Prima pagină APICULTURA GENERALA INMULTIREA FAMILIILOR DE ALBINE

Discutii despre metodele de inmultire a familiilor de albine , incepand de la cele mai simple metode si terminand cu cele mai complicate .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Inmultire

Mesajde Făniță Teleorman » 24 Apr 2012, 11:52

Salutare dragi apicultori,

Am si eu o intrebare pentru voi, daca sunteti amabili :

La sfarsitul lui aprilie este bine sa divizez familii de albine pentru a le inmulti?
Făniță Teleorman
 
Mesaje: 32
Membru din: 29 Noi 2011, 15:05

Re: Inmultire

Mesajde jenica67 » 24 Apr 2012, 14:02

Cel mai bine este dupa terminarea culesului de salcam, cand familiile au si tendinta de roire. In plus, recoltezi si ceva miere. Dar totul depinde de ce familii ai, adica rame cu puiet capacit, albine de acoperire, resurse. Ca daca sunt niste roiuri slabe, intai trebuie imputernicite, si abia atuncii, poti sa le divizezi. In functie de puterea lor, se alege si strategia de inmultire.
Avatar utilizator
jenica67
 
Mesaje: 2557
Membru din: 08 Mar 2011, 17:30
Localitate: Resita

Re: Inmultire

Mesajde Făniță Teleorman » 24 Apr 2012, 19:20

jenica67 scrie:Cel mai bine este dupa terminarea culesului de salcam, cand familiile au si tendinta de roire. In plus, recoltezi si ceva miere. Dar totul depinde de ce familii ai, adica rame cu puiet capacit, albine de acoperire, resurse. Ca daca sunt niste roiuri slabe, intai trebuie imputernicite, si abia atuncii, poti sa le divizezi. In functie de puterea lor, se alege si strategia de inmultire.


Multumesc Domn Jenica, pt sfat!

Am familii cu 11 rame si toate intervalele pline cu albina! Puiet pe 6 si 7 rame! Hrana pe 2 rame,dar pline si pastura pe cate 2 rame chiar si 3! Nu vrea sa recoltez miere vreau doar sa-i inmultesc!
Făniță Teleorman
 
Mesaje: 32
Membru din: 29 Noi 2011, 15:05

Re: Inmultire

Mesajde nicu has » 24 Apr 2012, 19:36

este mai bine sa astepti terminarea salcamului ele o sa faca botci si divizezi nu este tarziu sa faci atunci roii
bafta
nicu has
 
Mesaje: 811
Membru din: 26 Feb 2011, 19:36
Localitate: caransebes

Re: Inmultire

Mesajde jenica67 » 24 Apr 2012, 20:31

Pune daca ai pe post de magazie, tot un corp 1/1, ful cu rame cu fagure artificial, ii lasi pana dupa salcam, sa construiasca cat mai mult, si sa bage miere. Dupa salcam, eu asi imparti fiecare stup in 3, asi face 2 roi cu 3 rame cu puiet, 1 rama cu hrana si pastura si 2 rame construite cu miere sau, nectar de la salcam, si al 3-lea din 1 rama cu puiet capacit, sau cate ti-au ramas, si restu de rame ce mai au ramas. La primele doua le-asi da o botca capacita si i-asi muta in alt loc in stupine, iar la ultimul asi lasa matca si l-asi lasa pe loc. Daca bagi in ei si sirop pana la tei, eu zic ca apuci sa recoltezi si ceva miere cu ei. Oricum rezerve vor avea sigur.
Avatar utilizator
jenica67
 
Mesaje: 2557
Membru din: 08 Mar 2011, 17:30
Localitate: Resita

Re: Inmultire

Mesajde stroe » 24 Apr 2012, 23:59

Făniță Teleorman scrie:Salutare dragi apicultori,

Am si eu o intrebare pentru voi, daca sunteti amabili :

La sfarsitul lui aprilie este bine sa divizez familii de albine pentru a le inmulti?

Daca ai matci inperecheate (nu cred ca ai la sf lui aprilie ci poate fortat peste 7-10 zile), ai cutii libere si bani de sirop le poti diviza cand vrei.
stroe
 
Mesaje: 313
Membru din: 09 Mar 2011, 19:48
Localitate: Teleorman

Re: Inmultire

Mesajde Făniță Teleorman » 25 Apr 2012, 11:32

jenica67 scrie:Pune daca ai pe post de magazie, tot un corp 1/1, ful cu rame cu fagure artificial, ii lasi pana dupa salcam, sa construiasca cat mai mult, si sa bage miere. Dupa salcam, eu asi imparti fiecare stup in 3, asi face 2 roi cu 3 rame cu puiet, 1 rama cu hrana si pastura si 2 rame construite cu miere sau, nectar de la salcam, si al 3-lea din 1 rama cu puiet capacit, sau cate ti-au ramas, si restu de rame ce mai au ramas. La primele doua le-asi da o botca capacita si i-asi muta in alt loc in stupine, iar la ultimul asi lasa matca si l-asi lasa pe loc. Daca bagi in ei si sirop pana la tei, eu zic ca apuci sa recoltezi si ceva miere cu ei. Oricum rezerve vor avea sigur.



Daca confectionez botci si fac transvazare de larve pentru cresterea de matci este avantajoasa, este utila aceasta operatie? Si in cat timp fac roiul? Este mai avantajoasa decat divizarea?
Făniță Teleorman
 
Mesaje: 32
Membru din: 29 Noi 2011, 15:05

Re: Inmultire

Mesajde ciptheman » 25 Apr 2012, 11:40

intai pune mana si citeste ce inseamna divizare si ce inseamna transvazare ca le cam amesteci,daca citesti tot ce e legat de ele ai sa intelegi multe, fiind incepator nu te as sfatui sa te apuci de tranzvazari mai bine cumpara ceva matci(avem un crescator in judet) si faci roii cu ele sau ai faci cu botci de roire.
Avatar utilizator
ciptheman
 
Mesaje: 298
Membru din: 25 Feb 2011, 10:06
Localitate: Buzescu-Teleorman

Re: Inmultire

Mesajde Făniță Teleorman » 25 Apr 2012, 11:58

ciptheman scrie:intai pune mana si citeste ce inseamna divizare si ce inseamna transvazare ca le cam amesteci,daca citesti tot ce e legat de ele ai sa intelegi multe, fiind incepator nu te as sfatui sa te apuci de tranzvazari mai bine cumpara ceva matci(avem un crescator in judet) si faci roii cu ele sau ai faci cu botci de roire.


Stiu ce inseamna ce inseamna divizarea si transfazarea.

Divizare inseamna sa dai o familie in doua si una sa ramana orfanizata si una cu matca, in fiecare saptamana celei fara matca i-se adauga o rama cu puet necapacit si se repeta pana cand familia isi face matca.

Tranvazarea inseamna sa confectionezi botci si sa introduci larve de 24-48 de ore in ele si apoi se pun in familia orfanizata. Albinele le iau in crestere pana cand le capacesc si eclozeaza o matca. (asta in mare - sunt toba de teorie si citit dar intotdeauna practica bate teoria) Nu sunt chiar asa incepator de la zero.

Apropo cat costa o matca imperecheata?
Făniță Teleorman
 
Mesaje: 32
Membru din: 29 Noi 2011, 15:05

Re: Inmultire

Mesajde ciptheman » 25 Apr 2012, 12:23

Stiu ce inseamna ce inseamna divizarea si transfazarea.

Divizare inseamna sa dai o familie in doua si una sa ramana orfanizata si una cu matca, in fiecare saptamana celei fara matca i-se adauga o rama cu puet necapacit si se repeta pana cand familia isi face matca.

Tranvazarea inseamna sa confectionezi botci si sa introduci larve de 24-48 de ore in ele si apoi se pun in familia orfanizata. Albinele le iau in crestere pana cand le capacesc si eclozeaza o matca. (asta in mare - sunt toba de teorie si citit dar intotdeauna practica bate teoria) Nu sunt chiar asa incepator de la zero.

Apropo cat costa o matca imperecheata?[/quote]
modul de divizare pe care il propui nu prea merge deoarece jumatatea orfanizata o sa isi faca matca de salvare care e cea mai slaba calitativ, mai bine ai dai matca imerecheata din nucleu pe care o faci prin tranzvazare sau cumperi una impercheata si o introduci
Avatar utilizator
ciptheman
 
Mesaje: 298
Membru din: 25 Feb 2011, 10:06
Localitate: Buzescu-Teleorman

Re: Inmultire

Mesajde Făniță Teleorman » 25 Apr 2012, 12:27

ciptheman scrie:Stiu ce inseamna ce inseamna divizarea si transfazarea.

Divizare inseamna sa dai o familie in doua si una sa ramana orfanizata si una cu matca, in fiecare saptamana celei fara matca i-se adauga o rama cu puet necapacit si se repeta pana cand familia isi face matca.

Tranvazarea inseamna sa confectionezi botci si sa introduci larve de 24-48 de ore in ele si apoi se pun in familia orfanizata. Albinele le iau in crestere pana cand le capacesc si eclozeaza o matca. (asta in mare - sunt toba de teorie si citit dar intotdeauna practica bate teoria) Nu sunt chiar asa incepator de la zero.

Apropo cat costa o matca imperecheata?

modul de divizare pe care il propui nu prea merge deoarece jumatatea orfanizata o sa isi faca matca de salvare care e cea mai slaba calitativ, mai bine ai dai matca imerecheata din nucleu pe care o faci prin tranzvazare sau cumperi una impercheata si o introduci[/quote]

Da, asa este, dar daca tot esti din judet da-mi si mie o informatie (zona,pret) despre matca imperecheata. Eventual da-mi pe privat daca se poate!
Făniță Teleorman
 
Mesaje: 32
Membru din: 29 Noi 2011, 15:05

Re: Inmultire

Mesajde stroe » 25 Apr 2012, 16:55

Făniță Teleorman scrie:
ciptheman scrie:Stiu ce inseamna ce inseamna divizarea si transfazarea.

Divizare inseamna sa dai o familie in doua si una sa ramana orfanizata si una cu matca, in fiecare saptamana celei fara matca i-se adauga o rama cu puet necapacit si se repeta pana cand familia isi face matca.

Tranvazarea inseamna sa confectionezi botci si sa introduci larve de 24-48 de ore in ele si apoi se pun in familia orfanizata. Albinele le iau in crestere pana cand le capacesc si eclozeaza o matca. (asta in mare - sunt toba de teorie si citit dar intotdeauna practica bate teoria) Nu sunt chiar asa incepator de la zero.

Apropo cat costa o matca imperecheata?

modul de divizare pe care il propui nu prea merge deoarece jumatatea orfanizata o sa isi faca matca de salvare care e cea mai slaba calitativ, mai bine ai dai matca imerecheata din nucleu pe care o faci prin tranzvazare sau cumperi una impercheata si o introduci


Da, asa este, dar daca tot esti din judet da-mi si mie o informatie (zona,pret) despre matca imperecheata. Eventual da-mi pe privat daca se poate![/quote]
Sunt doi in Nanov .Unul din ei incepand din 10 mai are matci fecundate.
stroe
 
Mesaje: 313
Membru din: 09 Mar 2011, 19:48
Localitate: Teleorman

Re: Inmultire

Mesajde Făniță Teleorman » 25 Apr 2012, 19:52

stroe scrie:
Făniță Teleorman scrie:
ciptheman scrie:Stiu ce inseamna ce inseamna divizarea si transfazarea.

Divizare inseamna sa dai o familie in doua si una sa ramana orfanizata si una cu matca, in fiecare saptamana celei fara matca i-se adauga o rama cu puet necapacit si se repeta pana cand familia isi face matca.

Tranvazarea inseamna sa confectionezi botci si sa introduci larve de 24-48 de ore in ele si apoi se pun in familia orfanizata. Albinele le iau in crestere pana cand le capacesc si eclozeaza o matca. (asta in mare - sunt toba de teorie si citit dar intotdeauna practica bate teoria) Nu sunt chiar asa incepator de la zero.

Apropo cat costa o matca imperecheata?

modul de divizare pe care il propui nu prea merge deoarece jumatatea orfanizata o sa isi faca matca de salvare care e cea mai slaba calitativ, mai bine ai dai matca imerecheata din nucleu pe care o faci prin tranzvazare sau cumperi una impercheata si o introduci


Da, asa este, dar daca tot esti din judet da-mi si mie o informatie (zona,pret) despre matca imperecheata. Eventual da-mi pe privat daca se poate!

Sunt doi in Nanov .Unul din ei incepand din 10 mai are matci fecundate.[/quote]

Trimite si mie numarul de telefon in privat celor 2 din nanov!
Făniță Teleorman
 
Mesaje: 32
Membru din: 29 Noi 2011, 15:05

Re: Inmultire

Mesajde iulians » 20 Mai 2012, 21:50

In zona mea culesul la salcam este gata. Credeti ca este momentul sa trec la inmultire( prin divizare)? Fac precizare ca nu cumpar matci fecundate. Din stupii care au inceput sa creasca botci am sa-i impart in doua, dar din ceilalti care inca nu si-au crescut inca botci credeti ca este bine sa-i divizez?
iulians
 
Mesaje: 216
Membru din: 20 Mai 2012, 20:08
Localitate: Alexandria

Re: Inmultire

Mesajde iulians » 20 Mai 2012, 23:14

Sa le dau o rama cu botca sau doar o botca? Mai bine intreb decat sa gresesc!
iulians
 
Mesaje: 216
Membru din: 20 Mai 2012, 20:08
Localitate: Alexandria

Re: Inmultire

Mesajde iulians » 21 Mai 2012, 09:42

Daca din neatentie in jumatatea care a ramas fara matca sunt mai multe botci isi va face matca sau va roii?
iulians
 
Mesaje: 216
Membru din: 20 Mai 2012, 20:08
Localitate: Alexandria

Următorul

Înapoi la INMULTIREA FAMILIILOR DE ALBINE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 9 vizitatori