ; F=verde => 4pui din care 1=alb si 1= alb cu albastru
Asta o spun din experienta proprie si nu din auzite

Revin la albine, cazul lui Dragos si al meu de asemeni : o regina nascuta cu anumite caracteristici defectuase ptr. om ( roire, ..... ) . Singura noastra sansa este ca o noua regina iesita din aceasta familie sa se imperechieze cu trantori de " calitate " . Urmeaza peste 1 - 2 ani ca progenitura acesteia din urma sa se imperechieza din nou cu trantori de calitate s.a.m.d. Aceasta este varianta ta de aplicare, cea fara bani. Daca sunt bani ptr.matci scurtezi masiv procesul.

De acum intru intr-un teritoriu la care sunt incepator: ai rame cu larve? , destula albina?... aici sfatul meu: asculta sfaturile celor care se pricep

Toate bune si rog colegii sa-l ajute mai rapid ca stiu si eu ce inseamna sa astepti un raspuns rapit. Parca esti in
" frigurile roitului"

Sa auzim de bine
Avatar utilizator
liviu1965
 
Mesaje: 1335
Membru din: 25 Iun 2011, 08:52
Localitate: IASI

Re: Schimbarea linistita a matcii! cum fac ??

Mesajde bonzo » 19 Iul 2011, 16:24

Cand am spus "Poate nu se pune problema de schimbarea matcilor" eu m-am referit strict la varsta lor, nu la instinctul accentuat de roire. Dupa cum a fost pusa problema eu am inteles ca au roit, deci in stupi nu mai sunt reginele batrane.
Avatar utilizator
bonzo
 
Mesaje: 119
Membru din: 10 Apr 2011, 20:00
Localitate: Telega Prahova

Re: Schimbarea linistita a matcii! cum fac ??

Mesajde Dragos » 25 Iul 2011, 21:59

Multumesc tuturor pentru sfaturi! o sa tin cont!
O sa incerc sa fac cava cu matcile astea la anu! pana atunci burta pe carte!
Daca o sa le stimulez cu protofil o sa oua si ele mai mult?? M-am uitat smbata pe 23 la ele si in 2 stupi nu am nicio larva nimic! 8 rame pline cu miere si puiet ioc! le-am bagat un fagure artificial( pt ca nu am claditi) in mijlocul cuibului si sa vad ce vor sa faca! daca le bag o rama cu putin puiet larvar sa vad daca mai are matca e bine??

Multumesc!
Avatar utilizator
Dragos
 
Mesaje: 218
Membru din: 15 Iul 2011, 23:22
Localitate: Jud. Buzau, Com. Smeeni

Re: Schimbarea linistita a matcii! cum fac ??

Mesajde Dragos » 28 Iul 2011, 10:44

Problema a fost rezolvata!!
L-am rugat pe Nea Nicu(vecinul apicultor-crescator de matci) sa se uite putin la un stup fara puiet si mi-a spus ca nu am puiet pt. ca fagurii sunt blocati cu miere! Am scos mierea seara de la 3 stupi iar dimineata am spart cuibul la toti cu rame goale de la extras! cand am scos mierea le-am bagat 0.5 l de sirop 1/1 +protofil! dimineata cand am bagat ramele pt ouat mai aveau putin din ce le-am pus; 2 fam. chiar terminase de mancat!

Numai bine!! ;)

P.S.ieri am transvazat aprox 30 de larve la vecinu'! dificila operatiune!! :)
Avatar utilizator
Dragos
 
Mesaje: 218
Membru din: 15 Iul 2011, 23:22
Localitate: Jud. Buzau, Com. Smeeni

Re: Schimbarea linistita a matcii! cum fac ??

Mesajde gabi bee » 25 Sep 2011, 16:26

la controlul de ieri am gasit o botca de schimbare linistita aparuta la singurul roi unde am matca de salvare , si aceasta fiind iesita la sfarsitul lui august iar acum oua la greu . au fost 2 botci, ambele necapacite dar una din ele am rupt-o . mai are rost sa o las , mai are matca ce va iesi sanse sa se imperecheze la inceputul lui octombrie ? :roll:
Masoara timpul cu faptele tale !
Avatar utilizator
gabi bee
 
Mesaje: 1334
Membru din: 11 Apr 2011, 23:41
Localitate: mizil , prahova

Următorul

Înapoi la CRESTEREA MATCILOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori