Prima pagină APICULTURA GENERALA INMULTIREA FAMILIILOR DE ALBINE

Discutii despre metodele de inmultire a familiilor de albine , incepand de la cele mai simple metode si terminand cu cele mai complicate .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: sfaturi pentru divizare

Mesajde pin » 20 Mai 2012, 20:42

Dupa ce le-am admirat o ora sau doua, m-am apucat sa fac curat pe sub stupi unde aruncasem botcile. Spre surpria mea am vazut pe jos o matca:
matca.jpg
matca
matca.jpg (10.22 KiB) Vizualizat de 12290 ori


Initial am crezut ca e matca de la stupul vechi. Am luat-o de jos si am asezat-o pe scandura de zbor. Daca am vaut ca au luat-o albine la intrebari si s-au suit pe ea mi-am zis ca nu poate fi matca de acolo si am luat-o si am pus-o pe scandura de zbor de la noul stup:


Aici era o singura albina dar nici asta nu era foarte prietenoasa dupa cum se vede in filmulet. Am pus-o la urdinis si a intrat inauntru.

O fi bine, o fi rau? Ce s-o intampla cu botcile? Le inteapa daca o accepta?
Avatar utilizator
pin
 
Mesaje: 415
Membru din: 08 Aug 2011, 15:45
Localitate: Bucuresti

Re: sfaturi pentru divizare

Mesajde Adi Hodis » 20 Mai 2012, 23:13

pin scrie:...
Aici era o singura albina dar nici asta nu era foarte prietenoasa dupa cum se vede in filmulet. Am pus-o la urdinis si a intrat inauntru.
...

Te rog mai admira odata filmuleztul ca sa vezi ... albina aceea este mai mult decat prietenoasa, hraneste matca.

Ce va fi in stup vei vedea, oricum o fi ... ceva o fi ! ( te-am lamurit, a :) )
Albinutele = viata ... importantele albinute ... ” daca albinele ar disparea, omenirea ar mai trai 4 ani. Albert Einstein ”.
http://adihodis.sunphoto.ro/
Avatar utilizator
Adi Hodis
 
Mesaje: 2937
Membru din: 03 Apr 2011, 18:40

Re: sfaturi pentru divizare

Mesajde IonutMioveni » 20 Mai 2012, 23:51

Astazi ...dupa o perioada de 1 sapt de ploi zilnice am ajuns la tara.
A fost ceva mai cald si albinutele cum au prins o portita cum au hotarat ca-i timpu' s-o zbugheasca.
Au inceput sa "innegreasca cerul" si apoi a venit un nor urias.Banuiesc ca n.au roit pt ca dupa 2-3 min nu mai era liniste de parca nimic nu s-a intamplat si nici urma de roi.
Cand m.am uitat de dimineata stupul era full de albina.
Daca tot am vazut ca-i place sa zburde am zis ca-l pot ajuta eu....intr-un mod mai rapid :D
Precizez ca am cautat de 2 ori matca si nici urma de ea....in schimb batci erau cateva si unele chiar roase....semn ca o mai zbughise vreodata zic eu :lol:
Pt ca aveam 2 cutii prin preajma cu gandu ca se vor aciua in vreuna din ele si nu le-au folosit .....am hotorat sa le populez.
Am format 2 roi dim acea familie+ roiul care a ramas in stupul initial.
In prima cutie am pus 1 R cu miere si albina , 1 R cu puiet de toate varstele si albina , 1 R cu puiet capacit si albina si am mai scuturat o ramacu albina doica si ( aveau 1 botca capacita si vreo 2 necapacite).
In cea de-a 2 -a cutie am pus 1 R cu miere si albina , 2 R cu puiet capacit si de toate varstele cu albina acoperitoare si la fel botca -capacita si vreo 2 necapacite.
In familia "mama" au ramas 4 rame + botci.
La fiecare din roi am adaugat 2 FA.
D-zeu cu mila...si sapt viitoare sper sa aflu verdictul.....daca nu va fi vremea urata. :)

Ce spuneti am procedat corect?
Unde am gresit si cum trebuia procedat corect?
Va multumesc anticipat!
Nascut pentru a reusi !!!
http://ionutmioveni.sunphoto.ro/
Tel.0745092353
Avatar utilizator
IonutMioveni
 
Mesaje: 494
Membru din: 11 Mar 2011, 15:29
Localitate: Mioveni-Arges...albinutele la bunici com.Uda

Re: sfaturi pentru divizare

Mesajde aliuta2000 » 21 Mai 2012, 08:39

depopulare daca nu ii duci departe o sa vez ca o sa fie mai putin de jumatate din albina initiala .
in rest asa astept si eu ca pe langa 2 roiuri cu matca imperecheata am mai facut unul cu 3 botci 1 capacita initial , au capacit-o si pe adoua si una care e goala acum , dar am doar fff putina albina din 3 rame care erau full cu albina .
Stupii originali sau populat cu prea multa albina ..si din cate am citit e mai aproape de roit pentru ca va fi multa populatie si putin piuet de ingrijit .
A.D.
aliuta2000
 
Mesaje: 645
Membru din: 07 Mai 2011, 17:42
Localitate: Arges Pitesti /Cosesti

Re: sfaturi pentru divizare

Mesajde IonutMioveni » 21 Mai 2012, 21:09

Sunt constient de pierderea albinei culegatoare ce va reveni la familia mama.
Oricum lui ii era de zburdat prin cine stie ce copac , iar bunica desi spune ca are ea grija isi gaseste cu totu alte ocuipatii numai la albine nu se uita :lol:
Asa ca macar am incercat....daca mai si iese ceva e si mai bine.
Oricum daca e vreme ok ....ceea ce nu prea cred ....sapt viitoare ar trebui sa vad verdictul....adica macar sa vad matca :lol:
Si apoi sa mai adaug cate o rama cu puiet la ambii roi...
Toate cele bune si multumesc de info. :D
Nascut pentru a reusi !!!
http://ionutmioveni.sunphoto.ro/
Tel.0745092353
Avatar utilizator
IonutMioveni
 
Mesaje: 494
Membru din: 11 Mar 2011, 15:29
Localitate: Mioveni-Arges...albinutele la bunici com.Uda

Re: sfaturi pentru divizare

Mesajde aliuta2000 » 21 Mai 2012, 21:58

asa am zis si eu ...
sau de populat mult , dar sa iasa puietul capacit , doica de acum va iesi la zbor (acum tid , dar intr-o saptaman din ce in ce mai indraznet , apoi matca tre sa oua si pana la sfarsitul lui august sunt 3 luni in care se schimba 2 randuri de albina , deci suficient timp in care sa se aduca pe linia de plutire ... cu mai mult efort si truda , fara a obtine ceva de la ele , dar se poate ). Daca matcuta-i harnica se rezolva usor usor totul
A.D.
aliuta2000
 
Mesaje: 645
Membru din: 07 Mai 2011, 17:42
Localitate: Arges Pitesti /Cosesti

Re: sfaturi pentru divizare

Mesajde Alexu » 21 Mai 2012, 22:16

Am incercat un experiment anu asta , aveam o familie pe 10 rame zdravene de albine . Era un stup blocat de mine intentionat . A facut botci si l-am desfiintat i-am luat toate ramele cu albine si i-am pus faguri constuiti + 2 adapatoare mari pe care le-am umplut cu miere de 2 ori, i-am aruncat matca inapoi :lol: . MI-am facut roiurile si m-am uitat la familia mama sa vad in ce stare sa afla , Avea 6 rame pline de albine plus a 7 a care era FA neconstruita si o facusera jumatate din cauza stimularii agresive . Mereu aveam roiuri depopulate foarte rau , nu aveau albine nici sa acopere ramele cu puiet , desi scuturasem mai mult decat suficiente
,, Nu e problema mea ce cred oamenii despre mine . Eu sunt ceea ce sunt și fac ceea ce fac . Nu astept nimic și accept totul . Si asta face viața mult mai usoara ''
Avatar utilizator
Alexu
 
Mesaje: 132
Membru din: 03 Noi 2011, 13:05
Localitate: Mioveni Romania

Re: sfaturi pentru divizare

Mesajde cristi_vidican » 24 Mai 2012, 13:29

Pentru ca traim vremea in care stupii se inmultesc ca ciupercile dupa ploaie, trebuie sa avem mare grija la puterea familiilor si in special a roiurilor. Fiecare vrea sa aiba cat mai multe familii si in perioada aceasta inmultim salbatic, fara ca sa ne dam seama ca asta ne va costa poate chiar afacerea.
Citeam azi diminteata despre Puietul Varos si printre sfaturile care se dadeau era si acela al formarii de roi cu cel putin 4-5 rame de albina, bine acoperite.
Altfel, riscam ca roii sa fie atacati usor de boli sau alte familii de albine si ne vom mira in toamna si in primvara ca nu ne iese si vom da vina pe Basescu.
Am fost intotdeauna adeptul familiilor tari, acolo unde am vazut ca sansele sunt slabe, nu stateam pe ganduri si unificam.
La inceputurile apiculturii mele duceam lipsa de lazi si imi si roiau in prostie. Venea culesul de FS si ma uitam si faceam din toti roii familii de productie prin unificare. Nu ma interesa numarul ca nu faceam fata, dar in felul acesta n-am avut probleme cu bolile sau cu mortalitatile.
Asadar, si daca inmultit, formati roi cu multa albina, iar cand nu este cules, obligatoriu trebuie stimulati. Aici ne ajuta PNA (trebuie min 25 de stupi). Janese zicea de 10 kg de zahat pentru un roi si facem din el stup de stup. Sunt ani in care nu trebuie stimulat chiar deloc, dar si ani, ca cel de anul trecut, cand, fara stimulare, mai ales cea de vara, prin iunie, stupii s-au decimat.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: sfaturi pentru divizare

Mesajde Adi Hodis » 24 Mai 2012, 13:55

cristi_vidican scrie:Pentru ca traim vremea in care stupii se inmultesc ca ciupercile dupa ploaie, trebuie sa avem mare grija la puterea familiilor si in special a roiurilor. Fiecare vrea sa aiba cat mai multe familii si in perioada aceasta inmultim salbatic, fara ca sa ne dam seama ca asta ne va costa poate chiar afacerea.
Citeam azi diminteata despre Puietul Varos si printre sfaturile care se dadeau era si acela al formarii de roi cu cel putin 4-5 rame de albina, bine acoperite.
Altfel, riscam ca roii sa fie atacati usor de boli sau alte familii de albine si ne vom mira in toamna si in primvara ca nu ne iese si vom da vina pe Basescu.

Ce sa zici de spargerea cuibului cu 2 rame oarbe, intre ele 1 rama cu puiet la un roi, o matza leshina defapt, . Am vazut video pe youtube ( nu dau nume ... )
" Minunea " asta era in aprilie cand e cam racoare in zona Valcea.
Albinutele = viata ... importantele albinute ... ” daca albinele ar disparea, omenirea ar mai trai 4 ani. Albert Einstein ”.
http://adihodis.sunphoto.ro/
Avatar utilizator
Adi Hodis
 
Mesaje: 2937
Membru din: 03 Apr 2011, 18:40

Re: sfaturi pentru divizare

Mesajde pin » 25 Mai 2012, 16:08

Maine vreau sa merg sa vad daca a inceput sa ponteze matca si sa-i dau o rama sau doua cu puiet capacit din stupul mama. Trebuie sa deschid stupii pe rand sau pot fi deschisi simultan si sa mut ramele de la unul la celalalt?
Avatar utilizator
pin
 
Mesaje: 415
Membru din: 08 Aug 2011, 15:45
Localitate: Bucuresti

Re: sfaturi pentru divizare

Mesajde un OM » 25 Mai 2012, 19:29

Puietul capacit poate fi mutat si dupa inchiderea familiei donatoare. Daca este vreme frumoasa pot fi si deschisi simultan, mai ales in cazul mutarii ramei cu puiet larvar si oua.
Avatar utilizator
un OM
 
Mesaje: 1941
Membru din: 24 Feb 2011, 21:57
Localitate: Prundu-Giurgiu

Re: sfaturi pentru divizare

Mesajde pin » 27 Mai 2012, 00:01

Situatia nu e roza. La roi n-am vazut oua dar nu-mi fac grigi. Au trecut 6 zile de la divvizare si a fost vreme ploioasa. Era o matca virgina si doua botci care au ecloionat intre timp. La stupul donator insa nu am gasit decat puiet capacit si pe o rama si-au tras cam 7 botci de salvare. Ma mirat insa ca am vaut cateva albine aducand polen aici.
Avatar utilizator
pin
 
Mesaje: 415
Membru din: 08 Aug 2011, 15:45
Localitate: Bucuresti

Re: sfaturi pentru divizare

Mesajde IonutMioveni » 27 Mai 2012, 17:17

Sal'tare!
La o saptamana de cand am facut inca 2 roi nu stiu cum e situatia pentru ca nu m-am riscat pe vremea asta sa umblu in ei.
Tot ce pot sa spun e ca am observat cum la amandoi albinutele aduc polen.
La unul dintre ei am o nelamurire.....am gasit ieri matca omorata si scoasa pe rampa de zbor. :(
Aici e semnu de intrebare ......
E moarta din cauza luptei de suprematie inre matci ?
Precizez ca le-am administrat la fiecare roi cate o portie de 2l de sirop 2/1 pentru ca nu prea au avut cum culege zilele astea din cauza ploii permanente.
Toate cele bune!

P.S ...Ma gandeam sa le adaug cate o rama cu puiet gata de ecluzionat din fam puternice....dar din cauza vremii de afara ...doar 9 grade Celsius si cer innorat , am renuntat la aceasta idee.
Nascut pentru a reusi !!!
http://ionutmioveni.sunphoto.ro/
Tel.0745092353
Avatar utilizator
IonutMioveni
 
Mesaje: 494
Membru din: 11 Mar 2011, 15:29
Localitate: Mioveni-Arges...albinutele la bunici com.Uda

Re: sfaturi pentru divizare

Mesajde pin » 27 Mai 2012, 20:34

Aveti idee ce e substanta aia gelatinoasa alba din celule?
Fişiere ataşate
albine.jpg
Avatar utilizator
pin
 
Mesaje: 415
Membru din: 08 Aug 2011, 15:45
Localitate: Bucuresti

Re: sfaturi pentru divizare

Mesajde pin » 27 Mai 2012, 20:54

cornelioandanciu scrie:Laptisor de matca.


Eu nu vad oua in celulele respective si poza originala e mult mai mare. N-ar trebui sa fie?
Avatar utilizator
pin
 
Mesaje: 415
Membru din: 08 Aug 2011, 15:45
Localitate: Bucuresti

Re: sfaturi pentru divizare

Mesajde Dila Daniel » 28 Mai 2012, 08:00

pin scrie:
cornelioandanciu scrie:Laptisor de matca.


Eu nu vad oua in celulele respective si poza originala e mult mai mare. N-ar trebui sa fie?

Nu ai cum sa vezi oua pentru ca s-au facut larve daca este laptisor.
Uita-te atent pa fundul celulei.
Nu sunt perfect dar sunt eu insumi...si sunt mandru de asta!
Cu stima D.D.
Avatar utilizator
Dila Daniel
 
Mesaje: 2447
Membru din: 18 Feb 2011, 22:51
Localitate: Craiova

AnteriorUrmătorul

Înapoi la INMULTIREA FAMILIILOR DE ALBINE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori