Prima pagină APICULTURA GENERALA CRESTEREA MATCILOR

Discutii despre diferite metode de crestere a matcilor in stupina , imperecherea matcilor , transport si introducere in noile familii de albine .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Cresterea matcilor pentru incepatori.

Mesajde elixir » 31 Mai 2021, 21:34

de ce sa fie crescute din oua de trantor?
e vorba de botci tipice, cu crescute in zona cu puiet de albina.
Avatar utilizator
elixir
 
Mesaje: 64
Membru din: 13 Mar 2012, 21:56
Localitate: prahova

Re: Cresterea matcilor pentru incepatori.

Mesajde 2roi » 01 Iun 2021, 18:33

Posibil matcă trantorita.
Trebuie să specificați cat mai multe detalii ptr a avea un răspuns cat mai pertinent.
2roi
 
Mesaje: 7
Membru din: 27 Iun 2014, 23:54
Localitate: Ploiești

Re: Cresterea matcilor pentru incepatori.

Mesajde Vasile_Bucovineanu » 01 Iun 2021, 19:25

elixir scrie:de ce sa fie crescute din oua de trantor?
e vorba de botci tipice, cu crescute in zona cu puiet de albina.

Mai intai, din ce e format finisorul?
Vasile_Bucovineanu
 
Mesaje: 669
Membru din: 22 Noi 2019, 22:43

Re: Cresterea matcilor pentru incepatori.

Mesajde elixir » 01 Iun 2021, 19:45

2roi scrie:Posibil matcă trantorita.
Trebuie să specificați cat mai multe detalii ptr a avea un răspuns cat mai pertinent.

matca trantorita iesi din discutie!
am transvazat din una din cele mai bune familii, matca de anul trecut, care a reusit sa umple catul cu miere, in ciuda vremii de rahat!
finisorul are matca batrana si care a avut o dezvoltare mai lenta, dar care acum are 7-8 rame de puiet!
Avatar utilizator
elixir
 
Mesaje: 64
Membru din: 13 Mar 2012, 21:56
Localitate: prahova

Re: Cresterea matcilor pentru incepatori.

Mesajde Vasile_Bucovineanu » 01 Iun 2021, 20:41

Exista mai multe moduri de a finisa cresterea botcilor: Rama portbotci e pusa intr-un izolator format din acea singura rama sau e pusa intr-un corp despartit de cuib cu gratie, etc.
Atunci cand in familia respectiva se afla o rama portbotci albinele cresc de cele mai multe ori si alte botci pe rame, mai ales daca regina e batrana. Uneori cresc botci si din oua de trantori, botci care sunt foarte lungi, dar din care nu iese nimic.
Vasile_Bucovineanu
 
Mesaje: 669
Membru din: 22 Noi 2019, 22:43

Re: Cresterea matcilor pentru incepatori.

Mesajde elixir » 01 Iun 2021, 21:33

Vasile_Bucovineanu scrie:Exista mai multe moduri de a finisa cresterea botcilor: Rama portbotci e pusa intr-un izolator format din acea singura rama sau e pusa intr-un corp despartit de cuib cu gratie, etc.
Atunci cand in familia respectiva se afla o rama portbotci albinele cresc de cele mai multe ori si alte botci pe rame, mai ales daca regina e batrana. Uneori cresc botci si din oua de trantori, botci care sunt foarte lungi, dar din care nu iese nimic.

rama port botci a fost pusa intre rame cu puiet larvar!
probabil ca matca mai batrana a dus la aceasta situatie!
multumesc ptr raspuns!
ps: matca din finisor a mers la un nucleu la care matca s-a pierdut la imperechere!
cel mai probabil prigoriile au fost de vina!
Avatar utilizator
elixir
 
Mesaje: 64
Membru din: 13 Mar 2012, 21:56
Localitate: prahova

Re: Cresterea matcilor pentru incepatori.

Mesajde Vasile_Bucovineanu » 01 Iun 2021, 22:35

Nu am inteles bine, familia respectiva era orfana sau avea regina in momentul introducerii ramei portbotci?
Vasile_Bucovineanu
 
Mesaje: 669
Membru din: 22 Noi 2019, 22:43

Re: Cresterea matcilor pentru incepatori.

Mesajde 2roi » 02 Iun 2021, 14:19

elixir scrie:
2roi scrie:Posibil matcă trantorita.
Trebuie să specificați cat mai multe detalii ptr a avea un răspuns cat mai pertinent.

matca trantorita iesi din discutie!
am transvazat din una din cele mai bune familii, matca de anul trecut, care a reusit sa umple catul cu miere, in ciuda vremii de rahat!
finisorul are matca batrana si care a avut o dezvoltare mai lenta, dar care acum are 7-8 rame de puiet!


Situația ta este total diferită de a mea.Am format un roi (5 rame 1/2 acoperite de albină de toate varstele) din care 2 cu miere și păstură,2 crescute mai închise la culoare și un FA, la care am dat o botcă de SL și l am adus acasă (20 km de stupină).Nu am deranjat 3saptamani ptr că nu dădeau semne de agitație (cules de rapiță)dar la control am găsit botca roasă pe lateral (probabil neviabilă),puiet de trântor și botci crescute între puietul de trântor.Practic s au bezmeticit in trei săptămâni.L am unit cu ziarul cu un alt roi după ce am protejat matca roiului in colivie de plasă înfiptă în fagure.Dupa 3 zile totul ok și am eliberat matca.Concluzia mea ,îi rog pe cei cu mai multă experiență să completeze daca este cazul,este că am greșit:
-1-nu am protejat botca la introducerea în roi
-2-nu am ținut roiul la beci înainte să îi dau botca
-3-noptile erau reci și nu au reușit să mențină temperatura optimă
2roi
 
Mesaje: 7
Membru din: 27 Iun 2014, 23:54
Localitate: Ploiești

Re: Cresterea matcilor pentru incepatori.

Mesajde Balian » 02 Iun 2021, 17:36

2roi scrie:Situația ta este total diferită de a mea.Am format un roi (5 rame 1/2 acoperite de albină de toate varstele) din care 2 cu miere și păstură,2 crescute mai închise la culoare și un FA, la care am dat o botcă de SL și l am adus acasă (20 km de stupină).Nu am deranjat 3saptamani ptr că nu dădeau semne de agitație (cules de rapiță)dar la control am găsit botca roasă pe lateral (probabil neviabilă),puiet de trântor și botci crescute între puietul de trântor.Practic s au bezmeticit in trei săptămâni.L am unit cu ziarul cu un alt roi după ce am protejat matca roiului in colivie de plasă înfiptă în fagure.Dupa 3 zile totul ok și am eliberat matca.Concluzia mea ,îi rog pe cei cu mai multă experiență să completeze daca este cazul,este că am greșit:
-1-nu am protejat botca la introducerea în roi
-2-nu am ținut roiul la beci înainte să îi dau botca
-3-noptile erau reci și nu au reușit să mențină temperatura optimă


Dacă cum spuneți, botca era probabil neviabilă atunci rezultă automat ce ați descris.
Cele trei puncte enumerate de d-voastră poate fi adevărete fiercare sau toate.
Șansa de reușită era mult mărită dacă ați fi pus mai multe botci în loc de una. :)
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2861
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Cresterea matcilor pentru incepatori.

Mesajde elixir » 02 Iun 2021, 20:55

Vasile_Bucovineanu scrie:Nu am inteles bine, familia respectiva era orfana sau avea regina in momentul introducerii ramei portbotci?

bineinteles ca avea regina!
Avatar utilizator
elixir
 
Mesaje: 64
Membru din: 13 Mar 2012, 21:56
Localitate: prahova

Re: Cresterea matcilor pentru incepatori.

Mesajde ignatov andrei » 10 Iun 2021, 08:49

elixir scrie:
Vasile_Bucovineanu scrie:Nu am inteles bine, familia respectiva era orfana sau avea regina in momentul introducerii ramei portbotci?

bineinteles ca avea regina!


Sunt crescatori de matci care folosesc diferite metode. Cei ce folosesc metoda transvazarii si cresterii in familie (finisor) cu matca, stiu ca apar si alte botci in afara celor introduse, cam in 95% din cazuri. Botcile aparute - in afara celor din crestere - trebuie distruse.
Sunt multi crescatori, care folosesc metode mai simple, sau empirice si nu au de unde sa stie aceste lucruri!

viewtopic.php?f=6&t=6166&start=1008
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Cresterea matcilor pentru incepatori.

Mesajde Vasile_Bucovineanu » 10 Iun 2021, 20:16

Acelasi raspuns il dadusem si eu.
Vasile_Bucovineanu scrie:Exista mai multe moduri de a finisa cresterea botcilor: Rama portbotci e pusa intr-un izolator format din acea singura rama sau e pusa intr-un corp despartit de cuib cu gratie, etc.
Atunci cand in familia respectiva se afla o rama portbotci albinele cresc de cele mai multe ori si alte botci pe rame, mai ales daca regina e batrana. Uneori cresc botci si din oua de trantori, botci care sunt foarte lungi, dar din care nu iese nimic.

Am intrebat daca finisorul avea regina deoarece omul a zis ca regina din finisor a ajuns intr-un nucleu si nu rezulta cand a fost mutata acolo.
Vasile_Bucovineanu
 
Mesaje: 669
Membru din: 22 Noi 2019, 22:43

Re: Cresterea matcilor pentru incepatori.

Mesajde elixir » 10 Iun 2021, 21:52

ignatov andrei scrie:
elixir scrie:
Vasile_Bucovineanu scrie:Nu am inteles bine, familia respectiva era orfana sau avea regina in momentul introducerii ramei portbotci?

bineinteles ca avea regina!


Sunt crescatori de matci care folosesc diferite metode. Cei ce folosesc metoda transvazarii si cresterii in familie (finisor) cu matca, stiu ca apar si alte botci in afara celor introduse, cam in 95% din cazuri. Botcile aparute - in afara celor din crestere - trebuie distruse.
Sunt multi crescatori, care folosesc metode mai simple, sau empirice si nu au de unde sa stie aceste lucruri!

http://www.forum.stuparitul.com/viewtop ... start=1008

multumesc d-le Ignatov!
multe lucruri se invata citind si printre randuri!
da, e vorba de un finisor cu matca.
eu nu am mai intervenit dupa introdurerea in finisor. am gasit botcile mari, cand am scos rama portbotci.
ptr un amator, sunt oarecum multumit!
next time, will be better!
Avatar utilizator
elixir
 
Mesaje: 64
Membru din: 13 Mar 2012, 21:56
Localitate: prahova

Re: Cresterea matcilor pentru incepatori.

Mesajde ignatov andrei » 11 Iun 2021, 22:58

elixir scrie:
ignatov andrei scrie:
elixir scrie:
Vasile_Bucovineanu scrie:Nu am inteles bine, familia respectiva era orfana sau avea regina in momentul introducerii ramei portbotci?

bineinteles ca avea regina!


Sunt crescatori de matci care folosesc diferite metode. Cei ce folosesc metoda transvazarii si cresterii in familie (finisor) cu matca, stiu ca apar si alte botci in afara celor introduse, cam in 95% din cazuri. Botcile aparute - in afara celor din crestere - trebuie distruse.
Sunt multi crescatori, care folosesc metode mai simple, sau empirice si nu au de unde sa stie aceste lucruri!

viewtopic.php?f=6&t=6166&start=1008

multumesc d-le Ignatov!
multe lucruri se invata citind si printre randuri!
da, e vorba de un finisor cu matca.
eu nu am mai intervenit dupa introdurerea in finisor. am gasit botcile mari, cand am scos rama portbotci.
ptr un amator, sunt oarecum multumit!
next time, will be better!


Cu placere!
In cazul cresterilor mai putin intensive, nu se intervine in familia crescatoare (finisor) decat la recoltarea botcilor aproape "coapte".
Mai sunt si cazuri in care, dupa capacirea botcilor, se intervine in familia crescatoare pentru a recolta botcile capacite, in vederea introducerii acestora in incubatoare sau in alte familii, urmand ca in familia de unde am recoltat botcile, sa introducem o noua sarja de botci pentru crestere!
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Cresterea matcilor pentru incepatori.

Mesajde jonny_it » 13 Iun 2021, 22:13

ignatov andrei scrie:Cu placere!
In cazul cresterilor mai putin intensive, nu se intervine in familia crescatoare (finisor) decat la recoltarea botcilor aproape "coapte".
Mai sunt si cazuri in care, dupa capacirea botcilor, se intervine in familia crescatoare pentru a recolta botcile capacite, in vederea introducerii acestora in incubatoare sau in alte familii, urmand ca in familia de unde am recoltat botcile, sa introducem o noua sarja de botci pentru crestere!


Eu sunt de parere ca cel mai bun incubator este familia de albine.
Practica introducerii in incubator a botcilor imediat dupa capacire nu mi se pare cea mai buna. Cu 1-2 zile inainte de ecluzionare ar fi cel mai corect daca vrem neaparat sa folosim incubatorul, atunci deja botcile pot sa stea si in buzunar ca tot ies. :)
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Cresterea matcilor pentru incepatori.

Mesajde stefanos22 » 05 Iul 2021, 12:05

Salut! Am si eu o intrebare , de ma poate lamuri cineva: incerc , pe de o parte , sa mai inmultesc din stupi (am doar 5 familii), iar pe de alta parte , sa trec de la dadant la ME.Avand in vedere ca am atat de putini stupi deocamdata , singura posibilitate este sa impart fiecare familie , si sa le dau cate o botca de roire la cei fara matca. La unul dintre acestia am facut urmatoarea greseala:avand botca respectiva pe o rama de 1/1( dupa cum spuneam mai sus vreau sa trec la 3/4) am pus 2 caturi de 3/4 unul peste altul , jos nu am mai pus nimic , iar sus am pus o rama de mancare , 2 de puiet , rama cu botca , inca o rama cu puiet capacit si una cu mancare.In afara de rama cu botca , toate celelalte sunt de 3/4(ma gandeam ca am tot timpul s-o sot , dupa ce eclozeaza matca , si pana va incepe ponta , sa nu mai puna si in ea) insa in graba nu am tinut cont de faptul ca botca - desi capacita - era pe pe leatul de jos si am senzatia ca albina s-a cam ridicat toata la nivelul ramelor de ME si au lasat-o neacoperita , din socotelile mele ar fi trebuit sa iasa pana acum , dar inca-i acolo. Oare sa mai astept , sau sa nu ma mai incurc , sa caut sa-i dau o alta botca? Multumesc!
stefanos22
 
Mesaje: 35
Membru din: 30 Ian 2014, 09:33
Localitate: Suceava

AnteriorUrmătorul

Înapoi la CRESTEREA MATCILOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 41 vizitatori