Prima pagină APICULTURA GENERALA INMULTIREA FAMILIILOR DE ALBINE

Discutii despre metodele de inmultire a familiilor de albine , incepand de la cele mai simple metode si terminand cu cele mai complicate .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Inmultire

Mesajde 3stupi » 18 Mai 2013, 12:46

SUNT PE 4 RAME.EU ZIC CA SUNT DESTUL DE BUNE
3stupi
 
Mesaje: 8
Membru din: 07 Dec 2012, 14:06

Re: Inmultire

Mesajde cucubau » 18 Mai 2013, 14:05

Poti sa folosesti si o matca nefecundata . O introduci intr-o colivie de transport la care umpli compartimentul destinat hranei pe timpul transportului cu sebet de zahar sau apifonda sau miere cristalizata. O lasi 48h dupa care rupi sigiliul ca sa poata albinele sa o elibereze. verifici acceptarea dupa 4 zile . Sansele de acceptare sunt de peste 90% daca nu exista puiet larvar.
........
Avatar utilizator
cucubau
 
Mesaje: 1073
Membru din: 19 Noi 2012, 10:55
Localitate: Curtea de Arges

Re: Inmultire

Mesajde popik50 » 18 Mai 2013, 14:43

Tu nu ai stiut cum sa introduci matcile in roiuri , si de aia au murit . Acum nu mai incerca sa bagi alte matci ca sigur ti le omoara si pe alea . Ia cate o rama cu oua de 2-3 zile si baga cate una in fiecare roi . In mod normal ele vor trage botci de salvare probabil si pe celelalte rame din roiul respectiv . Dupa o saptamana verifici si distrugi botcile de salvare de pe ramele celelalte lasand doar botcile de pe rama pe care ai pus-o cu oua de 2-3 zile . Asa vor iesi niste matci mai valoroase.
popik50
 
Mesaje: 980
Membru din: 12 Sep 2011, 12:49
Localitate: Piatra Olt

Re: Inmultire

Mesajde un OM » 18 Mai 2013, 14:57

Ideea ruperirii primului val de botci este buna. Notezi unde ai vazut oua, dupa 3 zile rupi botcile crescute din larve de varste diferite, lasi doar botcile formate pe locul unde ai notat cu 3-4 zile in urma.
Avatar utilizator
un OM
 
Mesaje: 1941
Membru din: 24 Feb 2011, 21:57
Localitate: Prundu-Giurgiu

Re: Inmultire

Mesajde popik50 » 18 Mai 2013, 15:23

Cu cat botca de salvare este trasa din oua sau larve cat mai tinere cu atat si matca va fi mai de calitate. Botcile de salvare nu sunt bune dar daca nu ai de ales merge si asa. Oricum albinele vor schimba matca linistit pe viitor daca nu sunt multumite de randamentul ei . Dar toate aceste proceduri duc la intarzierea dezvoltarii familiei de albine , lucru nedorit de apicultori .
popik50
 
Mesaje: 980
Membru din: 12 Sep 2011, 12:49
Localitate: Piatra Olt

Re: Inmultire

Mesajde popik50 » 18 Mai 2013, 15:30

Cand mai vreti sa faceti roiuri artificiali de albine luati doar rame cu puiet capacit 100% si albinele acoperitoare . Se lasa cateva ore ca sa se simta orfane si apoi se introduce matca intr-o cutiuta de matci . In 24 de ore matca va fi eliberata si totul va fi bine . Procentajul de primire este aproape de 100 % . Daca pe ramele din roi exista larve si oua atunci procentajul de acceptare al matcii scade.
popik50
 
Mesaje: 980
Membru din: 12 Sep 2011, 12:49
Localitate: Piatra Olt

Re: Inmultire

Mesajde aliuta2000 » 19 Mai 2013, 15:20

ideea ruperii botcilor care sunt de salvare este alta ...
dupa ce ai dat rama cu oua / larve tinere , la 3-4 zile se verifica si se rup botcile capacite !!! doar pe cele capaite , cele necapacite sunt lasate sa isi urmeze cursul.
A.D.
aliuta2000
 
Mesaje: 645
Membru din: 07 Mai 2011, 17:42
Localitate: Arges Pitesti /Cosesti

Re: Inmultire

Mesajde Jumara Vasile » 16 Iun 2013, 09:10

Buna ziua, sunt incepator, am 2 familii din care una si-a tras botci. Am citi despre o metoda de inmultire din doua sa fac 3 familii. Metoda este urmatoarea: cand nu dispunem de matci imperecheate. In aceasta situatie vom fi nevoiti sa facem niste permutari dupa cum urmeaza:
1. Se ia cutia in care formam familia Z si punem din familia Y rama cu matca si o rama cu miere (central), apoi completam cu rame cu faguri artificiali peste care scuturam toata albina din familia Y. Familia Z se aseaza in locul familiei Y (familia Z va primi toata albina culegatoare a familiei Y, albina ce va construi fagurii introdusi si va avea si matca familiei Y)
2. Cutia familiei Y cu fagurii cu puiet de toate varstele, fara albina, se aseaza in locul familiei X (aceasta va primii toata albina culegatoare de la familia X si isi va trage botci pentru a obtine o alta matca)In cazul meu aceasta va fi cea care si-a tras deja botci.
3. familia X va fi mutata in alt loc in stupina si i se va administra apa in faguri (aceasta familie va ramane cu matca, puietul si albina tanara din familia X si isi va forma in scurt timp albina culegatoare)
Intrebarea mea de incepator, fagurii cu puiet de toate varstele din cutia familiei Y care va primi culegatoarele familiei X, nu se va raci din lipsa albinelor acoperitoare, sau culegatoarele vor asigura caldura necesara. Astept un raspuns. Va multumesc.
Jumara Vasile
 
Mesaje: 5
Membru din: 27 Mar 2013, 12:59
Localitate: Ivesti - Galati

Re: Inmultire

Mesajde cucubau » 17 Iun 2013, 11:05

Buna ziua, sunt incepator, am 2 familii din care una si-a tras botci. Am citi despre o metoda de inmultire din doua sa fac 3 familii. Metoda este urmatoarea: cand nu dispunem de matci imperecheate. In aceasta situatie vom fi nevoiti sa facem niste permutari dupa cum urmeaza:
1. Se ia cutia in care formam familia Z si punem din familia Y rama cu matca si o rama cu miere (central), apoi completam cu rame cu faguri artificiali peste care scuturam toata albina din familia Y. Familia Z se aseaza in locul familiei Y (familia Z va primi toata albina culegatoare a familiei Y, albina ce va construi fagurii introdusi si va avea si matca familiei Y)
2. Cutia familiei Y cu fagurii cu puiet de toate varstele, fara albina, se aseaza in locul familiei X (aceasta va primii toata albina culegatoare de la familia X si isi va trage botci pentru a obtine o alta matca)In cazul meu aceasta va fi cea care si-a tras deja botci.
3. familia X va fi mutata in alt loc in stupina si i se va administra apa in faguri (aceasta familie va ramane cu matca, puietul si albina tanara din familia X si isi va forma in scurt timp albina culegatoare)
Intrebarea mea de incepator, fagurii cu puiet de toate varstele din cutia familiei Y care va primi culegatoarele familiei X, nu se va raci din lipsa albinelor acoperitoare, sau culegatoarele vor asigura caldura necesara. Astept un raspuns. Va multumesc.

Aici este ca la "alba -neagra "
Metoda expusa probabil are sanse de reusita numai in cazul unui culus foarte abundent , altfel ii putem spune cum putem distruge doua famili de albine.
........
Avatar utilizator
cucubau
 
Mesaje: 1073
Membru din: 19 Noi 2012, 10:55
Localitate: Curtea de Arges

Re: Inmultire

Mesajde proapis13 » 17 Iun 2013, 15:19

Jumara Vasile scrie:Intrebarea mea de incepator, fagurii cu puiet de toate varstele din cutia familiei Y care va primi culegatoarele familiei X, nu se va raci din lipsa albinelor acoperitoare, sau culegatoarele vor asigura caldura necesara. Astept un raspuns. Va multumesc.

Pai vezi ca acolo la pagina aia de unde ai copiat totul cuvint cu cuvint mai scrie si cum se reorganizeaza fam de albine ce ramane fara culegatoare :!:
salve :D
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Inmultire

Mesajde catalin_valenii » 27 Iun 2013, 06:46

Care ar fi ultima perioada in care s ar putea imparti familiile de productie in 2. Mentionez ca dispun de matci imperecheate si as vrea sa fac acest lucru peste vreo 2 saptamani.
catalin_valenii
 
Mesaje: 118
Membru din: 28 Dec 2011, 21:05
Localitate: Valenii de Munte-Prahova

Re: Inmultire

Mesajde danielmihai » 27 Iun 2013, 07:12

depinde de puterea lor ...dupa parerea mea daca e trecut de 10 iulie nu mai are rost!
Avatar utilizator
danielmihai
 
Mesaje: 269
Membru din: 24 Oct 2012, 11:18
Localitate: Alexandria

Re: Inmultire

Mesajde Ioan Guist » 27 Iun 2013, 07:43

catalin_valenii scrie:Care ar fi ultima perioada in care s ar putea imparti familiile de productie in 2. Mentionez ca dispun de matci imperecheate si as vrea sa fac acest lucru peste vreo 2 saptamani.


Daca vorbim de familile de productie, eu zic ca pe 1 aug, cu matci imperechiate poti baga doua familii bunicele in iarna.Mai depinde si de bagajul de cunoastinte,de metoda folosita, vatra, etc etc
Nu-mi permit luxu' sa fiu ...pesimist ! .
Avatar utilizator
Ioan Guist
 
Mesaje: 3635
Membru din: 20 Feb 2011, 21:43
Localitate: Cisnadie jud.Sibiu

Re: Inmultire

Mesajde priest » 28 Iun 2013, 11:33

Intrebare: daca fac zilele astea un roi mic pe 2 rame cu puiet capacit, albina si o rama cu miere,la care bag o botca din care iese in 5 zile matca, am sanse sa dezvolt pana in toamna...stimuland foarte mult? Multumesc anticipat.
priest
 
Mesaje: 171
Membru din: 12 Feb 2013, 18:42
Localitate: Cornetu

Re: Inmultire

Mesajde Mircea_63 » 28 Iun 2013, 12:38

Priest, pune mana pe creion si calculeaza. Pana iese matca , pana se imperecheaza, pana incepe sa ponteze, toate astea daca nu apar surprize...cand incepe sa ponteze va fi limitata de putinele albine care sa-i sustina ponta.

Ai sanse sa faci un roi cu care sa treci iarna, dar ar fi minunat sa ai rame capacite de la altii. cu care sa il ajuti si desigur...stimularea. Nu in ultimul rand, depinde ce aport de polen vei avea din natura. Sunt multi de DACA.

Asa ca DACA vrei pe viitor sa lucrezi cat de cat mai sigur, fa cumva sa folosesti matci imperecheate. Ai sanse, dar ai si riscuri. Nu in ultimul rand, un roisor care trece iarna, va fi tot un roisor in primavara care mare cules nu va face.

O familie puternica, daca trece iarna, va fi tot o familie, dar care are sanse bune de un cules la salcam si apoi divizare si stimulare maxima pana la tei.

Toti incepatorii suntem orbiti de a dezvolta cat mai mult la numar de stupi...inclusiv eu. Calculele si asumarea riscurilor si le face fiecare singur.
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Inmultire

Mesajde priest » 28 Iun 2013, 14:27

Mircea_63 scrie:Priest, pune mana pe creion si calculeaza. Pana iese matca , pana se imperecheaza, pana incepe sa ponteze, toate astea daca nu apar surprize...cand incepe sa ponteze va fi limitata de putinele albine care sa-i sustina ponta.

Ai sanse sa faci un roi cu care sa treci iarna, dar ar fi minunat sa ai rame capacite de la altii. cu care sa il ajuti si desigur...stimularea. Nu in ultimul rand, depinde ce aport de polen vei avea din natura. Sunt multi de DACA.

Asa ca DACA vrei pe viitor sa lucrezi cat de cat mai sigur, fa cumva sa folosesti matci imperecheate. Ai sanse, dar ai si riscuri. Nu in ultimul rand, un roisor care trece iarna, va fi tot un roisor in primavara care mare cules nu va face.

O familie puternica, daca trece iarna, va fi tot o familie, dar care are sanse bune de un cules la salcam si apoi divizare si stimulare maxima pana la tei.

Toti incepatorii suntem orbiti de a dezvolta cat mai mult la numar de stupi...inclusiv eu. Calculele si asumarea riscurilor si le face fiecare singur.

Multumesc! Atunci voi face 3 roiuri din 3 stupi dupa salcam la anul.
priest
 
Mesaje: 171
Membru din: 12 Feb 2013, 18:42
Localitate: Cornetu

AnteriorUrmătorul

Înapoi la INMULTIREA FAMILIILOR DE ALBINE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 13 vizitatori