Prima pagină APICULTURA GENERALA RASE SI HIBRIZI DE ALBINE

Discutii despre rasele de albine existente in Romania si in lume . Albinele sunt insecte zburătoare, clasificate în cadrul superfamiliei Apoidea din cadrul subordinului Apocrita, care mai....
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Albinele rosii

Mesajde Bambucha » 27 Sep 2012, 15:51

Anul asta Carnica de slovenia a incetat ouatul in iulie dupa floare, conditii de ses! A noastra carpatina s-a oprit la 15-25 sept :idea: Buckie inca mai oua chiar daca nu consistent.
Vatra de intomnat conteaza enorm, intre ses si deal diferenta medie de o rama puiet la 1 sept!

Daca la albina noastra de ograda stiu deja dupa marimea ghemului ce lucrari trebuie sa fac in primavara, la celelalte stau cu ochii ca pe hotii de cai si-mi iau notite.
"Bravo, Marcele! Ai luat și banii de pe pieptul mortului”
Avatar utilizator
Bambucha
 
Mesaje: 2785
Membru din: 23 Feb 2011, 13:38
Localitate: Bucuresti

Re: Albinele rosii

Mesajde pab » 28 Sep 2012, 10:44

Mishu05 scrie:Cand ma uit la pozele tale Bambucha si vad albine cu inele galbene si rosii imi dau seama cat de amestecata e si albina noastra .

Hei Mishu, in acele poze ale lui Bambucha nu e albina noastra, cum zici tu, se vede clar ca sunt niste hibrizi de buckfast, ceea ce autorul si recunoaste.
Albina carpatina nu are ce cauta cu inele galbene sau rosiatice, tre sa fie sura, iar matca la fel. Personal elimin din efectiv tot ce apare cu inele galbene sau rosiatice.
Copii copii.....ce sa mai zic...
trecut. prezent. viitor. toate sunt legate
pab
 
Mesaje: 161
Membru din: 24 Iun 2011, 12:34
Localitate: Buzau-Bucuresti

Re: Albinele rosii

Mesajde Ruben » 28 Sep 2012, 20:57

Bambucha scrie:Daca la albina noastra de ograda stiu deja dupa marimea ghemului ce lucrari trebuie sa fac in primavara, la celelalte stau cu ochii ca pe hotii de cai si-mi iau notite.


Cand ti se aduna prea multe notite, publica din ele pe aici ;)
“We are just an advanced breed of monkeys on a minor planet of a very average star. But we can understand the Universe. That makes us something very special.”
― Stephen Hawking
Avatar utilizator
Ruben
 
Mesaje: 887
Membru din: 24 Feb 2011, 22:51

Re: Albinele rosii

Mesajde Ioan Guist » 28 Sep 2012, 22:07

Bambucha scrie: 1Anul asta Carnica de slovenia a incetat ouatul in iulie dupa floare,
2A noastra carpatina s-a oprit la 15-25 sept
3Buckie inca mai oua chiar daca nu consistent.
4 Vatra de intomnat conteaza enorm, intre ses si deal diferenta medie de o rama puiet la 1 sept!

5 Daca la albina noastra de ograda stiu deja dupa marimea ghemului ce lucrari trebuie sa fac in primavara, la celelalte stau cu ochii ca pe hotii de cai si-mi iau notite.


1 Slovenii au rateuri pe selectie ca si ...noi.Am fost dezamagit total.Din matcile primite am schimbat dupa o luna, 70 %.Nu a intrat nici una in iarna.O albina lipsita de performanta.Nu detaliez.Incercati pentru ...experienta.Personal mi-am adus aminte de inceputurile mele in stuparit.Sau poat eam nimerit un lot..nereusit.
2 Normal.Important e ce face pana la 15 sept si cat din matcile respective sunt pe aceiasi ...poteca de lucru.
3 Nu ne intereseaza.Nu este loc de discutie aici.Nu exista nici interlocutori ce pot vorbii din experienta pe acest subiect.Doar subiectiv si / sau partizanat.Subiectul cade in derizoriu.Cine e mai tare in "clanta", se impune.Ramane fiecare cu ce stie sigur, din ceea ce a "pipait".Restul...bla bla.
4 Corect.De aici si oarecare "cocoseli" ale colegilor in anumite perioade calendaristice.Horea poate fi un punct extrem, de referinta.Nu exista apicultura fara sa ti cont de vatra.NU se poate stuparii fara sa cunosti la firul de iarba baza melifera si specificul climatic -geografic al zonei. Functie de personalitatea fiecarei vetre se pot lua decizii pe selectie, pe sistem de stuparit, lada,tehnica, program de intreventie in familie.

5 La o albina selectionata, cu caracterele ...batute in cuie, se intra in ea primavara si toamna. In rest ...se recolteaza caturi.
Nu-mi permit luxu' sa fiu ...pesimist ! .
Avatar utilizator
Ioan Guist
 
Mesaje: 3635
Membru din: 20 Feb 2011, 21:43
Localitate: Cisnadie jud.Sibiu

Re: Albinele rosii

Mesajde Bambucha » 29 Sep 2012, 09:46

1. Nici eu nu sunt satisfacut de ele, ma incapatanez sa las 1-2 peste iarna sa le pot cerceta mai bine pe un sezon cap-coada.
2. "cat din matcile respective sunt pe aceiasi ...poteca de lucru." Eheii, cata dreptate! Si aici sunt de acord cu domn Pab, daca fiecare si-ar selectiona sistematic acea rata 20-30 % altfel am sta la nivel national. Eu deja am "in custodie" si albinele vecinilor, unde schimb matci, fac tratamente gratis, etc. Desi e munca in plus la obositii aia de orizontali cu 15 urdinise primavara-toamna, prefer sa am un mic control in jurul meu, iar vecinii se bucura la spor de miere! Faptul ca pot observa rezultatul la familii care se organizeaza singure este cel mai mare castig al meu. Sunt satisfactii mari!
3. Inchid si eu, din ce am "auzit" sunt putine locuri de unde iese ceva cu adevarat bun.

5. Cam asta ar fi telul meu, lucrarea de primavara constand in a pune catul, iar cea de toamna a lua catul. Va mai curge ceva apa pe Dunare pana acolo. Pentru fiecare 10 % in plus pe poteca dreapta sunt ani grei de carca!
"Bravo, Marcele! Ai luat și banii de pe pieptul mortului”
Avatar utilizator
Bambucha
 
Mesaje: 2785
Membru din: 23 Feb 2011, 13:38
Localitate: Bucuresti

Re: Albinele rosii

Mesajde Ruben » 29 Sep 2012, 10:00

Bambucha scrie:3. Inchid si eu, din ce am "auzit" sunt putine locuri de unde iese ceva cu adevarat bun.


Explica putin inainte sa inchizi. :)
“We are just an advanced breed of monkeys on a minor planet of a very average star. But we can understand the Universe. That makes us something very special.”
― Stephen Hawking
Avatar utilizator
Ruben
 
Mesaje: 887
Membru din: 24 Feb 2011, 22:51

Re: Albinele rosii

Mesajde Ruben » 29 Sep 2012, 10:01

Ioan Guist scrie:
Bambucha scrie:
3 Nu ne intereseaza.Nu este loc de discutie aici.Nu exista nici interlocutori ce pot vorbii din experienta pe acest subiect.Doar subiectiv si / sau partizanat.Subiectul cade in derizoriu.Cine e mai tare in "clanta", se impune.Ramane fiecare cu ce stie sigur, din ceea ce a "pipait".Restul...bla bla.


Te referi la subiectul "Buckfast" in general sau la ceasul biologic al Buckfast?
“We are just an advanced breed of monkeys on a minor planet of a very average star. But we can understand the Universe. That makes us something very special.”
― Stephen Hawking
Avatar utilizator
Ruben
 
Mesaje: 887
Membru din: 24 Feb 2011, 22:51

Re: Albinele rosii

Mesajde Ruben » 04 Noi 2012, 10:10

Haideti, mai, cu poze, pareri, ceva. Ati intrat la ghem?
“We are just an advanced breed of monkeys on a minor planet of a very average star. But we can understand the Universe. That makes us something very special.”
― Stephen Hawking
Avatar utilizator
Ruben
 
Mesaje: 887
Membru din: 24 Feb 2011, 22:51

Re: Albinele rosii

Mesajde BUNKA » 07 Noi 2012, 10:47

'' a cumparat cineva din Ro asa ceva la acest pret ? tipul 4

http://www.buckfast.dk/en/bq-flash.html''

Foarte misto sursa, 425E o matca...trebuie sa fie ceva cu adevarat bun.
Pacat ca subiectul nu mai suscita interes, eu sunt "la furat"ca sa zic asa pe tema asta si as vrea sa ma documentez!!
O sa caut in alta parte, ca aici nu gasesc nimic...ma duc pe forumul vechi pe care spre rusinea mea nu am putut sa-l citesc pe tot, e si foarte mare, si trebuie sa faci selectie de info la modul serios!!
BUNKA
 
Mesaje: 4080
Membru din: 26 Iun 2011, 21:16
Localitate: Botosani

Re: Albinele rosii

Mesajde BUNKA » 07 Noi 2012, 11:15

""Mesajde Mishu05 » 26 Sep 2012, 08:40
Inainte de restrangere avea 7 rame din care 2 cu puiet una capacit ( am pus poza mai sus, toate pozele sunt de la acelasi stup). Acum e pe 5 rame si avand de cateva zile un cules moderat sper sa blocheze in curand si sa se mai potoleasca fata cu ouatul. Cand ma uit la pozele tale Bambucha si vad albine cu inele galbene si rosii imi dau seama cat de amestecata e si albina noastra .
Pai eu am in o gramada de stupi aspectul asta si asta inainte de a avea buckfast asa le-am luat si asa au fost pe parcurs prin roire naturala si imperechere cum s-a nimerit. Nu toate familiile dar multe din ele. Si asa am vazut la foarte multi stupari si in realitate si prin pozele puse aici pe forum. Asta apropo de selectie..'"

Iti dai seama Mishu ca si unul care nu a facut selectie in viata lui in stupina proprie, se poate trezi cu un mix de gene, de Bukfast, Italiana si altele...la cat de multi stupi sunt in localitati, ca practic toata lumea-si face vatra undeva intr-un sat, nu le duce in mijlocul campului sau in padure...si cu pastoralul nostru, cate matci se imperecheaza in pastoral, iti dai seama ce impact are introducerea de rase diferite la nivel de areal, daca iei in calcul si faptul ca in fiecare an stupii roiesc, si in fiecare an sunt matci care se imperecheaza cu trantori peste tot si originile lor genetice sunt imposibil de stiut...Probabil ca sa faci performanta trebuie sa lucrezi doar cu F1, dar asta implica multa munca pe partea de crestere de matci, imperechere, introducere, chiar si presupunand ca ai o matca valoroasa din care tragi, si un loc izolat unde sa imperechezi. Cat la suta din apicultori fac asta, foarte putini...restul merg la voia intamplarii si asta face fenomenul de necontrolat!!
Asa cum ai zis si tu...apropos de selectie!!
BUNKA
 
Mesaje: 4080
Membru din: 26 Iun 2011, 21:16
Localitate: Botosani

Re: Albinele rosii

Mesajde BUNKA » 07 Noi 2012, 11:32

"[Mesajde Ruben » 27 Sep 2012, 13:05

( Bambucha scrie:Un avantaj al albinei noastre este economia! Nu de putine ori am ramas surprins vazand ca familia a consumat mai nimic toata iarna, in martie avand 75 % din rezervele ce le-am lasat.)

Se spune ca si vara, in lipsa de cules, Carnica pura inceteaza ouatul. Asa o fi?]"

Eu nu am facut nici un fel de selectie in ultimii ani, si sincer am observat fenomenul asta destul de puternic, am avut anul trecut cel mai clar exemplu, in toamna, o incetare a pontei cum nu am vazut niciodata, prin septembrie deja nu prea mai era puiet prin lazi...pt mine cel putin efectele au fost dezastruoase, caci nu am avut albina tanara suficienta la iernare, si asta s-a tradus in pierderi incepand cu sfarsitul lunii decembrie, pur si simplu au intrat cu albina uzata, matcile nu au mai ouat deloc in toamna...m-am dus la vale SANIE.
Deci eu as zice ca si aici trebuie sa fie un echilibru, adica nici sa ponteze toata iarna dar nici sa stopeze prea timpuriu...acum cand ma gandesc as fi preferat sa oua pana in decembrie, as fi avut albina macar, daca le hranesti nu-i bai, dar daca nu oua deloc...ce te faci, pierzi absolut TOT.
Si atentie...nu erau matci batrane, toate au fost schimbate la tei anul trecut!!
Bine...si eu am fost de vina, nu le-am mai mutat de la tei sperand ca urmeaza o faneatza, insa a urmat o foame cumplita, n-a mai plouat deloc si aia a fost...asta ca sa tinem cont si cat de ciudata e treaba la noi, ca nu e ca in Canada unde ai 2 luni de cules si aia e, la noi ai trei luni sau mai mult dar daca stai pe loc ai sanse sa prinzi doar cateva zile de cules pe sezon, in rest foame...pastoralul este absolut necesar la noi daca vrei sa faci 100Kg /colonie, poti sa ai mama matcilor, si stupul stupilor...daca nu-i misti putin ai luat-o-nfreza, cel putin asa e la mine in nord aici in judetul Botosani!!
BUNKA
 
Mesaje: 4080
Membru din: 26 Iun 2011, 21:16
Localitate: Botosani

Re: Albinele rosii

Mesajde BUNKA » 09 Noi 2012, 01:03

Daaa sunt tata maestrilor... :lol: :lol: :lol:
N-am alta calitate in afara de faptul ca si eu am facut o obsesie cu albinele astea, si printre altele mi-am descoperit o alta pasiune ca sa zic asa...imi place sa ma umplu de rumegus, si...cam atat!
Ma rog...obsesia ma face sa pierd mult timp documentandu-ma pe temele astea doua si nu numai...imi place sa invatz, sa studiez tot felul de chestii!!
Trebuie sa studiez la capitolul rase, selectie, crestere de matci, etc...sunt varza!!
Noroc, iarna usoara!!
BUNKA
 
Mesaje: 4080
Membru din: 26 Iun 2011, 21:16
Localitate: Botosani

Re: Albinele rosii

Mesajde florinapi » 09 Noi 2012, 12:02

marian sima,eu i-ti dau dreptate.Cunosc niste stupari care au adus matci din Germania si vad ca nu au facut mare smecherie cu ele.
Eu de 10 ani traiesc exclusiv de pe urma la corciturile mele si vad ca se poate.Recunosc ca mai au si naravuri,dar m-am invatat cu ele.
De un lucru sunt sigur,stuparii care nu cunosc tehnologia,flora melifera din unu,doua judete sau macar din zona lor,pot sa incerce toate rasele de pe planeta si tot n-o sa faca mare lucru.

Parerea mea dom-le,parerea mea!
,,Morala fara expertiza este naiva,iar uneori poate fi chiar periculoasa."

Puteti vedea albumul pe foto pe SunPhoto aici : http://florinapi.sunphoto.ro
florinapi
 
Mesaje: 193
Membru din: 13 Noi 2011, 22:21
Localitate: Lugoj

Re: Albinele rosii

Mesajde Ruben » 09 Noi 2012, 18:40

florinapi scrie:marian sima,eu i-ti dau dreptate.Cunosc niste stupari care au adus matci din Germania si vad ca nu au facut mare smecherie cu ele.
Eu de 10 ani traiesc exclusiv de pe urma la corciturile mele si vad ca se poate.Recunosc ca mai au si naravuri,dar m-am invatat cu ele.
De un lucru sunt sigur,stuparii care nu cunosc tehnologia,flora melifera din unu,doua judete sau macar din zona lor,pot sa incerce toate rasele de pe planeta si tot n-o sa faca mare lucru.

Parerea mea dom-le,parerea mea!


Acu...depinde ce rasa o adus din Germania, de la cine, cate regine si cum le-o folosit. Spune-ne si noua ce rasa o adus: Buckfast sau Carnica. Produsa de cine. Cate o cumparat. Ce i-o placut la ele? Ce nu i-o placut.

Parerea ta, parerea ta, domle :D , dar fii explicit.
“We are just an advanced breed of monkeys on a minor planet of a very average star. But we can understand the Universe. That makes us something very special.”
― Stephen Hawking
Avatar utilizator
Ruben
 
Mesaje: 887
Membru din: 24 Feb 2011, 22:51

Re: Albinele rosii

Mesajde florinapi » 10 Noi 2012, 09:51

Era vorba despre Buckfast,in jur de 60 pe an.De unde exact din Germania,habar nam si nici nu ma intereseaza,in ori ce caz erau inperechiate pe insule.
I-mi pare rau ca a-ti inteles gresit mesajul meu.
Ieu am vrut sa spun ca,ni macar Buckfastul sau alta rasa nu face si treaba stuparului,dar...
,,Morala fara expertiza este naiva,iar uneori poate fi chiar periculoasa."

Puteti vedea albumul pe foto pe SunPhoto aici : http://florinapi.sunphoto.ro
florinapi
 
Mesaje: 193
Membru din: 13 Noi 2011, 22:21
Localitate: Lugoj

Re: Albinele rosii

Mesajde BUNKA » 12 Noi 2012, 11:04

Cateva surse de material genetic selectionat http://www.apiculture.com/_menus_us/ind ... menu.htm&0
BUNKA
 
Mesaje: 4080
Membru din: 26 Iun 2011, 21:16
Localitate: Botosani

AnteriorUrmătorul

Înapoi la RASE SI HIBRIZI DE ALBINE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori