Prima pagină APICULTURA GENERALA INMULTIREA FAMILIILOR DE ALBINE

Discutii despre metodele de inmultire a familiilor de albine , incepand de la cele mai simple metode si terminand cu cele mai complicate .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: 2 in 1 inmultire si productie

Mesajde redoo » 23 Ian 2014, 01:03

jenica67 scrie:Eu vreau sa fac asta pe stationar. Fundul are plasa pt fiecare parte separata, cu leat la mijoc pana jos, si iesire fata spate. Pun o poza cu fundul, corpul si una cu roii. Diafragma intra in canale pe toate partile si momentan folia este capsata pe leatul superior al diafragmei.

Jenica cum a mers stupul asta cu doua matci?
Life is BEE...utiful!!!
http://e-redoo.ro/
Avatar utilizator
redoo
 
Mesaje: 985
Membru din: 21 Mar 2011, 17:48
Localitate: bucuresti/ cartojani

Re: 2 in 1 inmultire si productie

Mesajde Polena » 31 Dec 2014, 21:53

Si pe mine ma intereseaza acest subiect ,in schimb ma intreb , in cazul in care o regina isi cam face chef de duca si roieste,cam care este situatia care o lasa in urma in stup?
Polena
 
Mesaje: 2
Membru din: 30 Dec 2014, 00:38

Re: 2 in 1 inmultire si productie

Mesajde Mircea_63 » 31 Dec 2014, 22:14

Polena, bun moment ai gasit. :D

La voi ploua?
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: 2 in 1 inmultire si productie

Mesajde proapis13 » 31 Dec 2014, 22:43

Polena scrie:Si pe mine ma intereseaza acest subiect ,in schimb ma intreb , in cazul in care o regina isi cam face chef de duca si roieste,cam care este situatia care o lasa in urma in stup?

miere,pastura,o fiica si posibil o botca doua..
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: 2 in 1 inmultire si productie

Mesajde jenica67 » 01 Ian 2015, 15:44

Daca ai hanneman si magazie comuna, iar unul intra in frigurile roitului, il apuca si pe calalalt.
Avatar utilizator
jenica67
 
Mesaje: 2557
Membru din: 08 Mar 2011, 17:30
Localitate: Resita

Re: 2 in 1 inmultire si productie

Mesajde cobi » 09 Ian 2015, 11:16

jenica67 scrie:Daca ai hanneman si magazie comuna, iar unul intra in frigurile roitului, il apuca si pe calalalt.

Si cu regine de un an?
cobi
 
Mesaje: 509
Membru din: 20 Sep 2011, 21:24
Localitate: Campulung, Arges

Re: 2 in 1 inmultire si productie

Mesajde nae » 09 Ian 2015, 15:09

cobi scrie:
jenica67 scrie:Daca ai hanneman si magazie comuna, iar unul intra in frigurile roitului, il apuca si pe calalalt.

Si cu regine de un an?

Daca intra in friguri nu mai conteaza varsta .
Cred ca Jenica spune ca ''roiul'' antreneaza si albina fratelui = nu ca pleaca ambele regine .
Posesorii de pavilion zic ceva ? :?
nae
 
Mesaje: 3375
Membru din: 11 Noi 2011, 19:29

Re: 2 in 1 inmultire si productie

Mesajde jenica67 » 09 Ian 2015, 20:20

Eu am facut cele doua roiuri cu doua surori. Am facut si 4 roiuri in lada de 12+, dar acolo nu mi-s-au imperecheat decat cate 3. Nu am avut satisfactie cum spunea Kamy, dar poate ca eu inca nu stapanesc inca toate amanuntele. Cert este ca eu am facut prin iulie roiurile, chiar si la inceputul lui august. Ideia ar fi sa le faci inainte, sau in timpul salcamului, sau imediat dupa, ca ele sa recolteze si sa se dezvolte. Oricum albinele cu hanemann deasupra, daca au magazie, manaca din ea, sau recolteaza, fara nici un conflict. Si sirop daca le dai, nu exista conflicte intre ele. Si acum am, dar mai mult ca sa ierneze in conditii mai bune, doua roiuri pe 4 + 4 rame intr-o lada, decat fiecare in lada lui.
Avatar utilizator
jenica67
 
Mesaje: 2557
Membru din: 08 Mar 2011, 17:30
Localitate: Resita

Re: 2 in 1 inmultire si productie

Mesajde cobi » 09 Ian 2015, 20:27

jenica67 scrie:Eu am facut cele doua roiuri cu doua surori...

Poate de vina a fost selectia si nu lada. Cuibul era blocat cu miere si puiet, cand a roit? Urdinisurile erau fata-spate?
cobi
 
Mesaje: 509
Membru din: 20 Sep 2011, 21:24
Localitate: Campulung, Arges

Re: 2 in 1 inmultire si productie

Mesajde nae » 09 Ian 2015, 20:34

jenica67 scrie: Si acum am, dar mai mult ca sa ierneze in conditii mai bune, doua roiuri pe 4 + 4 rame intr-o lada, decat fiecare in lada lui.

Aceasta varianta e specificata/recomandata de TOATE cartile ,eu o consider TOTAL gresita ,chiar un mijloc care slabeste cele doua entitati .
Ce va multumeste la aceasta metoda ?(nu -l intreb pe colegul Jenica )
nae
 
Mesaje: 3375
Membru din: 11 Noi 2011, 19:29

Re: 2 in 1 inmultire si productie

Mesajde cobi » 09 Ian 2015, 21:03

nae scrie:
jenica67 scrie: Si acum am, dar mai mult ca sa ierneze in conditii mai bune, doua roiuri pe 4 + 4 rame intr-o lada, decat fiecare in lada lui.

Aceasta varianta e specificata/recomandata de TOATE cartile ,eu o consider TOTAL gresita ,chiar un mijloc care slabeste cele doua entitati .
Ce va multumeste la aceasta metoda ?(nu -l intreb pe colegul Jenica )


Vorbesti de iernarea 2 in 1? Daca este asa, sigur raspunsul il cunosti : consum, uzura, dezvoltare, etc
cobi
 
Mesaje: 509
Membru din: 20 Sep 2011, 21:24
Localitate: Campulung, Arges

Re: 2 in 1 inmultire si productie

Mesajde nae » 09 Ian 2015, 21:21

Vorbesc ca doi roi intr-o lada ierneaza mult mai rau decat SEPARAT dar intr-o roinita =volum adaptat ;)
Albina incalzeste lada ?, nu +urdinis = cum ajuta iernarea doi intr-o lada ?
Nu ajuta .
nae
 
Mesaje: 3375
Membru din: 11 Noi 2011, 19:29

Re: 2 in 1 inmultire si productie

Mesajde cobi » 09 Ian 2015, 21:30

nae scrie:Vorbesc ca doi roi intr-o lada ierneaza mult mai rau decat SEPARAT dar intr-o roinita =volum adaptat ;)
Albina incalzeste lada ?, nu +urdinis = cum ajuta iernarea doi intr-o lada ?
Nu ajuta .

Iernez familii si in stupi orizontali, despartiti print-o diafragma. Consumul de miere este mai redus. Avand cuiburile (ghemurile) alaturare, fluctuatiile de temperatura sunt sensibil mai atenuate 2 in 1. Nu am masuratori, doar simple observatii din propria stupina.
cobi
 
Mesaje: 509
Membru din: 20 Sep 2011, 21:24
Localitate: Campulung, Arges

Re: 2 in 1 inmultire si productie

Mesajde Polena » 09 Ian 2015, 22:04

miere,pastura,o fiica si posibil o botca doua..
Miere ,pastura deacord botci deacord,o fica deacord ,pe mine ma intereseaza daca induce acest instinct de roire si la familia de langa ea si care practic comunica cu familia din care roieste matca ,sau cealalta familie isi vede de treaba ei ?
Polena
 
Mesaje: 2
Membru din: 30 Dec 2014, 00:38

Re: 2 in 1 inmultire si productie

Mesajde proapis13 » 09 Ian 2015, 22:20

Peste 75% din caractere sunt transmice ficei/ficelor...asa ca....
Cel putin asta am retinut din ultima carte citita,tu nu ...???
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: 2 in 1 inmultire si productie

Mesajde cosming » 09 Ian 2015, 22:47

nae scrie:Vorbesc ca doi roi intr-o lada ierneaza mult mai rau decat SEPARAT dar intr-o roinita =volum adaptat ;)
Albina incalzeste lada ?, nu +urdinis = cum ajuta iernarea doi intr-o lada ?
Nu ajuta .

Pentru ca lada cu doi roi pastreaza o temperatura mai ridicata decat roinita cu un roi ;)
cosming
 
Mesaje: 310
Membru din: 18 Dec 2013, 11:30
Localitate: Bucuresti, Stupii in Dambovita, Brezoaia

AnteriorUrmătorul

Înapoi la INMULTIREA FAMILIILOR DE ALBINE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 15 vizitatori