Prima pagină APICULTURA GENERALA RASE SI HIBRIZI DE ALBINE

Discutii despre rasele de albine existente in Romania si in lume . Albinele sunt insecte zburătoare, clasificate în cadrul superfamiliei Apoidea din cadrul subordinului Apocrita, care mai....
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Buckfast

Mesajde reformistul » 23 Aug 2017, 00:05

jonny_it scrie:Zici ca este carpatina :lol:

Imagine

Cam tarcata :lol: :lol:
reformistul
 
Mesaje: 242
Membru din: 08 Apr 2011, 11:31
Localitate: Iasi

Re: Buckfast

Mesajde octavianpopescu » 23 Aug 2017, 09:03

reformistul scrie:
octavianpopescu scrie:Te-as ruga daca vrei sa raspunzi si tu la intrebarile alea.
Multumesc


Am familii de albine mai bine de doua secole. Lucrez cu matci care-mi plac, am si carpatine am si straniere. Transvazez din cand in cand, chiar si din cate un f0 si am facut si miere, in medie cam un secol la straniere, intr-un an apicol bun. ;)

As fi dorit totusi un raspuns mai la subiect.eu ti-am raspuns.strainere?!familii de doua secole?!miere cam un secol la strainere?!nu inteleg...
Pui intrebari destul de personale (cati stupi am sau cate miere am facut) sau mai "tupeiste"(cat am facut de la buck cu rapoarte,procente,pe ani,pe culesuri) si iti doresti raspuns la ele dar tu nu raspunzi la tocmai intrebarile tale...initial nu am vrut sa iti raspund(pt ca nu imi plac genu de intrebari puse in "public") dar am zis totusi sa o fac.imi pare rau...eu ma retrag din discutia cu tine
Daca eu si cu tine am fi mai buni, am fi cu doi oameni mai buni in lume..
octavianpopescu
 
Mesaje: 226
Membru din: 29 Iul 2014, 21:21
Localitate: ploiesti

Re: Buckfast

Mesajde reformistul » 23 Aug 2017, 09:58

octavianpopescu scrie: As fi dorit totusi un raspuns mai la subiect.eu ti-am raspuns.strainere?!familii de doua secole?!miere cam un secol la strainere?!nu inteleg...
Pui intrebari destul de personale (cati stupi am sau cate miere am facut) sau mai "tupeiste"(cat am facut de la buck cu rapoarte,procente,pe ani,pe culesuri) si iti doresti raspuns la ele dar tu nu raspunzi la tocmai intrebarile tale...initial nu am vrut sa iti raspund(pt ca nu imi plac genu de intrebari puse in "public") dar am zis totusi sa o fac.imi pare rau...eu ma retrag din discutia cu tine


Ti-am raspuns. Iti urez succes, dupa retragere... :D :D
reformistul
 
Mesaje: 242
Membru din: 08 Apr 2011, 11:31
Localitate: Iasi

Re: Buckfast

Mesajde ciptheman » 08 Sep 2017, 07:41

am si eu o curiozitate, e cineva pe aici care a trecut pe buck iar apoi a revenit pe maidaneza? :shock:
Avatar utilizator
ciptheman
 
Mesaje: 298
Membru din: 25 Feb 2011, 10:06
Localitate: Buzescu-Teleorman

Re: Buckfast

Mesajde ignatov andrei » 08 Sep 2017, 07:57

ciptheman scrie:am si eu o curiozitate, e cineva pe aici care a trecut pe buck iar apoi a revenit pe maidaneza? :shock:


"Maidaneza" poate fi de oriunde, depinde peste ce fel de regine a dat!
Carpatina a devenit "maidaneza" datorita lipsei de profesinalism. La fel si cu "buck"...

Din intrebarea ta reiese ca... manifesti interes pentru calitate.

Da, stiu apicultori care (dupa ce ca au dat o groaza de bani pe ciori vopsite), au revenit la ce aveau in batatura (maidaneze).

Din zona mea (date de acum trei ani), apicultori cu traditii de sute de ani:
- familia Paduraru;
- familia Lungu;
- familia Ipate.

De "pe aici" nu stiu. Stiu doar ca Ioan Guist mi-a spus, intre patru ochi, ca nu tot ce zboara se cheama "buck" si ca are o parere deosebit de buna despre "buck-ul" adevarat!

De aceea spun: depinde de sursa de aprovizionare. Sa injuri ceea ce poarta doar o eticheta, e una, dar sa injuri si ceea ce reprezinta munca si calitate... e alta!
Marketing-ul e un ciclon mai puternic decat IRMA!
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Buckfast

Mesajde cristi_vidican » 08 Sep 2017, 09:52

ciptheman scrie:am si eu o curiozitate, e cineva pe aici care a trecut pe buck iar apoi a revenit pe maidaneza? :shock:

Cea mai bună regină anul acesta mi-a fost o maidaneză în adevăratul sens al cuvântului.
Anul acesta am reușit să o fac să nu roiască și a rupt culesurile.
Dacă i-aș fi avut pe toți așa, m-ar fi rupt.
Dar, dacă trag din ea, nu iese ceva ce să mă mulțumească.

Eu, tot căutând și săpând și aducând din diverse locuri ... nu m-aș mai întoarce. Adică n-am la ce să mă întorc.
Și fiecare experiență de cumpărare mi-a ridicat stupina cu un nivel.

Ideea e ca fiecare, fie că face la el în stupină, fie că aduce de la alții, să facă selecție.
Iar rezultatele se vor vedea.

Legat de Bk, văd clar că, oameni care înainte tunau și fulgerau împotrivă, au început să facă cunoștință cu această albină.
Întâi au văzut la alții, apoi au luat 1-2, apoi unii deja virează puternic spre asta.

E altă ligă, alți bani. Te bagi într-o gașcă unde lași bani. Dar, dacă asta îți aduce până la urmă mai mult, de ce nu?

Tendința e ca Bk să fie tot mai mult
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Buckfast

Mesajde ignatov andrei » 08 Sep 2017, 10:37

cristi_vidican scrie:...


Te-am sunat, dar... degeaba...
Cristi , faci cateva greseli monumentale:


Cea mai bună regină anul acesta mi-a fost o maidaneză în adevăratul sens al cuvântului.


Și fiecare experiență de cumpărare mi-a ridicat stupina cu un nivel.


Tendința e ca Bk să fie tot mai mult


E altă ligă, alți bani. Te bagi într-o gașcă unde lași bani.
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Buckfast

Mesajde jonny_it » 08 Sep 2017, 14:23

cristi_vidican scrie:Tendința e ca Bk să fie tot mai mult


Pe mine la carpatine ma deranjeaza cel mai tare ca sunt furacioase. :)
Pe vatra unde am BK acum umblu lejer fara nici un rist de furtisag, isi vad de treaba lor.
Pentru furtisag din un pas-pas dinala de curatat geamurile plin cu motorina+benzina+ulei de motor, 1 puf pe capac si se linistesc.
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Buckfast

Mesajde ignatov andrei » 08 Sep 2017, 14:27

jonny_it scrie:
Pe mine la carpatine ma deranjeaza cel mai tare ca sunt furacioase. :)


GRESIT!

Vorbesti despre altceva, nicidecum de Carpatine!
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Buckfast

Mesajde jonny_it » 08 Sep 2017, 14:52

ignatov andrei scrie:GRESIT!

Vorbesti despre altceva, nicidecum de Carpatine!


Posibil, totusi locuiesc in Romania si daca ai albine fara inele portocalii cel mai probabil sunt carpatine sau maidanezo-carpatine. :)
Italiene am avut la viata mea 2 regine si am observat ca sunt si mai furacioase :lol: Sincer de asta imi era cel mai teama la BK, dar m-a linistit. In mod normal o rasa buna producatoare de miere este si furacioasa, simte tot, cauta si ultima picatura de nectar din floare. In general ... nu intotdeauna, cazul BK. :)
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Buckfast

Mesajde Relu s » 08 Sep 2017, 15:06

jonny_it scrie:
ignatov andrei scrie:GRESIT!

Vorbesti despre altceva, nicidecum de Carpatine!


Posibil, totusi locuiesc in Romania si daca ai albine fara inele portocalii cel mai probabil sunt carpatine sau maidanezo-carpatine. :)
Italiene am avut la viata mea 2 regine si am observat ca sunt si mai furacioase :lol: Sincer de asta imi era cel mai teama la BK, dar m-a linistit. In mod normal o rasa buna producatoare de miere este si furacioasa, simte tot, cauta si ultima picatura de nectar din floare. In general ... nu intotdeauna, cazul BK. :)

Salut...
Cele cu inele galbene ce sunt ?
Avatar utilizator
Relu s
 
Mesaje: 74
Membru din: 06 Mai 2017, 16:22

Re: Buckfast

Mesajde jonny_it » 08 Sep 2017, 15:11

Relu s scrie: Salut...
Cele cu inele galbene ce sunt ?


Daca nu sunt BK cel mai probabil au rude in Italia :)
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Buckfast

Mesajde pvc » 08 Sep 2017, 15:42

Acum 2 ani am luat primele buchfast F1. Anul trecut au fost singurele de care am fost multumit. Anul trecut am cumparat o F0 de pe langa Sibiu. Anul acesta am stupii de productie peste 75% buch. Pe langa ca am fost multumit de productie nu am avut treaba cu roitul si ceea ce este mai important nici vecinii nu mi-au mai fost intepati. Nu am luat manusi in maini anul acesta nici macar la rapita. Am lucrat in tricou.
Saptamana viitoare astept sa-mi vina 2 bucati din afara.
pvc
 
Mesaje: 329
Membru din: 15 Mai 2015, 08:30
Localitate: Bucuresti, stupina in Buzau

Re: Buckfast

Mesajde Relu s » 08 Sep 2017, 15:44

jonny_it scrie:
Relu s scrie: Salut...
Cele cu inele galbene ce sunt ?


Daca nu sunt BK cel mai probabil au rude in Italia :)
Fişiere ataşate
20170731_192450.jpg
Avatar utilizator
Relu s
 
Mesaje: 74
Membru din: 06 Mai 2017, 16:22

Re: Buckfast

Mesajde ignatov andrei » 08 Sep 2017, 16:10

pvc scrie:Acum 2 ani am luat primele buchfast F1. Anul trecut au fost singurele de care am fost multumit. Anul trecut am cumparat o F0 de pe langa Sibiu. Anul acesta am stupii de productie peste 75% buch. Pe langa ca am fost multumit de productie nu am avut treaba cu roitul si ceea ce este mai important nici vecinii nu mi-au mai fost intepati. Nu am luat manusi in maini anul acesta nici macar la rapita. Am lucrat in tricou.
Saptamana viitoare astept sa-mi vina 2 bucati din afara.


pvc, ai dreptate...
O femeie se "hraneste" doar cu un cadou (o atentie), altele... nu le saturi... :lol:

Esti de acord ca un factor important este si modul de interventie in familie...?!?
Dupa asta, esti de acord ca se poate sa fie si albine blande, chiar daca fac parte dintr-o rasa oarecare...?!?
Sa-ti vina oameni, cu diferite mirosuri (vin si ei in vizita, nu pot sa puta a soba si plita) si sa nu-i "atace" albina (innorat fiind, sau seara in amurg)...

Peste tot gasim familii blande si curate... doar sa le cautam...!
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Buckfast

Mesajde ignatov andrei » 08 Sep 2017, 16:13

Relu s scrie:
jonny_it scrie:
Relu s scrie: Salut...
Cele cu inele galbene ce sunt ?


Daca nu sunt BK cel mai probabil au rude in Italia :)


Ca dracu':
- poliandria e recunoscuta...
- bigamia e... incalcare de lege!
Zi si tu... e normal...?!? :lol:
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

AnteriorUrmătorul

Înapoi la RASE SI HIBRIZI DE ALBINE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori