Prima pagină APICULTURA GENERALA RASE SI HIBRIZI DE ALBINE

Discutii despre rasele de albine existente in Romania si in lume . Albinele sunt insecte zburătoare, clasificate în cadrul superfamiliei Apoidea din cadrul subordinului Apocrita, care mai....
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Albinele rosii

Mesajde Ruben » 11 Sep 2012, 01:14

nae scrie:diferentele observate fata de martorul autohton pe 3 ani -macar .


Nu am avut Buckfast trei ani. Dar am vazut stupine care au. Martorul autohton la care te referi nu se va pastra mult timp in forma de acum... tocmai pentru ca nu se agita nimeni sa il conserve...

Cusururi. Sigur are. Doar ca minore comparat cu ale carpatinei.

Dar, iarasi, carpatina nu exista. "Carpatina" putem numi carnica salbatica din Carpati.
“We are just an advanced breed of monkeys on a minor planet of a very average star. But we can understand the Universe. That makes us something very special.”
― Stephen Hawking
Avatar utilizator
Ruben
 
Mesaje: 887
Membru din: 24 Feb 2011, 22:51

Re: Albinele rosii

Mesajde nae » 11 Sep 2012, 14:32

Cand spun ''martor '' ma refer la maidanezele mele cumparate de la nea Gheorghe (sa-i fie tarana usoara ) care n-a auzit de Carnica /Ligustica ...si nici eu n-am facut selectie dar am facut miere ('10 =2200kgrapita/80 fam____ e rau ?/in'11 =326 kgrapita/83 )
nae
 
Mesaje: 3375
Membru din: 11 Noi 2011, 19:29

Re: Albinele rosii

Mesajde Ruben » 11 Sep 2012, 17:22

nae, tata are vre-o patru vaci de lapte care dau in jur de 30 de litri de lapte. Doua dintre ele sunt corcituri, si totusi dau.

Acelasi lucru e si cu albinele tale. Ele pot da productie buna. DAR, ai putea lucra cu 500 de stupi din soiul tau? Singur? Cu un ajutor? Cu 10 ajutoare?

Asta e intrebarea. Poate ca ai un soi putin roitor, dar carpatinele pe care le stiu sunt in stare sa intre 50% in frigurile roitului chiar daca au spatiu. Cred ca am fost generos la procent.

Nu stiu de ce, asa...dupa avatar, inclin sa cred ca ai studiat nitel mai multe despre lumea animala decat mine ;) Si in mod sigur sti de ce fermierii folosesc rase/soiuri selectionate :)

In rest ce sa spun....? Ca albina noastra a fost selectionata de stupari dupa instinctul de roire?

Serios, acum. Taranul avea acasa cosnitele cu albine. Care oare se praseau cel mai mult? Cele cu instinct de roire ridicat.

Pana nu demult, stupari care stiau destul de multe despre apicultura, preferau roirea naturala....

Asa ca albina carpatina nu are ecotip de "deal", "munte" cum le place sa creada carturarilor nostri.

Nuuu...ea are ecotip de: mar, corcodus si gutui. Ii place la nebunie in pom.

Dar noi am vrea sa ne investim in altceva banii decat in scari si cosnite. :)

Hai, de exemplu, sa vedem plusuri si minusuri ale Buckfast comparat cu ceva selectionat.
“We are just an advanced breed of monkeys on a minor planet of a very average star. But we can understand the Universe. That makes us something very special.”
― Stephen Hawking
Avatar utilizator
Ruben
 
Mesaje: 887
Membru din: 24 Feb 2011, 22:51

Re: Albinele rosii

Mesajde kamy » 11 Sep 2012, 20:25

no stati oleaca ca nu-i chiar asa,incepand din 88am facut selectie incercand sa ocolesc roirea,si-am cam reusit,ajungand din 100 la unu maxim 2 roi pe an.da cam trebuie sa ai matcile de vita buna si pana pe la 2 ani,si oleaca de spatiu,merge albina romaneasca nu-i musai buckfast sau alti hibrizi care dupa 1-2 generatii te-nteapa de chitai!
kamy
 
Mesaje: 1879
Membru din: 18 Dec 2011, 15:30

Re: Albinele rosii

Mesajde nae » 11 Sep 2012, 21:43

D-lor , va salut ; m-am bagat aiurea ,chiar nu cunosc subiectul ... sunt pt tehnica ,pt nou/bun ,dar nu inainte sa stapanesti/intelegi vechiul -pt. a putea intelege noul .
Cand a aparut Lastunul multi au ras acum multi cauta masini cu cilindree/consum mica/mic ...
Referitor la avatar -catelul ,Balan, nu este al meu il imprumut cand merg in pastoral (eu am 3 cateluse si nu sunt invatate legate ) -il IUBESC ;in perioada '93-'00 am fost macelar/vanator (am impuscat multi caini ), in'02 m-a calcat trenul pe cap si .. vad viata altfel .
Se pune accent prea mult pe: rulota /varujet /matci roz /cutie Jenter ...si foarte putin pe lucrurile esentiale (daca nu intelegi cum si ce rol are startarul potisa faci tranzvazare tripla si inperechere in grota ).
Va rog sa ma scuzati .
nae
 
Mesaje: 3375
Membru din: 11 Noi 2011, 19:29

Re: Albinele rosii

Mesajde BadMarCos » 11 Sep 2012, 21:52

Buna seara. Sunt nou pe forum si in apicultura. Am citit cate ceva despre Buckfast (din forumul vechi si alte forumuri), video de pe net, din punctul meu de vedere apicultura incepe ca hobby si pe parcurs te gandesti sa o transformi in afacere, in acest moment intervine randamentul unei familii si daca matca aceasta este asa de buna cum se spune in curand o sa fim invadati (cu toate opiniile contra sau legislatiei in vigoare). :shock:
Apropo de unde se poate cumpara astfel de matca? ;)
BadMarCos
 
Mesaje: 3
Membru din: 07 Ian 2012, 12:23

Re: Albinele rosii

Mesajde Ruben » 12 Sep 2012, 07:05

nae scrie:Va rog sa ma scuzati .


Stai pe aici, nae :) Nu-i cazul de scuzat.

Interesanta experienta cu vazutul vietii "altfel" de la un moment dat. Te felicit.
“We are just an advanced breed of monkeys on a minor planet of a very average star. But we can understand the Universe. That makes us something very special.”
― Stephen Hawking
Avatar utilizator
Ruben
 
Mesaje: 887
Membru din: 24 Feb 2011, 22:51

Re: Albinele rosii

Mesajde Ruben » 12 Sep 2012, 07:16

kamy scrie:no stati oleaca ca nu-i chiar asa,incepand din 88am facut selectie incercand sa ocolesc roirea,si-am cam reusit,ajungand din 100 la unu maxim 2 roi pe an.da cam trebuie sa ai matcile de vita buna si pana pe la 2 ani,si oleaca de spatiu,merge albina romaneasca nu-i musai buckfast sau alti hibrizi care dupa 1-2 generatii te-nteapa de chitai!


kamy, e fain rezultatul. Ca sa il pastrezi in anii urmatori, cauta loc de imperechere la munte.

Legat de chitait ;) , nu ma pune nimeni sa pastrez regine de generatia a 2-a in stupina. Dar din ce am vazut la altii, si cele care mai scapa, nu pisca mai rau decat neselectionatele.
“We are just an advanced breed of monkeys on a minor planet of a very average star. But we can understand the Universe. That makes us something very special.”
― Stephen Hawking
Avatar utilizator
Ruben
 
Mesaje: 887
Membru din: 24 Feb 2011, 22:51

Re: Albinele rosii

Mesajde Mishu05 » 12 Sep 2012, 10:50

Am vazut o matca buckfast nemteasca la un prieten pe parcursul a doua sezoane. Am avut o matca buckfast din danemarca 2 sezoane ( 2009 si 2010) insa eram la inceput si nu stiam care e treaba cu inmultirea.
Am reusit in 2010 sa trag o singura fiica din ea care anul asta a roit si mi-a dat 3 nepoate, una mai diferita ca cealalta ca aspect, voi vedea la anu cum se vor comporta. Practic aceste nepoate au 50% buckfast in ele si fiicele lor ( albinele lucratoare) vor avea doar 25% buckfast asa ca e destul de diluata linia. Pareri:
- cand umblam in stupi ( si ai mei si ai prietenului) cand deschideam pe ala cu buckfast era alt aspect. Chiar de multe ori se vedea atat de mare diferenta fata de stupii in care lucrasem pana atunci ca ma uitam la capac, vedeam numarul si zambeam: da, asta e ala buckfast.
- mult mai organizat, mai "ca la carte", nemteste. Puietul unde trebuie, rezervele aranjate la subler deasupra puietului, caturile pline, urca mierea in cat "la program" fara blocari de cuib. Era daca vreti impecabil ca aspect, ca blandete a albinelor, ca usurinta de a lucra in el si mai ales predictibilitate a situatiei pe rame, vizita dupa vizita pe intreg sezonul.
- matca prietenului a fost mai orientata spre productie , matca mea a fost extrem de prolifica practic aveam 3-4 rame cu oua in octombrie ca sa o opresc i-am bagat 5 rame blana de la rezerva si am iernat pe alta miere dar era matca de prasila, imperecheata pe insula si facuta sa tragi din ea nu de productie. Si ea si albinele ei erau galbene-galbene insa fiica ei ( facuta prin transvazare in 2010) a iesit mai roscovana si mai solida iar albinele ei erau toate rosii/negre nu prea mai vedeai galben ( imperecheata cu trantori autohtoni)
- blande in sensul de linistite, isi vad de treaba lor insa foarte atente . am asistat de multe ori mai ales primavara/toamna la interactiuni intre ele si carpatine din ceilalti stupi. Sunt defensive , nu sar la atac insa daca apare o hoata devin extrem de protectoare, actioneaza hotarat. Este foarte vizibila diferenta intre ele ca grup de albine si celelalte atat ca aspect cat si ca interactiune. Astea rosii/galbene ( ca nu au totusi o culoare uniforma, nu sunt gri ca ale noastre) stau compact pe rame/cutie si isi vad de ale lor. Apare una straina, imediat intra in alerta insa la limita defensiva, raspund la atac practic intr-o maniera defensiva/compacta nu se agita mai mult decat este necesar.
- la partea de intepaturi, incidenta extrem de mica fata de ale noastre si asta e printre cele mai obiective pareri . cel putin in 2009 si 2010 cand umblam in stupi ( pastoral) era normal sa ma mai atinga 1-2-3-10/stup ( mai o rapita, mai o ploaie pe la salcam/faneata/floare stiti cum e) . La astea, diferenta mare, mult mai cuminti nu stiu daca m-a intepat 1. Si lucram la fel nu loveam ramele sau ceva dar eram incepator si nu aveam fluenta in miscari necesara. Acum mi-e greu sa fac o diferenta pentru ca m-am invatat cu ele ( si probabil ele cu mine) si nu ma mai inteapa mai deloc de la nici un stup. Insa atunci cand deschideam si bagam mana printre ele era o diferanta mare.
- roirea ..a prietenului a fost schimbata linistit a mea a murit primavara in al treilea sezon din cauze necunoscute. fiica ei a roit anul asta, la 2 ani din vina mea ( lipsa spatiu)
- revenirea dupa roire a fost una din cele mai spectaculoase din toata stupina . Au ajuns singure de la 3 la 8 rame in 2 luni , fara stimulare.
- fac intr-adevar mult puiet si as zice ca pentru stationar cum fac eu ( cules mediu spre mic) nu s-ar preta chiar asa de bine pentru ca la cata albina e in stup e nevoie de mancare multa
- probabilitate mare sa ramana cu mai putine rezerve fata de ale noastre. Sunt albine de productie si cred ca este necesara o completare hotarata dupa 15-20 august pentru a le opri sau diminua ponta.

Cam atata deocamdata, o sa fac niste poze sa vedeti cum arata fetele si albinele lor. Eu merg pe ideea ca niste caractere bune de la 2 indivizi diferiti ca rasa se transmit mai departe descendentilor.
Adica sa inmultim mereu matcile care au dovedit blandete, productivitate, rezistenta la boli si la iernat, capacitate mare de organizare si pastrare a cuibului in conditii grele.
Avatar utilizator
Mishu05
 
Mesaje: 365
Membru din: 21 Feb 2011, 11:18
Localitate: Bucuresti

Re: Albinele rosii

Mesajde Ruben » 13 Sep 2012, 11:34

Mishu05 scrie:Am vazut o matca buckfast nemteasca la un prieten pe parcursul a doua sezoane.


Era linie, matca imperecheata pe insula, sau matca de productie?
“We are just an advanced breed of monkeys on a minor planet of a very average star. But we can understand the Universe. That makes us something very special.”
― Stephen Hawking
Avatar utilizator
Ruben
 
Mesaje: 887
Membru din: 24 Feb 2011, 22:51

Re: Albinele rosii

Mesajde Mishu05 » 13 Sep 2012, 22:35

Ambele erau imperecheate pe insula si au costat cam 100-110 euro din ce imi aduc aminte.
Avatar utilizator
Mishu05
 
Mesaje: 365
Membru din: 21 Feb 2011, 11:18
Localitate: Bucuresti

Re: Albinele rosii

Mesajde nae » 13 Sep 2012, 23:20

Iar ma bag ca OB .
Daca vesticii au insule cum selectioneaza greii nostrii merita ,sau n-ati cumparat matci de salvare selectionate (sa nu uit : - pe linie materna ).
Ma izbeste evidenta da nu vreau sa pricep : -e buna dar nu-si pastreaza calitatile in F1/F2 (nu ma refer la salvare ),scoate mai multa miere +90 euro (a mea costa 0-50 lei ) decat a mea din prun (la pregatirea mea +2 mutari nu mai mult ) ?
nae
 
Mesaje: 3375
Membru din: 11 Noi 2011, 19:29

Re: Albinele rosii

Mesajde Ruben » 14 Sep 2012, 08:48

nae, F1 sunt reginele de productie. Albinele acestor regine sunt ok si sunt muuult mai bune decat albina locala, chiar daca au o parte din genetica din albina locala(trantorii care fecundeaza reginele F1).

Deci reginele F1 ti le poti face acasa si te vor costa aproape la fel ca cele locale. DAR iti vor reduce enorm manopera din sezon si iti vor creste vizibil productia.
“We are just an advanced breed of monkeys on a minor planet of a very average star. But we can understand the Universe. That makes us something very special.”
― Stephen Hawking
Avatar utilizator
Ruben
 
Mesaje: 887
Membru din: 24 Feb 2011, 22:51

Re: Albinele rosii

Mesajde nae » 14 Sep 2012, 22:37

Hai sa n-o mai cocolosesc ; daca la discutie ar participa cei care fac selectie (si vand matci selectionate ,cunosti pe cineva ? , eu nu ) as sta cuminte si as nota ,altfel discutia nu este serioasa .La anunturi apicole toti vanzatorii fac selectie ,in locatii strict secrete !? Cu exceptia d-lui D Puisoru /Dragos 2006 care au postat n-am vazut filme sau poze (poza lui Kami cu chioara pe INDEX n-o numar ).
Nea Misu e fascinat de rasa dar fica a roit ,soc .
POATE E BUNA ,dar sa nu tragem concluzii dupa 2-5 ani ...
D-ta vrei sa tragem concluzii pertinente facand comparatie intre o selectionata si a mea din prun ?, s-o comparam cu cea a d-lui Dobrota ,sa fim in aceeasi liga .
nae
 
Mesaje: 3375
Membru din: 11 Noi 2011, 19:29

Re: Albinele rosii

Mesajde nae » 14 Sep 2012, 22:43

Eu am sentimentul ca vrem Q7 cu instalatie pe gaz .
Credeti ca D Margarit ridica turnurile gemene ca are matci rusesti ?
nae
 
Mesaje: 3375
Membru din: 11 Noi 2011, 19:29

Re: Albinele rosii

Mesajde nellu.ar » 14 Sep 2012, 23:27

nae,tu nu ai un strop de curiozitate in tine?! ai citit atatea despre rasele de albine si nu ti-ai dorit niciodata sa ai in stupina altceva decat rasa locala? sa vezi cu ochii tai cum se dezvolta,cat aduna si cate botci construieste inainte sa roiasca? iti place sa crezi fara a cerceta? si crezi doar pe cei care blameaza celelalte rase???
nellu.ar
 
Mesaje: 110
Membru din: 23 Dec 2011, 21:31
Localitate: arad

AnteriorUrmătorul

Înapoi la RASE SI HIBRIZI DE ALBINE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori