Prima pagină STUPARITUL - ANUNTURI FORUM ANUNTURI IMPORTANTE

Anunturi importante pentru membrii forumului Stuparitul...Regulamentul forumului Stuparitul, sponsorizari apicultori si alte anunturi importante.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii! : viewtopic.php?f=35&t=6168

Identificare boala albine

Mesajde aristone555 » 20 Apr 2024, 05:37

Buna seara,
Sunt un începător intr-ale albinăritului și mă confrunt cu o problema. De circa 3 zile, jos lângă urdiniș găsesc albine muribunde si numărul lor crește zilnic. In stup am umblat in urma cu 6 zile si se prezenta astfel: albină pe 7-8 rame, puiet căpăcit pontat imprăstiat ( asta o pun și pe seamă mătcii bătrâne).
Atașez o poza din care se poate observa o umflatura a rectului albinei. Apăsând pe abdomenul albine sare o substanță galbuie-maronie. Mulțumesc anticipat pentru răspunsuri.
aristone555
 
Mesaje: 6
Membru din: 02 Ian 2014, 07:28

Re: Identificare boala albine

Mesajde Balian » 20 Apr 2024, 10:12

aristone555 scrie:Buna seara,
Sunt un începător intr-ale albinăritului și mă confrunt cu o problema. De circa 3 zile, jos lângă urdiniș găsesc albine muribunde si numărul lor crește zilnic. In stup am umblat in urma cu 6 zile si se prezenta astfel: albină pe 7-8 rame, puiet căpăcit pontat imprăstiat ( asta o pun și pe seamă mătcii bătrâne).
Atașez o poza din care se poate observa o umflatura a rectului albinei. Apăsând pe abdomenul albine sare o substanță galbuie-maronie. Mulțumesc anticipat pentru răspunsuri.


Bună, nu ați dat suficientă informație. În ultima perioadă ați dat ceva hrană la albine?
În jurul stupinei ce sursă de nectar!? au albinele. Astea pot fi orice, nu numai de
proveniență vegetală. Orice dulceață în jur, pot aduna. :)
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2870
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Identificare boala albine

Mesajde aristone555 » 20 Apr 2024, 11:46

Le-am dat cate 2 turte energetice și 2 proteice, sirop 800 ml. Au avut pomi fructiferi precum și 2 lanuri de rapits cam la 2,5 km V și E. Mai au cules de polen și în rame am găsit și nectar...
aristone555
 
Mesaje: 6
Membru din: 02 Ian 2014, 07:28

Re: Identificare boala albine

Mesajde Balian » 20 Apr 2024, 11:56

De interes este ce ați dat în ultimile 7 zile. Siropul cu ce era și în cât timp au consumat?
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2870
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Identificare boala albine

Mesajde aristone555 » 21 Apr 2024, 05:42

Mulțumesc pentru răspunsul dvs. profesionist și/sau profesional, bla,bla,bla...
aristone555
 
Mesaje: 6
Membru din: 02 Ian 2014, 07:28

Re: Identificare boala albine

Mesajde Balian » 21 Apr 2024, 07:03

Departe sā fiu profesionist. Sunt un simplu apicultor. Dacā ați fi dorit un rāspuns profesionist, nu bla bla bla, nici nu ați fi întrebat, ci ați fi mers la un magazin gospodāresc care au microscop şi ați fi uitat ce boalā au albinele. Succes. :)
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2870
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Identificare boala albine

Mesajde Shrek » 21 Apr 2024, 12:44

Va salut! Nu am înțeles niciodată de ce mereu se găsește câte unu' căruia ii place sa pună o întrebare și apoi i se pune în c*r ca nu-i răspunde nimeni imediat! Balian este un om cu bun simt și te-a lăsat în pace dar îți răspund io!
Pune mana și citește topicul cu bolile abinelor și vei afla răspunsul la întrebarea ta. Dacă nu afli sau leneș fiind, nu îți place să citești, mai jos exista un topic cu materiale bibliografice în format electronic unde vei găsi o sumedenie de informații despre bolile albinelor.
Soluția mai simpla, contracost desigur, este sa contactezi medicul veterinar din zona.
Bafta la citit!
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3311
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08


Înapoi la ANUNTURI IMPORTANTE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori