Prima pagină APICULTURA GENERALA CRESTEREA MATCILOR

Discutii despre diferite metode de crestere a matcilor in stupina , imperecherea matcilor , transport si introducere in noile familii de albine .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: reinceperea oatului

Mesajde feederman » 19 Iul 2016, 11:48

asd2 scrie:Nici nu stiu cum sa-i zic in romana... "queen balling"... .

O fi o metoda ultrarevolutionara?! Aracan di tini, limbă romană.
Sa nu uiti Darie!
feederman
 
Mesaje: 1027
Membru din: 06 Noi 2012, 12:34
Localitate: Selimber- Sibiu

Re: reinceperea oatului

Mesajde octavianpopescu » 19 Iul 2016, 17:04

Deci cred ca o iau razna :x
In timp ce umblam la stupi azi sa extrag mierea,in timp ce tineam o rama cu mainusitele astea ale mele,a aterizat pe mana dreapta o......matcuta marcata...prima data cand am vazut marcaju am zis ca e trantor...da de unde!dai,sari pe ea am prinso,ai grija sa nu o starcesti,vezi ca ai scapato,dai si cauto...si ia-o de unde nu-i....
Imi zic:asta cred ca e agitata.ma duc la stup,si da-i si caut-o....degeaba,ca nu mai e.ieri avea toata suprafata custii ouata.si i-am dat drumu din cusca...nemernica un ou nu a mai bagat in plus si azi si-a luat drumu spre danemarca....ii urez calatorie usoara :x
Daca eu si cu tine am fi mai buni, am fi cu doi oameni mai buni in lume..
octavianpopescu
 
Mesaje: 226
Membru din: 29 Iul 2014, 21:21
Localitate: ploiesti

Re: reinceperea oatului

Mesajde cucubau » 20 Iul 2016, 07:31

octavianpopescu scrie:Imi zic:asta cred ca e agitata.ma duc la stup,si da-i si caut-o....degeaba,ca nu mai e.ieri avea toata suprafata custii ouata.si i-am dat drumu din cusca.

O matca introdusa intr-o familie nu se elibereaza direct decat in anumite conditii si cu unele masuri de siguranta .
In mod normal eliberarea trebuie sa fie facuta de catre albinele ce o hranesc si ii asigura securitatea prin metoda dopului de serbet sau foita de ceara.
........
Avatar utilizator
cucubau
 
Mesaje: 1073
Membru din: 19 Noi 2012, 10:55
Localitate: Curtea de Arges

Re: reinceperea oatului

Mesajde octavianpopescu » 04 Aug 2016, 18:24

Am si eu o dilema:in stupul acela care mi-a acceptat matca am gasit azi mai multe oua intr-o celula,vreo 4-5 celule cu 4-5 oua,ceva mai multe cu doua si restul,destule,normale.matca exista,puiet capacit 2 rame,lavar si oua o rama.
Bezmetic presupun ca nu are cum sa fie cu matca in el.explicatia care imi convine este ca matca fiind prea ouatoare si albine nefiind asa multe "scapa"mai multe oua deodata.asa e,sau e de rau?!
Daca eu si cu tine am fi mai buni, am fi cu doi oameni mai buni in lume..
octavianpopescu
 
Mesaje: 226
Membru din: 29 Iul 2014, 21:21
Localitate: ploiesti

Re: reinceperea oatului

Mesajde octavianpopescu » 04 Aug 2016, 19:01

Am uitat sa zic,din fiicele ei nu au inceput sa eclozeze si probabil astea care sunt sunt cam batrane,si larvarul mi se parea hranit cam precar...
Daca eu si cu tine am fi mai buni, am fi cu doi oameni mai buni in lume..
octavianpopescu
 
Mesaje: 226
Membru din: 29 Iul 2014, 21:21
Localitate: ploiesti

Re: reinceperea oatului

Mesajde octavianpopescu » 05 Aug 2016, 14:41

Nu se baga nimeni cu un sfat,o idee?!chestia e ca doua oua in o celula ouate de matca am mai vazut,chiar si anu asta la mai multe matci,dar 4-5 oua chiar nu am vazut....i-am dat azi o rama de puiet aproape de eclozionare,in ideea ca o aveam mult prea putina doica...
Daca eu si cu tine am fi mai buni, am fi cu doi oameni mai buni in lume..
octavianpopescu
 
Mesaje: 226
Membru din: 29 Iul 2014, 21:21
Localitate: ploiesti

Re: reinceperea oatului

Mesajde DoarEu » 05 Aug 2016, 15:11

Nu e de rau stai calm.Matca a stat cu "gloantele" pe "teava" si cand au acceptat-o a inceput sa mitralieze mai multe oua intr-o celula.Din cate am inteles eu(nu am citit tot topicul) "familia" e micuta.Daca puietul capacit e de albina si nu de trantor si matca oua si cate un ou intr-o celula nu e bai.Ai facut bine ca l-ai mai intarit putin.Si albine ouatoare de-or fii or sa dispara usor usor.Atata timp cat matca nu prezinta defecte vizuale si oua bine si esti multumit de cum oua nu ai dece sa-ti faci griji.Deseori si unele matci proaspat imperecheate oua mai multe oua intr-o celula mai apoi reglandu-si "tirul".Si la matcile batrane se poate sa gasesti mai multe oua intr-o celula daca familia e mica ,matca e productiva si nu are unde oua.
Sanatate!
La un stup este un trântor
Şi albine şi-o regină;
Dar la voi sunt prea mulţi trântori
Pentru-o singură albină...
Avatar utilizator
DoarEu
 
Mesaje: 460
Membru din: 15 Mar 2015, 12:40
Localitate: Arges

Re: reinceperea oatului

Mesajde octavianpopescu » 05 Aug 2016, 16:30

Merci de raspuns,mi s-a parut cam mult 5 oua intro celula si d'aia ma speriasem asa...la carpatina am mai vazut 2 oua,dar probabil buckfastul oua cate 5 oua deodata pana se regleaza :D
Daca eu si cu tine am fi mai buni, am fi cu doi oameni mai buni in lume..
octavianpopescu
 
Mesaje: 226
Membru din: 29 Iul 2014, 21:21
Localitate: ploiesti

Re: reinceperea oatului

Mesajde octavianpopescu » 22 Sep 2016, 21:02

Am schimbat matcile la 5 stupi si doua dintre ele,desi au fost acceptate nu vor sa depuna ponta...au mai bine de 2 saptamani de cand le-am dat,una dintre ele este din micronucleu si cealalta dintr-un nucleu destul de mare(3,5 rame puiet),una.buck si cealalta carpatina.sunt destul de linistite,nu sunt prea "supte"-mici,eu zic ca sunt acceptate..dar de ce nu oua?!o fi din cauza perioadei,or fi incetat ponta mai devreme?!mai are rost sa le astept pana la primavara,or relua treaba sau sa le sucesc gatu si sa unific?!
Daca eu si cu tine am fi mai buni, am fi cu doi oameni mai buni in lume..
octavianpopescu
 
Mesaje: 226
Membru din: 29 Iul 2014, 21:21
Localitate: ploiesti

Re: reinceperea oatului

Mesajde ApIor » 22 Sep 2016, 21:11

Eu am cumpărat două mătci pe 20 iulie, pentru 2 roiuri. La unul a început ponta imediat, iar la celălalt pe 14 septembrie, deci după două luni.
ApIor
 
Mesaje: 17
Membru din: 01 Apr 2016, 20:57
Localitate: Iași-Suceava

Re: reinceperea oatului

Mesajde un OM » 22 Sep 2016, 21:52

Ai pusca? Sau ...undita!
Avatar utilizator
un OM
 
Mesaje: 1941
Membru din: 24 Feb 2011, 21:57
Localitate: Prundu-Giurgiu

Re: reinceperea oatului

Mesajde Sam » 23 Sep 2016, 08:46

octavianpopescu scrie:Am schimbat matcile la 5 stupi si doua dintre ele,desi au fost acceptate nu vor sa depuna ponta...au mai bine de 2 saptamani de cand le-am dat,una dintre ele este din micronucleu si cealalta dintr-un nucleu destul de mare(3,5 rame puiet),una.buck si cealalta carpatina.sunt destul de linistite,nu sunt prea "supte"-mici,eu zic ca sunt acceptate..dar de ce nu oua?!o fi din cauza perioadei,or fi incetat ponta mai devreme?!mai are rost sa le astept pana la primavara,or relua treaba sau sa le sucesc gatu si sa unific?!


Salut,

Cred ca e norma ca au oprit ouatul. Si eu am stupina in Prahova si situatia este asa:
Anul asta am facut stimulari (sirop + descapaciri) pana pe 28 august. Un sfert dintre matci au oprit ouatul in urmatoarele 5 zile(la sfarsit de august-inceput de sept), insa nu imi fac griji. Albina eclozionata in august si septembrie nici nu a prelucrat sirop, nici nu a crescut puiet, nici nu participa la vreun cules acum, este de iernare.
Daca acesta este raiul
Ei bine, atunci aici este unde voi fi
La marginea campului
Pe marginea lumii
Inainte de gaz si TV.
Avatar utilizator
Sam
 
Mesaje: 146
Membru din: 02 Ian 2015, 00:34
Localitate: Slanic, Prahova

Re: reinceperea oatului

Mesajde ApIor » 23 Sep 2016, 15:08

un OM scrie:Ai pusca? Sau ...undita!

Nici una, nici alta... Ce vi se pare exagerat?
ApIor
 
Mesaje: 17
Membru din: 01 Apr 2016, 20:57
Localitate: Iași-Suceava

Re: reinceperea oatului

Mesajde octavianpopescu » 23 Sep 2016, 15:36

Chestia e nu ca au oprit ele ouatul din cauza vremii ci faptul ca eu am oprit oarecum fortat si nu au mai reluat...asta e,le las acolo pana la primavara
Daca eu si cu tine am fi mai buni, am fi cu doi oameni mai buni in lume..
octavianpopescu
 
Mesaje: 226
Membru din: 29 Iul 2014, 21:21
Localitate: ploiesti

Anterior

Înapoi la CRESTEREA MATCILOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 21 vizitatori