Prima pagină APICULTURA GENERALA INMULTIREA FAMILIILOR DE ALBINE

Discutii despre metodele de inmultire a familiilor de albine , incepand de la cele mai simple metode si terminand cu cele mai complicate .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: 2 in 1 inmultire si productie

Mesajde reformistul » 17 Feb 2012, 10:17

peterneamt scrie:Acum >30 de ani un francez (nu ii mai stiu numele ) a venit cu metoda : stup 16 rame dadant 1/1 separat prin haneman vertical (8 si 8 rame fiecare cu matca lui ) + gratie orizontala haneman si caturi comune de 1/2 si sustinea ca dau productii de peste 150 kg. Eu tinerel credeam ca tot ce zboara se maninca si am incercato.
Rezultatul =roire in timpul salcimului, +4 oameni la incarcare si descarcare ,+ agresivitate marita,+ furtisag in August la cel slab (niciodata nu ramineau la aceias putere ) + productie anuala sub media celor doi.Apoi cind am mers pe varianta clasica si am fi folosit unul ca familie furnizoare (ajutatoare ) de puiet capacit si albine, rezultatele au fost mult mai bune. ;)
ps. Loc de dat cu capul e pentru toata lumea, idea e sa nu ii invatam pe altii sa faca greselile noastre. :D


Si eu merg pe principiul de familii ajutatoare (donatoare), asa cum am spus pe undeva inainte. Nu am incercat cu 2 regine in stup. Voi incerca anul acesta sa pot face o mica comparatie la 1-2 stupi. Insa, si la ajutorul cu puiet din familii donatoare trebuie mare atentie si supraveghere pentru ca si aici axista riscul sa te trezesti cu albina in pom chiar cand tii lumea mai draga - la culesurile mari. ;)
reformistul
 
Mesaje: 242
Membru din: 08 Apr 2011, 11:31
Localitate: Iasi

Re: 2 in 1 inmultire si productie

Mesajde teinegru64 » 17 Feb 2012, 10:41

kamy scrie: impotriva roirii se poate pune haneman la urdinis si lucratoarea sa zboare prin magazie ca sa nu fie obligata sa treaca prin haneman cu gusa plina.


Ca si la oameni...la fel si la albine. Virginele țin sa fie suple pana la nunta.Totusi e buna gratia la urdinis....doar asa suntem siguri ca miresele nu se vor frige cu vreun fratior.
http://teinegru64.sunphoto.ro/Albine
teinegru64
 
Mesaje: 2459
Membru din: 08 Mar 2011, 13:06
Localitate: Vaslui

Re: 2 in 1 inmultire si productie

Mesajde vicpo » 17 Feb 2012, 10:41

peterneamt scrie:Acum >30 de ani un francez (nu ii mai stiu numele ) a venit cu metoda : stup 16 rame dadant 1/1 separat prin haneman vertical (8 si 8 rame fiecare cu matca lui ) + gratie orizontala haneman si caturi comune de 1/2 si sustinea ca dau productii de peste 150 kg. Eu tinerel credeam ca tot ce zboara se maninca si am incercato.
Rezultatul =roire in timpul salcimului, +4 oameni la incarcare si descarcare ,+ agresivitate marita,+ furtisag in August la cel slab (niciodata nu ramineau la aceias putere ) + productie anuala sub media celor doi.Apoi cind am mers pe varianta clasica si am fi folosit unul ca familie furnizoare (ajutatoare ) de puiet capacit si albine, rezultatele au fost mult mai bune. ;)
ps. Loc de dat cu capul e pentru toata lumea, idea e sa nu ii invatam pe altii sa faca greselile noastre. :D

nu dau cu capul(inca)roit ?nu neaparat asta e cauza eu nu am avut nici macar tentative nici la agresivitate nu am vazut diferenta in schimb la recolta da ,stup pus pe cantar la 38 kg la salcam unu avea la salcam 3 116 kg a trebuit extras ca sa nu fie nevoie de oameni suplimentari(dar la mine e o bucurie lada grea de miere de ce nu si 200kg)furtisag nici vorba,inconvenient,faptul ca dispare o matca asa ca am despartit si catul si cind si acesta e plin de albine (24 dadant)iau o matca si plec la salcam nu vreau sa umblu cu rame de la unul la altul nu-mi place ideiasi practic esti tot acolo tin 80 famili sa pot avea 40 la cules ps inca refuz sa dau cu capul si nici nu spun la nimeni fa ca mine ca raspund eu fiecare citeste pro si contra si decide
vicpo
 
Mesaje: 340
Membru din: 08 Mar 2011, 14:11
Localitate: arges

Re: 2 in 1 inmultire si productie

Mesajde peterneamt » 17 Feb 2012, 12:46

Pune te rog un cuvintel, ceva, dupa "salcim 3 , nu de alta, dar se apuca toti apicultorii sa i-si modifice lazile. :lol: :lol:
Daca punem gratie la urdinis mai trebuie sa dam si gauri sa punem furtune ce pot cadea, fiindca la transport stupii se mai chitesc si impingind cu piciorul.
Un stup cu mult puiet necapacit culege mult mai putin decit unul cu puiet capacit sau unul cu puiet mai putin . Interesul meu este sa am stupii puternici numai cind am cules de productie si la iernat, in rest pot fi sursa pentru formarea roilor artificiali unde le dau eu de munca la cladit , nu sa stea cu burta la soare cum stau eu pe litoral in August. :lol:
Ultima oară modificat de peterneamt pe 17 Feb 2012, 12:59, modificat 1 dată în total.
Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19

Re: 2 in 1 inmultire si productie

Mesajde vicpo » 17 Feb 2012, 12:58

dupa salcam 3 nu m-ai fac pastoral (pina acum)am preferat finetea care este din belsug in zona ,am facut ceva roiuri ,si am extras in medie 16 kg familie dupa ce le-am lasat suficienta miere incit sa nu pun turte acum.Aceste 16 kg provin numai de la finete
vicpo
 
Mesaje: 340
Membru din: 08 Mar 2011, 14:11
Localitate: arges

Re: 2 in 1 inmultire si productie

Mesajde kamy » 19 Feb 2012, 13:08

peterneamt scrie:Pune te rog un cuvintel, ceva, dupa "salcim 3 , nu de alta, dar se apuca toti apicultorii sa i-si modifice lazile. :lol: :lol:
Daca punem gratie la urdinis mai trebuie sa dam si gauri sa punem furtune ce pot cadea, fiindca la transport stupii se mai chitesc si impingind cu piciorul.
Un stup cu mult puiet necapacit culege mult mai putin decit unul cu puiet capacit sau unul cu puiet mai putin . Interesul meu este sa am stupii puternici numai cind am cules de productie si la iernat, in rest pot fi sursa pentru formarea roilor artificiali unde le dau eu de munca la cladit , nu sa stea cu burta la soare cum stau eu pe litoral in August. :lol:

perfect deacord,dar eu o fac inainte de salcam,n-am spus nimanui sa-si modifice lazile am recomandat sa-ncerce cu o lada asa si cu una invers si sa trga concluziuni pe propria chiele! eu nu incarc nu descarc merg pe pavilion,poate ne prajim burtile la soare la vara in acelasi loc sper sa fiu prin apropiere!
Ultima oară modificat de kamy pe 19 Feb 2012, 13:18, modificat 1 dată în total.
kamy
 
Mesaje: 1879
Membru din: 18 Dec 2011, 15:30

Re: 2 in 1 inmultire si productie

Mesajde kamy » 19 Feb 2012, 13:13

reformistul scrie:
peterneamt scrie:Acum >30 de ani un francez (nu ii mai stiu numele ) a venit cu metoda : stup 16 rame dadant 1/1 separat prin haneman vertical (8 si 8 rame fiecare cu matca lui ) + gratie orizontala haneman si caturi comune de 1/2 si sustinea ca dau productii de peste 150 kg. Eu tinerel credeam ca tot ce zboara se maninca si am incercato.
Rezultatul =roire in timpul salcimului, +4 oameni la incarcare si descarcare ,+ agresivitate marita,+ furtisag in August la cel slab (niciodata nu ramineau la aceias putere ) + productie anuala sub media celor doi.Apoi cind am mers pe varianta clasica si am fi folosit unul ca familie furnizoare (ajutatoare ) de puiet capacit si albine, rezultatele au fost mult mai bune. ;)
ps. Loc de dat cu capul e pentru toata lumea, idea e sa nu ii invatam pe altii sa faca greselile noastre. :D


Si eu merg pe principiul de familii ajutatoare (donatoare), asa cum am spus pe undeva inainte. Nu am incercat cu 2 regine in stup. Voi incerca anul acesta sa pot face o mica comparatie la 1-2 stupi. Insa, si la ajutorul cu puiet din familii donatoare trebuie mare atentie si supraveghere pentru ca si aici axista riscul sa te trezesti cu albina in pom chiar cand tii lumea mai draga - la culesurile mari. ;)

am dat si io cu capu in pomi cu roitu,am avut si stupi slabi care se trezeau pe floare, ce pot sa spun ca daca mergi la salcam cu matci tinere si 4 rame de puiet pe compartiment,musai matca tanara neroitoare,n-ai nici o treaba toata vara decat sa-i iei mierea si s-o despaduchezi.
kamy
 
Mesaje: 1879
Membru din: 18 Dec 2011, 15:30

Re: 2 in 1 inmultire si productie

Mesajde kamy » 19 Feb 2012, 13:20

vicpo scrie:dupa salcam 3 nu m-ai fac pastoral (pina acum)am preferat finetea care este din belsug in zona ,am facut ceva roiuri ,si am extras in medie 16 kg familie dupa ce le-am lasat suficienta miere incit sa nu pun turte acum.Aceste 16 kg provin numai de la finete

eu n-am norocu d-voastra daca nu fac pastoral mor de foame ,pe raza de 3 km 1000 de stupi toamna nici nu poti deschide lada!
kamy
 
Mesaje: 1879
Membru din: 18 Dec 2011, 15:30

Re: 2 in 1 inmultire si productie

Mesajde kamy » 24 Mar 2012, 20:30

fratilor in ale albinaritului fusai si io ca tat stuparu la blaj si l-am ascultat pe d-nu Adrian Siceanu cu laptisoru la chineji,si aia folosesc tot metoda 2 in 1,si erea mai laudata decat pe forum,oare or fi prosti?
kamy
 
Mesaje: 1879
Membru din: 18 Dec 2011, 15:30

Re: 2 in 1 inmultire si productie

Mesajde balasbebe » 24 Mar 2012, 21:56

Da, am fost si eu in sala. Cred ca putem sa numar foarte usor cati erau in sala. Noi o dam inainte cu literatura sovietica tradusa. Poate ar trebui sa cascam si noi ochii pe la chinezi.
Avatar utilizator
balasbebe
 
Mesaje: 1130
Membru din: 18 Feb 2011, 07:47
Localitate: Zalau

Re: 2 in 1 inmultire si productie

Mesajde kamy » 15 Apr 2012, 09:56

muncesc oleaca mai mult sa dezmembreze mortaciunile!
kamy
 
Mesaje: 1879
Membru din: 18 Dec 2011, 15:30

Re: 2 in 1 inmultire si productie

Mesajde balasbebe » 15 Apr 2012, 21:36

Noi in Salaj facem mult polen. Avem acele placi prin care nu pot iesi matcile batrane. Totusi ce se intampla cu ele? Nu o data le-am vazut moarte in colector deoarece noi avem si cimitir la colectoare. Intr-o zi am numarat la 12 familii matcile moarte, cu gand de roire. Albinele imping matca sa poata iesi. Pur si simplu ele sunt strivite de forta albinelor. Eu cand vad intr-un colector prea mult polen stiu ca familia se pregateste de roit si iau masurile de rigoare. Daca se pune Hanneman la urdinis, trantorii nu pot sa iasa si blocheaza intrarea, si in plus vor fi cadavre, si nu pot fi scosi.

Mai mult daca albinele omoara matca, cu siguranta dupa 2 zile vor avea din nou posibilitatea de a pleca. De data asta, pleaca in mod sigur matca tanara, ea este mult mai subtire, roiul nu ma sta pe creanga, el se va deplasa la noua locatie. Matca batrana poate este valoroasa si este pacat sa piara. Colonia se pregateste de roit inainte cu 40 de zile, prin cresterea numarului de trantori.
Avatar utilizator
balasbebe
 
Mesaje: 1130
Membru din: 18 Feb 2011, 07:47
Localitate: Zalau

Re: 2 in 1 inmultire si productie

Mesajde kamy » 15 Ian 2013, 09:20

Daca putem relua discutiile,eventual daca ati incercat cu 2 matci sau si cu mai multe si vreti sa vindeti din concluzii?
Io amfacut anu asta un pastoral de salvqre si singurele lazi pline de albina au fost cele cu cate 4 matci si nu au dat semne de roire ,anu asta trec la aceeasi lada compartimentat fiecare corp in 5 compartimente de cate 2 rame sau 2x6 rame.
kamy
 
Mesaje: 1879
Membru din: 18 Dec 2011, 15:30

Re: 2 in 1 inmultire si productie

Mesajde kamy » 16 Ian 2013, 08:44

Un lucru constatat in ultimele doua sezoane,o matca imperecheata primavara pe langa faptul ca are ,,diarie,,mai mare la ouat in primul sezon nexa botci sau intentiede roire,doar exceptii de schimbare linistita care se poate intampla oriunde si oricui!
kamy
 
Mesaje: 1879
Membru din: 18 Dec 2011, 15:30

Re: 2 in 1 inmultire si productie

Mesajde joohny » 16 Ian 2013, 11:54

Salut kamy.Deci la ce concluzii ai ajuns in 2012 la stupii cu 2 matci (ma refer la stupi pe 10 sau 12 rame).Sint hotarit sa incerc si eu anul acesta cest model 2in 1.Astept raspunsul si concluziile tale.Miltumesc.
joohny
 
Mesaje: 966
Membru din: 15 Oct 2012, 22:01
Localitate: Vaslui

Re: 2 in 1 inmultire si productie

Mesajde kamy » 16 Ian 2013, 13:58

Concluzia e scrisa deja,lada full tot anu daca e cules in septembrie stro0este si in magazie,n-ai ce cauta in cuib decat daca bate vantu inmagazie si asta inseamna matca lipsa,da sa nu te puna pacatele sa mergi cu matci din neamu lu creanga ca n-o sa-ti ajunga pomii,important matci din primavara si amandoua de aceeasi varsta,daca ai pierdut o matca slabe sanse sa se imperecheze alta si pierdere de vreme,mai bine pui un alt nucleu(roi) cu matca cu totin rest tot sezonu schimbi datul pe luat dar recomandabil sa nu umbli in cuib numa cu vraciuri(tratamente)! Poti linistit din una iesita in primavara sa faci nuclee dupa ce ai 2 matci imperecheate formezi familia cu 2 matci,baba o lasi sub forma de roi si muves la pastoral!
kamy
 
Mesaje: 1879
Membru din: 18 Dec 2011, 15:30

AnteriorUrmătorul

Înapoi la INMULTIREA FAMILIILOR DE ALBINE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori