Prima pagină APICULTURA GENERALA RASE SI HIBRIZI DE ALBINE

Discutii despre rasele de albine existente in Romania si in lume . Albinele sunt insecte zburătoare, clasificate în cadrul superfamiliei Apoidea din cadrul subordinului Apocrita, care mai....
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Sondaj opinie selectie si ameliorare albine

Mesajde jonny_it » 10 Dec 2018, 17:05

tiih scrie:3)Chiar daca matcile ar fi introduse in familii de albine perfect sanatoase si intr-o zona indemna de boli..doar 60...70% din matcile fiice se ridica la nivelul matcilor mama datorita calitatii trantorilor cu care se imperecheaza sau a genelor"recesive"....etc....


Cum ai calculat procentul? :lol:
Esti prea negativist. Unele regine posibil sa fie mai bune decat mama. Posibil ..
Conteaza si cu ce se imperecheaza(daca nu este inseminata artificial) si mai conteaz si cum este crescuta matca. Degeaba ai o regina cu o genetica buna daca fiicele sunt crescute prost.
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Sondaj opinie selectie si ameliorare albine

Mesajde Balian » 10 Dec 2018, 19:15

Cred că toți aveți dreptate dar depinde ce dorim să cumpărăm.
O matcă: neîmperecheată costă echivalent a cca. 2 kg de miere, împerercheată de 1.5 ori mai mult,
împerercheată controlat cu trântorul ei de 4 ori, împerecheată controlat și iernată de 6 ori,
înseminată artificial de 15 ori, tot aceasta iernată de 20 de ori, și una reproducătoare F0 de
60 de ori costă mai mult decât una neîmperecheată.
Prețurile sunt unei ferme de multiplicare din țară. Dar nu cifrele contează ci diferențele
dintre prețuri.
Eu cumpăr mătci crescute în engros care începe ponta cu câteva zile înainte să le primesc.
Evident nu pot să am pretenții mari. Din 10 mătci 3 sunt f. bune, 4 medii, 3 nu sunt bune
la nimic. Astea din urmă le lichidez toamna sau primăvara după iernare. Tot rămân cu 6-7 care
merg destul de bine. Dacă am dori mai de calitate, logic ar trebui să plătesc mai mult, conform
algoritmului de mai sus.
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2861
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Sondaj opinie selectie si ameliorare albine

Mesajde cucubau » 10 Dec 2018, 20:19

tiih scrie:Dar nu pot sta pasiv cand se emite niste inexactitati...
1)Apicultorii care incearca sa elimine problemele de sanatate ale familiilor doar prin schimbarea matcilor pur si simplu nu sant apicultori in adevaratul sens al cuvantului.Cum poti scapa de LE,LA,varos,nosema doar numai schimband matca(nu tu faguri schimbati,nu tu lazi dezinfectate,nu tu tratamentul albinelor afectate????)Adevarul asta o fi valabil doar pentru comerciantii de matci!!!

Sunt mullți chiar foarte mulți cei ce nu conștientizează prezența stărilor de boală și dau vina doar pe regine pentru evoluția deficitară a coloniilor respective. Încearcă să îndrepte familiile respective prin schimbarea mătcilor.
Deasemeni sunt multe situații când pentru familii cu probleme, ce rămân orfane, se cumpără mătci împerecheate.
La aceste aspecte m-am referit.
Dacă cei în cauză ar conștientiza prezența bolilor nu ar mai umbla după ""cai verzi pe pereți"" și nu ar mai căuta matca minune!
........
Avatar utilizator
cucubau
 
Mesaje: 1073
Membru din: 19 Noi 2012, 10:55
Localitate: Curtea de Arges

Re: Sondaj opinie selectie si ameliorare albine

Mesajde tiih » 11 Dec 2018, 10:45

jonny_it scrie:
tiih scrie:3)Chiar daca matcile ar fi introduse in familii de albine perfect sanatoase si intr-o zona indemna de boli..doar 60...70% din matcile fiice se ridica la nivelul matcilor mama datorita calitatii trantorilor cu care se imperecheaza sau a genelor"recesive"....etc....


Cum ai calculat procentul? :lol:
Esti prea negativist. Unele regine posibil sa fie mai bune decat mama. Posibil ..
Conteaza si cu ce se imperecheaza(daca nu este inseminata artificial) si mai conteaz si cum este crescuta matca. Degeaba ai o regina cu o genetica buna daca fiicele sunt crescute prost.


Procentul l-am calculat monitorizand puterea familiilor de albine cu matci fiice in aprilie si apoi raportandu-le la puterea familiilor de albine cu matci mama.de anul anterior..
An de an,aproape 28 de ani in conditiile in care nu am practicat pastoralul in acest timp si sunt intr-o zona relativ izolata iar matcile au fost crescute doar in perioada 15 mai...15-30 iunie...in aceleasi conditii
Inregistrand esentialul,an de an,facand clasamente...observatii(eu stiu cate zile si cate ore au fost favorabile zborului albinelor in luna aprilie 1987,1988,1991.2000...2010..2015 in stupina mea!)
Adevarat unele regine pot fi mai bune decat mama.Asta e si esenta selectiei ,sa obtinem si sa multiplicam aceste regineDar acest procent e foarte mic cam 10..15 % max.Tocmai de aia in selectia matcilor TIMPUL,e un factor esential,procedeul dureaza...generatiile de matci nu se succed cu repeziciune precum generatiile de soareci sau iepuri... :idea:
Rezumand cu o marja de eroare 5...8%
-60% matci identice
-10% matci mai bune
-30 % matci sub nivelul asteptat
Asta in conditiile unei imperecheri naturale intr-o zona in care nu am stupine pe o raza de 4...6km si nici nu pastrez "mortaciuni" ptr ca factorul trantori sa nu influenteze prea mult calitatea matcilor...etc...etc...
In cazul unei insule izolate sau cu stupina pe varf de munte procentele ar fi altele.
Dar unde se afla asemenea stupine ptr multiplicare si selectie in Romania???
tiih
 
Mesaje: 881
Membru din: 25 Sep 2012, 09:38
Localitate: Barlad

Re: Sondaj opinie selectie si ameliorare albine

Mesajde balu » 11 Dec 2018, 12:47

la orice crescator e posibil ca o serie sa iese proasta?
sunt crescatori care vind toate rasele, inclusiv bk?
ei?
balu
 
Mesaje: 545
Membru din: 20 Iul 2011, 10:27
Localitate: berbesti vl

Re: Sondaj opinie selectie si ameliorare albine

Mesajde jonny_it » 11 Dec 2018, 14:31

dan pescarul scrie:Cel mai bine vă faceți singuri mătcile, măcar nu vă păcălesc stuparii de elită.Oricum acum se ascut cuțitele pentru contractele cu mierea pentru scoli, iar legea zootehniei , asta nouă, nu prevede albina ca specie de interes zootehnic.Probabil ne va sta mai bine la Ministerul Mediului, să asigurăm biodiversitatea!


Nu se ascute nici un cutit, mierea in scoli a fost anulat pentru 2019.
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Sondaj opinie selectie si ameliorare albine

Mesajde Balian » 11 Dec 2018, 14:36

jonny_it scrie:Nu se ascute nici un cutit, mierea in scoli a fost anulat pentru 2019.


Și dacă n-ar fi fost anulat am fi ascuțit degeaba. :(
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2861
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Sondaj opinie selectie si ameliorare albine

Mesajde jonny_it » 11 Dec 2018, 14:46

Balian scrie:
jonny_it scrie:Nu se ascute nici un cutit, mierea in scoli a fost anulat pentru 2019.


Și dacă n-ar fi fost anulat am fi ascuțit degeaba. :(


Vindeau bulgarii mai usor siropul colorat. Poate castigau si producatorii nostri de sfelc de zahar ceva(in ideea ca ai lor nu faceau fata).
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Anterior

Înapoi la RASE SI HIBRIZI DE ALBINE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 43 vizitatori