Prima pagină APICULTURA GENERALA RASE SI HIBRIZI DE ALBINE

Discutii despre rasele de albine existente in Romania si in lume . Albinele sunt insecte zburătoare, clasificate în cadrul superfamiliei Apoidea din cadrul subordinului Apocrita, care mai....
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Albinele rosii

Mesajde Ruben » 15 Sep 2012, 13:01

nae scrie:POATE E BUNA ,dar sa nu tragem concluzii dupa 2-5 ani ...


Ok,faceti 20 de regine Buckfast, si 20 Carnica. Selectionate de cine sti tu ca sunt buni. :) Si o sa vedeti in 2-5 ani diferentele ;)

Eu personal nu as testa Mercedesul 2 ani.

Sigur ca cei care vand regine in Romania, stupari priceputi, nu se vor inghesui sa produca Buckfast din motive lesne de inteles.

Ok, hai sa comparam Carnica si Buckfast.

Stiti stupari cu 1000 de stupi care lucreaza cu Carnica?

Cu Buckfast sunt.
“We are just an advanced breed of monkeys on a minor planet of a very average star. But we can understand the Universe. That makes us something very special.”
― Stephen Hawking
Avatar utilizator
Ruben
 
Mesaje: 887
Membru din: 24 Feb 2011, 22:51

Re: Albinele rosii

Mesajde nae » 15 Sep 2012, 21:31

Eu nu critic aceasta rasa ,nu am pregatirea necesara ; dezbaterea pe aceasta tema trebuie condusa de cei in drept (cei care fac selectie sau inteleg termenul ), eu am albine din '04 si doar de2-3 ani ma interesez de ''fineturi '' ; sa participe sa-si dea cu parerea cei care traiesc din apicultura si au buckfast (nr nu ma intreseaza , doar tonele ) .
Sa dau si un exemplu sa nu zica Paul ca sunt entinematic (parca ) :
-In primavara apare un tip (Kamy )cu o abordare simplist -bulversanta (2 matci in fam inainte de salcam .../proiect 5000 de matci spre vanzare -an ...),tipul simpatic ,zilele trecute posteaza ca face SELECTIE din '88 (sper sa nu gresesc ) -Daca eu (nu ma pricep ) si Kamy (se pricepe )dicutam de rase .. prefer sa ma apuc de pictura .
nae
 
Mesaje: 3375
Membru din: 11 Noi 2011, 19:29

Re: Albinele rosii

Mesajde nellu.ar » 16 Sep 2012, 00:36

SELECTIE din 88 ??? poate,da nu in Romania ! daca la noi s-ar fi facut selectie inainte de 90 pe "carpatica",astazi, ar fi mai vestita decat buckfast!
nellu.ar
 
Mesaje: 110
Membru din: 23 Dec 2011, 21:31
Localitate: arad

Re: Albinele rosii

Mesajde kamy » 16 Sep 2012, 13:27

nae tata nu-mi rastalmaci srisurile si te rog nu le mai traduce, eu am scris ce-am obtinut si cand.poate ai daruri de clarvazatori da ai cam luat-o pe aratura,iar in ce priveste crescatoria de matci am luat o mare teapa datorita anului,toti cei ce au comandat le vor fi livrate matcile incepand din primavara viitoare la pretul discutat initial,dar pentru cei ca tine care nu se simt bine daca n-au bumbac printre dinti sincer nu-mi pierd timpul!in rest din partea mea poti ramane buricu pamantului.
o zi buna!
kamy
 
Mesaje: 1879
Membru din: 18 Dec 2011, 15:30

Re: Albinele rosii

Mesajde kamy » 16 Sep 2012, 14:10

Ruben scrie:
nae scrie:POATE E BUNA ,dar sa nu tragem concluzii dupa 2-5 ani ...


ruben la orice rasa exista si rebuturi,albinele rosii s-ar potrivi mai bine cu elgon dar din vre-o 15 cumparate nici una nu s-au ridicat la inaltimea carpatinei noastre,si nici de la buckfast nu-s toate cu covrigi in coada,eu am transvazat de la f2,f3 si au devenit extrem de agresive atat carnica cat si buckfast.intr-adevar am gasit la un prieten un buckfast veritabil de la care am transvazat .parerea mea daca poti schimba matcile din 2 in 2 ani merge si romaneasca cu conditia sa eviti transvazarea de la cele roitoare!da faci cum vrei.
kamy
 
Mesaje: 1879
Membru din: 18 Dec 2011, 15:30

Re: Albinele rosii

Mesajde nae » 16 Sep 2012, 16:52

kamy scrie:nae tata nu-mi rastalmaci srisurile si te rog nu le mai traduce, eu am scris ce-am obtinut si cand.poate ai daruri de clarvazatori da ai cam luat-o pe aratura,iar in ce priveste crescatoria de matci am luat o mare teapa datorita anului,toti cei ce au comandat le vor fi livrate matcile incepand din primavara viitoare la pretul discutat initial,dar pentru cei ca tine care nu se simt bine daca n-au bumbac printre dinti sincer nu-mi pierd timpul!in rest din partea mea poti ramane buricu pamantului.
o zi buna!

O zi buna si tie .(chioara pe index m-a iritat )
nae
 
Mesaje: 3375
Membru din: 11 Noi 2011, 19:29

Re: Albinele rosii

Mesajde Ruben » 17 Sep 2012, 17:36

kamy scrie:nici de la buckfast nu-s toate cu covrigi in coada,eu am transvazat de la f2,f3 si au devenit extrem de agresive


Da cine supararea te-o fi pus sa tranvazezi de la f2,f3? :shock:
“We are just an advanced breed of monkeys on a minor planet of a very average star. But we can understand the Universe. That makes us something very special.”
― Stephen Hawking
Avatar utilizator
Ruben
 
Mesaje: 887
Membru din: 24 Feb 2011, 22:51

Re: Albinele rosii

Mesajde kamy » 17 Sep 2012, 18:39

daca eu nu transvazam tu nu stiai ce se-ntampla si asa am vrut io sa-ncerc sa vedem ce pot nepoatele!
kamy
 
Mesaje: 1879
Membru din: 18 Dec 2011, 15:30

Re: Albinele rosii

Mesajde Ruben » 17 Sep 2012, 20:19

Ce altceva putea sa se intample decat diluarea rasei...Pentru asta nu trebuia transvazare.
“We are just an advanced breed of monkeys on a minor planet of a very average star. But we can understand the Universe. That makes us something very special.”
― Stephen Hawking
Avatar utilizator
Ruben
 
Mesaje: 887
Membru din: 24 Feb 2011, 22:51

Re: Albinele rosii

Mesajde kamy » 17 Sep 2012, 21:50

Ruben scrie:Ce altceva putea sa se intample decat diluarea rasei...Pentru asta nu trebuia transvazare.
nu chiar nepoatele si-au pastrat in mare parte propitatile doar c-au devenit agresive!
kamy
 
Mesaje: 1879
Membru din: 18 Dec 2011, 15:30

Re: Albinele rosii

Mesajde Ruben » 17 Sep 2012, 22:08

O fi...

Oricum pe mine ma intereseaza reginele de productie obtinute din linii. Nu nepoate si stranepoate(Asta poate fi interesant de urmarit experimental de cine ii place...)
“We are just an advanced breed of monkeys on a minor planet of a very average star. But we can understand the Universe. That makes us something very special.”
― Stephen Hawking
Avatar utilizator
Ruben
 
Mesaje: 887
Membru din: 24 Feb 2011, 22:51

Re: Albinele rosii

Mesajde kamy » 19 Sep 2012, 10:15

no in sfarsit merem amandoi pe sine paralele de tren ca de-ntalnit doar in caz de cataclism!
kamy
 
Mesaje: 1879
Membru din: 18 Dec 2011, 15:30

Re: Albinele rosii

Mesajde Ruben » 19 Sep 2012, 13:26

kamy scrie:no in sfarsit merem amandoi pe sine paralele de tren ca de-ntalnit doar in caz de cataclism!

:lol: Cam ashe ceva.

Da cine stie...sfarsitul lumii o fi pe aproape, asa ca nu disperam. ;)
“We are just an advanced breed of monkeys on a minor planet of a very average star. But we can understand the Universe. That makes us something very special.”
― Stephen Hawking
Avatar utilizator
Ruben
 
Mesaje: 887
Membru din: 24 Feb 2011, 22:51

Re: Albinele rosii

Mesajde kamy » 24 Sep 2012, 08:25

rubene hai fa lasa albinele albastre din arena cu tauri ca se racesc albinele rosii!
kamy
 
Mesaje: 1879
Membru din: 18 Dec 2011, 15:30

Re: Albinele rosii

Mesajde Ruben » 24 Sep 2012, 20:02

kamy scrie:rubene hai fa lasa albinele albastre din arena cu tauri ca se racesc albinele rosii!


:lol:

kamy, ce sa le facem la astia care au multe sa ne spuna cate ceva?
“We are just an advanced breed of monkeys on a minor planet of a very average star. But we can understand the Universe. That makes us something very special.”
― Stephen Hawking
Avatar utilizator
Ruben
 
Mesaje: 887
Membru din: 24 Feb 2011, 22:51

Re: Albinele rosii

Mesajde Ioan Guist » 24 Sep 2012, 20:56

Se pare ca traiesc un ...Deja Vu.Drept a ca mai ...diluat.
Pe forumul vechi am scris de experienta urmatoare:
Stupina (~300) compusa din 20 % buckfast; 30 % Carnica selectionata; 50% Carpatina (adica tot o Carniola dar mai lasata de izbeliste).
Am inteles atunci, in prostia mea, in nestiinta mea, ce inseamna sa incerci sa faci performanta din albina predictibila.Adeca albina ce pleaca la cules pe ploaie, pe bunghineala.Albina ce nu roieste ca ...o "mananca sub torace".Albina ce reactioneaza la impuls din partea stuparului.Orice fel de impuls.
Daca carpatina a plecat in copac, si Carniola mi-a platit datoriile , iar backfast-ul mi-a pus cerebelul la lucru se cheama ca lucrurile in apicultura de ...profit ,se face cu plata pe rezultatele selectionarii facute de altii.

Astazi, la 5-7 -9 ani,lucrurile se reaseaza.In Ro, au aparut rezultate pe Carpatina.Drept e ca genele, caracterele , nu sunt inca fixate.Mai este nevoie de 7 ani.
Dar, pe liniile de comunicare au aparut stupari vocali, stupari cu" ragnet" si tupeu, cu interese de moment.Apicultori de ...comert ce "impun " tehnici radicale insa rupte de practica si rezultat .Tehnici de impact si profit imediat, numa bune de vandut la altii.Tehnici ...visate.Oameni ce-si urmaresc doar profitul imediat din expunerea pe canalele de informare.Asta ,in comparatie cu vechiul forum, vechia perioada dulce a inceputului de schimb de informatie ,ma dezarmeaza.
Astazi strategiile si interesele (vezi colegii vocali ce lovesc in stanga si in dreapta ca...la un moment dat sa scoata la vanzare tehnica apicola sau material biologic)inabuse adevaratul schimb de informatie.
Palmasii, patronii experientei, sunt pusi la respect de semiiapicultorii cu tastaturi tocite la pachet sau de catre tot felul de tembeli cu 3,14 stupi ce o freaca pe net.
Informatia adevarata , pasii siguri ne trimit , ne intoarc la hartie,Apicultorul trebuie sa se intoarca la carte si practica.
Internetul este murdar.

Va salut.
Ma duc sa mananca 5 sarmale.
Nu-mi permit luxu' sa fiu ...pesimist ! .
Avatar utilizator
Ioan Guist
 
Mesaje: 3635
Membru din: 20 Feb 2011, 21:43
Localitate: Cisnadie jud.Sibiu

AnteriorUrmătorul

Înapoi la RASE SI HIBRIZI DE ALBINE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori