Prima pagină APICULTURA GENERALA INMULTIREA FAMILIILOR DE ALBINE

Discutii despre metodele de inmultire a familiilor de albine , incepand de la cele mai simple metode si terminand cu cele mai complicate .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: roi atificiali

Mesajde MyBees » 11 Mar 2011, 15:06

Multumesc de raspuns,

V-am intrebat pentru ca anticipam cumva ca discutia poate deveni foarte interesanta... Cu ajutorul pentru incepatori ati nimerit exact locul potrivit :) Eu sunt unul dintre ei, pasiunea mea pentru apicultura dezvoltadu-se, dintr-o intamplare, deabia anul trecut. Sunt deci, "numai ochi si urechi". Si cu siguranta nu numai eu...

Pentru ca toata viata avem de invatat, deasemenea ati gasit locul potrivit, printre noi existand si mai multi apicultori cu zeci de ani de apicultura si cunostinte vaste in spate...

Referitor la revista, tind sa cred ca nu mai este publicata. Insa cel mai sigur vom putea afla de la apicultorii mai vechi. Eu stiu de cele doua reviste de mai jos. Am mai gasit ceva informatii despre Apiacta, cea editata de Apimondia, care insa nu mai stiu daca este tiparita.
Personal, consider mai interesanta "Lumea Apicola". Am citit doar 2 numere ale revistei, ins aintentionez sa ma abonez si sa iau si o parte din arhiva. Asta insa dupa ce termin cu cartile de pe noptiera. In privinta "Romania Apicola" am luat un singur numar si nu am mai fost tentat pentru altul. Este foarte posibil insa sa gresesc, repet sunt la inceputul inceputului... De asta ar fi binevenite si alte pareri...

Romania Aplicola - ACA
DETALII

Lumea Apicola
DETALII

Apiacta - Apimondia
DETALII
"Choose a job you love, and you will never have to work a day in your life"
---
my flickr | my facebook | my pinterest | my blog | my YM: MyBees_ro@yahoo.com | my Google+
Avatar utilizator
MyBees
 
Mesaje: 1285
Membru din: 23 Feb 2011, 13:01
Localitate: Bucuresti, stupina in Dambovita

Re: roi atificiali

Mesajde jenica67 » 11 Mar 2011, 15:46

Domnul Hans, bine ati venit pe forumul nostru. Eu ca incepator constat, ca aveti multi ani de experienta, daca spuneti ca aveti de 40 albine, dar mai aveti inca multe de invatat. Modul pe care l-ati invatat pe colegul, sa faca matcile este total neindicat, intrucat matcile obtinute sunt matci de salvare, care sunt cele mai slabe matci, intrucat in disperarea lor albinele, iau in crestere si larve mai batrane ca varsta si acestea eclozeaza primele, inlaturandu-le pe celalalte. Mai bune ca astea, erau matci de roire, se aducea un stup in conditii de roire, spatiu mic, aport de rame cu puiet capacit doua bucati si dupa o saptamana inca una, in paralel cu scoaterea puietului necapacit, astfel doicile neavand ce face cu laptisorul de matca, se apuca si cresc botci. Botcile de roire sunt net superioare, duar ca riscati anul urmator sa va roiasca. Mai buna si net superioara, sunt matcile crescute in corpul superior, dupa ce matca a fost izolata in corpul inferior, cu o gratie haneman si o diafragma intre corpuri, cu o fereastra 100 x 100 (200) mm. In corpul de sus se pune o rama cu miere si pastura, o rama cu puiet capacit, rama de crestere cu larve transvazate, sau celule decupate, alta rama cu puiet capacit, si inca o rama cu miere si pastura. Dupa 5 zile, daca au fost luate in crestere, se poate repeta operatia, prin introducerea a unei alte rame de crestere. Metoda o gasiti detaliat descrisa, in Cresterea matcilor a lui Ruttner - 3.3. Starter în colonie cu matcă.
Avatar utilizator
jenica67
 
Mesaje: 2557
Membru din: 08 Mar 2011, 17:30
Localitate: Resita

Re: roi atificiali

Mesajde Hans » 12 Mar 2011, 00:46

Domnul jenica67, ma bucur ca sinteti un incepator care s-a pregatit temeinic prin asumarea de cunostiinte teoretice temeinice! Eu sint de acord ca teoria fara
practica este o stiinta moarta- cum spune romanul - dar in acelasi timp, sint convins ca practica fara teorie este o actiune inconstienta care duce la rezultate mediocre si deseori intimplatoare. Va rog sa ma credeti ca nu mi-ati relatat nimic nou si ca nici nu am de gind sa intru in polemica cu nimeni .
Eu sint de parere ca in forumuri de acest gen trebuie sa se exprime liber idei si experiente atit positive cit si negative, iar cititorii trebuie sa analizeze critic si sa preia, s-au pur si simplu sa ignoreze ideile exprimate. Dws. aveti din punct de vedere stiintific perfecta dreptate, a-ti vorbit "ca din carte" , va rog sa ma scuzati, nici pe departe gindul de a va face reprosuri dar in acest fel daca pune cineva vreo intrebare , poate moderatorul sa-i insire doua pagini de bibliografie-basta!
Referitor la roiurile artificiale eu ramin la experienta mea pentru ca spre exemplu anul trecut am facut prin acest sistem 14 famillii de albine dintre care 6 famillii
mi-au adus si o recolta de miere acceptabila. Acum doi ani ,in luna mai am cumparat 3 matci selectionate imperechiate cu 38 de euro/buc., si spre dezamagirea mea,au depus oua imprastiat si putine, toate trei au fost schimbate linistit de catre albine-asa ca am dat ogramada de bani pe nimic. Matcile pe care le-am obtinut anul trecut prin metoda atit de contraindicata au ajuns in toamna la familii pe 14 pina la 20 rame ocupate cu albine-(nu pe sistem dadant ci DNM -ceea ce in traducere inseamna Marimea Normala Germana= ramele sint ceva mai mici decit dadant si se lucreaza cu cel putin doua nivele de cuib).
Eu nu vreau sa contestez in nici un fel adevarul expus de dws.,de alfel in articolul meu precedent am precizat ca roiul facut cu matci imperecheate crescute pe cale
naturala sint de promovat- foarte clar! Dar cresterea matcilor dupa metoda Ruttner mi se pare depasita, cel putin aici in Germania.Chiar si pentru faptul ca aici daca astepti pina este timpul sa existe atitea doici si puiet incit sa determini un stup sa creasca botci de roire plus durata pina la imperecherea noilor matci este aproate imposibil sa obtii o poulatie de albine suficienta pentru iernat , daca nu faci roi prin injumatatirea unor familli . Aici incepind cu 15-20 iulie trebuie da incepi cu hranirea pentru iernat! Daca este cineva interesat, pot relata altadata cum se cresc aici matci- dar in Romania este o cercetare apicola excelenta dupa parerea mea cu nimic mai prejos ca cea din germania, (doar ca cei de aici au mai multi bani)
Sanatate si succes!
Hans
 
Mesaje: 38
Membru din: 10 Mar 2011, 20:01

Re: roi atificiali

Mesajde proapis13 » 12 Mar 2011, 09:30

Eu unul sunt ochi shi ...urechi cum se spune pe la noi
Da- bataie cu info mai ales ca ai plecat de aici cu un bagaj
de cunoshtintze deja format pe care l-ai imbunatatzit acolo
Vorba cuiva de pe forum,da drumul la informatzie ca oricum
la unii le inra pe o ureche shi iasa pe alta;o sa te convingi ;)
salve :D
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: roi atificiali

Mesajde jenica67 » 12 Mar 2011, 11:20

Domnul Hans, asa cum spuneati, pe un forum fiecare isi exprima parerile, dezbatem si urmarim imbunatatirea rezultatului, iar parerea mea era la metoda propusa de dumneavoastra si nu am nimic personal cu nimeni. Asteptam si perioada si modalitatile de crestere a matcilor din Germania. Orice noutate poate duce la un progres, si chiar daca nu este cea mai buna solutie, mai multi daca contribium pozitiv, putem sa progresam si sa ne usuram munca. Si apropo daca ati trait in banat, eu sunt din Resita, si lucrez la prima firma privata din Romania, cu capital romano-german.
Avatar utilizator
jenica67
 
Mesaje: 2557
Membru din: 08 Mar 2011, 17:30
Localitate: Resita

Re: roi atificiali

Mesajde alexandrucucu » 12 Mar 2011, 19:02

Salut, are dreptate Hans daca faci divizare si lasi o singura rama cu ou de 1 zi albina nu are incotro si scoate matci de acolo si sunt bune si cistigi timp ca nu mai intra in roit.
alexandrucucu
 
Mesaje: 112
Membru din: 25 Feb 2011, 00:41

Re: roi atificiali

Mesajde jenica67 » 12 Mar 2011, 20:02

Domnul alexandrucucu, aveti dreptate. Dar cum rezolvati problemele urmatoarele :
- aveti o rama numai cu oua de o zi ? sau au si larve de o zi si mai mult, care in disperarea albinelor, sunt luate in crestere, si care eclozeaza primele si rod matcile care ar fi bune ?
- peste 55-60 de zile cand eclozeaza primele albine, din oualele noi matci, cate albine mai sunt in roiul format ?
- ce timp castigati ca nu mai roiesc ?
- care sunt avantajele metodei ?
- ce metode cunoasteti pentru a nu pierde culesul, si rezolvarea roiri ?
Multumesc, si astept argumentele dv !
Avatar utilizator
jenica67
 
Mesaje: 2557
Membru din: 08 Mar 2011, 17:30
Localitate: Resita

Re: roi atificiali

Mesajde alexandrucucu » 13 Mar 2011, 07:41

Salut d-le jenica67, cred ca am scris clar ou de 1 zi una rama fara larve sau am scris altceva. Metoda asta este pentru orizontal de 24 de rame,divizarea se face in acelas stup nu vad nici o pierdere. Eu am scos sute de matci si au fost mai bune decit cele cumparate. Nu vreau sa intru in polemica si nu contrez pe nimeni.
alexandrucucu
 
Mesaje: 112
Membru din: 25 Feb 2011, 00:41

Re: roi atificiali

Mesajde jenica67 » 13 Mar 2011, 14:49

Domnul alexandrucucu, noi aici nici nu ne contram, nici nu facem polemica, fiind un forum dezbatem problemele. Este posibil sa nu vedeti nici o pierdere, pentru ca, nici nu ati incercat sa imi raspundeti la intrebarile mele. Metodele in general daca functioneaza pentru un tip de stup, el se se pot adapta si la alte tipuri de stupi.
Avatar utilizator
jenica67
 
Mesaje: 2557
Membru din: 08 Mar 2011, 17:30
Localitate: Resita

Re: roi atificiali

Mesajde alexandrucucu » 13 Mar 2011, 19:22

Salut. D-le jenica67 omul are un stup si familia nu e in pragul roiri si vrea sa mai faca 1 dar ori nu are bani de matca sau nu are timp sa aplice alta metoda. Am inteles ca vrea sa divizeze atunci inparte familia in doua, 1 cu matca si o parte din faguri cu puiet de toate virstele si faguri goi pregatita de cules, a 2 diviziune cu faguri cu puiet capacit si larve aproape de capacit o aduce la stadiul de familie orfanizata apoi baga un fagure cu ou de 1 zi si albina trage matca. Primul compartiment culege normal al doilea trage botci,lasa o singura botca si dupa cules este ajutat cu rame din prima diviziune. In stupul orizontal e usor, are 2 urdinisuri la capete pune un separator de udinis, 1 compartiment cu 18 faguri iar celalalt cu 3-4 faguri. Dupa ce depune puiet il muta in alt stup . Primul compartiment culege normal si nu pierde nimic, are spatiu si nu mai roieste. Daca da rateu il unifica la loc.
alexandrucucu
 
Mesaje: 112
Membru din: 25 Feb 2011, 00:41

Re: roi atificiali

Mesajde jenica67 » 13 Mar 2011, 20:03

Domnul alexandrucucu, am inteles. Metoda fuctioneaza, nu am spus dar, tot nu ati incercat nici mental, sa raspundeti la ce v-am intrebat, de aceea vi se pare o metoda buna. La stupul dumneavoastra orizontal, e mai simplu cu 15-20 de zile inainte de cules, sa compartimentati stupul, cum faceti dar cu o diafragma etanse, care are o fereastra de 100 x 200 sau 150 x 150 mm, care o acoperiti cu o gratie haneman. Intr-o parte lasati 3-4 faguri cu puiet, necapacit si matca, iar in cealalta parte de la capat, puneti o rama cu miere si pastura, 2 rame cu puiet capacit si iarasi o rama cu miere, si in continuare puiet capacit ce mai aveti, rame. Deschideti si celalalt urdinis. Albinele daca este cules se pot deplasa prin tot stupul, iar matca este izolata, numai cu cei 4 faguri. Albinele din sectiunea fara matca, simt slab influenta matcii si daca intre cei doi faguri cu puiet capacit, introduceti rama cu oua de o zi, sau o rama de crestere, albinele, o sa le ia in lucru. In felul acesta, aveti si matci crescute, iar culesul, nu are de suferit. Matcile crescute, sunt de schimbare linistita, nu sunt matci de salvare, deci mult mai bune calitativ. Va salut si sa ne auzim de bine.
Avatar utilizator
jenica67
 
Mesaje: 2557
Membru din: 08 Mar 2011, 17:30
Localitate: Resita

Re: roi atificiali

Mesajde alexandrucucu » 13 Mar 2011, 20:21

D-le nu mai am orizontali de mai bine de 30 de ani.
alexandrucucu
 
Mesaje: 112
Membru din: 25 Feb 2011, 00:41

Re: roi atificiali

Mesajde jenica67 » 13 Mar 2011, 20:37

:D Daca in 30 de ani de stuparit, sau mai multi, daca de 30 de ani nu mai aveti orizontali, ati invatat metoda asta de inmultire si ii mai invatati si pe altii, e bine. :o :shock: :lol:
Avatar utilizator
jenica67
 
Mesaje: 2557
Membru din: 08 Mar 2011, 17:30
Localitate: Resita

Re: roi atificiali

Mesajde alexandrucucu » 13 Mar 2011, 20:59

Recititi tot, eu nu am invatat pe nimeni.Eu l-am aprobat pe Hans cea ce e o mare diferenta. Ce sa invat eu pe altul cind nu stiu nici pentru mine asta asa ca sa incheiem. Cu respect Sandu. :lol:
alexandrucucu
 
Mesaje: 112
Membru din: 25 Feb 2011, 00:41

Re: roi atificiali

Mesajde jenica67 » 13 Mar 2011, 21:31

Si eu va salut si va urez familii sanatoase, butoaie pline si roiuri fara numar. :D
PS. Metoda ce am expus-o merge si la vertical.
Avatar utilizator
jenica67
 
Mesaje: 2557
Membru din: 08 Mar 2011, 17:30
Localitate: Resita

Re: roi atificiali

Mesajde Bambucha » 18 Mar 2011, 16:58

Herzliche Gruesse Hans,
bine ai venit, si eu am avut prilejul de a-mi frunzari degetele prin vecinatate intr-o mica stupina (4 stupi) stationara prin imprejurimile Heidelberg-ului si foloseam ca metoda de improspatare a matcilor divizarea familiei intrata in frigurile roitului in 4, dupa care unificam in toamna. O metoda simpla de intretinere sanatoasa si arhisuficienta pentru niste oameni indragostiti pana peste cap de aceste fiinte.
"Bravo, Marcele! Ai luat și banii de pe pieptul mortului”
Avatar utilizator
Bambucha
 
Mesaje: 2785
Membru din: 23 Feb 2011, 13:38
Localitate: Bucuresti

AnteriorUrmătorul

Înapoi la INMULTIREA FAMILIILOR DE ALBINE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori