Prima pagină APICULTURA GENERALA CRESTEREA MATCILOR

Discutii despre diferite metode de crestere a matcilor in stupina , imperecherea matcilor , transport si introducere in noile familii de albine .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

împerecherea controlata. posibilitati

Mesajde igo1 » 09 Dec 2015, 00:57

Am urmărit din întâmplare pe net pe un britanic, care colecta trântori aflați la mare înălțime. El făcea ăsta din nu mai știu care motiv. Însă pentru mine s-a aprins un beculet și m-am gândit sa dezvolt ideea.
Ca sa înțelegeți ce vreau sa zic, trebuie sa explic detaliat ce făcea acesta.
Ei biîne, tipul a confecționat un clopot foarte ușor din plasa alba foarte fina și subțire. Clopotul respectiv avea un diametru destul de mare. Pentru a-l ridica la înălțimea la care zburau trantorii, s-a folosit de un balon cu heliu. În interiorul clopotului care era orientat cu gura în jos, a agățat un bețigaș cu vata îmbibat cu feromon de matca. TrântoriI momiți de feromon, intrau și căutau sa se împerecheze dar nu mai reușeau sa iasă deoarece toți se îngrămădesc în partea de sus.
Planul pe care as vrea eu sa îl aplic ar fi următorul:
- în loc de feromon, sa pun o matca virgina, la vârsta potrivita împerecherii.
-eventual, matca ar putea fi atașată la capătul unui fir subțire dar rigid astfel încât ea sa rămână mereu în aer și sa mimeze zbotul,
-TrântoriI pentru împerechere sa îi aleg eu și apoi sa închid clopotul ca alții sa nu mai intre.
-ridic balonul la înălțime și aștept rezultatul.
CRED EI CA ESTE POSIBIL ACESTA PROIECT ?
Avatar utilizator
igo1
 
Mesaje: 203
Membru din: 18 Dec 2013, 04:39
Localitate: Ciolpani/Ilfov

Re: împerecherea controlata. posibilitati

Mesajde igo1 » 09 Dec 2015, 01:15

Iată și filmuletul
https://youtu.be/WgtDhNeg9_Y
Avatar utilizator
igo1
 
Mesaje: 203
Membru din: 18 Dec 2013, 04:39
Localitate: Ciolpani/Ilfov

Re: împerecherea controlata. posibilitati

Mesajde alin75 » 09 Dec 2015, 14:11

Asa ca idee..... merge. Parca mai citisem undeva de un cub.......
https://www.youtube.com/watch?v=RI8TEa2gFCo
.... orice supraapreciere duce la dezamagire.....
Avatar utilizator
alin75
 
Mesaje: 1000
Membru din: 08 Mai 2011, 21:44

Re: împerecherea controlata. posibilitati

Mesajde nae » 09 Dec 2015, 14:53

Copilul cu multe moase ramane cu buricul virgin .
nae
 
Mesaje: 3375
Membru din: 11 Noi 2011, 19:29

Re: împerecherea controlata. posibilitati

Mesajde vevidadra » 09 Dec 2015, 22:53

Salut !

Înperecherea naturală va fi întotdeauna de mai bună calitate decît cea artificială. Natura este foarte bine făcută atunci cînd regina se hotărăște să plece în zborul nupțial, doar ea și colonia ei decid. Această situație este provocată de mai mulți factori interni și externi - hrană , albine , mediul înconjurător, prezența trîntorilor, temperatura...

Actul înperecherii în captivitate îl consider viol! Feromonii sînt folosiți în combaterea biologică a dăunătorilor agricoli, prin ademenirea masculilor la insecte de regulă pe o bandă lipicoasă. La albini este cu totul altceva ! Ar fi bine să citiți cum decurge procesul de înperechere ca să nu transmiteți și la alții așa idei. Omul nu are acces să controleze multe lucruri !
Sper să nu vă supărați de răspunsul pe care vi l-am dat !
Avatar utilizator
vevidadra
 
Mesaje: 355
Membru din: 31 Mar 2012, 17:23
Localitate: r.Moldova, or.Ungheni


Înapoi la CRESTEREA MATCILOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 44 vizitatori