Prima pagină APICULTURA GENERALA INMULTIREA FAMILIILOR DE ALBINE

Discutii despre metodele de inmultire a familiilor de albine , incepand de la cele mai simple metode si terminand cu cele mai complicate .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: primul roi

Mesajde aliuta2000 » 21 Mai 2012, 08:51

In cele din urma am facut 3 roi
2 cu matca imperecheata si unul cu botcile gasite intr-un stup .
astfel
1 4 rame cu puiet majoritat capacit si foarte putin larvar >3, 4 zile + 2 meiere si pastura
2 3 rame cu puiet capacit si 1 rama cu miere si pastura
3 un roisor cu 1 rama puiet capacit mai proaspat si 1 cu puiet larvar mare + o rama de doica care erau pe o rama la crescut .
Matca a fost bagata sambatat in cusca si ieri la 24 ore am rupt usita si am bagat turta zahar si miere destul de tare in compartimentul de eliberare (asa m-a sfatuit cel care mia dat matcutele ).
Problema e la roisor ca a ramas putina albina . la ceilalti e albina bine si o sa iasa in curand alte doici (albina culegatoare s-a tras inapoi ).
Activitate putinica la cele 24 ore de la formare zbor de orientare .
Stupii donatori (cei 2 pe care ii aveam unu e ok usor suprapopulat dar cel unde am gasit botca capacita si inca 3 necapacite )


Acum intreb pe cei cu experienta . cum pot sa donez albina fara sa o incaiere pe cea din roisorul mic si sa mai depopulez stupul mare ? care in conditiile actuale are o matca care oua si am vazut si 1 botca (care am lasat-o cand am facut divizarea erau 4 toate 1 capacita 1 necapacita dar cu laptisor 1 necapacita pe rama care am dat-o la roisorul fara matca si una necapacita si fara nimic lasata in stupul mama ).
Acum in conditiile actuale , in care am luat din el albina doica puiet , tot ce ineamna lucratoare sau intors in stupul de origine si e suprapopulat -> mai mult ca sigur roire daca nu il depopulez rapid sa dau si roisorului , dar nu stiu cum sa fac ca sa ramana cat mai multa albina in roisor .
Mentionez ca nu pot muta mai mult de ~70-80 m stupii in proprietatea pe care o am .
Imi este teama ca daca inversez stupii acum or sa incerce sa populeze si roii formati cu matca imperecehata (ieri dupa 24 ore in stup a fost rupta usita se intrare si umplut cu turta de miere si zahar compartimentul de eliberare cusca nicot de 2 ron)si sa distruga matcile care daca au fost eliberate si cred ca da sunt tinere si la inceput de drum .

Va rog daca ezista vreo solutie sa ma ajutati , daca nu , o sa astept sa vad ce iese pana la urma si apoi daca roieste o sa prind roiul si il unific cu cel mic , si una din matci o opres si inlocuiesc una din cele batrane .
A.D.
aliuta2000
 
Mesaje: 645
Membru din: 07 Mai 2011, 17:42
Localitate: Arges Pitesti /Cosesti

Re: primul roi

Mesajde Adi Hodis » 21 Mai 2012, 10:14

aliuta2000 scrie: ...
Acum intreb pe cei cu experienta . cum pot sa donez albina fara sa o incaiere pe cea din roisorul mic si sa mai depopulez stupul mare ?
...

Pai e simplu ... inversezi stupii intre ei, ala depopulat cu cel suprapopulat.

Retine pt. viitor, depopularea se evita daca duci roii nou formati la distantza de 7 km, in linie dreapta.
Albinutele = viata ... importantele albinute ... ” daca albinele ar disparea, omenirea ar mai trai 4 ani. Albert Einstein ”.
http://adihodis.sunphoto.ro/
Avatar utilizator
Adi Hodis
 
Mesaje: 2937
Membru din: 03 Apr 2011, 18:40

Re: primul roi

Mesajde aliuta2000 » 21 Mai 2012, 10:58

Adi asta am inteles-o de la bun inceput , dar nu am unde sa ii duc mai mult de 70-80 m
Atundeva in camp la vre-un KM dar imi e frica ca raman fara ei nesupravegheati si fara posibilitate de supraveghere sau asigurare .
Sper ca sa fei bine in cateva zile sa inceapa sa iasa puietul capacit mai batran si sa iasa afara albinele mai batrane care sa inceapa sa aduca apa pentru puitul nou .
Maine verific acceptarea matcilor .
A.D.
aliuta2000
 
Mesaje: 645
Membru din: 07 Mai 2011, 17:42
Localitate: Arges Pitesti /Cosesti

Re: primul roi

Mesajde traian » 21 Mai 2012, 11:23

daca unifici roiul natural cu cel mic o sa ai un adevarat macel. Roii naturali accepta greu unificarea.
traian
 
Mesaje: 134
Membru din: 24 Feb 2011, 23:04
Localitate: jibou salaj

Re: primul roi

Mesajde Adi Hodis » 21 Mai 2012, 12:16

aliuta2000 scrie:Adi asta am inteles-o de la bun inceput , dar nu am unde sa ii duc mai mult de 70-80 m
...

Cum 70 - 80 m bre, cand eu iti zic sa-i duci la 7 Kilometri ??? ... pai ce, nu ai neamuri s-au prieteni undeva la distantza aia macar ? ... atunci fa cumva si agatza o mandrutza si-i pui in gradina lu' tacsu, dai si tu 1 kg. de miere si ceva trascau ( palinca ) si poate te alegi cu o insuratoare. ;) :lol:
Aoleu !!! ... esti insurat deja ??? :?
Albinutele = viata ... importantele albinute ... ” daca albinele ar disparea, omenirea ar mai trai 4 ani. Albert Einstein ”.
http://adihodis.sunphoto.ro/
Avatar utilizator
Adi Hodis
 
Mesaje: 2937
Membru din: 03 Apr 2011, 18:40

Re: primul roi

Mesajde aliuta2000 » 21 Mai 2012, 13:23

eu sper sa nu se ajunga acolo sa unific si sa roiasca . eu sper sa prinda si roisorul si sa inceapa usor usor sa se dezvolte . In acest timp sa se depopuleze si stupul donator ca sa iasa din aceasta zona de roire .
nu vor face prapad in roisor daca il pun in locul stupului mare ? de asta imi e frica mie acum , sa nu fac mai mult rau decat bine gresesc daca il imping cu vreo jumatate de metru mai jos si fac loc si roiului , astfel doar o mica parte din albina va merge la roisor
A.D.
aliuta2000
 
Mesaje: 645
Membru din: 07 Mai 2011, 17:42
Localitate: Arges Pitesti /Cosesti

Re: primul roi

Mesajde aliuta2000 » 21 Mai 2012, 13:33

Adi Hodis scrie:
aliuta2000 scrie:Adi asta am inteles-o de la bun inceput , dar nu am unde sa ii duc mai mult de 70-80 m
...

Cum 70 - 80 m bre, cand eu iti zic sa-i duci la 7 Kilometri ??? ... pai ce, nu ai neamuri s-au prieteni undeva la distantza aia macar ? ... atunci fa cumva si agatza o mandrutza si-i pui in gradina lu' tacsu, dai si tu 1 kg. de miere si ceva trascau ( palinca ) si poate te alegi cu o insuratoare. ;) :lol:
Aoleu !!! ... esti insurat deja ??? :?

l-am facut deja sambata si s-a depopulat . acum ma gandesc ca e bine sa pun rosiorul langa el si sa misc stupul mama cu apro 1 m mai la stanga si sa pun roisorul exact cu urdinisul pe pozitia vechiului urdinis , si asa o sa mai iau musca , dar nu multa incat sa faca balarii .
crezi ca gresesc .(ma gandesc la furtisag , nu la altceva , ca altceva nu are ce sa faca .)

(eu am gresit odata sambata ca am dus roisorul cu 2 m mai la dreapta .si nu am facut cum scrie cartea sa il pui langa urdinisul celui din care il faci ca parte din albina culegatoare sa vina si sa il mentina populat ).
A.D.
aliuta2000
 
Mesaje: 645
Membru din: 07 Mai 2011, 17:42
Localitate: Arges Pitesti /Cosesti

Re: primul roi

Mesajde traian » 21 Mai 2012, 19:57

Adi, trimite-l la mine sint un pic mai mult de 7 km,dintr-un roi face 100(daca nu-i insurat),palinca o dau eu.In Arges este numa tuica fiarta. :lol:
traian
 
Mesaje: 134
Membru din: 24 Feb 2011, 23:04
Localitate: jibou salaj

Re: primul roi

Mesajde aliuta2000 » 21 Mai 2012, 21:53

dreptate mare ai tuica fiarta ... e buna cand e de pruna naturala si mai ales daca e pruna autohtona .....
revenind la subiec ... vad eu ... mai sunt cateva zile in care albina va sta linistita in rpoiisori , pentru ca va veni vremea sa iasa la zbor si sa iasa puietul capacit si atunci o sa imi dau silinta ca in 2-3 luni sa ajunga la puterea dorita ca sa adune ce trebuie pentru iarna si sa fie albina suficienta , pentur ca pana la formarea albinei de iernare mai sunt cam 90 zile de dezvoltare , deci cam 2 randuri de albina care acum se ponteaza in celule , ori zona e frumoasa si exista permanent ceva de adunat (poate nu pentru productie cum e salcamul, dar e floare de camp ,trifoias salbatic care dupa ploile acestea trebuie sa infloreasca ceva tei ici colo si in padure , se pune porumb pentru ceva polen de adunat) deci cules de intretinere ezista pana tarziu in toamna , daca vremea va fi umeda (sper sa nu fie ca in august anul trecut , dar si asa exista ceva de cules )
A.D.
aliuta2000
 
Mesaje: 645
Membru din: 07 Mai 2011, 17:42
Localitate: Arges Pitesti /Cosesti

Re: primul roi

Mesajde traian » 22 Mai 2012, 07:57

ieri mam tinut deglume a fost sarbatoare,mam intrecut cu palinca.Am pierdut un roi fain aplecat de linga mine am mai prins 3,unul nu vrea sa stea in lada din aceiasi lada mia mai plecat unu parca am tinut rahat in ea.Am tinut in ea otrava pt soareci in iarna, o sa o spal daca si roiu asta pleaca Imi place sa va urmaresc am invatat sa tastez mai repede O sa revi daca ma primiti in compania voastra.acuma la lucru.
traian
 
Mesaje: 134
Membru din: 24 Feb 2011, 23:04
Localitate: jibou salaj

Re: primul roi

Mesajde aliuta2000 » 22 Mai 2012, 14:24

Am
facut numai prostiii mai mari decat mine ...l...... :oops: :oops: :oops:
sau depopulat extrem de mult si cei pe mai multe rame , o matca a disparut (nu am vazut-o , dar mai mult ca sigur nu mai exista , pentru ca desi doar doiciau ramas , mi-a scapat o botca de toata frumusetea pe o laterala a unei rame ... nu glumesc , chiar e frumoasa )
uunul a acceptat se pare matca , dar are albina putina , mai ecluzioneaza acum din ea si sper sa se mai repopuleze putin (Matca are un defect , penultimul inel e usor boltit , dar era ok printre albine , calma inspecta celulele).


Am o intrebare : por sa unesc cei 2 roisori (unul miniroisir cu borci capacite cumva .... mai mult albina doica ma intereseaza sa o dau , decat puietul ...parte di el l-as baga intr-un stup mare )si sa distrug botcile ???

Referitor la roisorul cu matca ... astept cele 7 zile de acm ca sa vad daca matca va incepe sa oua , dar ce se intampla daca nu incepe (din cauza defectului ma gandesc )??
A.D.
aliuta2000
 
Mesaje: 645
Membru din: 07 Mai 2011, 17:42
Localitate: Arges Pitesti /Cosesti

Re: primul roi

Mesajde aliuta2000 » 22 Mai 2012, 15:00

sunt cam negru de suparare .....
Ca sa poata cineva sama ajute situatia sta in felul urmator :
1 sambta impartit 2 stupi puternici in feluyl urmator
Stupul X in 2 Stupul originar
si roi pe 4 rame cu puiet +2 de meire si putinica pastura
Roiul sa depopulat extrem de mult , dar acum eclozioneaza puiet si au acceptat matca (cel putin asa era cand m-am uitat ) Matca era prezenta se plimba linistit si baga capul in celule ca sa vada stadiul lor . albinele erau blande cu ea , o curatau pe sapte o bibileau ... nu o fugareau sau sa se urce pe ea
Nu era decat puiet capacit in 3 stadii , nu are puiet mic necapacit.

Stupul Y in 3 Stupul originar
roiul1 am bagat matca in cusca 2 rame cu puiet capacit si una cu puiet capacit putin si se pare ca a fost si puiet de o zi (ma aameninta ploaia ) intro laterala nu am vazut ca exista o botca capacita de toata frumusetea , nu asa ... am vazut doar jucaria care au facut-o pe o laterala . au luat turta de la capacul matcii introduse , dar nu am mai gasit matca ... m-am uita ca si acesta s-a depopulat destul de mult .... dar mai putin parca decat ceilalti .
Am vazut o rama cu 3 botcute(una capacita si 2 necapacite ) si am zis ca tot e puternica stupul si are de unde si am luat 2 rame cu puiet mai crud capacit _ pastura pe una .

Situatia in acest ultims roisr asa acum toate 3 botcile sunt capacite si cam o rama de albina imprastiata peste tot peste puiet .

Adi Hodis cum ma sfatuiest i sa procedez acum ca sa salvez asa cum trebuie macar un roi din cele 3 , desi daca sambata/duminica / luni sau marti mai gasesc matca si a pus 2-3-4 oua si ele nu se gandesc la schimb linistit de matca (ma gandesc ca sunt prea putine sa faca asa ceva )as putea salva chiar 2 .


Poate gresesc , dar eu as porceda astfel .
Albina as incerca sa o dau cumva la roiul cu matca acceptata (ciar daca inseamna sa le tin 1-2 zile inchise dupa diafragma cu plasa de sarmacu ochi mai mare , astfel incat sa poata prelua mirosul de la unele la altele si as forta aceasta existenta pe o singura rama la peretele estic + tuica stropite pe un pic de miere ), as rupe bocile / sau le-as baga in bigudiuri si as baga ramele cu puite in cei 2 stupi sa ajunga la maturiate ca sa pot sa ajut cei 2 stupi la nevoie exact cand eclozioneaza puietul , si astfel as elimina roisorul cel mai mic, l-as intari pe cel cu matca .

Mentionez ca tupi de baza au albina multa ,Stupul Y am lasat o botca care parca punea laptisor de matca , deci deschisa pe care azi nu am mai gasit-o pentru ca batea vantul si au inceput sa se agite destul de tare , dar parca nu mai era deloc acea botca (mi-e frica sa nu roiasca ),dar si daca roiesc , albina e suficienta si pentru roi si pentru stuPul originar

Astept cu interes sugestiile voastre .(sunt nervos pe mine ca nu am facut ceea ce trebuia , dar ma gandesc ca asa invat ).
Cand citesti cartea , suna asa de simplu .... ,dar and faci parca lururile sunt total opuse
A.D.
aliuta2000
 
Mesaje: 645
Membru din: 07 Mai 2011, 17:42
Localitate: Arges Pitesti /Cosesti

Re: primul roi

Mesajde Adi Hodis » 22 Mai 2012, 22:58

aliuta2000 scrie:sunt cam negru de suparare .....
...Adi Hodis cum ma sfatuiest i sa procedez acum ca sa salvez ...
...(sunt nervos pe mine ca nu am facut ceea ce trebuia , dar ma gandesc ca asa invat ).
Cand citesti cartea , suna asa de simplu .... ,dar and faci parca lururile sunt total opuse

Asa iti trebuie si inca e prea putin ca ti-ar prinde bine 2-3 scaltoace dupa " cabina " ... si-atunci poate asculti ce ti se spune.
Ti-am zis sa duci roii la cel putin 7 km ? ... nu i-ai dus si pe deasupra ai lasat puietul acela asa depopulat, sa tremure bine de frig. :(

Nu e complicata cartea mai omule, tu singur complici lucrurile dar mi-e ciuda ca pui intrebari, iti raspund si tu faci tot cum te duce capu'.
Acu' citi-i alta ... tzuica data pe miere !!! :shock: ... unde dreaq ai citit asta ?.

Baga bine de seama ca n-am de gand sa-mi pierd timpul scriindu-ti si sa ... faci prostii. Nu ma asculti ... sa fi-i sanatos, altu' nu-ti mai raspund.

Uite ce faci, maine de dimineatza ( sa nu aud comentarii ca e ploaie, ca e frig ) ... nu ingheazta albinele dar puietuuu ... ala nu o duce bine daca nu are cine sa-l incalzeasca.
Te duci la stupi, inchizi urdinishele roilor.
Iei rame cu albine din cei care sint populati bine si scuturi albina in roi, fiecare roi sa primeasca albina din stupul originar.
Ca sa fi-i mai sigur ca nu se bat, stropesti cu tzuica fundul stupului care primeste albina si 2-3 pufuri de fum in stupul cu roiul.
SA NU DAI CU TZUICA PE MIERE bre !!!.
Scuturi fiecarui roi albina ca sa aiba cum a avut inainte de depopulare.

Daca ai pivnitza, poti sa pui hranitor cu 300 gr sirop 1/1 ( o parte apa si o parte zahar ) fiecarui roi, ai inchizi dar le lasi un pic de aerisire si apoi ai bagi in pivnitza la intuneric. Dupa 2 zile ai scoti si-i pui in gradina, la urdinishe sa pui nishte crengutze ca sa se incurce in ele cand iese albinele afara. Asa asi ia repere noi.

Daca nu ai pivnitza, atunci sa duci roii la 7 km in linie dreapta ( nu cum merge drumul, ca daca face un ocol, poti sa ajungi cu ei in aria de zbor si iara iti vine culegatoarele acasa ... si-apoi vai de cabina ta daca te prind !!! :P )

A, sa mai repet ca trebuie sa te asiguri ca fiecare roi trebuie sa aibe botca s-au matca ? ... cred ca nu ... acu' dupa ce am scris. :roll:
No'hai ca o fi bine.
Albinutele = viata ... importantele albinute ... ” daca albinele ar disparea, omenirea ar mai trai 4 ani. Albert Einstein ”.
http://adihodis.sunphoto.ro/
Avatar utilizator
Adi Hodis
 
Mesaje: 2937
Membru din: 03 Apr 2011, 18:40

Re: primul roi

Mesajde redoo » 22 Mai 2012, 23:28

Daca nu ai pivnitza, atunci sa duci roii la 7 km in linie dreapta ( nu cum merge drumul, ca daca face un ocol, poti sa ajungi cu ei in aria de zbor si iara iti vine culegatoarele acasa


Cat timp trebuie lasat roiul la 7 km?
Life is BEE...utiful!!!
http://e-redoo.ro/
Avatar utilizator
redoo
 
Mesaje: 985
Membru din: 21 Mar 2011, 17:48
Localitate: bucuresti/ cartojani

Re: primul roi

Mesajde un OM » 23 Mai 2012, 00:08

Macar o saptamana.
Avatar utilizator
un OM
 
Mesaje: 1941
Membru din: 24 Feb 2011, 21:57
Localitate: Prundu-Giurgiu

Re: primul roi

Mesajde aliuta2000 » 23 Mai 2012, 08:01

Adi Hodis scrie:
aliuta2000 scrie:sunt cam negru de suparare .....
...Adi Hodis cum ma sfatuiest i sa procedez acum ca sa salvez ...
...(sunt nervos pe mine ca nu am facut ceea ce trebuia , dar ma gandesc ca asa invat ).
Cand citesti cartea , suna asa de simplu .... ,dar and faci parca lururile sunt total opuse

Asa iti trebuie si inca e prea putin ca ti-ar prinde bine 2-3 scaltoace dupa " cabina " ... si-atunci poate asculti ce ti se spune.
Ti-am zis sa duci roii la cel putin 7 km ? ... nu i-ai dus si pe deasupra ai lasat puietul acela asa depopulat, sa tremure bine de frig. :(

Nu e complicata cartea mai omule, tu singur complici lucrurile dar mi-e ciuda ca pui intrebari, iti raspund si tu faci tot cum te duce capu'.
Acu' citi-i alta ... tzuica data pe miere !!! :shock: ... unde dreaq ai citit asta ?.

Baga bine de seama ca n-am de gand sa-mi pierd timpul scriindu-ti si sa ... faci prostii. Nu ma asculti ... sa fi-i sanatos, altu' nu-ti mai raspund.

Uite ce faci, maine de dimineatza ( sa nu aud comentarii ca e ploaie, ca e frig ) ... nu ingheazta albinele dar puietuuu ... ala nu o duce bine daca nu are cine sa-l incalzeasca.
Te duci la stupi, inchizi urdinishele roilor.
Iei rame cu albine din cei care sint populati bine si scuturi albina in roi, fiecare roi sa primeasca albina din stupul originar.
Ca sa fi-i mai sigur ca nu se bat, stropesti cu tzuica fundul stupului care primeste albina si 2-3 pufuri de fum in stupul cu roiul.
SA NU DAI CU TZUICA PE MIERE bre !!!.
Scuturi fiecarui roi albina ca sa aiba cum a avut inainte de depopulare.

Daca ai pivnitza, poti sa pui hranitor cu 300 gr sirop 1/1 ( o parte apa si o parte zahar ) fiecarui roi, ai inchizi dar le lasi un pic de aerisire si apoi ai bagi in pivnitza la intuneric. Dupa 2 zile ai scoti si-i pui in gradina, la urdinishe sa pui nishte crengutze ca sa se incurce in ele cand iese albinele afara. Asa asi ia repere noi.

Daca nu ai pivnitza, atunci sa duci roii la 7 km in linie dreapta ( nu cum merge drumul, ca daca face un ocol, poti sa ajungi cu ei in aria de zbor si iara iti vine culegatoarele acasa ... si-apoi vai de cabina ta daca te prind !!! :P )

A, sa mai repet ca trebuie sa te asiguri ca fiecare roi trebuie sa aibe botca s-au matca ? ... cred ca nu ... acu' dupa ce am scris. :roll:
No'hai ca o fi bine.



AM inteles . am pivnita .
daca putema sa le mut la 7km faceam treaba asta de la inceput , dar nu am posibilitatea la bloc nu pot sa le tin ...

am scris si prost treaba cu tuica . nu era pentru miere , era pe albina si sa le dau un pic de meire sa nu moara de foame in cele 2 zile .
Multumesc din suflet . cand o sa ii scot din bechi o sa fac ceea ce mi-ai zis cu crengute la urdinis astfel incat sa iasa greu din stup (urdinisul il am la nivel de cat sa iasa o albian ~1cm )
A.D.
aliuta2000
 
Mesaje: 645
Membru din: 07 Mai 2011, 17:42
Localitate: Arges Pitesti /Cosesti

AnteriorUrmătorul

Înapoi la INMULTIREA FAMILIILOR DE ALBINE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori